XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 08.12.2012 11:32:36

diavolo696
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 14.07.2011

Отг: Внимание!!! "Снежни лавини"

Сещам се и за още нещо но не съм много сигурен как става!
Принципно е добре да имаме някакво въженце (добре е да е с ярък цвят и дължина десетина метра). Като забележим идването на лавината освобождаваме въжето а другия край го връзваме за ръката си или го стискаме много здраво.
След утихването на лавината има голяма вероятност другия край или част от въжето да се показва изпод снега, и така по въженцето и при нас под снега. Макар че в паниката....

Малко оффтопик
>>>
Може да се случи така, че ваш приятел да попадне в лавина. Тук най-важното е да не отделяте поглед от него. Чак когато се уверите, че всичко е утихнало се запътете към него. НЕ тръгвайте да търсите помощ. Попадналият в лавина има най-големи шансове в първите 15 минути и ако има късмета да е оцелял по време на свличането, то шансовете му за оцеляване са около 90%.
>>>
Лавиноспасителна акция

Организира се, когато има затрупани от лавина. Без да изпадат в паника, незасегнатите от лавината извършват следните бързи действия:

1. Наблюдават свличането и попадналите хора в снежните маси до тяхното спиране.
2. Отбелязват мястото, където затрупаните са видени за последен път .
3. Оглеждат терена, проверявайки няма ли опасност от нови лавини, и поставят наблюдател.
4. Започват щателен оглед на лавината острови за части от екипировката, лавинния шнур или тялото на затрупания — най-вече в зоната между мястото, където той е видян за последен път, и края на лавинното свличане.
5. Ако огледът не даде резултат, тази зона се прослушва със залягане върху снега.
6. Изпраща се куриер до хижа или най-близкото населено място за помощ.
7. Сондира се лавината (гореописаната зона) със ски, обърнати щеки или специални сонди. Лавинните сонди са тънки метални пръчки, чийто край (глава) има фини остри кукички. При докосване на някакъв предмет сондата се завъртва леко и откъсва много малки части от него. Така може да се установи дали е докоснат затрупаният.
8. До идването на спасителните групи търсенето продължава. В голям процент от случаите на спасяване на затрупани от лавина помощта е била дадена от непострадалите спътници. С напредване на времето вероятността да бъдат спасени затрупаните намалява.

>>>>

Друга важна част от спасяването е копаенето. Намирането на човека е лесната част, но отравянето му е сложната. Ако е на малко по-малко от метър, то просто започнете да копаете като луд. Но ако е на по-голяма дълбочина, то тогава ще ви се наложи да използвате няколко техники на копаене. Все пак върху потъналия ще има около 1-2 тона сняг. Използвайте метода "V". Един от копачите застава в горния край и започва да копае, а други двама зад него придърпват снега назад. Редувайки се в копаенето силите се запазват свежи за по-дълго.

Повече на http://parvapomosht.aptekabg.com/pomosh … ane-lavina

Последно редактиран от diavolo696 (08.12.2012 11:37:46)

Любомир Найденов -  [url]http://hobbymodelsbg.blogspot.com/[/url]
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп! ®евгени 200

Офлайн

0

#17 08.12.2012 18:02:47

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Мислех да те поправя, че т.6 е преди т.1. Но разбрах, че цитираш. wink
Веднага след падането на лавината се съобщава на тел. 112. Връска с ПСС. ВСЕКИ тръгнал в планината  smile би трябвало да се информира за близката служба на ПСС. Съобщава се точното място на падане на лавината, приблизителния обем на лавината и броя на хората попаднали в нея. Те ЗНАЯТ какво да правят/макар и някога да си мислят, че знаят повече/!! *THUMBSUP*  Определя се човек за връзка с ПСС.  ;D
Другите ровят като замаяни по предните точки. Всичко това е правилно когато има достатъчно хора.
Като си сам отървал кожата и спасяваш другите е МНОГО сложно.
пп ПАНИКАТА е най- лошия съветник. Мислете какво правите!!

Последно редактиран от Okdalf (08.12.2012 18:04:56)

Офлайн

0

#18 10.12.2012 19:19:34

Okdalf
Сръчко

http://befsa.com/?q=node/view/20 Така ето малко инфо за лавините. Ако имате познания за видовете сняг бързо трябва да се ориентирате в обстановката. Знам, че много се дъвче този въпрос. Но нали знаете най - добрия алпинист е живия. *YES*

Офлайн

0

#19 21.01.2016 17:23:27

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Внимавайте с метереологичните условия в планините в момента.

Снощи на Витоша, при нощно изкачване, лавина е затрупала двама души над Алеко, за съжаление и двамата са загинали. Преди няколко дена падна и голяма лавина в Банско (май?), за щастие се размина без жертви.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#20 21.01.2016 22:17:09

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Наистина е ужасно!За толкова малка държава много често почнаха да ни се случват подобни неща наистина е много тъжно .

Офлайн

0

#21 21.01.2016 22:50:58

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

До колкото аз разбрах от други източници, двамата са правили нощно спускане със ски по необработени терени извън пистите...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#22 21.01.2016 22:52:19

Okdalf
Сръчко

Е колкУ често? ЛАВИНИ СА ПАДАЛИ ВИНАГИ.
пп Тези на Витоша слизат посред нощ, какво са правили до тогава.

Последно редактиран от Okdalf (21.01.2016 23:01:49)

Офлайн

0

#23 22.01.2016 00:00:26

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Днес бях близо до мястото на инцидента и говорих с приятели планински спасители. Комбинацията от няколко фактора е довела до нещастието, но най-вече липсата на адекватна преценка и непознаване на рисковете в зимната планина. Лавини има всяка година и опитните скиори и туристи знаят как да не се бутат между шамарите.
Напоследък е много популярно да се гледа залеза или изгрева от Черни Връх, да се снима нощен град отвисоко и да се постват селфита от "много яки" места. За съжаление двамата загинали, след селфи на Черни Връх са слизали пеша не по зимната маркировка, или са решили да съкратят слизането и са тръгнали по стълбовете на влека. Имало е мъгла и явно не са видяли, че попадат в "Дупката над Помагалски", която скиори и туристи старателно избягват в такива условия. В кратък период  в този район са паднали 5 лавини, повечето спонтанни. А такива всъщност падат всяка година.

Единият спасител и днес късно следобяд видял двама туристи, тръгнали нагоре, и ги посъветвал поне да не се отделят от маркировката, но те нещо се изрепчили и го подминали. Единия даже попитал къде има много дълбок сняг да си правят иглу или снежна пещера.
Първо, иглу се строи не от дълбок, а от твърд сняг. Второ, снежната пещера трябва да има канал за оттичане на въглеродния двуокис, иначе може и да не се събудиш. Трето, тия неща първо се пробват непосредствено до хижата, за да може да си вдигнеш гълъбите когато яйцето опре в ГеТри.

Нито природата е "полудяла", нито има "снежен ад", нито "арктически студ", това са напомпани заглавия на същите зимни условия като преди много години. Нито "за толкова малка държава са зачестили нещастията". Просто вече е по-лесно съвсем неподготвени хора да попаднат на места, за които нямат умения и екипировка. Затова и хората, които пишат по форумите, имат отговорността пред четящите да представят нещата сериозно в истинската им светлина.

Офлайн

18

#24 22.01.2016 14:19:49

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

petergaitan написа:

Просто вече е по-лесно съвсем неподготвени хора да попаднат на места, за които нямат умения и екипировка. Затова и хората, които пишат по форумите, имат отговорността пред четящите да представят нещата сериозно в истинската им светлина.

Огромен плюс от мен за това изказване!

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

1

#25 22.01.2016 16:34:12

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Благодаря.

Офлайн

0

#26 22.01.2016 18:07:04

Okdalf
Сръчко

Въпроса е какво можем да направим по въпросът! За огромно съжаление малко трезво мислещи се вслушват в съветите на ПСС или на приятели. Не че, ПСС са велики но за сега няма по добра спасителна служба/ поне в това време на криворазбрана демокрация / . А много малко са хората които знаят аджаба как се организира тая помощ.
Аз лично също съм влязал в аналите на ПСС, това не ми пречи  да правя разни щурави неща. Но пък съм провел и няколко спасителни акций.

Офлайн

0

#27 28.08.2016 17:01:50

zcezbpm
Редови

Регистриран: 24.04.2016

Може би най-полезното което мога да постна е линк към зимния онлайн пътеводител на Аспарух Марковски по който ходя от няколко години.
Авторът има богат опит и в описанията на маршрутите набляга на най-опасните места по които при определени условия падат лавини.
http://bgmountains.bglink.net/

Това което аз знам е че шанса да падне лавина до края на декември е доста по-малък, защото все още няма толкова много натрупан сняг, така че  времето около Коледа е идеално да се пробвате в зимната планина. Чисто статистически шанса да падне лавина декември е по-малък, но няма нищо на сто процента все пак.
Засега съм видял една единствена лавина в Рила декември месец и тя беше в гората над Рилския манастир като се тръгне към х.Вазов по Баучер. Предполагам заради натрупания дебел слой листа,  които действат като сачми на лагер е тръгнала надолу лавината.
60-70 метра нагоре и надолу от пътеката земята беше изметена от сняг, широчината може би около 20 метра,  а на самата пътека стигаща до гърдите ми купчина от толкова твърд сняг че не можех да забия върха на щеката. Буквално като лед. Направи ми впечатления, защото снегът наоколо не беше  твърд. Това минеше ли през човек здрав кокал нямаше да остане.
EOqPMYsHgeHscpyDX5UGDyoH-f4uK5zDKqjlWhc9RL5VUawFuWJ8gCTWFHDXlh5JKln-Z388K3YODy08CQSxNqeSd51IcwEIq5ANlHybEyPkp6uZJZJrbrxaFue801FOzmRv6LMgeWD9N9W1AZ6uTX4_2m9QMrgfbjOFyEXf4BRLcqi4CjmlJui-Yd-tQG82JpNFhNFHri23rt2iADOe4PPKOtHFcUxWoj6sUpBi1CbJYidw8Lu5aM8bKX-MhWIVvneikvLOHVidU21HZl7VTT6Ohyf0Uxy5DeLCiR-bOgU1_mrxVhE2vdUK2s0HdcRbR2r9jqV1BQa22njxZksIZp9fUd5UeQupekGEq8SJioJm7DOU8RhDfNFgn17CchqakgZmvK2NNbCQOtUxYkaxRcnTMM9mOpuJihvpi9T708VVpupWlIeHszQSEV4x98sTt_1pxag_08rFghfIrjCwK9y-5w_xpD61ZLcoa-LbwQhZ4aawHTl7LLR7nyO2pwQSHc7yTUWwtnDb_yfAW5LYjJUwrEDq_FIWZteg7e2yPbZC2M_0juW1xdKnU9oF2esOpvgmu1H_78FlZrGHGM9yvuOZXCk98mBFLZpH4UuR06C-QtUo=w879-h659-no

За пролетните лавини когато температурите се покачват гледам да тръгвам по тъмно, когато все още всичко е сковано от студ. Края на април месец началото на май преди няколко години тръгнахме от Рибни езера по рида Бричебор към манастира и станахме в 4 часа. Нагоре към Мраморец има опасно за лавини място и исках да го минем преди от жегата реките да текнат.Предните дни снегът към обяд ставаше на киша от жегата, а имаше много , ама много сняг, например в долината около Кобилино беше два метра висок, така че май месец за който не знае горе по високите части  си е чиста зима горе по отношение на лавините и количествата сняг.
xy-H8T5kaBK322IbOzyMC0hsbwQWlOdIVJSIJyVgV8cqbFfU2NKRTyMUqOoNc-3ylEWH3EnFM06-DduhsHt3ClqqO7YKi8wx7WC5s3LHLsQe0yuJ5on0adTI72cYRcHF8lZyUkpWVqhyYBCNkZ4KF-Nn8J4_RXHWBJ_YJx_7_GjBNFn-UK4D_51vgwnWUrqGih3iGanQw3N_d7UP7mNw7VkJ6cPknWwHkWcRlR-QinLdBdH9Ut3X6H9_9j9bfqsndzYwjlOrDfhki89VnmGIgbVy-hh4q3wJ49EjR6ue_tXw9yLfZHYR0J4YwqzVWO7raT8cm70VG-GI9rSWghHREHEQbMqvvKr_2VkBC0RXfcTBJzHrDf78DhlZpP1nLhguzHb59clWynG5TA_Thyk5wZAANlaL8lwqKC57eC78XRMLOf-K9DL74j3z-yBwSxtgrzhNQS486OmQz3w-CXYg-iA5Kh60DYtv2uNwtXRgQbgOwGFCConnagVa14rbe470G1JSJVqiA7Ihmq-W5p0PJuD32iUioP4cDg-NEL6ypbp2tb0-vAEoh41tzgGEL58Uvh8uRH370uEXQX0Hd9WWlgCkMcw-xjKT5ID1RnbJTS8-PJe1=w879-h659-no

Имам снимка тези дни на връх Йосифица и лавините падащи от нея.
ksxxrUwqDARY1VQa6eiDYkd01s4twjq_mQiFRQdPMnRZOKjSv15GTxERjyjExuwx7U9LcPiH3bXS08xzc3mIXzCCjmHTSB41H5WB9J-aMpzZw-D5lapK88zt7-AO4oxljc-sn_SD-R7ZQcfW7sIl9zcwx9q0tF6qaW_IPR_slDERxUZ58sDKH6d0c8QRyRQF6E9ojPdsbXKR_wG2vJJz0Q3EnfWL9wbal1ofzGUI6DyRHkQ3zuBXNY4YGgrl0n9ZorpnjgMTdj4Of4nht4yyDXvG2Ee_AsGnxjtMj4gs0U0KM0MQqsPXgxyvYN8R7k28OoJ3cEShfPD6eCJRfqV3MV49LDbDbYAWFtA_VqBuIyOeqYy2Yg5Np46oT_HHlx2JB8PXPQCCb7Aobq6ZAgvQ4VT8jCuCZ6B35GGpZw3Xs_VqR-A1t8wzjq21Th63qq3znx8blYoRnli6EXr4IYZe3FQV8JLuy-oXayi9uUb8b8RUdwJhatISBK4dj0SQO1ycU_Wyt88U_F1UFEvmRVmdK3MUdhZlIfPTSQixSGVSt4qrUS_lKx-BP0oXRgcvAAWe7IJvG3fjVMDxYunUqmm-dAUfBr6GpMaWoEYN-Ke8jekd5B-2=w879-h659-no

Интересно за лавините е нещо което Момчил Дамянов коментираше веднъж  за района на Мальовица в един форум.  По думите му от Еленино езеро нагоре към Мальовица по-безопасния вариант е по лятната пътека, а не по коловете и се чудеше защо са поставени така ....вероятно заради това че зимата хората едно време за ползвали ски за преминаване през това място и за тяхно улеснение са сложени така коловете...не знам за точната причина, но аз също по лятната нагоре лавина не съм виждал докато по зимната съм и снимал стигащи до пътеката и коловете лавини макар и не особено големи по времето когато съм минавал, но това е лавинарник, който всички го знаят.
Вижда се долу вдясно до датата на снимката стъпките, където минава зимната марка и лавините свличащи се от горе и стигащи до пътеката.
PH60iYRR8XE8HkFQREyjXPf9XRQTCWpY-qFzXyNTtkKLw48Ce0omtmXeVjQeRnzylTd1jivOY0s1FiWsdqcW7WahxF7QJ6gxBp2rhdBifKK93IPzQy9LEGMDXX5G71-q0RIwhZIjbFu44Cnwuy2a8BC5Vx20pTQLPBgoJoqcwIkToqy7rLHaM3oTrPN8qNOlBo1FjLDbs4dWMq1uWXORr2y4PzMMxYzX78ZP87O0jEir08AU3iXfrjBr6dLlG_BejP6wQl-C9d8iOTpLu3tmwhW7frQrY0goY9wKobZLOqZxk8lLcX6OpY7J6Io0yFjxptmFYSdvNb08vKOA5sUMm6A2zNJ-Sbh8L9Xwh4Oy2XFv-74RHVJj4SeSiG8l3WLDRyrO_zMrvKgmJxWqKvAh9nYev694SmsisBT8dt8S5ptEpPUH48BvnTihEqYyrINS7mt__kCsJlk7TETtpBzvVNBkdKiKzCCYRS9GYfS9mxbpgR6ogCNe-9fR5CiV_2GazKNL5zJeQ1YoRsGz-bQGXblJrdVxEJ7utqmFTr6BOyRKlOGto5Y-tr0WC1C-Jw0INsgTR25-Wl32zcMTXBodgAA9A4jq_EQBo_EV0-ULw7xUD4cF=w879-h659-no

Едно леко еретично smile мнение за курсовете за лавинна безопасност.
Както всяка една взета мярка и те не дават на сто процента гаранция.  Курса дава едно усещане че правиш нещо по въпроса с безопасността си и това действа успокояващо и до там.
Научил се е човек да прави разните му там снежни профили и след като направи такъв тръгва уверен че всичко е ок, само дето не е, защото на 20-30-50-100 метра над главата му снегът е друг и не е като този в краката му дето е копал и лавината тръгва от там и когато го изровят след време лицето му няма да има гримаса на страх, а на учудване тип **аз изкарах курса и направих всичко правилно, защо стана така**, така че файдата от ровенето на снегът и баенето по слоевете малко наподобява играта на тото, защото не можеш да изкопаш цялата планина преди да тръгнеш.

Сещам се колко хора за по-лесно ползват летните пътеки като тази към хижа Мусала от лифта и то  при положение че има забраняващи табели и че преди няколко години умря човек от лавина там.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff