XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 14.03.2018 12:01:45

Dojo
Редови

Регистриран: 20.04.2017

Steel Will Gekko 1513, или казано накратко - Морко

Здравейте колеги! Реших да напиша няколко реда за последният (надявам се такъв и да си остане, колкото и зловещо да звучи) нож, с който се сдобих. Не е бушкрафтърски, но не намерих писано за него по наши форуми, даже марката изобщо не е популярна тук, та за обща култура става да се знае. Па и повод да се изфука човек и да си смаже малко егото, в тези трудни времена!

Причините - винаги ми е харесвало да имам само един нож и все търся идеалният, универсалният, оптималният ...
Знаете как е - да държи ряз, да се точи лесно, да е удобен за ползване, да радва окото, да е моят ... Пенкилерия някаква ...
Този път, като че ли се получиха нещата. Законодателите в бранша позиционират ножа като "за навън, с обща употреба". Ами такъв ми трябва, но право да ви кажа, нямам скруполи да го ползвам и в кухнята и само да го нося 2-3 дни по баирите, без да отреже и филия хляб (и това се е случвало) или да си го въртя в ръцете, докато седя на дивана и гледам Беър Грилс (много го правят, малко го признават) smile

Покупката - купих го от германец в eBay. Забави изпращането с два дни - оправда се, че наличната бройка се оказала с дефект на дръжката и чакал да му изпратят друг (дистрибутора на марката за Европа е също в Берлин). Като недоверчив човек реших, че ме лъже, но нямах избор! Праща само до Германия, така че ползвах leron.bg за посредник. Според мен са коректни, добронамерени и високо комуникативни. Това което не е написано на сайта им и държа да го знаете е, че малко бавят (един - два дни) информацията за местоположението на стоката и ако ви е сефте, ще се почувстване леко нещастни и прецакани. Всичко останало е на ниво и цените са им добри. Та си преценете устройва ли ви да не знаете къде баш са ви чарколяците, срещу ниска цена. За превоз от склада им в Бавария до офиса в София им броих 3 кинта, от София до Враца са 4,50 по Еконта. Пратката тежеше под килограм.

Ножът - фул танг, модифициран с фолс едж дроп пойнт, сейбър грайнд ако не бъркам се водят скосовете, с вторичен скос, неръждаема N690Co, сигнално оранжев G10, черна кожена кания за вертикално и хоризонтално носене, всичко това в една голяма кутия и  произвеждано в Италия от 2016 г., под шапката на американска компания. Фирмата прави 3 типа ножове - градски, селски smile и "военни". Този е Геко фифтийн тъътиййн, както би казал брайно на село.
Знаете, между талянците и дизайна има топла връзка и само поглед е достатъчен за съгласие. На Марго Роби мога да намеря кусури, на това нещо не smile Е, не съвсем

Размерите:
- обща дължина - 23,8 см
- дължина острие - 11,1 см
- ширина острие - 32 мм
- дебелина при рикасото - 4 мм
- дебелина дръжка при средния болт - 19 мм
Тегло 211 гр, с канията 311

Стоманата я съобщават като над средата на средната класа. Австрийска (май) Bohler, същите произвеждащи Elmax, M390 и не знам какво още.
Тъй като съм обикновен потребител и не правя тестове, не мога да кажа неща, които някои биха искали да знаят. При мен е режеш - точиш - режеш ...
Предпочитам неръждаема стомана, не защото ме мързи да си чистя ножовете, а заради мисълта, че съм длъжен да го правя smile Въобще някогашните манифестации ми държат дълго.
При дръжката, стоманата е заоблена и леко излиза извън нивото на чирените. Чойла е с пренебрежим размер и не дразни толкова, като при други съвременни образци. Щеше ми се дебелината да е 4,5 мм., но и 4 не е зле - все пак ножа не е за "гърбене".  Но тези 4 заемат само около 15 % от профила на острието! Има накатка за палеца. Свеждането е равномерно, на 0,6 (недоскив съм та може и да ви лъжа), симетрията е ... симетрична. На петата има отвор за връв и с нея (петата де) може да се счупи прозорец, глава или нещо друго. Закалена е на 58-60HRC, финиша е доста фин сатен, почти огледало. Пуска искри от ферород, но това гледах на клип - на този няма как да му се случи. Бе заточен до пускане на стружка.

Чирените са в несериозният, но практичен неонов оранж (баш като за топрака), от текстурин G10. Ергономични са и са почти произведение на изкуството. Кривката отгоре се оказа доста добро решение за удобен хват. Модела 1510 е същият, но с дръжка от зеленикава Микарта. Така е то, или практичност или елегантност. Предостатъчна големина, за ползване и с ръкавици. Канията малко ги цапа.

Канията е ръчна изработка, от кожа, доста стегнато държи засега. Тя е единственото ми неудобство, защото ножа стои там, където минава колана на раницата, той пък трябва все да е здраво стегнат и така. Ако някой се сети подходящо решение за подвеска, моля да сподели!
В кутията има сертификат с подпис на ОТК-то и сериен номер (коригиран, но няма да съдя продавача). Същият е изтипосан и на острието.

От мене си казвам, че това е адски красив и удобен за ползване туристически нож със среден размер - за преходи в планината, къмпингуване, лек бивак и прочее до умерени натоварвания.
Та толкова за Steel Will. Цената e "имал съм, дал съм", а дали си заслужава няма да коментирам, защото това е чисто субективно и при един е така, при друг иначе!

И така колеги, пред всички в този форум, най-тържествено давам думата си, че повече няма да купувам режещи инструменти!!! Не и без крайно основателна причина smile На това безумие, все трябва да се сложи край. Болестите трябва да се лекуват, докато не е фатално късно. Така както от 20 форума ги докарах до два, така мога да си правя преходите само с този нож. Имам Викс, имам Летерман, добра сгъвайка за града, чудесен трион, брадва, сега и това. Жилета се не брои. А да видим ...

Благодаря за вниманието и наздраве!

IMG_20180314_100004.jpg

IMG_20180314_100140.jpg

IMG_20180314_101010.jpg

Офлайн

12

#2 14.03.2018 18:35:19

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Отг: Steel Will Gekko 1513, или казано накратко - Морко

Със здраве да го ползваш,а за тая болест , за която казваш лечение няма (поне в моя случай).
Имам една торба с класни ножчета и половината не  са излезли от нас.Даже на скоро се сдобих с нов но още не съм го снимал!

Офлайн

0

#3 14.03.2018 18:37:53

osobso
Сталкер

Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

Със здраве !

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#4 14.03.2018 20:29:02

Dojo
Редови

Глей кво нещо е тази болест братче - цял ден дяволът отвътре ми казва "Що пишеш глупости, като от край време искаш да си имаш един Лагиол със snakewood"
Иначе сравнен с кандидат пътниците, ножчето изглежда така:

IMG_20180314_095947.jpg

Офлайн

0

#5 14.03.2018 21:33:11

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Dojo написа:

Глей кво нещо е тази болест братче - цял ден дяволът отвътре ми казва "Що пишеш глупости, като от край време искаш да си имаш един Лагиол със snakewood"
Иначе сравнен с кандидат пътниците, ножчето изглежда така:

https://s17.postimg.org/vbfuebc7f/IMG_20180314_095947.jpg

Мое лично мнение. Поръчай си нож по твой вкус на български майстор. Ако имаш нужда от консултация при кого - насреща съм. Да знаеш обаче, че не е евтино smile

Последно редактиран от osobso (14.03.2018 21:34:14)

Марк Твен

Офлайн

1

#6 14.03.2018 22:08:36

Dojo
Редови

Казана дума - хвърлен камък! Каквито и мухи да ми бръмчат, моркова ще гаси лампите. Тошко ми е правил два ножа и съм много доволен. С времето обаче се ориентирах към по-къси остриета. Тинко и той ми прави едни чудесни чирени за паяка, та имам бегла представа за майсторите ни. Нооо тука болест борим вече и думата е КРАЙ.

Офлайн

0

#7 14.03.2018 22:09:02

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

За тая болест не нам хапче. Със здраве да си го ползваш братле. Снимай канията отвсякъде, да видим дали не можем да дадем идея как да я тунинговаш.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#8 14.03.2018 22:12:10

Dojo
Редови

Вече стъкмих един примитивен подвес, но утре ще я снимам, че трябва да загрявам за мача след малко.

Офлайн

0

#9 14.03.2018 22:56:09

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Dojo написа:

Казана дума - хвърлен камък! Каквито и мухи да ми бръмчат, моркова ще гаси лампите. Тошко ми е правил два ножа и съм много доволен. С времето обаче се ориентирах към по-къси остриета. Тинко и той ми прави едни чудесни чирени за паяка, та имам бегла представа за майсторите ни. Нооо тука болест борим вече и думата е КРАЙ.

Братле желая ти искрено да я пребориш тази тежка зависимост ! Аз не успях, но ти си ми надеждата wink И да ти споделя - мислех си, че като одъртея и ще ми мине. Да ама не. Вече съм 50+ и още не ми е дошъл акъла wink

Последно редактиран от osobso (14.03.2018 23:02:13)

Марк Твен

Офлайн

0

#10 15.03.2018 10:05:45

Dojo
Редови

Направи годините (и аз съм в този диапазон, батко съм ти с малко навярно) да работят за теб. На тази възраст човек би трябвало да знае значението на "разум" и "воля". С първото осъзнаваш, че си минал границата между фенство и фанатизъм и си в зоната на здрача. Второ, че е нужно да предприемеш лечение. После си казваш "Не е възможно да съм толкова кекав, че да не мога се преборя с тази простотия".
Ако не си колекционер или ти е перо от доходите, можеш ли да обясниш за какъв дявол са ти повече от 3 - 4 ножа? Един за града, един за природата и един за ловджилък, ако си такъв. Тези в кухнята не се броят. Никой от заболелите не брои кухненските, само ги споменава от благоприличие. А и не е хубаво човек да измисля разни за пред жена си, щото колкото и да е невинно си е лъжа.
Не знам за вас хора, но аз съм дал думата си и ако разберете по някакъв начин, че съм изръсил и лев за ножка ...

Относно подвеската, побелялата ми глава роди следната инженерна тъпотия. Мисля, че няма да се самооткачи, а частта за колана може да се ползва в две нива, според раницата която съм понесъл. Ако ви хрумне нещо кажете или дайте препратка към снимка. Но на първо време това май ще върши работа. Мислех да пробвам прикачване на теклок за коженото парче, но ще стане манджа с грозде и идеята отпадна.

IMG_20180315_084838.jpg

IMG_20180315_084857.jpg

IMG_20180315_085014.jpg

IMG_20180315_085056.jpg

Офлайн

2
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff