XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 15.08.2011 10:12:21

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: И отново за водата...

Аз лично подържам мнението, че при средни, до тежки физически натоварвания, каквито са ходенето с среднотежка и тежка раница (при повечето преходи е така), количества между 200 и 300 мл вода на час не само че са нормални, ами едва ли не са задължителния минимум! И не става дума за наливане и "удряне на екс" - пие се по няколко глътки регулярно. Така никакви "тежести" и дискомфорти не се усещат. Писал съм вече по темата. Не се безпокойте за пренасищането. Бъбреците могат да отделят 1 литър вода на час - правете си сметката.

Momchil написа:

Бе в таз малката България,кой е умрял жаден бре? wink

Ами нямам такива данни, ама да ти кажа, то досега и от естествена смърт няма умрели, но пък няма и шотландски бойци. smile Всичко в света е свързано. За всяко нещо си има причинно-следствена връзка, и нищо не съществува изолирано и независимо. Ако някой примерно не е имал достатъчно вода в планината, и по тази причина хипотермията или топлинният удар са го повалили по-лесно (знаем, че е има такава връзка), после ще кажеш - е... ми той от измръзване или от жегата умрял. Ама няма да е точно така! wink Или поради замътеното ти от недостига на вода съзнание, избереш неправилното решение, което после да ти коства живота, пак някаква друга ще е причината, а не обезводняването. smile

Dip4ikov написа:

Обаче осъзнах, че въпреки това, че изпотявам огромни количества пот, колкото по-малко пия, толкова по-малко се потя и изморявам.

Дипчиков, велико заключение! wink Аз ти гарантирам, че ако пиеш още по-малко, даже няма да ти потича и кръв като се порежеш! Найс, а!  lol Човек се поти винаги толкова, колкото има нужда. Ако в тялото има недостиг на вода, естествено е, че потта ще е по-малко, но това е решение на проблема от типа "да изпишем вежди". Аз мога да дам друг пример: всяка сутрин ходя с колело на работа, и минавам около 4 км за средно 10-12 мин (имам и баири). Ставам от леглото, обличам се, и тръгвам, нито пия вода, нито закусвам, нито каквото и да е. Принципно бързам, и въртя през цялото време, като натоварванията всяка сутрин са едни и същи. Как обаче, когато е горещо и слънчево (а не дай си Боже и влажно), тениската на гърба ми подгизва (та се чудя какво да правя после), а когато е облачно и хладно нямам и капчица?!  В хладното се изморявам и по-малко (освен, че мога да пия по-малко вода). Обръщайте внимание и на условията в момента! От едно и също количество отделена пот можете както да подгизнете, така и да си останете съвсем сухи, само ако влажността е с различни стойности! За отделянето на излишната вода в тялото си има специализирани органи, и те не са потните жлези! wink

Black Wolf написа:

Това за обезводняването и пр. според мен са пълни глупости

Аз също не споделям това мнение, предвид придобитите знания по физиология и др. подобни направления, но хора всякакви! wink Тука влизат и случаите с различно потребяващите вода хора - ми така са се приучили! Аз примерно познавам хора, дето по цял ден не пият вода (обикновено са жени). Причини най-различни: не обичат, не искат да им се допикава, и т.н. На всичкото отгоре пият и дехидратиращи напитки като кафе, и удрят доста цигари. Верно издържат си така с години, ама аз лично не бих го причинил на организма си! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

1

#17 15.08.2011 18:48:26

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

xenos написа:

...(а не дай си Боже и влажно), тениската на гърба ми подгизва (та се чудя какво да правя после), а когато е облачно и хладно нямам и капчица?! ...

Когато има повишена влажност изпаряването на влагата от тялото е по-ниско интензивно. По тази причина и охлаждането се затруднява, тъй като целта на потенето е именно да се предизвика изпарение на повърхността на тялото. При фазовия преход се поглъщат 540-550 калории на всеки изпарен грам вода, което е и принципа на охлаждането. При влажно време изпарението е намалено, тялото не се охлажда и отделя още повече пот в стремежа си да се охлади. В резултат плуваме в пот и едвам дишаме от жега.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#18 15.08.2011 20:36:37

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Аз тва лято започнах да следя по колко вода пия , та когато съм на работа 3 литра не ми мърдат, когато съм в гора няма значение колко ходя си взимам 1.5 л вода,когато вървя не пия не знам защо, като седна на едно място и почвам да се наливам.

малко оф Ксенос ти 4 км ги зимаш за 12 минути като постоянно въртиш така ли?Един път гледах Бат Беар Гуру в чуждестранния легион в който имаше тест 2.6 км за под 12 минути та пробвах го и го взех за под 8.30 минути, та чудя се 4 км за колко време ще ги избягам. lol

Yesterday is history.Today is a gift.Tomorrow is a mistery.
По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#19 15.08.2011 21:07:02

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Webe, ми ако искаш може да тръгнем по същия маршрут, аз с колелото, ти бегом, и ще видим кой кога ще стигне! wink Ако можеш да подържаш около 20-тина километра средна скорост, независимо по баира, или по равно, току-виж си стигнал заедно с мен. wink Ама що ли знам какво ще се случи. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#20 15.08.2011 21:10:37

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

@Webe - ми предполагам силно зависи, егаси. 3 км в пустинята, предполагам не са равни на 3 км в гората. Също така, предполагам, 3 км със 100 метра денивелация, не е баш същото като 3 км с 1000 метра денивелация. Тва примерно. Багажа въобще няма да го слагам в уравнението. Та от тука и разликите smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#21 16.08.2011 07:02:23

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Мисля, че ако човек си постави за цел, може да приучи организма си и да приема определени количества вода в определено време... нещо май не успях да се обясня. Мога да дам пример с дядо ми. Той цял живот се е занимавал само със земеделие (не му даваха да работи друго, 'щото бил враг на народа). Та той пиеше вода сутрин, излизаше на полето и цял ден мааше с мотиката. Жега, слънце - единствената сянка е под каруцата - и никаква вода. Чак вечер като се прибереше пиеше отново. Почина на 85г.

Memento mori

Онлайн

0

#22 16.08.2011 09:28:07

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Аз също , когато ходя на работа с колело , се изпотявам . Главно гърба ми е мокър , щото нося раница и се запарва . После сядам в стая с климатик и като цяло става лоша комбинация . Затова спрях да въртя педали сутрин .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#23 16.08.2011 09:29:30

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Мда, раницата е голям проблем! wink

Офлайн

0

#24 16.08.2011 23:51:40

webe
Редови

Ксеносе няма да коментирам коментари .Ще спра до тук хората са казали от приказки файда няма.

По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#25 17.08.2011 08:51:53

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

big_smile Именно! wink Ама преди да ги кажем приказките, трябва и да помислим над тях! wink Примерно за Беър Грилс ще ти кажа, че освен всичко останало, е и бегач, при това май добър! Пък за състезанието ти с мен и колелото - ми тогава може да го направим по същия маршрут, ама на връщане, когато го взимам за малко повече от половината време. wink С две думи - да не си вадим генерални заключения, без да сме запознати с подробностите! wink

Офлайн

0

#26 17.08.2011 12:57:33

webe
Редови

Както казах по-нагоре от приказки файда няма ........

По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#27 17.08.2011 22:48:20

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

xenos написа:

Ами нямам такива данни, ама да ти кажа, то досега и от естествена смърт няма умрели, но пък няма и шотландски бойци. smile Всичко в света е свързано. За всяко нещо си има причинно-следствена връзка, и нищо не съществува изолирано и независимо. Ако някой примерно не е имал достатъчно вода в планината, и по тази причина хипотермията или топлинният удар са го повалили по-лесно (знаем, че е има такава връзка), после ще кажеш - е... ми той от измръзване или от жегата умрял. Ама няма да е точно така! wink Или поради замътеното ти от недостига на вода съзнание, избереш неправилното решение, което после да ти коства живота, пак някаква друга ще е причината, а не обезводняването. smile

Така де,ама имах предвид че сме сравнително гъстонаселена страна с много водоизточници.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff