XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 05.04.2018 19:31:54

ivanch00
Редови

Регистриран: 23.02.2014

Въпрос за кукри

Здравейте !
Видях това кукри в интернет и мисля че е непалско
Цената му е 100 лева .
Какво ще кажете струва ли си и дали е непалско .
FB_IMG_1522945457414.jpg

Офлайн

0

#2 06.04.2018 15:46:19

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

Отг: Въпрос за кукри

със сигурност е непалско.
те не непалските си личат от далече. вече колко е качествено е друг въпрос. само от тази снимка не мога да преценя. изглежда старо, а не новодел. от друга страна, придружаващите го две "ножчета" май не са му оригиналните и не знам как ще стоят в канията. като цяло има визия и е добро за колекция.

Офлайн

1

#3 06.04.2018 19:20:22

kukriblade
Редови

Регистриран: 30.04.2014

Непалско е,старо е,всичко му е оригинално и цената бива,но дръжката няма да издържи на ползване.

[url]https://www.youtube.com/channel/UCvCyO50KEbOSCbY8VBZvkxQ[/url]

Офлайн

0

#4 06.04.2018 21:42:26

spike
Редови

Регистриран: 17.03.2018

На 100 % подкрепям мнението на kukriblade. От моя скромен опит с непалските кукрита- имам две,доставени ми от Непал, дръжката ми малее и не ми е удобна при ползване,но аз съм с големи ръце.

Офлайн

0

#5 07.04.2018 16:54:28

bubachco
Редови

kukriblade написа:

........,всичко му е оригинално и цената бива,..........

не казвам, че малките ножчета не са оригинални, но според мен не са в комплект с точно това кукри. много несиметрично ми стоят, а и едно с друго не се връзват. не знам и доколко добре ще стоят в канията. в непал видях да ги продават в насипно състояние, така че нищо чудно да са купувани отделно. цената не мога да я коментирам. за информация - в Катманду този тип кукрита вървят средно по 30-40 долара, така че сам си преценявай.

Офлайн

1

#6 07.04.2018 18:25:00

kukriblade
Редови

bubachco написа:
kukriblade написа:

........,всичко му е оригинално и цената бива,..........

не казвам, че малките ножчета не са оригинални, но според мен не са в комплект с точно това кукри. много несиметрично ми стоят, а и едно с друго не се връзват. не знам и доколко добре ще стоят в канията. в непал видях да ги продават в насипно състояние, така че нищо чудно да са купувани отделно. цената не мога да я коментирам. за информация - в Катманду този тип кукрита вървят средно по 30-40 долара, така че сам си преценявай.

От началото на90-те съм сменил доста кукрита.Цената бива.
А двете "ножчета" са карда и чакмак-едното е ножче,а другото не е наточено и изпълнява ролята на масат.Обикновено е закалено без отвръщане,за да е по-твърдо от острието,понякога е по-дълго от ножчето,за да е по-удобно при "точене"

Офлайн

1

#7 07.04.2018 21:25:02

bubachco
Редови

друже, не оспорвам компетентността ти!
умишлено не задълбавах в терминология, но пак казвам, че трите остриета от снимката според мен не са от един комплект! повярвай ми, бил съм в непал! кукрита се продават едва ли не във всеки втори магазин! стари остриета е много трудно да намериш окомплектовани с оригиналните им кании и прилежащи две ножчета. в непал, тези малки ножчета, (:)айде и аз да блесна - кардата и чакмака:)), ги продават на места в насипно състояние, което не ги прави по-малко автентични, но едва ли ще пасват добре в кания, правена не за тях.
ей, то нещо като диспут се заформи между нас;) дано само да сме били полезни на ivanch00!
дотук и двамата сме съгласни че е непалско!
дали си заслужава - аз лично само по тази снимка, не мога да кажа!
1. дръжката на кукрито ми се вижда пукната в горния край, не се вижда горната плочка и занитването - може и да ги няма,
2.по-светлото ножче(според мен кардата, заради скоса), а и тъмното - чакмака, изглеждат добре изработени и ползвателни,
3.от снимката не може да се прецени канията до колко е пригодна да побере и трите остриета, а и начини за окачване не се виждат. но пък изглежда добре запазена - металния накрайник си е на мястото, кожата не е повредена (поне от този поглед),
4.не на последно място, стои и въпросът с термообработката, която се прави по примитивен начин и изцяло зависи от уменията на майстора, изработил остриетата.
5.може и да бъркам, но като се вгледах по-внимателно в кукрито, започвам да се съмнявам, че е и чак толкова старо. равномерен скос, симетрично освобождение в долната част на острието (kukriblade ще каже как се нарича, аз го знам като кли#ора на кали:D), ме карат да си мисля, че са играли не само чук и наковалня!

Офлайн

4

#8 08.04.2018 13:15:53

ivanch00
Редови

Регистриран: 23.02.2014

Благодаря за изчерпателната информация и за съветите !

Последно редактиран от ivanch00 (08.04.2018 13:16:16)

Офлайн

0

#9 08.04.2018 13:45:56

kukriblade
Редови

ivanch00 написа:

Благодаря за изчерпателната информация и за съветите !

Колега,обърни внимание какво съм ти писал за дръжката-ако смяташ да го ползваш няма да издържи.Другите неща дето изписахме нямат особена важност за теб в случая.

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff