XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 18.07.2016 20:59:12

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

Плаж Свобода (Кара Дере)

Увод

1. Решихме, че това турско име не отива много много на този чист български плаж. Веднага поправихме нещата - кръстихме го "Свобода" и се зарекохме вече така да го наричаме. Има и друго име, но то не е много за публичното пространство...

2. Снимките са правени с телефон. Извинявам се ако качеството не задоволява очакванията. Това е единствената снимачка, която имам (не броя сапунерата, която прави доста по-лоши снимки).

3. Хора гледам всеки ден в София, дори ми идват в повече. На тази почивка съм снимал главно природата и нещата от бита в къмпинга. Почти няма да видите хора на снимките.

Ден 0

Малко преди полунощ багажът е готов.

plaj_Svoboda_1.jpg

Щяхме да пътуваме трима с едно куче, но уви тръгнахме с един по-малко. То нямаше и как защото това в раниците не е единственият багаж.

plaj_Svoboda_2.jpg

Ден 1

Около полунощ взех Калин от Люлин и тръгнахме. Хари е развълнуван и наднича през задното стъкло.

plaj_Svoboda_3.jpg

Пътуването е приятно и не се усеща особено когато Калин пуска бунтарски песни. Естествено дружно пригласяме. Единственият проблем беше, че два пъти спирах да доливам масло защото червената лампа на таблото светеше застрашително. Казах си "Веднъж да пристигнем пък за връщането ще му мислим когато му дойде времето".

Около 5:30 спряхме да се облекчим(най-вече Хари) и да се насладим на "хубави" гледки. Казахме "чао" на бетоновия залив.

plaj_Svoboda_4.jpg

И погледнахме напред към гората над нос Емине.

plaj_Svoboda_5.jpg

За мравките няма почивен ден, а работният ден започва рано.
Предполагам Formica rufa

plaj_Svoboda_6.jpg

plaj_Svoboda_7.jpg

plaj_Svoboda_8.jpg

Подминахме град Бяла и поехме по черните пътища. Естествено сбъркахме пътя и се озовахме в едно Offroad приключение. Добре, че карам пернишки фолксваген, иначе не знам какво щях да правя. Уви най-накрая намерихме правилния хубав път, а ето го и него:

plaj_Svoboda_9.jpg

plaj_Svoboda_10.jpg

Първо впечатление от плажа, хммм, видя ми се лееееко пренаселен.

plaj_Svoboda_11.jpg

Като погледнем на Юг май не е чааак толкова зле по отношение "гъстота на населението". Бяхме доста уморени след 24 часа будуване и особено аз след шофиране. Решихме да отседнем тук и на другия ден да решим дали ще търсим друго по-безлюдно място.

plaj_Svoboda_12.jpg

Хари се радва на Свободата.

plaj_Svoboda_13.jpg

plaj_Svoboda_14.jpg

plaj_Svoboda_15.jpg

plaj_Svoboda_16.jpg

Няма обхват на виваком, да не говорим за интернет. Многкратно се опитах да се обаждам или пращам смс.

Свалихме от колата само нещата, които не могат да останат защото колата остана на слънце, както и основни неща за да изкараме деня и нощта - чадър, спални чували и т.н. В раницата ми е цялата техника и малко дрехи, а в хладилната чанта - бирата и храната.

plaj_Svoboda_17.jpg

Заех се с най-важните неща:
1 изгребах пясъка докато излезе мокър за да може кучето да легне на хладно.

plaj_Svoboda_18.jpg

2 Място за "хладилника".

plaj_Svoboda_19.jpg

plaj_Svoboda_20.jpg

plaj_Svoboda_21.jpg

Пазим да не стъпчем или повредим растителността на плажа.

plaj_Svoboda_22.jpg

След като глътнах една двулитрова бира се заех със сметосъбиране. Реката беше донесла доста боклуци - предимно туби и големи шишета. Намерих чувал затиснат с камък и го напълних.

plaj_Svoboda_23.jpg

Заспахме на плажа. Като се събудихме Калин беше изгорял брутално.
Решихме, че за момента ще останем тук. Разходих се по плажа и намерих два клона за платнището. Едни хора ги бяха ползвали за огън, но казаха, че не горяли добре. Позволиха ми да ги взема с усмивка.
Опънахме едно платнище 4 х 3 метра на края на плажа за сянка. Свалихме и други неща от колата - маса и столове, дюшек и шалте и т.н. Естествено си прибрахме и чувала събрани чужди боклуци. Калин спи на шалте от ляво на масата, а аз на дюшек от дясно.

plaj_Svoboda_24.jpg

Привечер се разходих малко да огледам обстановката от пътя, който ни доведе до тук. Неделя вечер е, хората са с пъти по-малко от сутринта.

plaj_Svoboda_25.jpg

plaj_Svoboda_26.jpg

plaj_Svoboda_27.jpg

Ден 2

Малко след 5:30 сутринта в просъница чух "Ники, изгревът, Ники, изгревът". Надигнах глава и какво да видя.

plaj_Svoboda_28.jpg

plaj_Svoboda_29.jpg

plaj_Svoboda_30.jpg

plaj_Svoboda_31.jpg

plaj_Svoboda_32.jpg

plaj_Svoboda_33.jpg

plaj_Svoboda_34.jpg

Време беше да се излюпим от "леглата" и какъв по-хубав старт на деня от горещо кафе.

plaj_Svoboda_35.jpg

След това сварих един бърз ориз, който хапнахме с половин консерва "Телешко в собствен сос".

plaj_Svoboda_36.jpg

plaj_Svoboda_37.jpg

Бирата вече беше станала на "г...з" и беше време да решим проблема. Тук на много места се стича вода директно от скалите и почвата до плажа. На няколко места хората са направили импровизирани чешми от гърло на пластмасова бутилка и тръба. Така вече е по-добре:

plaj_Svoboda_38.jpg

plaj_Svoboda_39.jpg

Направих и импровизиран хладилник за неконсервираната храна.

plaj_Svoboda_40.jpg

plaj_Svoboda_41.jpg

plaj_Svoboda_42.jpg

Няма нищо по-успокояващо от хладна бира на фона на индианска музика. На заден план се вижда, че съм накиснал боб за вечерта smile

plaj_Svoboda_43.jpg

Ето я "махалата". Нашето синьо платнище и син чадър са в най-близък план.

plaj_Svoboda_44.jpg

И сега малко оптимизация на пространството. Хладилната чанта вече не е хладилна, но се ползва за посудата, подправките и други неща.

plaj_Svoboda_45.jpg

plaj_Svoboda_46.jpg

Багажът е подреден под масата.

plaj_Svoboda_47.jpg

Добре, че поприбрахме малко нещата в хладилната чанта и подредихме всичко под масата. Ще разберете малко по-късно защо.

Хлябът беше хванал доста конденз и оставихме пликовете отворени срещу вятъра.

plaj_Svoboda_48.jpg

Някъде около 5:30 след обяд си бях харесал един отрязан колон нагоре по пътя, който усърдно чистех с ножа от клончета и бодли. Изведнъж едри капки западаха от небето. Колата ми беше на 500 метра и изтичах да оставя чантичката в която са ми портфейлът и телефонът. Не се сетих, че в чантичката имам найлонови пликове. Оставих ги и се върнах под дъжда да си прибера клона. Радвах се на освежаващия хладен душ с вода различна от солената. Хората се бяха изпокрили и ме гледаха странно с този клон и под дъжда.

А ето го и него след дъжда, но недоизчистен (само аз си знам за какво ми е):

plaj_Svoboda_49.jpg

Когато се прибрах Калин каза, че дъждът яко е забивал под платнището. Той беше успял да спаси част от багажа, но цялата маса беше мокра. Приготвихме друго платнище 2 х 3 метра за подобни случаи като идеята е да слагаме багажа под масата и да завиваме цялата маса с платнището. А ако е през нощта направо да завием масата и нас от двете страни на нея. Хубаво е човек да има план smile

Тези малки жабчета Bufo viridis ( Pseudepidalea viridis ) щъкаха навсякъде след дъжда. На втората снимка вдигнах една захвърлена кубинка и имаше над 10-15 под нея. Снимките са размазани защото се движат.

plaj_Svoboda_50.jpg

plaj_Svoboda_51.jpg

Едни съседи имаха някакво подобие на Hobo stove, очевидно не добро. Попитах ги как работи и те казаха, че само на силен вятър гори добре. Вечерта когато си тръгнаха ни го дадоха. Вече се смрачаваше и ме мързеше да разпробивам повече отвори. Реших все пак да го пробам в този вид и ей ме на - опитвам да сваря боба с него. От горе на всичко съчките по плажа са мокри. Не се получава.

plaj_Svoboda_52.jpg

plaj_Svoboda_53.jpg

В крайна сметка се отказах и огнището еволюира по следния начин:

plaj_Svoboda_54.jpg

plaj_Svoboda_55.jpg

plaj_Svoboda_56.jpg

Успях да сваря двете тенджарки боб по веднъж. Оставихме второто варене за другия ден и ядохме друга храна.

Ден 3

Сутринта вятърът беше доста силен и се наложи да направим завет за да можем да сварим вода за кафето. Добре, че пазя кашона от масата и столовете.

plaj_Svoboda_57.jpg

След това измислих по-оптимален вариант - направо под масата, но уви, не влезе в употреба.

plaj_Svoboda_58.jpg

Сутрешно миене на съдове на чешма, дарега от Бог:

plaj_Svoboda_59.jpg

Време е да доготвим половината от боба, варен предната вечер.

plaj_Svoboda_60.jpg

plaj_Svoboda_61.jpg

plaj_Svoboda_62.jpg

Мммм, вкусно...

plaj_Svoboda_63.jpg

Забелязахме няколко дребни точици мухъл по хляба. Прегледахме го и го изчистихме. Решихме да го направим на сухари. На този силен вятър беше напълно изсъхнал до края на деня.

plaj_Svoboda_64.jpg

След обяд тръгнах към Бяла за провизии, а Калин остана да пази дома. Той и без това трудно се придвижваше защото хвана слънчева алергия на краката от изгарянето. Кофти работа. Издебнах момент когато Хари спи за да не тръгне с мен. Трябваше да натоваря чувала с боклуци в багажника.

От това място наточих вода:

plaj_Svoboda_65.jpg

plaj_Svoboda_66.jpg

plaj_Svoboda_67.jpg

След това изхвърлих боклука, събран от плажа.

plaj_Svoboda_68.jpg

И напазарувах най-важните неща:D

plaj_Svoboda_69.jpg

Обиколих целия град, но така и не намерих бутилка газ на винт за котлончето.

На връщане за плажа:

plaj_Svoboda_70.jpg

plaj_Svoboda_71.jpg

Реката приижда.

plaj_Svoboda_72.jpg

plaj_Svoboda_73.jpg

Заляла е огнището.

plaj_Svoboda_74.jpg

А някои хора си мерят инструментите. Най-лявата колона са на Калин, а останалите - мои. Забравих да извадя едно малко Victorinox classic, което стои в комплекта за оцеляване.

plaj_Svoboda_75.jpg

Окастрих клона и го боднах в пясъка, пак не питайте защо е.

plaj_Svoboda_76.jpg

plaj_Svoboda_77.jpg

Заех се и с втората порция боб, като подобрих рецептата с домашен доматен сок и лук.

plaj_Svoboda_78.jpg

plaj_Svoboda_79.jpg

plaj_Svoboda_80.jpg

За целта е нужно ново огнище и достатъчно хубави съчки.

plaj_Svoboda_81.jpg

plaj_Svoboda_82.jpg

plaj_Svoboda_83.jpg

Не, че се хваля, но бобът беше доста вкусен. А може просто да ме е хванал пиянският глад от многото литри бира.

plaj_Svoboda_84.jpg

plaj_Svoboda_85.jpg

plaj_Svoboda_86.jpg

plaj_Svoboda_87.jpg

Толкова се вдъхнових, че реших да приготвя и ориз.

plaj_Svoboda_88.jpg

plaj_Svoboda_89.jpg

plaj_Svoboda_90.jpg

plaj_Svoboda_91.jpg

plaj_Svoboda_92.jpg

И за финал малко печени картофи.

plaj_Svoboda_93.jpg

plaj_Svoboda_94.jpg

plaj_Svoboda_95.jpg

plaj_Svoboda_96.jpg

plaj_Svoboda_97.jpg

plaj_Svoboda_98.jpg

plaj_Svoboda_99.jpg

Две вечерни снимки, направени от "прозореца" на дома по време на готвенето:

plaj_Svoboda_100.jpg

plaj_Svoboda_101.jpg

Като за финал на този ден направих две подобрения за дома.

Едното е легло от пясък без боклуци и камъни за дюшека, на който спя.

plaj_Svoboda_102.jpg

Другото е, че измислих лампа - чадъра сгънат забит до масата и челника вързан за него.

plaj_Svoboda_103.jpg

Наздраве!

plaj_Svoboda_104.jpg

Ден 4

Денят започна по обичайния начин с кафе, но от сега нататък дори водата за кафето правим на огън. Нямаме газ.

plaj_Svoboda_105.jpg

Време е да снимам "съквартирантите".

Тези стенни гущерчета ( Podarcis muralis ) щъкаха без много притеснение около нас по скалите, та дори и по багажа.

plaj_Svoboda_106.jpg

plaj_Svoboda_107.jpg

plaj_Svoboda_108.jpg

plaj_Svoboda_109.jpg

И една жълтоуха водна змия ( Natrix natrix ):

plaj_Svoboda_110.jpg

plaj_Svoboda_111.jpg

Закусвахме ориза, приготвен предния ден със салата.

plaj_Svoboda_112.jpg

plaj_Svoboda_113.jpg

Направих си чешмичка с наредени камъни, където да слагаме митите съдове и язовирче за охлаждане на бирата.

plaj_Svoboda_114.jpg

Сигурно съм единственият човек, който ходи с брадва на плажа.

plaj_Svoboda_115.jpg

Имахме малко брашно и след обяд реших да замеся хляб с бира.

plaj_Svoboda_116.jpg

plaj_Svoboda_117.jpg

plaj_Svoboda_118.jpg

Оставих го на слънце да втасва. С тази пастьоризирана бира беше ясно, че е загубена кауза, но все пак... Може би трябваше да вземем Загорка Ретро да видим дали наистина е непастьоризирана.

plaj_Svoboda_119.jpg

Една снимка от плажа - личи си, че на север има доста къмпингуващи.

plaj_Svoboda_120.jpg

При нас е доста по-добре в това отношение. А и след 14:30 сме напълно на сянка.

plaj_Svoboda_121.jpg

Големият кораб минава smile

plaj_Svoboda_122.jpg

Някои хора си имат всичко необходимо.

plaj_Svoboda_123.jpg

А на други не им трябва път, но въпреки това спират на дискретно разстояние от плажа.

plaj_Svoboda_124.jpg

Тук всички природни елементи действат с пълна сила и природата си взима обратно всичко, което е дала. След 2-3 дни огнището може би щеше да е напълно зарито с пясък.

plaj_Svoboda_125.jpg

И сега е отново готово за готвене:

plaj_Svoboda_126.jpg

Тестото не е втасало, но това не плаши душите наши. Реших да сложа плънка от сирене и кашкавал и хоп - в огъня да се пече. Направих грешка, че не си оставих малко брашно и до последно тестото ми лепнеше по ръцете.

plaj_Svoboda_127.jpg

plaj_Svoboda_128.jpg

plaj_Svoboda_129.jpg

Изработих тепсия от алуминиево фолио.

plaj_Svoboda_130.jpg

plaj_Svoboda_131.jpg

plaj_Svoboda_132.jpg

plaj_Svoboda_133.jpg

Вечерта поканихме едни съседи по палатка(момче и момиче) да пием разни напитки и да бистрим световната политика и нещата от живота. Оказа се, че тя е от Варна, а той - от Плевен. Човекът беше пропътувал разстоянието Плевен - Варна с велосипед с дисаги. Оставил велосипеда във Варна при нея и заедно дошли до тук до плажа. Готини хора smile

Хлябът загоря от едната страна. Сложих го да се опече от другата само на жар.

plaj_Svoboda_134.jpg

plaj_Svoboda_135.jpg

А от вътре беше леееко суров.

plaj_Svoboda_136.jpg

plaj_Svoboda_137.jpg

Въпреки това почерпихме гостите от него, след това разни салати, печени картофи и т.н. Никой не намери кусур, било то от учтивост или защото хората са гладни. На мен лично ми беше вкусен.

plaj_Svoboda_138.jpg

Гостите си донесоха спалните чували и останаха да нощуват в нашата "къща".

Ден 5

Сутринта изпратихме гостите. Бързаха за Варна и дори не останаха да пием кафе.

Ползвам природни ресурси да вържа чадъра:

plaj_Svoboda_139.jpg

Чайки, чайки, чайки.

plaj_Svoboda_140.jpg

plaj_Svoboda_141.jpg

plaj_Svoboda_142.jpg

plaj_Svoboda_143.jpg

plaj_Svoboda_144.jpg

Мммм вкусно - мляно телешко със свинско от Куман и салата. Доматите, купени от Бяла бяха много вкусни. Калин хвана някакъв жалък обхват на Мтел и цъка еврофутбол.

plaj_Svoboda_145.jpg

Реших този ден да изчистя плажа на юг от нашия бивак до края. Имаше най-различни боклуци, като по-голямата част изглеждаха изхвърлени от морето, а не директно от хора, пребивавали на плажа.

plaj_Svoboda_146.jpg

plaj_Svoboda_147.jpg

plaj_Svoboda_148.jpg

plaj_Svoboda_149.jpg

plaj_Svoboda_150.jpg

plaj_Svoboda_151.jpg

plaj_Svoboda_152.jpg

Докато събера една торба боклуци, черни облаци покриха небето и започна да гърми.

plaj_Svoboda_153.jpg

plaj_Svoboda_154.jpg

Побързах да се прибера в бивака за да защитим вещите от дъжда. Ползвахме малкото платнище.

plaj_Svoboda_155.jpg

Наздраве за безплатния душ!

plaj_Svoboda_156.jpg

Докато ние пазим вещите от дъжда Хари домъкна една торба с храна. Кой знае от къде я е откраднал гадината му с гадина.

plaj_Svoboda_157.jpg

Я да видим какво има - препечен хляб, мал шанс...

plaj_Svoboda_158.jpg

plaj_Svoboda_159.jpg

След като хапна се охлажда на дъжда.

plaj_Svoboda_160.jpg

plaj_Svoboda_161.jpg

Дъждът престана и слънцето изгря.

plaj_Svoboda_162.jpg

Появи се прекрасна дъга.

plaj_Svoboda_163.jpg

Дребните жабета са отново навсякъде около нас.

plaj_Svoboda_164.jpg

plaj_Svoboda_165.jpg

Успях да изпълня плана си и да доизчистя плажа от нашето платнище до края на юг.

plaj_Svoboda_166.jpg

plaj_Svoboda_167.jpg

Докато обикалях да събирам боклуци видях едни пръчки, прилежно скрити до скалите. Явно някой рибар или къмпингуващ ги е ползвал и си ги е скрил. Никой не може да има претенции за собственост на природни ресурси, оставени сред природата. Взех ги.

plaj_Svoboda_168.jpg

Вятърът духаше почти само от към моята страна. Затова направихме следното подобрение на дома:

plaj_Svoboda_169.jpg

plaj_Svoboda_170.jpg

plaj_Svoboda_171.jpg

Няма как да издуха 200кг. пясък neutral

plaj_Svoboda_172.jpg

Така вече не е толкова духовито...

plaj_Svoboda_173.jpg

plaj_Svoboda_174.jpg

Изглежда аз съм най-облагодетелстван от това подобрение.

plaj_Svoboda_175.jpg

А на Хари изобщо не му пука.

plaj_Svoboda_176.jpg

Ползваме импровизирани кошчета за боклук от пластмасова бутилка от бира. Дъното се отрязва и бутилката се забива с острото в пясъка. Ако вятърът е силен може да се позакопае. Когато се напълни отива в коша заедно с боклука и се приготвя нова. Много по-удобно е от найлоновите пликове е защото е твърда и не е нужно човек да я разгръща за да си хвърли боклука. А такива бутилки имаме в изобилие.

plaj_Svoboda_177.jpg

Беше ни останала 1/3 от консервата телешко и свинско и реших да направя супа.

plaj_Svoboda_178.jpg

plaj_Svoboda_179.jpg

plaj_Svoboda_180.jpg

plaj_Svoboda_181.jpg

plaj_Svoboda_182.jpg

По-вкусна супа не бях ял, чесно...

plaj_Svoboda_183.jpg

Ден 6

Тази сутрин вместо изгрев получихме този изрод:

plaj_Svoboda_184.jpg

Приближаваше застрашително към нас. Личеше си, че под него вали доста силно и се надявахме поне да се извали преди да дойде. Беше доста хладно, дори се наложи да облека ветровката. За щастие вятърът го отвя на някъде и слънцето пак ни се усмихна.

Сега е време да изсушим вещите.

plaj_Svoboda_185.jpg

През нощта беше валяло и доста беше понамокрило багажа, направо цялата маса, че и под нея.

След сутрешното кафе и закуска тръгнах към Бяла за да изхвърля събрания предния ден боклук и да взема хляб и бира за последния ден. На чистачката на колата ми някой старателно беше закачил някакво листче. Първото нещо, което изплува в ума ми беше: "фиш", "глоба". Оказа се нещо доста различно.

plaj_Svoboda_186.jpg

В такъв момент няма как човек да не се усмихне smile

Ето го и боклукът, готов за път:

plaj_Svoboda_187.jpg

Този път Хари не ме остави да тръгна сам. Затова се наложи да напъхам боклука вътре в колата вместо в багажника. Излишно е да казвам каква свинщина стана. Докато карам някакви неща се зареждат на инвертора.

plaj_Svoboda_188.jpg

Тъкмо спрях пред магазина и едно момиче ме посрещна с думите "Аз ти оставих бележката"(Не помня точните думи). Седнахме да полафим. Оказа се, че не само сме от един град, а и сме завършили една и съща гимназия, само че тя е завършила над десетилетие след мен. Почувствах се малко дърт, но какво да се прави. Тя си напазарува храна и вода и я откарах с багажа до плажа.

Естествено я поканихме да пием бира в нашия "дом". Пихме доста бири, лафихме за неща от политика до вселенските закони. Почерпихме я салата и мляно телешко и свинско от Куман. Тя каза, че не е яла по-вкусно месо и прати специални поздрави за Куман. Смрачаваше се и стана време да изпратим гостенката. С едно изречение бих я описал като "много лъчезарен човек".

Вечерта обиколих по плажа и за пръв път наблюдавах така наречения "светещ планктон". Когато вълната се разбива срещу теб проблясват светлинки като светулки. Стана ми интересно какви са тези животинки. Изчаках вълните да изхвърлят една "светлинка" на брега. Загребах я с шепа заедно с пясъка. Оказа се някакво прозрачно желеобразно мекотело с размер колкото лешник. Стори ми се сферично, но може и да е била малка медузка, която просто така да е останала в пясъка. Пуснах животинката в морето. Тези светещи създания правят мястото наистина вълшебно. Имаше ги в средната част на плажа. Не забелязах нещо такова на юг при нас. За жалост батерията на телефона ми се беше изтощила и не можах да го снимам. А щеше да е добре и да се опитам да направя клип.

Ден 7

За последно през тази почивка посрещнахме изгрева директно от "леглата".

plaj_Svoboda_189.jpg

plaj_Svoboda_190.jpg

plaj_Svoboda_191.jpg

plaj_Svoboda_192.jpg

plaj_Svoboda_193.jpg

Един кораб минава точно "под" слънцето:

plaj_Svoboda_194.jpg

И последно кафе на това огнище...

plaj_Svoboda_195.jpg

Сушим разни чували на прословутия клон.

plaj_Svoboda_196.jpg

Последната храна е сервирана:

plaj_Svoboda_197.jpg

Аз изядох половин консерва телешко, но Калин не беше много гладен. Не ми се връщаше храна на жегата. Изчистих месото от черен пипер и направих закуска за шампиони на един много добър приятел.

plaj_Svoboda_198.jpg

plaj_Svoboda_199.jpg

Събота е и пак има доста хора.

plaj_Svoboda_200.jpg

plaj_Svoboda_201.jpg

Около 12:30 багажът вече беше натоварен и потеглихме към София.

plaj_Svoboda_202.jpg

Вечерта вече всичко е прибрано.

plaj_Svoboda_203.jpg

plaj_Svoboda_204.jpg

plaj_Svoboda_205.jpg

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

22

#2 18.07.2016 22:16:26

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Отг: Плаж Свобода (Кара Дере)

Много увлектелен разказ , подкрепен с хубави снимки.
Благодяря ,че ни направи свидетели на хубавото преживяване!

Офлайн

0

#3 19.07.2016 09:07:56

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Браво, адаш! Наистина приятен пътепис! Много се изкефих на огнището. Малко съм разочарован обаче, защото очаквах снимки с много влечуги а ти отби номера само с две гадини. Срамота! tongue И в първия момент реших, че си снимал горски гущер. Чак на второ четене като сложих очилата разбрах. Трябва да ме образоваш малко - гущерите са ми много на сърце.
Искам да те питам като си почнал с възродителния процес: Мусала как ще я кръстим? Ами Беглика? Паша дере, Каварна, Дуранкулак, Тузлата, Балчик? И само турските топоними ли ще сменяме или да подпукаме и гръцките - Калиакра, Созопол, Ахтопол, Алепу? smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#4 19.07.2016 09:21:13

Niki
Редови

Уеб-сайт

Всичко с времето си за имената. Всъщност нямам против повечето от тях, но някак си "Кара Дере" и "Паша Дере" ми звучат прекалено турски smile

Освен един зелен гущер и сниманите други влечуги май не видях. Честно казано не съм обикалял специално да търся. Отдадох се на почивка, бира и опити за готвене. Мисля, че някъде мернах кримски гущер, но и него не успях да щракна.

Вероятно има сухоземни костенурки. Над плажа има много имоти с лозя. Те обичат да се навъртат там. Още от малък ми е мечта да срещна сухоземна костенурка сред природата. Преди време исках да си отглеждам, но сега бих направил само няколко снимки и бих я оставил да продължи пътя си.

Офлайн

0

#5 19.07.2016 09:47:24

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Niki написа:

Още от малък ми е мечта да срещна сухоземна костенурка сред природата. Преди време исках да си отглеждам, но сега бих направил само няколко снимки и бих я оставил да продължи пътя си.

Преди две седмици някъде ходих да пускам една костенурка, която едни комшийчета бяха прибрали да гледат. Иначе доста често ги срещам, като ми се отдаде възможност най-накрая да се разходя някъде... sad

20160619_105925.jpg

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#6 19.07.2016 10:17:35

Niki
Редови

Уеб-сайт

Чудесна животинка smile

Масова практика е да ги взимат за отглеждане. Хората просто не знаят, че са защитени. Трябва да се обяснява.

В нашия край се срещат доста рядко, като повечето са донесени от някъде.

Офлайн

0

#7 19.07.2016 12:32:12

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Много яко big_smile

Между другото, челник(фенерче)+ пластмасова чашка от кафе+ изолирбанд= перфектната къмпинг лампа. Другия път ако намериш бяла чашка от кафе по плажа не я изхвърляй smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

2

#8 19.07.2016 16:10:21

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Yavor написа:

Много яко big_smile

Между другото, челник(фенерче)+ пластмасова чашка от кафе+ изолирбанд= перфектната къмпинг лампа. Другия път ако намериш бяла чашка от кафе по плажа не я изхвърляй smile

Челник на дъното на пълна бутилка с вода е страхотна лампа за къмпинга. Дава равномерна и силна светлина.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#9 19.07.2016 16:15:41

tonywoolf
Редови

Регистриран: 30.07.2014

Ето и един приятел (приятелка?) на слизане от крепостта Моняк, миналата седмица. След като си посъскахме и огледахме, разделихме се по живо-по здраво.  smile

IMG_20160711_110645.jpg

Офлайн

0

#10 19.07.2016 16:22:52

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

Niki, гледам минали сте по пътя от към Бяла. Аз минах през пътя от с.Горица, който е към 4-5 км и е в много лошо състояние.
До колкото разбрах пътя от към Бяла бил разкопан... може ли да дадеш малко подробности за пътя

Офлайн

0

#11 19.07.2016 16:43:43

Niki
Редови

Уеб-сайт

Разкопан не е, т.е. не от човек. Има коловози и т.н. и не е за ниска кола.

Ще пробам и двата варианта за къмпинг лампа smile

Последно редактиран от Niki (19.07.2016 16:44:22)

Офлайн

0

#12 19.07.2016 22:45:05

gergoff
Редови

Регистриран: 12.01.2016

Страхотно преживяване и разказ! Поздравления! Аз, за разлика от Кольо, не съм разочарован от липсата на снимки на влечуги и други животинки, но виж, малко ми стана чоглаво, щото не качи една снимка на перничанката. smile

http://gergoff.blog.bg
http://rakiyata.blogspot.bg

Офлайн

0

#13 20.07.2016 08:32:36

Niki
Редови

Уеб-сайт

Е то от този ден много малко снимки имам. Бяхме доста зле с батериите - дори и външните бяха се изтощили. И докато слушахме музика хептен окапаха...

Офлайн

0

#14 20.07.2016 20:00:23

wankata
Редови

От: Севлиево
Регистриран: 13.11.2013

много ти завидях за приятното изкарване и без малко да ти открадна повествованието и да го метна във фейса-толкова ме изкефи-особенно със почистването-евалла-на това последното ти ще му сложиш българско име

Офлайн

0

#15 22.07.2016 15:25:48

Niki
Редови

Уеб-сайт

За почистването мисля, че не само аз, но всеки, който има възможност(кола за извозване и т.н.) трябва да го прави.

Ако го правим, наглите кметове няма да имат основание да рекетират къмпингуващите под предлог, че замърсявали.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff