XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 25.09.2015 09:56:26

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Кампания за ограничаване на застрояването на Витоша

С темата не искам да повдигам дискусия "За" или "Против" строежът на нови съоръжения в парка. Нека онези, които споделят виждането, че антропогенния натиск върху природата трябва да се ограничи, да се включат в кампанията.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#2 25.09.2015 11:22:14

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Отг: Кампания за ограничаване на застрояването на Витоша

Застрояването не е най-лошото. Сече се яко (на Ярема примерно и по посока на Ярлово), и то от 5-6 години.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#3 25.09.2015 16:03:37

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

Аз личносмятам че ако е в рамките на разумното и под контрол строежът на нови съоръжения на Витоша не би попречил, и дори наобратно- би спомогнал посещаемоста на парка. На 20 минути от центъра на града имаме писти и условия а не се възползваме от тях. Що се касае до сечта.. Много спорен въпрос според мен. Смърчовата популация масово е поразена от корояден бръмбар. Ако не се премахват болните дървета само пренасят заразата върху здравите. Имаме къща в Бояна. В двора ни 3 огромни смърча, които помня от дете загинаха заради скапания бръмбар. Отсякохме ги миналата година/ с разрешение от общината разбира се/. Мой колега е бил нещо от рода на главен лесничей или подобно за парк Витоша и с него много сме обсъждали въпроса с рязането на дървета.Аз съм като цяло против, но преди да се запозная с него бях бос по темата. Оказа се че една гора си имала живот и той е около 50-60 години.И ако човек не се намесва от време на време и не премахва болни дървета и така нататък- резултата е това което виждаме на Витоша. Според много горски вина за епидемията от корояден бръмбар например има един виден зелен, бивш директор на парка, който не е предприел мерки за ограничаване на епидемията.

Офлайн

0

#4 25.09.2015 18:03:45

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Tzekov, ще ми позволиш да имам особено мнение за горските в България, обучени и възпитани про примера на съветската школа, виждаща в гората не съобщества от взаимосвързани във много фин баланс елементи а кубици дървесина и полезен и вреден дивеч а не животински свят. Ако не се изсичаха старите хралупести дървета в които гнездят най-вече насекомоядните (кълвачи, дърволазки, зидарки, въртошийки) и чухали и малки кукумявки, вероятно ситуацията щеше да бъде друга. За справка който искаш Национален парк където и да е по света.
А въпросният зелен, бивш директор е един от най-адекватните специалисти в областта.

За това помолих да не се коментира а който иска да попълни формуляра и да участва.
И Вълчан явно не е чел формуляра.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

2

#5 25.09.2015 19:19:41

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Привет ,първо не искам да ангажирам никой с моето мнение но си мисля , че за толкова малка страна сме си застроени достатъчно.Може да разгневя някой но смятам , че националните паркове са място за уединение а не "жилищни комплекси" нека си остане природата такава каквато е!

Офлайн

0

#6 25.09.2015 21:54:23

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

Аз съм "За" построяването на нови съоръжения.

Офлайн

0

#7 25.09.2015 22:09:49

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Кольо написа:

С темата не искам да повдигам дискусия "За" или "Против" строежът на нови съоръжения в парка.

Tzekov написа:

Аз съм "За" построяването на нови съоръжения.

Аз ли нещо съм се отучил да чета....

Темата се заключва, идеята на Бай Кольо (доколкото разбирам) е да се обърне внимание за наличието на такава кампания. Съответно - който иска да я подкрепи. Изрично е посочено, че целта не е дискусия по темата, така че дискусия няма да има, в тази тема. Ако някой иска, да отвори нова и да си изложи тезата там.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff