XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#301 11.06.2018 22:43:07

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Хамакът - лек, бърз, практичен и удобен подслон за самотни разходки

Единственият начин да не си сгънат през кръста е лягането в хамака по диагонал. Съвременните хамаци са конструирани точно така - по диагонала има допълнително пришити платки за главата и краката ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#302 12.06.2018 00:25:55

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Има и друг вариант,като ти се схване кръста,обръщаш се с лице към хамака big_smile да се огънеш на обратно малко.
Стоян помня че щеше да прави някакъв диагонален хамак...преди няколко години разнищвахме кройките,дали не му пращах и плат за комарника...ама какво стана не знам.

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#303 12.06.2018 00:54:29

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

При хамакуване забелязвам бегло някаква зависимост, че високото и отпуснато връзване прави диагоналното и поизправено лежане по-лесно, а при стегнато връзване си по линията на въжетата и диагонала е по-труден. Но не съм се задълбочавал, трябва нАучен подход, редички дървета с вариоразстояние и най-вече, отговорно лежане.

Офлайн

0

#304 12.06.2018 01:36:43

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Обсъждали сме го ... --->

http://forum.xenos-bushcraft.com/viewto … 454#p19454

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#305 12.06.2018 09:00:10

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

bobber написа:

Стоян помня че щеше да прави някакъв диагонален хамак...преди няколко години разнищвахме кройките,дали не му пращах и плат за комарника...ама какво стана не знам.

Ми... какво стана... един от многото проекти "на трупчета"... sad

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#306 12.06.2018 23:29:48

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Здравейте, колеги. Отдавна ми се въртеше в главата една проста спална система с хамак, но все нямах възможност, да я тествам за цяла нощ.

Наскоро, обаче, ходихме на фирмено събиране с възможност за къмпингуване и много се зарадвах, че хем ще имам възможност (и позлволение - тука е така), да си опъна хамака, хем, ако нещо се изложа, ще имам възможност, да се прибера с подвита опашка на топло и сухо в нормално легло. smile

На всички ни е ясно, че основният проблем с хамаците е компресирането на спалния чувал под гърба и задника и съответното им измръзване, особено, ако духа вятър. Това хората го решават или с подложка или с опъване на част от спален чувал отдолу на хамака. На мен, обаче, хем не ми се разваляше спален чувал, хем ми се щеше системата да е максимално проста и гъвкава - хем, за палатка, хем за хамак, или за спален чувал и платнище.

Та, едва ли откривам топлата вода, но ето какво измъдрих: Спалните ми чували са тип "одеало" - правоъгълни, с 2 ципа и с възможност за пълно отваряне. Тези чували, могат да се затворят така, че в дъното да остане малка дупка, през която да прокарам хамака - т.е. да нахлузя спалния чувал ВЪРХУ хамака. Така вместо да лежа в чувала върху хамака и да компресирам чувала, лежа в хамака, който е вътре в чувала, а чувалът е "бухнал" отвсякъде и ме изолира максимално. Фиксирах дъното на чувала към халката на хамака, за да не се мести и прокарах един паракорд от качулката на чувала през халката на хамака, от страната на главата, за да мога да го дръпна, след като си легна. Това въженце го връзвам с един прусек на въжето, което носи платнището и понеже въжето, което ползвам е еластично, то обира всички опъни, докато се въртя и чувалът е винаги опънат плътно по хамака, за да не влиза въздух между тях. Това същото паракордче пречи и на комарната ми мрежа, да ми пада върху лицето и да ме дразни. smile

Освен това, лягането и ставането е супер мързеливо - въобще не се занимавам с ципове - циповете са дръпнати през цялото време и аз само се "загащвам" с чувала и го опъвам с паракорда, или го отвързвам и го "свалям" както се свалят гащи. smile Това с циповете е страхотна благинка, понеже чувалите ми са куче-марка и циповете често захапват подплатата и ме дразнят. smile

Еднинственото подобрение, от което има нужда и втора еластична лента на нивото на раменете, за да обере всякакъв луфт между чувала и хамака, но този път минах и без това, даже ми беше топло, та малко обемен на въздух беше добре дошъл.

Осигурих си и допълнителен комфорт с не-много-бушкрафт артикул - пикник одеало - от тия, които отдолу имат едно здраво лъскаво непромокаемо фолио. Постлах го под хамака. Така влизах и излизах от хамака, като предварително си бях събул обувките и чорапите - даже с измити крака. Раницата ми беше точно под мен - лесно за вадене и слагане на каквото се сетя и въобще - както се пошегува шефа - за 20 минути (още съм неопитен с хамаците) си построих къща на 2 етажа - с дневната на първия етаж, спалнята на втория и цялата покрита с платнището. smile  Само дето карираното червено-синьо одеало ми разваляше "тактикуул" стила на олив-хамака, олив-тарпа и камуфлажната раница, ама хайде сега! big_smile Тия одеала ги продават все в кретенски цветове, но са голяма работа - и като топлоизолация и като пазене от влагата на земята. smile

Та, това е моята история с първото ми хамакуване за цяла нощ - истински скромен успех! Лесно, и комфортно спане при всякакви обстоятелства (само да има дървета) а за лежането по диагонал - наистина е лесно, ако не опъваш хамака много, пък и щадиш дърветата (а и хамака) ако не го опъваш като струна.

И така, сега персоналната ми многоцелева спална система се състои от:

- палатка (лека, смотана и не напълно водоустойчива) - вече бих я носил и опъвал само, ако няма условия за хамак.
- платнище (напълно водоустойчиво) - за хамака, за заслон, където не е разрешено палаткуване (по законови причини тук) и за покриване на палатката при силен дъжд.
- въже - за опъване на платнището и хамака и просто за въже smile
- хамак вече предпочитан начин на спане, ако има подходящи дървета - край с търсенето на равно място, с окопаване на палатки и сушене, край с корени дето те ръбят цяла нощ. smile
- спален чувал (за всяко спане)
- пикник одеало - за постилане в палатката, под хамака или пък просто за излежаване, както и за разрушаване на всяка репутация като бушкрафтър. big_smile

Последно редактиран от Неандерталец (12.06.2018 23:32:59)

Офлайн

2

#307 13.06.2018 00:31:10

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Здрасти, Бобо! Радвам се, че се палиш по хамаците и клубът става все по-голям. Много се изкефих на постта ти щото мисленето и импровизацията са особено ценени от мен
са в основата на бушкрафта. Вариантът с чувал върху хамака е много готин, особено за хладните месеци в межднните сезони, но на мен нещо не ми допадна и не можах да свикна с него. Имаш една бира за пикник одеялото - мислех си, че държа копирайта върху него... big_smile Само, че аз не го постилам на земята под хамака, като молитвено киличе, ами го връзвам като изолация под самия хамак. На Петя гнезденцето е точно от пикник одеяло. И аз съм доволен от него. Направил съм едни прости възли в краищата и там връзвам вървите, които го придържат около хамака.
Като се заприбираш обади се да се видим! Поздрави на домочадието.

Последно редактиран от Кольо (13.06.2018 00:35:31)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff