XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 28.04.2012 18:18:57

canis_lupus
Блокиран

Регистриран: 23.04.2012

Риболов

Ще се радвам да науча нещо за риболова.
Например, в комплекта ми за извънредни ситуации има риболовна корда, к-т кукички и к-т малки оловни тежести.
И толкоз.
Представите ми КАК да ги използвам са между смътни и никакви...  :[

Дето ази и да трая -
за теб мисля и горя,
в теб родих се и желая
в теб свободен да умра.

Офлайн

0

#2 26.07.2012 14:20:10

marad87
Редови

Регистриран: 26.07.2012

Отг: Риболов

На снимката е показано как трябва да изглежда куката и влакното накрая, а другия край го държиш в ръка или го връзваш за някоя по-здрава и дълга пръчка. Рибата, като клъвне се самозасича

Офлайн

0

#3 27.07.2012 18:20:10

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

Точно този монтаж като го гледам не е за самозасичане, този е с подвижно олово.

Офлайн

0

#4 28.07.2012 15:12:05

marad87
Редови

Да с подвижно олово е. Такъв тип монтаж съм ползвал за риболов по река Струма и повечето от мрените, който са ми кълвали, са се самозасичали.

Офлайн

0

#5 30.07.2012 16:23:41

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

малко се изприщвам, като чуя за куки и олово в комплектите smile) верно е лесен начин да фанеш жаба, като и навреш пред муцуната кука с закачено листенце на нея.. ама моля ви се, недейте се опитва да ловите риба с кука в подобни ситуации smile))) Дайте малко реализъм: риба не се лови толкоз бърже, освен в гьолове. Жабите са по-лесни и се ловят по сума ти начини.. охлювите също не бегат бърже smile кордата е  универсална, факт е, ама на въдица баш... smile
барем слагайте 0.30 корда, че да става за нещо smile))) по-добре капроново въженце smile
Мир вам, не искам да засегна никой, нито да навредя на ентусиазма, ама е добре да се съобразяваме и с реалноста smile

П.С. за да съм се пак с нещо полезен: заслужава си да се научи човек да лови риба с ръце под камъни и в корени на дърветата, дето растат по брега на рекичките/блатата.

Последно редактиран от mastodont (30.07.2012 16:25:31)

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#6 30.07.2012 16:34:19

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Аааа не бъркам аз там. Там рибата няма перки и 'апе гадно big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#7 30.07.2012 18:25:58

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Здравкоооооооооооо глеий ся. *WRITE*  Нали сме се събрали да се учим, да пробваме и т.н. Кукички оловца поводи дет му казваме мясина, ми трябва да се опита човек. Бъркането по дупките и то си е майсторлък. *HELP*
пп Иначе виш сега какво се получава, хлебарките са по-стари от динозаврите. Налиии?. А ти какво правиш с чехала, едно голямо праС. И спря ЕВОЛЮЦИЯТА. *WALL*

Офлайн

0

#8 30.07.2012 20:00:33

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Yavor написа:

Аааа не бъркам аз там. Там рибата няма перки и 'апе гадно big_smile

Потвърждавам. С бъркане има доста голям шанс да извадиме риба с раздвоено езиче, и два големи предни зъба smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#9 30.07.2012 20:41:47

mastodont
Редови

Регистриран: 09.05.2011

епаа.. вaдил съм змийчета, не апат, раците обаче са друга бира wink) а че требе тънкост... то и за с плувка и корда не стаа от първия път smile но техниката е проста и след 15мин пак мое да се тества под същия камик да са бърка :-) важно е варианти да има, кой е най-лесния ша са увиди у сиюациътъ smile спирам да защитавам бръкни-тезата smile))

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#10 30.07.2012 20:53:40

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Пак стана така. Готов бой го развалихте. Нищо лично за бръкни-тезата. Аз като влизам в морето с нож и вилица се едно съм на ресторант, какво да кажа. Идеята е да обменим опит.

Офлайн

0

#11 31.07.2012 13:06:16

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Относно "бръкни-тезата" има един по-лесен вариант без страх да сме ухапани и т.н.
Просто вземате един по-голям камък и го прасвате с все сила върху този, под който очаквате да има риба. Ако има риба тя се стресира за няколко минути и обелва корем на повърхността. Избирате си желаният екземпляр, а останалата риба след малко се оправя и си отплува...  wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#12 31.07.2012 13:19:17

marad87
Редови

RELAX като малък съм виждал как по Струма рибата обелва корем, но за това ти трябва нещо много по силно от камък @=  . Нищо лично но на мен тази теория за камъните, не ми се вярва че ще се получи, но това си е само мое мнение. smile

Офлайн

0

#13 01.08.2012 10:58:49

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

mastodont написа:

.. ама моля ви се, недейте се опитва да ловите риба с кука в подобни ситуации smile))) Дайте малко реализъм: риба не се лови толкоз бърже, освен в гьолове.

И какви са тези ситуации , че не мога да се сетя! Такъм почти винаги нося, не ми тежи и предпочитам него , пред 4-5 ножа , 2 запалки, 3 феророда и примуси и тн. А дали е полезно да ловиш с ръце под камъни и корени на дървета, няма да го коментирам. СЛЕД като се научи човек да лови по традиционния начин е добре да се усъвършенства, ако иска може и с клоните на дърветата да се пробва wink. Няма нищо по хуваво от току що храната и приготвена риба, е разбира се ако предпочиташ консерви и храна на прах , напълно разбирам мнението ти. Никой не е казал,че като хвърлиш трябва да хванеш до 5 минути. Жу беше предложила да се направи сбирка без провизии, интересно ми е да видя тогава какво ще стане. Реализма е такъв , че риболова се доближава най-много до тематиката на форума, и обхваща почти всичко дебатирано тук, но май е комерсиално. Жалко.

Офлайн

0

#14 01.08.2012 11:08:15

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Бе не знам лесно ли е, трудно ли е да се лови риба с кука, но мога да дам пример от моя "житейски опит" wink И ние някога бяхме пишлемета, а като такива хайтек риболовни такъми не сме имали, предполагам се досещате. При спадане на нивото на язовира ходехме по стената и покрай потопените дървета и коренища, за да си търсим кукичи, тежести и корда. Това беше начина за набавяне на над 90% от такъмите ни smile Обикновено с това и ходехме за риба - няколко метра корда, кукичка, тежест и плувка. Намираш някоя пръчка (или някое шише, ако ще е на дъно), връзваш, мяташ и... понякога сме влачили торбите с риба към къщи. smile Естествено не шарани като в магазина, но и тия ставаха за ядене wink

П.П. Всъщност, давате ми идея да направя едно клипче, как отивам за риба с такъмите в джобния ми комплект "за оцеляване", и как си хващам достатъчно за да хапна. wink Спомням си, че имаше преди време хора, дето са ме яли за включването им в комплекта. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#15 01.08.2012 15:05:32

Spartan
Редови

Регистриран: 21.01.2012

Който смята че този отговор е природонесъобразен,бракониерски или социалноконфликтен да не го чете!
Аз почти всеки излет нося със себе си въдичарски принадлежности:кукички №8-12,корда 0.14-0.20,оловца 2-3мм,плувка до 5 гр.И хич,ама хич не ме еня дали е в разрешен сезон или не!!!Защото аз ловя 2-3 рибки /толкова ми стига опита и времето/най-много и веднага ги приготвям за храна,за разлика от въоръжените с такъми за по 1000 лева и сонари за по 500 лева тузари,които рибарстват "законово" с билети и в разрешени периоди.Независимо от това че те лицемерно хвърлят обратно маломерните риби,снимат се с големите и пускат едри банкноти на горски и риболовни за да ги закарат до добрите места за риболов.Особено ми прави удоволствие да си хвана някоя пастървичка и го правя най-вече на перличка рибено масло или на скакалац.Щото за разлика от "средната класа" с щедрата си пенсия не мога да си позволя да си купя пастърва!Още повече че тя понякога миришела на курешки тъй като в рибарниците я хранят с кокоши черва.Затова моята "бакониерска" речна пастървичка не мирише на нищо,нали...!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff