XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 22.11.2014 21:20:42

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: защо компасите които купуваме "бият налево/десно"

Първо да кажа - мисля, че водим съвсем нормален спор, и не виждам признаци на заяждане.

Второ - съгласен съм с 90% от казаното от теб.

Но това не отменя искреното ми вярване, че няма излишно знание/умение. С какво точно ти е попречило това, че знаеш че има магнитна деклинация ? Да, може да не ти се е налагало да приложиш това знание на практика - и слава богу.

Както сам спомена - в ориентирането по карта и компас, човек може да допусне един куп грешки - почвайки от елемнтарното завиване в посока слабия крак, през деклинацията, та до грешно осеверяване на картата. Пречи ли нещо да знаеш за тези неща, и да се стараш да ги минимизираш, докато се ориентираш ? Щото то от деклинацията грешка 70м/км, от завиването към слабия крак - още 70 м/км, от кофти компас още толкоз, от заобикаляне на естествени препятствия още толкоз.... И накрая на 10 км дистанция получаваме възможно отклонение от почти 3 км.

Да не говорим, че има места дето магнитната деклинация не е няколко градуса, а няколко десетки градуса. Примерно.

Та, в условията на градския парк или близката горичка съм съвсем убеден, че можеш да се оправиш дори и без китайски бутонен компас (казвам го съвсем сериозно и без ирония). Но съм сигурен, че не съжаляваш че имаш малко повече знания и умения от това да разпознаваш север на компаса smile

П.С. А на въпроса ти за хижата - ами тръгнахме към нея от гарата, която се намира преко сили на 500 метра от хижата. И вървяхме по асфалтов път, и знаехме на 100% че близо до пътя има хижа. И пак я пропуснахме. Ако някой ми беше казал, че това е възможно - нямаше да му повярвам  *DRINK*

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#32 22.11.2014 23:36:56

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Сложих ти +. За n-та поредна година се губим по същия начин и, ... баси, ми май почна да ми харесва, да му се невиди. С карта, компас, истински, с гпс-и 2 броя. Купон да става.
*DRINK*

Офлайн

0

#33 23.11.2014 00:20:31

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Само за протокола - въпросната хижа е "Кръстец", намира се на 150 метра северно от ЖП гара Кръстец...  big_smile

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#34 23.11.2014 00:34:40

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Между другото, при същата тая случка, за която говори Уинда, североизточната група, която пристигна с влака по-късно, също се бяхме запътили в посока противоположна на хижата. Завърнах ги аз, защото съвсем случайно забелязах, че оставащото разстояние, което показва ГПС-а ми, вместо да намалява - продължава да расте! smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#35 23.11.2014 21:12:24

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Хаха сега се сетих за един Орел движейки се по жиПиес в един дол на Шуменска плато.  *ROFL* И как за малко да застреля с камани от гумите свойте Спасатели.  *CRAZY*

Офлайн

0

#36 24.11.2014 16:41:12

Репичка
Редови

От: София
Регистриран: 18.03.2014
Уеб-сайт

Ами аз имам едни съветцки топографски карти свалени от нета...
Вярно, имат въпиющи грешки.
Например езерцето/язовирчето е НАД пътя вместо под него както е на картата.
Има пътища неотбелязани.
Е, какво толкоз, нали този израстък дето ни е между раменете трябва да го ползваме за мислене...
Или греша?

"Ученико, как звучи пляскането на една ръка?"
Запитал Мъдрия Учител.
"Ето така Учителю." отвърнал ученика и му отвъртял един шамар....

Офлайн

0

#37 24.11.2014 17:50:37

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Има случаи, когато не можеш си намери задника с карта и компас в ръцете. Пример - като драпахме с Митака по Велека. От двете страни на реката високи дървета, не се виждат ни хълмове и дявол. То не може да се каже че сме се загубили, но не можехме да определим положението си и от там разстоянието до крайната точка. Добре че стигнахме до един много характерен завой на реката, та да разберем къде се намираме.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff