XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#136 15.10.2017 22:25:10

Costoff
Новодошъл

Регистриран: 13.09.2017

Отг: Дребни трикове за лична хигиена сред природата

osobso написа:
Kent написа:

Мокрите кърпички трудно се хм разлагат, но надява се че ги носиш обратно после...
Да споделя и аз нещо. От август 2015 се къпя само с  гореща вода и една гъба / гъба за баня/ от растителен произход, която периодично дезинфекцирам с вряла вода със сода. Уверявам Ви, че хигиената ми в никакъв случай не страда. И след най-гнусните изпотявания и вмирисвания като в Албания и на Куманица това лято, водата /горещата/ отмива всичко без следа.

За мен този опит беше на майтап / като започнах/, но се оказа много приятна изненада резултата. А може, и на метоболизма ми да отърва това...А сапуна и шампоаните се оказаха най-голямата измама поне за моето тяло.

п.п. Бръсна си главата де, тоест нямам почти коса..
.
Не зарибявам никой, нито съм воден фундаменталист или веган или антиглобалист хахаха...  в нетя има достатъчно материали за къпането само с вода.

Аз имам някакъв проблем с кожата и вечно ме сърби. Та се къпя с бебешки сапун или шампоан. Ама и след къпане ме сърби. Скоро бях на "профилактичен" преглед служебно. Та там някаква кокошка ми обясни, че било много вредно да се мия с бебешки сапун. Освен всичко друго/не помня какво изреди/ можело да доведе до омекване на пишока. Kent, без да се засягаш, ама тва лекарите са ..... smile

Проблемите с кожата обикновенно са алергични реакции..Те обикновенно са хранителни а не към външни фактори. Алергията към глутен се появява към 40.

Офлайн

0

#137 18.02.2018 23:51:04

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Ехх, ако до всеки лагер имаше по едно такова дърво ... wink

038477084-big.jpg?r=0

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1

#138 19.02.2018 09:50:44

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

...вероятно скоро никой нямаше да наближава до него! smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

3

#139 28.02.2018 17:52:29

Странджалия
Редови

Регистриран: 28.11.2011

И аз да дам мойте 5 стинки...
От около 1 година насам не мога да се разделя и за ден с един продукт дет му викат "Сода бикарбонат"
Абсолютно всеки ден по един или два пъти си втривам по съвсем малко под мишниците, защото занулява неприятната миризма на пот и кисел неприятен мирис. Ползвам содата и в банята редовно, като си втривам половин шепа сода бикарбонат в косата след като съм си сложил преди това бебешки шампоан Бочко ,и след такова измиване, косата е толкова чиста ,че буквално ти скърца от чистота като прокараш пръсти през косата. Страдах и от пърхут преди да почна да правя това със сода, но за около 3-4 седмици, изчезна пърхута! Супер доволен съм от содичката! Редовно я използвам и за миене на мъжественото "Трибуквие" ,а и на "Четирибуквието" ,и е страшно полезна, защото предпазва и ликвидира гъбичките, коит предизвикват зачервяване и сърбежи! Вече си нося и в раницата редовно в едно малко аптекарско шишенце содичка, защото винаги може да се използва и при къпане сред природата и ня рЯката big_smile .........а, да не споменаваме и другите и невероятни качества като измиване на мазни съдове, почистване на животински дреболийки и т.н. Само съветвам да се ползва по-ситно смляна сода ,че напоследък се среща и по- едро смляна.

Последно редактиран от Странджалия (28.02.2018 17:57:25)

"Истинският бушкрафтър не e само умения, това е вътрешно състояние." - GoldenRatio

"Общото е, че всички си имаме странности и трябва да ги уважаваме, защото те ни правят индивиди. Ако искаме да се събираме и да общуваме в аспекта на това което ни свързва, трябва да пренебрегваме това което ни разделя."- Галимунди

Офлайн

6

#140 28.02.2018 18:16:00

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

И аз си признавам, че съм в сектата "Свидетели на содата". Ползвам я за чистене на замърсени съдове и повърхности но най-вече за миене на зъбите и венците. Предразположен съм към пародонтит и нищо не ми помага повече от содата. Освен за хигиена я използвам и като лекарство за гърлобол. Гаргара или сухо намазване го пресича  много бързо.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

3

#141 06.03.2018 19:13:46

mybabybook
Редови

Регистриран: 06.07.2017

Като стана въпрос за миене на съдове сред природата- кой е на-добрият и щадящ природата метод. Най-вече за мазни съдове.

Офлайн

0

#142 06.03.2018 19:29:28

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

mybabybook написа:

Като стана въпрос за миене на съдове сред природата- кой е на-добрият и щадящ природата метод. Най-вече за мазни съдове.

Търкаш с пясък, ако е загоряло и после с пепел.

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

1

#143 06.03.2018 19:49:49

mybabybook
Редови

Регистриран: 06.07.2017

Дървесна пепел, нали? А самото изплакване- къде е на екологично, така да се каже, да се направи?

Офлайн

0

#144 06.03.2018 20:12:24

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

mybabybook написа:

Дървесна пепел, нали? А самото изплакване- къде е на екологично, така да се каже, да се направи?

Да. Дървесна пепел. За къде - не ти разбирам въпроса. Мазнината не пречи на природата и все тая къде. Пепелта също.

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#145 07.03.2018 00:18:33

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

mybabybook написа:

Уранова бе как дървесна. С дървесната не се получава.

На реката братле. Къде според теб ще е най-ЕКОЛОГИЧНО? Абе не се втелявайте бре. Баба ти е живяла толкова екологично колкото ти не би могъл колкото и да се опитваш, без да е подозирала, че има такава дума. Боже господи (Извинявай Коле че Го споменавам, ама не се сдържах). Къде да си изплакна съдовете.

Екологичен проблем е, ако си миеш съдовете с препарат от типа на Веро. Но когато слагаш пепел в мазнина, получаваш естествен сапун, който е сравнително екологичен. Както щеш го изплаквай няма да предизвикаш екологична катастрофа

Последно редактиран от Галимунди (07.03.2018 00:22:41)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

2

#146 07.03.2018 11:40:22

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Като бях малък си спомням че на село за миене на мазни съдове ползваха домашен сапун, сода и сол. А копривата се ползваше за миене на всичко, когато нямаше друго налично.

Последно редактиран от Orlov (07.03.2018 11:47:37)

Офлайн

0

#147 16.05.2018 23:37:20

William Bligh
Редови

Регистриран: 13.06.2014

Orlov написа:

Като бях малък си спомням че на село за миене на мазни съдове ползваха домашен сапун, сода и сол. А копривата се ползваше за миене на всичко, когато нямаше друго налично.

Ъъъ... А на бас, че не е на всичко!
100% не са си мили... ъъъ... чак пък ВСИЧКО... с коприва!

Офлайн

-3

#148 17.05.2018 11:51:00

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

William Bligh написа:
Orlov написа:

Ъъъ... А на бас, че не е на всичко!
100% не са си мили... ъъъ... чак пък ВСИЧКО... с коприва!

Ами, айде! Не знам обаче какво си представяш под "миене с коприва". Със сварена коприва се мие главата и тялото, с коприва и пепел се мият съдове. Ти да не мислиш, че си бършат задниците с коприва?! smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

2
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff