XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 24.02.2011 23:09:15

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Внимание!!! "Снежни лавини"

Снежни лавини                                               
                                                     022521825-big.jpg?r=0

Предлагам в тази тема да обсъдим всички наши знания за предпазване от попадане в снежни лавини или в лавиноопасни зони, както и причините и условията за тяхното предизвикване /активиране/. Мерки за безопасност, признаци за лавиноопасни участъци, спасителни действия, първа помощ и т.н.

Причината подтикнала ме за тази тема е информация в днешен всекидневник, като пострадалите при нещастният случай не са скиори или сноубордисти, а обикновенни туристи....

022521444-big.jpg?r=0 022521439-big.jpg?r=0  022521432-big.jpg?r=0

"Лавина уби един турист в Банско, съобщиха от Областната дирекция на МВР-Благоевград.

Лавината е паднала под връх Тодорка. Сигналът за стихията е получен към 16:00 ч. в Районно управление на Банско. Планински спасители са се отзовали веднага на мястото на лавината.

Лавината е повлякла четирима финландски туристи. Смята се, че тя е паднала между хижите Бъндерица и Вихрен. По данни на Планинската спасителна служба единият от туристите е загинал. За другите трима информация все още няма.

Инцидентът на е станал извън ски-зона Банско, в районите, където е забранено да се кара, поясни кметът на Банско Александър Краваров пред радио „Фокус". Според него сигналът в Планинската спасителна служба е подаден в 14:40 часа. „Екипите са на мястото на инцидента и към момента не разполагам с повече информация", каза още Краваров.

Планинските спасители работят на място, директорът на Планинската спасителна служба също е там, но условията на връх Тодорка са тежки.

Младежът е починал на място, заяви Олег Чолаков - председател на ПСС при БЧК. По думите му той е имал "травми, несъвместими с живота". „Аз установих смъртта. Имаше черепно-мозъчна травма, фрактура на ръка, фрактура на бедро, най-вероятно тежка гръдна травма, при интубацията се оказа, че белият дроб е пълен с кръв", обясни Олег Чолаков.

„Имаме четирима младежи от Финландия, пострадали от лавина по полите на връх Тодорка. Единият от пострадалите е бил със сноуборд, останалите са били без средства за пързаляне. Младежите са се спускали около 14:00 часа", каза Чолаков.

„Туристите не са били затрупани напълно, а частично. Сами са се изровили", обясни Чолаков.

Вторият пострадал младеж също е в сравнително тежко състояние и в момента е в болницата в Разлог и се уточнява състоянието му. „Когато отидохме на място беше уплашен и хипотермичен, оплакваше се от болка в едното коляно, в зъбите, но няма нищо сериозно - сравнително бързо го евакуирахме. Другите двама туристи са на крак и са слезли сами до подножието след което са транспортирани", каза още Чолаков.

„По естеството на травмата на загиналия съдя, че не самата лавина е причината за травмите, а най-вероятно пострадалите са паднали през някои от скалните праговете на Тодорка. Най-вероятно и мъглата е била причина, самата мъгла може да е причинила трансформация на снега, има и нов сняг. Възможно е от влагата във водата той да е натежал. Дали лавината е спонтанна или е предизвикана от туристите, аз все още не знам и до този момент не е установено", заяви Чолаков."
в-к. "Труд"

022521445-big.jpg?r=0

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#2 24.02.2011 23:21:15

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Внимание!!! "Снежни лавини"

По новините спасителите казаха, че са били фрий райдъри и са се спускали по улеите извън пистите. Не били туристи.
Иначе: Най- лесния начин да се предпазим е, да не ходим там където пише, че е забранено. А не "Ми то пишеше "мини!" и аз минАх..."  lol

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#3 24.02.2011 23:40:40

RELAX
Модератор

Аз се позовах на статията от вестника, която е копирана 1/1, но въпреки всичко трябва да го обсъдим - ще е полезно!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#4 25.02.2011 12:05:52

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

RELAX написа:

Аз се позовах на статията от вестника, която е копирана 1/1, но въпреки всичко трябва да го обсъдим - ще е полезно!

Relax Темата за лавините е "дъвкана" толкова много, че няма повече на къде. Съвети има и от ПСС, Гражданска защита, BEFSA и други. Така, че не виждам какво има да се коментира. Рисковете са ясни, както и последиците от самите лавини.  Просто като за всяко нещо в този живот си има правила и ако ги спазваш, не попадаш в "черната" хроника.

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#5 25.02.2011 14:38:03

RELAX
Модератор

Vanjo, идеята беше друга. Аз не искам да откриваме "топлата вода" отново. За хора като тебе с много изминати километри по планините и натрупан ценен опит, вероятно всичко това е до-болка познато и ясно като информация, и е естествено тази тема да ти се струва много "дъвкана". Но във форума има и постоянно се навъртат все по-млади хора, които незнаят "правилата" и тепърва започват да се учат и да се качват последователно все по-нависоко в планината.  / а и част от първоначалната си "подготовка" получават от тук /

И дори и само линковете, които ти любезно си предоставил представляват ценна информация в синтезиран вид, въпреки, че от опита по-ценно нещо няма.

Офлайн

0

#6 25.02.2011 16:02:31

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

Relax моля за извинение явно не съм схванал точно идеята. Радвам се, че поне линковете ще свършат някаква работа.  Между другото  БАССЕС издадоха една много полезна книжка за лавините, и също така организират специализирани курсове за лавинна безопасност.

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#7 25.02.2011 18:43:28

Krisi
Редови

От: София
Регистриран: 01.03.2010
Уеб-сайт

БАССЕС правят много добри курсове, наистина. Книгата на Момчил също си струва.
Курсовете са насочени към правене на полеви тестове на снега и правилното им разчитане. Другото, което се учи е как се прави лавинна акция.
Тестовете отнемат много време и се ползват най-вече от екстремни скиори, когато се колебаят да пускат ли някой улей или не.
Лавинната екипировка включва основно лавинен уред, сонда и лопата. Струва около 500 лв и също се ползва най-вече от екстремни скиори и аплинисти.

Има няколко основни правила, които са дискутирани много пъти къде ли не.

Офлайн

0

#8 25.02.2011 21:57:23

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ами най-важното - не ходете където може да има лавини и по принцип избегвайте да се движите много-много зимъс. cool  Зимата е да седиш в къщи до огъня. wink

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#9 27.02.2011 14:55:30

RELAX
Модератор

Yavor, наистина е прав. Пострадалите от лавината не са били обикновенни туристи, както първоначално изтече информацията в първата статия, а фрирайдъри:

"Финландците, ударени от лавина, търсели адреналин"
"...Според спасителите лавината не е била много голяма, но е била мощна. Засега няма индикации да е предизвикана от младежите, но времето е такова, че при прясно навалял сняг и затопляне снежните маси се откъртват много лесно.

Загиналият е 28-годишният Хайрио Алексантери, който се е ударил смъртоносно в скалите. Той бил единственият сноубордист в групата. Останалите трима били със ски. Когато лавината спряла, момчетата буквално са били като изплюти от снежната “пералня”. Те успели сами да се изровят от падналата снежна маса. И четиримата финландци са били фрирайдъри, или преведено на български - любители на свободното спускане в необработени снежни терени. Спасителите казват, че са били перфектно екипирани. Те дори останали смаяни от оборудването им, което обаче не помогнало на Хайрио да оцелее..."

Офлайн

0

#10 07.12.2012 10:47:16

diavolo696
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 14.07.2011

Здравейте!
Зимата пак дойде и ще си позволя един коментар по темата.
Преди много години в училище, класния ми беше разказвал случай за затрупан под лавина турист.
Парадокса е такъв, че той бил в съзнание след като е затрупан, но не преценил на къде да копае. В случая вместо да започне да копае нагоре и да се измъкне, той се бил закопал още по- надълбоко и това било фатално за него.
Идеята беше ако попаднем недай си боже в такава ситуация, първо да разчистим около лицето си и след това колкото и да е трудно да плюем. След това почваме да копаем в посока обратна на тази в която е поела и паднала слюнката.
На думи изглежда лесно но сигурно в такава ситуация ще си е цяло изпитание на духа и тялото!

П.С. Класния ми лека му пръст беше инструктор по спортно ориентиране и бивш ски състезател, така че аз лично не бих пренебрегнал по - горе написаното.

Любомир Найденов -  [url]http://hobbymodelsbg.blogspot.com/[/url]
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп! ®евгени 200

Офлайн

1

#11 07.12.2012 17:01:29

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Това се знае и от малките деца...

Офлайн

0

#12 07.12.2012 17:06:09

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Black Wolf написа:

Аз не го знаех. В морето нощно време има подобна техника, като си под водата пускаш въздух и внимаваш как минават пред лицето ти балончетата. Иначе може да си плуваш към дъното...
Не бях се замислял, че може да се използва и при затрупване от лавина.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#13 07.12.2012 17:36:10

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Black Wolf написа:

И аз не го знаех. Може би защото не съм малко дете  smile

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

1

#14 07.12.2012 19:54:47

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Имах навремето преди много години един комшия алпинист, та той ми казваше разни такива работи.  wink После ги прочетох и по книжките де...

Офлайн

0

#15 07.12.2012 20:55:51

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

Тва за водата го знам от челен опит  *WALL* ама за лавината не бих се сетил ако не дай боже попадна в такава ситуация.Особено ако се появи фактора ПАНИКА.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff