XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 19.02.2011 21:00:50

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Американски кибрит

в механото ценните кадри като мен боядисваха оградата и чистеха снега  big_smile
нямахме време за изследване химичен състав на кибрита

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#17 19.02.2011 21:04:26

bobber
Редови

вярвам че не е невъзможно ама не намирам приложение

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#18 20.02.2011 20:12:05

GEGATA
Блокиран

Регистриран: 04.12.2009

Преди време бях гледал във Vbox някакъв потопи нормални кибритени клечки в някакви химий и бяха супер чувствителни... просто ги пускаше пича клечките на земята както беше прав и се палеха сами. После ги уви в памук за да не се палят току-така... ама тей де.... мен си ми вършат идеална работа добрите стари кибрити на Zebra....

Офлайн

0

#19 20.02.2011 20:32:16

bobber
Редови

"През 1867 г. от получените изгаряния починала италианската ерцхерцогиня Матилда, която случайно стъпила
върху клечки кибрит и роклята й се подпалила."

айде няма нужда  smile
то такива нестабилни смеси има много ама....

Офлайн

0

#20 21.02.2011 09:11:32

parev
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 27.01.2010

GEGATA написа:

Преди време бях гледал във Vbox някакъв потопи нормални кибритени клечки в някакви химий и бяха супер чувствителни... просто ги пускаше пича клечките на земята както беше прав и се палеха сами. После ги уви в памук за да не се палят току-така... ама тей де.... мен си ми вършат идеална работа добрите стари кибрити на Zebra....

Това,доколкото си спомням трябва да е утайка от смес на йод и амоняк.Навремето ги правехме такива майтапи в училище.Мажехме например показалката на даскалицата с тази утайка и като изсъхне, само трябва да я докоснеш и Буф.

Офлайн

0

#21 22.04.2011 23:09:48

sa6097
Редови

Регистриран: 22.04.2011

Понеже основното ми хоби е пиротехниката реших да ви "светна" как може да си направите подобен кибрит, разбира се с подходящите материали Клипът е правен от българин, също любител пиротехник. Ако ще пробвате съветвам ви да внимавате с хлоратите особено ако е калиев, а не натриев, както е описано в клипа. За по интересованите могат да разгледсат форума ни на адрес http://www.bulforums.com/pirotehnika/index.php

Офлайн

0

#22 23.04.2011 00:25:32

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Sa6097, добре дошъл във форума!

Отдавна търся информация, от къде може да се намери в "цивилизацията" калиев нитрат ( КNО3 ). Това, което описваш в една друга тема, за намирането на този препарат в магазините за селскостопански препарати е много интересно. И конкретно - калиевата селитра, представлява ли точно клиев нитрат?

Знам, че калиевият нитрат е една от съставките на черният барут и за това  /може би/  е забранен за свободна продажба, заради това, че е хим. вещество с двойно приложение.

Аз го търся, зада направя комбинация на разтвор с него и амониева селитра, за третиране на праханова гъба за палене с чакмак.

Калиевата селитра, или както ти посочи - "Мулти-К", ще ми свърши ли работа в комбинация с амониева селитра за целта?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#23 23.04.2011 13:56:51

sa6097
Редови

Регистриран: 22.04.2011

Калиев нитрат е калиева селитра и мулти-К. Просто са с различни имена в търговската мрежа. Нитрата все още не е забранен за продажба, но в по големите градове просто не го продават, защото никой не го ползва при наличието на готови почви и разтвори. За праханова гъба и натриев нитрат(обикновена селитра) може да ти свърши работа, но имай предвид, че е натриевите съединения са хидроскопични.Не мога да намеря смисъл смесването на амониева селитра и калиев нитрат, даже не съм сигурен дали ще се разтворят когато са заедно. Сега се сетих за друг хитър трик за  лятото с амониева селитра. Ако си излязал лятото на поход можеш да си изтудиш вода или нещо друго като разтвориш амониева селитра във вода. Реакцията, която протича е ендотермична, тоест поглъща температура.Изтудява се разтвора до около 0 градуса. И последно мога да ти дам примерна цена на калиевия нитрат в агро магазин, аз си го вземам за 3лв/кг, даже и по евтино защото купувам голяма разфасовка 10 кг-защото той е  е основен окислител в пиртотехниката.

Офлайн

0

#24 04.10.2012 23:02:22

patria
Блокиран

Регистриран: 04.10.2012

Кибритени клечки за разпалване
Взимаме обикновенна кибритена клечка и я обвиваме с памук / тоалетна хартия също става/. Като оставяме главичката необвита.
Накапваме  памука с парафин от горяща свещ оставяйки главичката чиста.
След като парафина изстине такава клечка е удобна за разпалване на огън, тъй като гори минимум две минути.
Направих си 3 кутийки такива клечки и с памук и с тоалетна хартия.
Горят точно две минути.

"Никаква сойка - орехче !
Пазете се ! Аз хапя господа !"

Офлайн

0

#25 25.02.2014 22:43:57

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Ейй, тез русняци страшни бее... Ето как се прави лесно такъв кибрит (най-после)...  *THUMBSUP*

Бертолетова смес, желатин и абразивни прашинки ...

[video][/video]

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1

#26 26.02.2014 18:02:05

Петър
Редови

От: София
Регистриран: 29.05.2012

[video][/video]

"Stepping forward from where ordinary survival training ends, wilderness bushcraft is the detailed knowledge that can enable us to experience nature in a more indigenous way: a way that demands we open our eyes and other senses, and pay the closest attention to the world around us" - Ray Mears

Офлайн

0

#27 08.01.2017 18:15:59

Бай Сашо
Редови

Регистриран: 02.01.2017

Тези клечки нямат нищо общо с белия фосфор(направени са, както каза windwarrior от тетра фосфорен три сулфит), и в Америка са много известно под името си Strike Anywhere Matches(всъщност клечки палещи се от всичко). Ползвам съм такива клечки преди - имам роднини в Америка и ми бяха донесли. Аз лично съм много доволен от тях и се палят буквално от почти всичко. Ако някой все още се интересува и не бърза много ще се сдобия отново с тези клечки кибрит лятото и ако има желаещи нека ми пишат и ще се погрижа да има и някоя бройка и за тях, а до тогава може да се опитат както беше казал ilianlp да си направят сами.
Остъргват се частици от стъргалото на кибритената кутия и се навлажняват леко, а когато се получи смес подобна на гъста каша се натопява половината глава на клечките и се оставят да изсъхнат. Когато това стане те са готови за ползване. От едно стъргало може да се направят 6-7 такива клечки. Поздрави!

Офлайн

0

#28 09.01.2017 00:07:53

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

parev написа:
GEGATA написа:

Това,доколкото си спомням трябва да е утайка от смес на йод и амоняк.Навремето ги правехме такива майтапи в училище.Мажехме например показалката на даскалицата с тази утайка и като изсъхне, само трябва да я докоснеш и Буф.

И дневника за даскалките дето обичаха да млатят с него по катедрата. Имам намалено поведение за това, щото тука българите сме предателско племе. 3-ма бяхме - единият беше предател smile

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#29 20.04.2017 12:38:17

Dojo
Редови

Регистриран: 20.04.2017

5 стотинки: и сегашните кибрити се палят лесно от гладка повърхност, нужно е силно притискане и рязко движение. А на времето като дете си спомням, че натривахме главичката в драскалото и след това клечката се палеше от почти всичко. Имаше и трик даже - филтър от цигара се разстилаше, поставяхме го на борда на гуменката (да знаете само какви китайски патъци и кецове имаше на времето), запалваше се при което залепваше на мястото и след това служеше за чудесно драскало. Палеше от раз.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff