XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#271 28.05.2018 23:50:11

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Хамакът - лек, бърз, практичен и удобен подслон за самотни разходки

С 6 мм въже можеш и да не правиш стълбичката а следното нещо. Единия край на въжето връзваш на хамака със стреме и подсигуряваш с котвен възел. Може да направиш и възелът с който се връзват рибарските куки с лопатка. (Ще ги намериш в нета). След това правиш клуп с възел "осмица" на другия край на въжето и в този клуп слагаш карабинера. Прокарваш карабинера през двете уши на лентата на дървото и правиш две - три намотки с онази част от въжето която "отива" към ушите. По този начин като преместваш карабинерът към хамака или в обратната страна към дървото, можеш да регулираш перфектно дължината на въжето.
Аз като го знам ми е лесно да си го представя ама ти дали ме разбра... не знам. big_smile
Това е тази фрикционна натяжка за която говоря. С нея си опъвам и тентите от двете страни и въжето за комарника. Ако не си ме разбрал, утре в магазина ще направя една нагледна презентация, ако имам време.
Гнезденцето си го направих от половината от един чувал който ми прати Кента и с едни български парашутни върви.
Въжето на тентата можеш да го прекараш през лентите около дървото, ама не печелиш нищо от това. И так съм го правил и директно съм го връзвал все тая е.
Виж, аз ъм много против да давам рецепти защото смятам, че малко неща в случая са от съществено значение. Важно е да схванеш принципите. Както е казал Мао дзе Дун "Не е важно дали котката е бяла или черна стига да лови мишки". Това са моите начини, ако нещо ти върши работа го ползвай, ако не ти харесва, импровизирай и си намери своя начин. Тогава ще можеш и със завързани очи за кратко време с наличните въжетии да направиш системата и да се скриеш от дъжд или пък просто да не губиш време и да си легнеш и починеш ако си гроги от преход. Аз се кефя да си споделям опита и много се радвам да мога да го правя с хора като теб.

Последно редактиран от Кольо (28.05.2018 23:57:11)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

4

#272 29.05.2018 10:18:53

Кольо
КорифееЦ

Seeker ето ти двата варианта.
thumb-C499_5B0CFD34.jpgТова е вариантът без стълбичка, със 6 мм въже.
thumb-4240_5B0CFD34.jpgВариантът със стълбичката. Тук стълбичката е прокарана през двете уши и карабинерът е щракнат през двата края. Можеш да използваш и този и вариантът от снимките по-горе където стълбичката е единична.

С вариант 1 решавам всички казуси изискващи опъване: тентите, комарниците, просторите, и пр. Използвам съвсем малки алумиеви карабинерчета от Алито. Ако нямам карабинерчета използвам възли.

Последно редактиран от Кольо (29.05.2018 10:23:10)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

2

#273 29.05.2018 23:33:34

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Бачо Кольо, много благодаря за помоща. Сега когато разгледах снимките,мисля че ми се изсясни всичко. Определено мисля, че първия вариант най ми приляга. Имам леки притеснения дали тези витки на карабинера няма да отпуснат когато се местя или залюлея, но след няколко проби ще разбера. Надявам се скоро да кача някоя снимка докъде съм я докарал и колко съм напреднал.

Офлайн

0

#274 30.05.2018 00:30:51

Кольо
КорифееЦ

Винаги се радвам когато съм полезен.
Не се притеснявай за витките - няма да отпуснат дори на мокро въже. Не прави много намотки защото натоварването върху въжето ще се увеличи драстично - две -три максимум. Гледай да не направиш витки върху ключалката защото може да я счупиш. Най-важното - Не опъвай хамака под големи ъгли. Ако приемем, че дървото и земята са ти катети хипотенузата (въжето на хамака) трябва да е около 30 градуса спрямо опорната точка.
Аз бих ти препоръчал докато понатрупаш опит да използваш стълбичката.
За тента, комарник и гнезденце, какво реши?
Ще се радвам да направим някое съвместно хамакуване.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#275 30.05.2018 14:36:00

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

Консултации относно безболезнените начини за падане от хамак дава Бачо smile

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#276 30.05.2018 22:40:46

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Аз като една контра веднага мога да се заям за тези витки по карабинера. big_smile Щото и стремето на Фтория вариант е безсмислено. Два котвени си вършат същата работа. Но това е Колювата тема и няма да се намесТвам.:)

Офлайн

0

#277 31.05.2018 00:11:26

Кольо
КорифееЦ

Мнението ти за стремето като такова ми е ясно. Не съм ревнив към темата. Както съм го казал и по-горе не раздавам рецепти - важни са принципите. Няма да им ама никаква разлика дали ще се направи със стреме и котвен, с два котвени или с две стремена. Важното е да не се разпуска възела и да държи здраво а дали стреме или котвен... Когато са натоварени няма как да изпуснат.
Ама за витките ми е интересно какво ще кажеш? А ти винаги имаш готово възражение за всичко, което само по себе си, даже е добре, защото аргументираното възражене е нещо полезно. За аргументираното говорех.
Така, че смело давай.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#278 31.05.2018 19:19:15

Okdalf
Сръчко

Напречното натоварване на карабинера е недопустимо. А по повод на стремето от втората снимка, ми Коле сложи си ръка на сърцето и си признай това възел ли е или намотано въже през ухо? И къде става натоварването според "Техниката на единичното въже" Натоварването е точно на най-слабото място. А именно там където се пресичат въжетата. smile

Офлайн

0

#279 31.05.2018 20:29:26

Кольо
КорифееЦ

Е, не... Много телета под един вол, бе Влади... big_smile
Не виждаш ли, че това е снимка за ориентация на колегата. Акцентът за който говорим е в другия край на карабинера. Това не опънат хамак. Хамакът с е в торбичката и го държа с една ръка с другата снимам.
А за карабинера и страничното натоварване си прав, ама какво странично натоварване, кви 5 лева при опъването на хамак?! Ти да не очакваш диначимно натоварване с фактор 2-ка  та се фащаш за такива детайли?
Както и да е, познаваме си те... smile

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#280 31.05.2018 21:04:27

Okdalf
Сръчко

Искаше аргумент, дадох ти го. Сега да уточним бирата. tongue

Офлайн

0

#281 31.05.2018 21:18:05

Кольо
КорифееЦ

Аз пия Пиринско но и Радебергер не отказвам.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#282 31.05.2018 21:28:55

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Я вижте това клипче , а бирата като направим срещата  big_smile

Flash required

Офлайн

1

#283 31.05.2018 22:09:55

Okdalf
Сръчко

Хаха котка по гръб не пада, що си помисли че аз трябва да те почерпя.

Офлайн

0

#284 09.06.2018 23:46:50

Кольо
КорифееЦ

Поздрави от Тасос!

image.jpg
image.jpg
С колегата Цеков от форума бяхме за седмица на Тасос и привечер си пиехме биричката в хамаците. Използвахме момента да направим някои експерименти с екстремално натоварване на възли. И той като мен е 100 + ... В случая в хамака сме около 250 кг с децата. Стълбичката е от 3 мм въже с ЛИ около 200 кг. на Ланекс, примка с двоен тъкачески, и възли "осмици". Т.е. 200 х 2 = 400, като с намаляването заради възлите да е около 300 кг, да речем, опънати под ъгъл от около 30 градуса спрямо опората. Карабинерът го включвахме директно в клуповете или с котвен направен в самия клуп. Примката от към хамака е с 5 или 6 мм. със стреме. От другата страна за целите на експеримента сме с 6 мм въже на Беал вързано за примките на хамака с брамшкотов и с въпросното усукване през карабинер.

Аз пък мога да се похваля и с наблюдението на едно пиле, което безуспешно търсех в продължение на почти двайсет (20) години. Най-сетне го видях! Cercotrichas galactotes - Трънковче.
Децата си се кефят на морето - това е ясно и ако миналата година Илия беше много предпазлив към водата, тази година ставаше лилав и му трепереше и брадичката от стоене вътре, но не искаше да излиза.
Тази година го карахме много чорбаджйската и никакви екстремни скиторения не сме правили по баирите ами жулихме ракии по цели нощи под звуците на цикади, славеи, козодои и най-мелодичните и ненатрапчиви звънци и хлопки на света.
Представям си едно време като са тръгнели чобаните с нашите стада към Беломорска тракия какво е било.... По архиви от Османската империя нашите са водили милиони овце.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

4

#285 11.06.2018 00:07:46

Okdalf
Сръчко

Коле, нали ти е ясно натоварването е статично. Може и половин тон натоварване да направите. Аз само да напомня за себе си! Нищо лично.:D

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff