XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 05.10.2016 16:11:04

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

Отг: Горски храни

Буковите ядки ги ям от няколко години. Сложил съм ги в групата на високия клас горска храна (по вкус). Определено нищо ми няма и за пръв път чувам, че можели да са вредни. Танина в тях и да има такъв, е твърде малко, много е в желадите, аз съм пробвал и суров желад без обработка, доста е горчив. Но след изваряване и смяна на водата няколко пъти и после стават за консумация.

п.п. Относно вредните вещества в храните smile Опитайте да разберете, какво ядем и се натрупва в големи количества, поизведено от съвремената хранителна индустрия и ще ви се стори, че големите количества букови ядки са най-белия ни кахър  lol

Офлайн

3

#47 05.10.2016 19:38:47

sirstevancho
Редови

От: София
Регистриран: 25.09.2013

GoldenRatio написа:

Буковите ядки ги ям от няколко години. Сложил съм ги в групата на високия клас горска храна (по вкус). Определено нищо ми няма и за пръв път чувам, че можели да са вредни. Танина в тях и да има такъв, е твърде малко, много е в желадите, аз съм пробвал и суров желад без обработка, доста е горчив. Но след изваряване и смяна на водата няколко пъти и после стават за консумация.

п.п. Относно вредните вещества в храните smile Опитайте да разберете, какво ядем и се натрупва в големи количества, поизведено от съвремената хранителна индустрия и ще ви се стори, че големите количества букови ядки са най-белия ни кахър  lol

Абсолютно си прав. Между другото, за мен има една супер храна и това са орехите. Друго може да не нося, не съм голям ядяч из природата, но две-три шепи орехи - винаги. Добре, че имам орех на вилата, че с тия цени...

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0

#48 05.10.2016 22:38:50

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Аз отдавна се каня да направя кафе от дъбови жълъди. Сега е момента. Нищо чудно следващата седмица да направя един експеримент.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

1

#49 06.10.2016 09:45:34

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Букови ядки и ние с дъщерята рупаме с удоволствие. Като се махне кафявата люспа, са много приятни на вкус.

Желадите, наистина, са доста горчиви. Козите, обаче, ги ядат с удоволствие.

Това, че нещо е отровно за някое животно, не значи, задължително, че е отровно за всички. smile

...

Другото, което ядем с удоволствие е тученица Portulaca oleracea. Дъщеря ми е много капризна на яденето, но ядливи растения, които намираме по поляните и горичките има желание, да опитва. smile

Последно редактиран от Неандерталец (06.10.2016 09:55:36)

Офлайн

0

#50 06.10.2016 10:04:42

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Неандерталец написа:

Като се махне кафявата люспа, са много приятни на вкус.

Не ми казвай, че сте ги яли и СЪС нея! big_smile

Между другото, и опукани са доста добри на вкус!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#51 06.10.2016 10:15:07

Кольо
КорифееЦ

Бобо, тученица рупаме всички. Аз ако мога всеки ден бих я ял. Няколко стръка сутрин и ме държи сит чак до следобед. Но така е само през периодите когато постим. Когат не постя не ми действа точно така и огладнявам по-рано.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#52 06.10.2016 11:57:50

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Пък жената води такава битка с тученицата в двора, то не е скубане, копане, чак с нафта я залива big_smile

Memento mori

Офлайн

0

#53 06.10.2016 18:46:46

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

С нафта не е вкусна. smile

За люспата на буковиде ядки - когато ме мързи, да ги беля, ги ям с нея. Имам предвид не твърдата обвивка, а кожичката под нея.

Офлайн

0

#54 06.10.2016 21:19:52

Кольо
КорифееЦ

ilianlp написа:

Пък жената води такава битка с тученицата в двора, то не е скубане, копане, чак с нафта я залива big_smile

Кажи на госпожата, че кило от нея струва 15 евро в Германия и глей кво става... wink

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#55 07.10.2016 09:10:52

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

Давам доволно количество тученица /жебина/ безплатно. Единствено желаещите трябва си я "наберат"
Тъкмо се чудя кой да ми изчисти градината.
Сега сериозно, това е един от най-гадните плевели, въди се много, след откопаване не съхне бързо и се хваща отново.

Офлайн

0

#56 07.10.2016 22:28:31

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Оппа Роска, това не е плевел, а много ценен, но забравен в БГ зеленчук !

Цяло лято е неизменен спътник на доматите и краставиците в салатите ни вечер + пресни листа от глухарче. Писъл съм за този зеленчук и ето една малка извадка за качествата му - "...съдържа 7-8 пъти повече витамин С от цитрусовите плодове, витамин Е и бета каротин.  Мастните киселини, наподобяващи Омега-3,  в нея е с пет пъти повече отколкото в спанака...".

За тученицата има още много подробна и полезна информация в тази наша тема ---> http://forum.xenos-bushcraft.com/viewto … 253#p27253

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

2
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff