XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 22.10.2010 19:51:55

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

РПС - удобство или гъзария ?

Освен туристите, има още една категория хора, на които често им се налага да носят върху/със себе си тежък багаж на големи разстояния. Познахте - военните smile Доста хора се дърпат да използват военно оборудване, защото изискванията към планинарското и военното оборудване не винаги са еднакви. А пък и право да си го кажем, военната соц екипировка не блестеше с особенна ергономика и премисленост. Аз обаче от доста време си се заглеждам по армейското обоудване, и се опитвам (къде удачно, къде не) да приспособявам някои елементи за изполване по време на походи.

Та в тази тема бих искал да си поговорим за така наречените РПС - от руското "Ременно-плечевая система". Най-общо казано, това е правнука на едновремешните офицерски портупеи, и се състои от презраменни ремъци и колан. И на ремъците и на колана има точки за окачване на модулно оборудване тип MOLLE/УМБТС, ALICE, и т.н.

За пример давам руската РПС "Немезида" М4:

Поглед отпред:

gdbimp.ashx?gid=2010-03-31+18%3a15%3a49.000150&type=3&num=1

Поглед отстрани:

gdbimp.ashx?gid=2010-03-31+18%3a15%3a49.000150&type=3&num=2

Поглед отзад:

gdbimp.ashx?gid=2010-03-31+18%3a15%3a49.000150&type=3&num=3

Ясно е, че подобно чудо не е удачно за дълги преходи (3+ дена), най-малкото защото няма как да събере целият багаж за един такъв преход. Но според мен, за еднодневни излети или кратки преходи с преспиване, това може да се окаже доста по-удобно и практично от малка (20-30 литра) раничка например. Защо си мисля така:

Първо - това е на практика безкрайно мултифункционален вариант.  При наличието на 15-20 точки за закрепване на модули, можете да си подредите каквито си искате джобове и торбички, и то така както на вас ви е удобно и практично.

Второ - можете да променяте прикаченото оборудване според всеки конкретен случай. Броят на прикачаните модули, продаващи се в Интернет, е на практика безкраен - от калъфчета за фенерче и джобче за документи, до сухарна торба или хидратираща система например.

Трето - цялата тежест на багажа е по-равномерно разпределена между кръста и раменете, отколкото при малките раници, където цялата тежест пада само на раменете.

Четвърто - по удобен достъп до багажа - на практика всичко може да бъде достигнато без системата да се сваля (е с изчключение на модулите на гърба и отзад на колана).

Пето - при необходимост към системата могат да бъдат добавяни и бедрени платформи, а дори и раници.

Това за плюсовете, а сега за минусите (както аз ги виждам):

Първо - в крайна сметка ограничен полезен обем. Колкото и модули да накачите, съмнявам се че може да се постигне полезен обем над 30-35 литра.

Второ - можете да носите много дребни нещица, но мисля че ще има проблем да се вземе нещо по-обемно (котелка например)

Трето - слагането и свалянето предполагам че ще е по-трудничко от на нормална раница (с всичките тези ремъчета и катарамки). Което не е кой знае какъв проблем, при положение че повечето неща са ви подръка така или иначе.

Ще се радвам да чуя мнения, най вече от хора имащи опит в ползването на такива системи. Във форума имаме еърсофтаджии, тяхното мнение ще ми е особенно интересно.

А ето и няколко снимки на РПС със закачени модули (в случая РПС "Смерш")

95867944.jpg

1596-2-f.jpg

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#2 22.10.2010 21:33:00

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Отг: РПС - удобство или гъзария ?

Ето ти го леко осъвременения СМЕРШ(ние на РПС казваме багажна система): http://www.sso-mil.ru/catalog/112/286 Освен разпределението на тежестта, за което ти каза, другото основно нещо при този тип багажни системи е, че оставят гърдите свободни и не пречат на дишането при дълги преходи. Много от моите познати в еърсофта се насочиха към подобни, особено при 2 дневни игри с много ходене и мъкнене на целия нужен багаж(МилСим игри). Вече усещаш разликата между класическата тактическа жилетка и този тип багажна система предполагам? В реалността: командосите, които изскачат от джиповете пред самолет/сграда със заложници ползват жилетките с многото инвентар отпред. Кашикът или "спецназ"-ът, които ги стоварват на километри от точката, ползват багажната система от посочения тип. Типичен пример:
Navy SEAL CQB Load Bearing Vest(CQB= Close Quarter Battle, демек близък бой):
cqb_vest_od_2.jpg

Пак "Тюлените", но в поход:
SEALs Floating Harness
FY-VT-C012-OD_1_mark.jpg
FY-VT-C012-OD_2_mark.jpg

Ами това се сещам в момента. За туризъм... знам ли? В комбинация с кемълбек или малка раница съм виждал да ги ползват, за ден-два дет' викаш става, все някак ще закачиш на гърба чувал или малка палатка.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#3 22.10.2010 22:19:04

windwarrior
Зла Гад

Да, мерси за информацията.

Иначе премислях и вариант с класическа тактическа жилетка, ама не ми се стори подходящ. Първо защото там джобовете като правило са фиксирани, а и са пригодени за конкретни цели - пълнители, гранати.

А и второ, заради това което казваш и ти - цялата тежест е съсредоточена на гърдите. Което е добре в бойни условия, един вид допълнителна защита, но за продължителни походи не става.

П.С. В България има ли читав магазин за такова оборудване, че пазаруването по нет-а на такова оборудване си има своите недостатъци.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#4 22.10.2010 22:43:55

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Е не, не са фиксирани винаги, има изцяло жилетки с МОЛЛЕ уебинг и ти си избираш кое/какво и къде да закачиш, ама нали са цели, та пак ти покриват гърдите. Има и т.нар. "бласт белт"- много широк МОЛЛЕ колан с възможност за слагане на презрамки за поддържане:
cpbelt.gif
679a79150a4618551deef46ada42accd.image.750x500.jpg
5353a580ca2b423d8f5e9af9c4db5b4e.image.575x550.jpg

В камуфлаж.бг има нелоши неща на нормални цени(в повечето случаи), но са предимно реплики на безумно скъпи  оригинали. Купувал съм от там джобчета, дрехи,  разни други неща, нямам забележки, но като избор не винаги е богато. Има 2-3 магазина на колеги- еърсофтаджии, но те предимно по поръчка вкарват разни неща, в наличност имат по някой друг джоб, колан или кемълбек и това е.

Офлайн

0

#5 22.10.2010 23:32:50

windwarrior
Зла Гад

Въпросните колеги имат ли възможност от Русия да поръчват ? Че ония диванета като чуят международна доставка и почват да могат на парцали....

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#6 23.10.2010 16:52:53

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Не знам, не съм се интересувал. Обаче СМЕРШ-а от моя линк го има един от играчите и твърди, че е много удобен. Ще го издебна онлайн и ще го питам, откъде е поръчвал. И каза че раницата може да се закача и на гърба, и на кръста(както е на твоята снимка), изобщо търпяла всякакви вариации системата.

Офлайн

0

#7 23.10.2010 19:07:36

windwarrior
Зла Гад

Супер, ще бъда премного благодарен за всякаква информация smile

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#8 26.10.2010 14:46:33

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Писал съм му питане за СМЕРШ-а, чакам да си го види и да отговори. smile
Междувременно днес се сдобих с ей това нещо:
o634236995583481250.jpg
o634236995747387500.jpg

Закача се на колана на панталона, не е много дълго- краищата не се събират отпред на корема. Казва се "Sniper's waist pack". Големите джобове имат велкро залепване на капаците освен катарамите. Предвидени са да събират по 2 пълнителя за М14, но понеже нямат преграда вътре, се оказа че перфектно се хваща аптечката или водоустойчива кутия с дребни неща, така 2- 3 неща от раницата освобождават място в нея и слизат на кръста. Малкият джоб е с цип и е непромокаем. Самия колан е кух, двете катарами в краищата се разкопчават, капаците се отварят както на джобовете и може да се слага по дължина в него намотано на лакът въже или дъждобран навит на салам, аз лично предвидих за там едно тънко якенце уиндбрейкър. Материалът е кордура цвят "тан", катарамите са от дурафлекс.

Офлайн

0

#9 26.10.2010 21:10:03

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Човекът ми отговори, не съм много сигурен, че ще ти хареса обаче:

Kcekelkai написа:

Поръчах си я от тук : http://www.soviet-propaganda.com/index. … 20a&page=2

Като цена : 160$ Поръчвах и други работи така че не мога да кажа колко само системата ще излезе но може би общо + шиппинга около 200-210$ . Вече митниците са друг въпрос .

Офлайн

0

#10 26.10.2010 21:34:19

windwarrior
Зла Гад

Нормално, мерси за инфото. За съжаление имат само една багажна система на СПЛАВ, и то не тази която ми трябва. Пратих запитване на СПЛАВ-аджиите дали не биха се навили да доставят до БГ, чакам отговор и от там.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#11 15.02.2012 01:19:21

barboroche
Редови

От: бургас
Регистриран: 13.02.2012

Яворе, мислех си че бласт белта е няква балистична защита допълваща кевларената жилетка (някои модели ) , нали в ейрсофта не ползваме кевлари и арамиди , и бласт белта го ползваме за гъзария и закачане на разни дъндърми и уюовини , ама по принцип си мислех че е с кевлар и се закача под самата жилетка . те жилетките нали стигат малко над пъпа ... демек да ти пази джигерчетата и бъбречетата .. или пак съм изпаднал в заблуда ?!!?  o_O

Офлайн

0

#12 15.02.2012 09:11:46

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Yavor написа:

Писал съм му питане за СМЕРШ-а, чакам да си го види и да отговори. smile
Междувременно днес се сдобих с ей това нещо:
o634236995583481250.jpg

Извинявам се: благинката не разбрах от къде се придобива? :[

Офлайн

0

#13 15.02.2012 11:29:04

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Ми придобих я от www.stormairsoft.eu ама беше единствена бройка и аз търпеливо изчаках да я намалят, че беше над 60лв. После извадих късмет и бях първият, който видя намалението и отнесох сума ти псувни на ум от колегите по хоби big_smile

Офлайн

0

#14 15.02.2012 12:21:54

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Yavor написа:

Ми придобих я от www.stormairsoft.eu ама беше единствена бройка и аз търпеливо изчаках да я намалят, че беше над 60лв. После извадих късмет и бях първият, който видя намалението и отнесох сума ти псувни на ум от колегите по хоби big_smile

Добро е! Ще се гладува за подобна придобивка - няма начин! А и материала за изработка вдъхва доверие...

Виждам 2 консервички в едното джобче и половинка хлебец в другото на първо гледане...

Последно редактиран от homedreamer (15.02.2012 12:23:16)

Офлайн

0

#15 15.02.2012 20:00:31

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Един въпрос от мене за какво ще го ползвате това в туризма да кажем. Там имаш раница, за ежедневно става ама якето де да си го държа примерно? Wind по съм съгласен на една торба като твоята за кръста дето я ползва на Пиринската среща дето да ми седи в раницата и при лека забежка в страни да я закача на колана с вода и малко храна.  Нещо като една от тези торбиFY-VT-C012-OD_2_mark.jpg

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff