XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#136 06.02.2018 19:03:34

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Срещи с диви животни - Как да се държим?

За разлика от много други диви животни, дивите прасета не се боят от огъня, а по-скоро той ги привлича. Подушат ли дим у тях се събужда някакво чувство за самосъхранение, че гори гората-тяхното обиталище и те се втурват към огнището за да се опитат да разпръснат и зарият в пръста горящите въглени. Това съм го чувал от колеги ловци, които цял ден с кучета търсят прасетата из гората без резултат, и накрая като седнат край огъня да си починат и да опекат по някоя наденица биват изненадани от стадо прасета, които минават направо стъпвайки огъня. Съответно пушките са или по колите или закачени по дърветата и завалиите си остават само с разхвърлено огнище и светъл спомен, че са видели сюрията ...

Знам че това звучи като анекдот, но съм го чувал от ловци от няколко ловни дружини от различни градове и смея да им вярвам.

Относно сетивата им, от трите най-слабо е развито зрението им. Очите са малки и се намират доста близко едно до друго, а и са доста дълбоко поставени. Цветното им възприятие също е много слабо и може да се каже, че са почти далтонисти. Близко разположените очи предполагат значително малък ъгъл на зрението - практически виждат само напред. За това ако те подгони прасе е достатъчно да се отместиш встрани от направлението му. За сметка на зрението, слуха е доста по-добре развит, а най-силно е развито обонянието им. Според някои изказвания то конкурира дори и кучешкото...

x888de23yn.jpg

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

5

#137 06.02.2018 21:00:12

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Абе нейде мернах, че има спрейове протов диви свини. Но спасението е да се качиш на високо или да кривнеш рязко в друга посока. Чувал съм, че глиганите имат малък ъгъл на зрение. А за лягане и дума да не става. Все пак основното им занимание е да ровят. Хубавото е,ч е не атакуват туко-така. Трябва да е разгневено за нещо, ранено или да защитава малки.

Офлайн

1

#138 06.02.2018 21:11:40

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Това, което правиш ми се струва най-доброто. Вдигането на шум от хора се е доказало като най-ефективният способ за избягване на срещи с животни. Глиган би те нападнал само ако го изненадаш докато е с малките или си му на пътя при бягство, особено ако е ранен.
Това животно е невероятно силно. Мои познати от Природонаучният музей, глиган ги удари и преобърна с Трабантче.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#139 07.02.2018 11:19:36

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Шум му е майката. Досега, колкото животни съм видял отблизо в дивото, винаги съм бил сам и сравнително тих.

Когато съм с жената и детето и те бърборят, всичко се изпокрива. Даже катериците изчезват. smile

Офлайн

0

#140 08.02.2018 00:30:21

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

А то има жени като бърборят,и мъжете им се изпокриват big_smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#141 12.02.2018 23:42:47

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Мен ме е изненадвал едър глиган единак преди години в една гора. Уплашихме се и двамата ...:lol: Аз му извиках и той избяга . Почти веднага и аз . Цепеше по права линия без значение какво има пред него - храсталаци , дървета и т.н. Бе голямо бягане беше ....
По-опасни са обаче ония полудивите прасета дето ги пускат сами да пасат - черни,бели ... Те нямат голям страх от хората и нападат , особено като са стадо или с малки . Имаше още едно бягане ...:D Мога да разкажа , ако ви е интересно .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

1

#142 13.02.2018 00:23:13

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Това за правата линия се потвърждава и от тебе. Давай и за другото бягане ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#143 14.02.2018 14:47:46

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Полу дивите наистина са в пъти по гадни , особено ако им карат и кланичен отпадък за храна. Предпочитам да срещна 12 каракачанки отколкото 5 от от тези полу дивите. Кучетата като изпердаша със сопата първото от ребро до ребро , другите се връщат . Свинете - удареното квичи, другите налитат два пъти повече . Въобще не разбират от бой , спасението е дърво .

Офлайн

0

#144 16.05.2018 23:45:39

William Bligh
Редови

Регистриран: 13.06.2014

Сега... Първо да уточня, че не съм специалист или ловец и глиган на живо не съм виждал, ама нещо ме усъмни - глиганът не е хищник, а обикновено - плячка. Което значи, че има нужда от голям зрителен ъгъл, а не от добър окомер. Разгледах снимки на глигани - ми така си е - очите му са встрани на главата, а не отпред. Което значи точно това - голям зрителен ъгъл.

Офлайн

0

#145 17.05.2018 00:10:06

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Глигана е всеяден с превъзходен слух, да уточня. smile

Офлайн

1

#146 17.05.2018 08:34:21

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

А пък моя пинчер вчера нещо се заигра с една лисица или пък тя просто се дебнеше да го нападне. Странното беше че не я лаеше кой знае какво си мислило кучето че за лисицата.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#147 17.05.2018 09:18:27

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

William Bligh написа:

Сега... Първо да уточня, че не съм специалист или ловец и глиган на живо не съм виждал, ама нещо ме усъмни - глиганът не е хищник, а обикновено - плячка. Което значи, че има нужда от голям зрителен ъгъл, а не от добър окомер. Разгледах снимки на глигани - ми така си е - очите му са встрани на главата, а не отпред. Което значи точно това - голям зрителен ъгъл.

Дори и домашните прасета, за да погледнат на друга стра, завъртат цялото си тяло. Не съм забелязъл прасе да си дживи врата за да се огледа. И не съм сигорен, че имат периферно зрение   smile

Офлайн

0

#148 17.05.2018 09:38:18

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Прасетата не разчитат на зрение по принцип. Имат превъзходен слух и обоняние, и по много точки бият кучетата. Иначе са малко късогледи, но пък свирепи и жилави! smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

1

#149 17.05.2018 11:46:00

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

xenos написа:

Прасетата не разчитат на зрение по принцип. Имат превъзходен слух и обоняние, и по много точки бият кучетата. Иначе са малко късогледи, но пък свирепи и жилави! smile

Баш! И много смели и упорити. На колегата баща му, зимата го подгонило ранено от ловците прасе със счупен заден крак и човекът на 70 години направил коремно на един клон, където престоял около час, а онова рие от долу и от време на време тръгвало на някъде и после се връщало.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#150 20.05.2018 11:13:35

William Bligh
Редови

Регистриран: 13.06.2014

Seeker написа:
William Bligh написа:

Дори и домашните прасета, за да погледнат на друга стра, завъртат цялото си тяло. Не съм забелязъл прасе да си дживи врата за да се огледа. И не съм сигорен, че имат периферно зрение   smile

Не знам по каква причина, тая сутрин с тая мисъл се събудих...
Очите на прасетата са отстрани. Факт. Според мен няма как да нямат широк зрителен ъгъл и периферно зрение.
Обаче зрителните им ъгли се пресичат в тесен ъгъл отпред, в който сигурно имат бинокулярно зрение и възприемат триизмерен образ. Така че имат широк зрителен ъгъл (по-широк от нашия и на хищниците), но много тесен ъгъл на пространствено зрение. А може би атакуват само когато си им попаднал в ъгъла на бинокулярно зрение. Излезеш ли от него - виждат те, но губят представа за разстоянието до тебе и понеже, както казваш, им е трудно да завъртят глава и трябва да въртят цялото тяло, те оставят на мира, както повечето тук споменават.
Иначе, по принцип съм скептичен като ми обясняват как животните имали слаби възприятия. По-добре то да не те вижда, а ти да си мислиш, че те вижда, отколкото обратното.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff