XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 20.10.2010 13:58:13

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ежедневно носени дрехи и вещи

BPetrov

Привет,
В щатите освен към Бушкрафта, бизнесът се е насочил и в задоволяване на нуждите на още една група от хора... Тези които са се вманячили да изпипват до детайл това какво носят всеки ден със себе си и навсякъде. Не знам дали тук й е мястото на темата, но ако е...
Нека всеки сподели какво носи всеки ден със себе си [:)]
Поздрави
Борката

ПП. Моята екипировка е следната - Дрехи според сезона, Колан, Здрави и удобни обувки, Документи, Пари, Мобилен телефон, ключове и швейцарско ножче.

Стоян Стоянов

BPetrov, точно тия неща бих изредил и аз с малки допълнения:

* нося раница, която ми позволява да взема и още неща;
    * запалка с фенерче;
    * джобният комплект за оцеляване (заради медикаментите най-вече);
    * тънко яке с гумирана качулка (заема много малко място като е сгънато), ако има изгледи за дъжд;
    * флаш-памети
    * 5-6 метра здраво въженце, тип Паракорд

... такива ми ти работи. Не си мислете обаче, че заемат много място. [:)]

GEGATA

И аз нося подобни неща ...

-Парите и документите
-Мобилния
-Кожения колан, дори и с анцунга...
-Ключове с всевазможни ключодържатели на тях (било то и самоделни...)
-Запалка на реотан
-Викторинокса
-Флашката с блутута
-Чантичката за през рамтото да слагам всичките тези джунджории

hiron02

Аз съм се сраснал с раницата.Тя ми е нещо като подвижен гардероб и пазарска чанта.Документи ,малко пари,ножове ,няколко дребни инструмета от единия лев,въженце,китайско генераторно фенерче,запалки -някои от които светещи.По нещо за личната хигиена -сапун със сапунерка,гребен ,четка и паста в комплектче,огледалце,тефтер с химикалка и две моливчета,сгъваема китайска лупа.В една здрава торбичка навървена отгоре с ластик се намира нещо като универсален ремонтен набор-различни по размер игли затворени в скъсена опаковка от витамини,няколко различни по дебелина ,цвят и здравина макари с конци,няколко парченца плат за закърпване,средни ножици в калъфче от кожа,универсално ножче,ластици за смяна,копчета навървени на връв, няколко различни ципове,парче свещи ,нокторезачка.За всеки случай нося един свитък торби за боклук ,от най-големите,няколко торбички БИЛА и пакетче със силно сгънати тънки торбички ,няколко вестника и рекламни брошури.Самоделна платнена чантичка с няколко отделения затворени с ципове побира аптечката.Имам и нещо като набор за оцеляване но тоя тепърва търпи развитие и за сега се помещава в шишенце от лекарства.Като добавя и едно "патронче"с ракия-тя е нещо като универсално лекарство(аз почти не пия),в общи линии това е така да го наречем щатния набор.В зависимост от сезона известна част от вещите или плъзват по многобройните ми джобове и доколкото може скрито на кръста или се съсредоточават в раницата.Отделно разбира се нося мобилния,портфейл,ключове.Допълнително имам торбичка която вземам ако напускам града.Условно съм я нарекъл кухнята.Съдържа сухи супи ,бульони,картофено пюре на прах,кус кус,"три в едно" кафе,поне две шоколадови блокчета (от по-евтините),пластмасово бурканче от лекарство със сол.Отделно вземам торбичка със самоделни сухари нарязани на хапки.Нося и малко компактно събрана посуда и торбичка с такъми за риболов ...но аз май се отклоних от темата.

GEGATA

Абре човек... това всичкото го носиш със тебе ли ?

Tihomir

Аз нося 2 гсм-а(единият със радио,гпс,и още куп щуротии дугият обикновен с фенерче),Кредитна и дебитна карта,документи,пари,колан,Гортексови маратонки на адидас(намразих напоследък тази марка, но този модел са просто уникални)запала.УСБ,комплкект за оцеляване и мултитул.И всичкото това нещо ми е на 80% на колана останалото по джобовете.Дрехите са според сезона определено на тях обръщам най-много внимание.Заслужава си да се инвестира във термо-бельо Merino на ortovox.Малко са скъпи,но са уникални.Имах един преход с колело 11 дена не си ги бях свалял от ГЗ.Не се вмирисаха грам.Нищо ,че са от вълна са учудващо мекички и през зимата доста си топлят на кайсиите [:D]
П.С.Помислете и за качествени чорапи
П.С.2 В колата обаче е страшно [:D] .Там вещите са доста.

ubp

Точно защото са от естествена вълна те пазят сух и на топло. Ако сте служили в армията сигурно знаете, че там бельото е само от памук или вълна (потник). Никаква синтетика, дори и като процент. За чорапите съм най доволен от комбинацияна тънки вълнени чорапи на крака и отгоре дебели памучни. В раницата винаги поне един резервен комплект - вълна/памук чорапи и бельо. Говоря не за града [:lol:]

BPetrov

Бях си купил наскоро чорапи от бамбук... Скъпи са, но откакто ги ползвам краката ми не миришат след дълго ходене... па дали е щото ги мия [:)] аххахах
Твърдо за естествените материали!

npopov

Може би по-рационалното решение на проблема с изпотяването на краката е пудра за крака. Според мен това е идеалното решение за дълги преходи, а и не само! Струва под 2 лева... Foot gard се казва.

mechkolis

дрехи - памук, лен, вълна
обувки - ест. кожа
GSM - motorola 2288 от 90-те е има изход и за външна антена, с тва чудо навсякъде имам обхват smile
Джобно ножче - бая old school e ама е високовъглеродна стомана + виличка, консерво и биро отварачка, тирбушон и шило
ключове, документи, пари
Дъждобран (при изгледи за дъжд) - китайски такъв за 60 стотинки, побира се във джобче smile

BPetrov

А ленени дрехи в България произвеждат ли се още? Или какво то намериш като риза в антикварните магазини? Ако знаеш къде се продава ленен плат, моля кажи [:)]

mechkolis

Ленени панталони и ризи могат да се намерят както в нормални магазини така и във втората употреба. Намерих си риза за 40 лв и панталон за 50. Във втора употреба 100% ще са по-евтини. Не съм сигурен дали са българско производство, но на пазара има smile

BPetrov

Супер, значи ще търся... Едно време, бабите и дядовците само това са носили... Държи хладно лятото и топло зимата.

RB

Здравейте на всички!Преди малко се регистрирах и понеже съм на повечко години Ви моля да ми обясните какво съдържат флаш-паметите,които трябва да се носят ежедневно?Благодаря Ви предварително.

Hobo

Абе заместват конците по пръстите. [:lol:] [:lol:] (Не се стягай и аз не съм млад. [:)] )

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 20.10.2010 14:02:33

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Отг: Ежедневно носени дрехи и вещи

Стоян Стоянов

RB, не ставаше въпрос, че паметите ТРЯБВА да се носят. Просто някои от нас, поради естеството на работата им (информация и компютри), им се налага да носят със себе си и важна информация (в електронен вид), както и софтуер. Това е тъй да се каже "професионалният сървайвъл кит" [;)]

BPetrov

RB - Ти си имаш ежедневно носени неща. Както и всички останали. Ако си прочел в началото, просто американците са направили бизнес от това. Продават се специализирани луксозни и други типове аксесоари за ключодържатели, специални екипировки и тн.
Флашка можеш и да не носиш. Можеш да носиш и тефтерче, ако те се носи. Обикновенно флашките служат за това за което са направени.
Инак, ако си зарибен по оцеляването и не знаеш къде, ще осъмнеш - дали в града или в гората... Тогава можеш да сложиш следните неща. (Друг е въпроса как ще ти послужат ако нямаш компютър)
- Криптирана лична ниформация
- Книги с инструкции по оцеляване
- Книги с инструкции за опасни и ядливи гъби и растения за мястото където ще "оцеляваш"
- Другото е от професионална и консуматорска гледна точки - Профи комплект за оцеляване или просто снимки, музика, книги, филми, игри - каквото ти душа сака....
Но обикновенно нещата които носим ежедневно зависят от това къде живеем, с какво се занимаваме и какво ни прави живота по-лесен и приятен.
Едно е да отидеш до пощата да се обадиш, съвсем различно е да си вдигнеш джсм-а. Трето е да си в гората и да нямаш обхват...
Затова зависи къде си ползваш това нещо наречено "Комплект" дето носиш всеки ден. За тебе може и само ключовете за колата да са [:)] И пак си е оцеляване... Докато стигнеш от вкъщи до колата [:)] ахаххахах [:)] Шегичка.
Но инак... Може да е всичко! И всичко да носиш на флашката... Включително как да сплиташ конци за пръстен :Р
Но най-ясно би прозвучало - В градски условия, флашките се ползват по предназначение - като носител на информация. Можеш да слагаш информация според нуждите си. В гората... моли се баба меца да има компютър [:)]
Когато нямаш какво да кажеш, кажи нищо.

RB

Благодаря за изчерпателната информация на всички,които отговориха на запитването ми.Аз си мислех,че вътре се вкарват лични данни,като снимки,адреси,кръвна група и т.н. все в този ред, свързани с оцеляването.

BPetrov

Това можеш да си го направиш на метална плочка като военните...
Иначе - вижте ударо и водоустойчивата флашка тук...

Shady

@BPetrov нещо да не си объркал линка , защото на мен ми отваря клип на някаква песен... [:?]
Знанието е знание само когато е придобито чрез усилията на мисълта, а не на паметта...

Shady

Оо извинявам се , чак сега видях към края на клипа [:)] . Ето нещо подобно на флашката само че е без нея (флашката). Все пак може да се съхраняват различни неща - http://ecx.images-amazon.com/images/I/2 … AA280_.jpg ; http://www.locomolife.com/ebay/img/HEAL … r-Case.jpg

TRS

Водонепроницаеми или херметични контейнери ... размери и материали разни ... навремето имах един пласмасов на морето ги продаваха.

Тез дето си ги показал мисля че са метални и ако нямат покритие на резбите и те са със добър контакт играят ролята и на фарадееви решетки така че няма опасност някое EMP примерно от ядрен взрив или друго мощно ел магнитно поле да ти изтрие инхормацията че и да ти изгори чиповете по флашката.
Променливи магнитни и електрически полета или преминаващ ток обаче не съм сигурен до къде ще доведе заради индукциите.

Може би отделна тема да се направи за херметични торбички и контейнери [:idea:]

GEGATA

Не знам какви дрехи носите, но аз нося само и изключително полиестер... дори и мокър пак пази топло... Когато се прибера от училище и майка ми каже да простра прането вадя го - 60% от дрехите (моите big_smile) са сухи... буквално сухи, докато памучните дрехи - подгизнали...

Hobo

GEGATA, да влезем в реалистичен спор. Ха сега да уточним:
Изказваш две тъждения:

1. Не знам какви дрехи носите, но аз нося само и изключително полиестер... дори и мокър пак пази топло...

2.Когато се прибера от училище и майка ми каже да простра прането вадя го - 60% от дрехите (моите big_smile) са сухи... буквално сухи, докато памучните дрехи - подгизнали...

Сега ясно и категорично кажи кое лично си проверил:

1. Дори и мокра синтетиката топли???

ИЛИ

2. Когато простирам, синтетичните дрехи са по-изцедени от памучните???

Искам точни и категорични отговори. Ще продължим спора след това.

ckaiyokar

ами да се обадя и аз , макар не аз да съм започнал спора- полиестера наистина и мокър , т.е. влажен топли.Като ги пера и ако ги изцентрофужа , което обаче рядко правя и най мн на 400 оборота наистина излизат от пералнята значително по-сухи от памучните или други там , иначе са отвратително водопопиващи противно на твърденията , че са хидрофобни.
Това е от моя скромен опит.Вълната също топли влажна.Някой каза същото и за лена но не съм го пробвал.Иначе лена през лятото е супер , но за зимата не знам.

GEGATA

Hobo, Bear Grylls го е потвърдил, Ron Hood също... аз също съм се обедил в това [:)] !

Hobo

Хех, щом Bear Grylls го е казал, къде съм тръгнал и аз да споря. [:)] Идеята беше да облечеш един влажен полиестер и да си поприказваме тогива. За другото съм съгласен, че мокрия полиестер е по-лек от мокрия памук и вълна.

Обаче вълната, за разлика от полиестера, топли и мокра. Дори когато е много мокра. Аз полиестер избягвам по много причини. Една от тях е, че съм зиморничав и с него ми е студено.

Относно Беър Грилс. Едва ли е казал това, което ти казваш. Да не би да е казал, че за връхна дреха плетения вълнен пуловер не става, защото пропуска вятър? (то това май важи за всичко плетено) И че поради тази причина над него трябва да се носи дреха от плътно изтъкан плат, може и полиестер, но с уговорката, че ще си носиш и портативно земно през което да си разреждаш натъркания във вълната полиестер. Може вместо земно да си захранваш челника. [:lol:]

rapana

Здравейте .Покрай тая тема се зарових да търся анорак .И до сега не намирам нищо подобно в българския интернет(магазините) .Или поне не с търсене на тая дума .Толкова ли при нас не се ползва такава дреха ?

Hobo

rapana, това му е хубавото на форума. Ако бях прочел тези твои думи, нямаше да преобърна онлайн магазините и аз. Еми няма! Сега почти цялата индустрия е минала на найлон мейд ин Чайна и със всички сили и средства се мъчи да ни накара да изхвърлим памука, вълната, кожата и коприната. Даже и успяват като гледам какви манекени се мандахерцат по планините с цел да си покажат новите найлони. И колкото по-скъп найлона толкова по-гъзар. Предварително се извинявам ако засегна някой. Но едва ли бушкрафтер ще пренебрегне природното пред изкуственото.

Ако чуеш някъде залежали анораци, казвай. Той брезента гние, но при правилно съхранение и третиране издържа доста. Доказват го армейските мешки от ликвидираните военни запаси. Аз имам една с печат ОТК-1971 и е по-здрава от нова. Та докато говорим за военните запаси. Все още се намират нови плащ палатки. Две или три ще стигнат за един анорак. Кройки има по руските туристически сайтове. В доста от тях има стари книги от времето, когато всичко са си го правили сами, защото не го е имало в магазина. Аз планирам така да реша въпроса. Засега търся шивач, който да се навие да го ушие.

Аз съм доста пристрастен към темата за естествените материи. Обаче в наши дни е много трудно човек да намери бюджетни дрехи от природни материали. Принуден съм да нося няк'ва найлонова шитня наречена ветровка. Срам! [:)] Но ще я махна още щом си ушия анорака!

rapana

Е тук доста хора четат и все някой може да знае къде има анораци.Преди 2 години едни мой приятел беше вещевак в поделението ,ама кой да се сети тогава за плащ-палатка.А сега май и военните вече не разпродават имущество .Май преди година си взех от такъв магазин 2 плетени колана и един кожен .Но сега същия магазин не работи .Не знам как е във големите градове ,аз съм от Балчик.

я виж това: http://armyshop.dir.bg/_wm/catalog/item … 90&dflid=3
става ли от тоя материал ?

намерих и още нещо във варна :
http://oblekla.com/product_info.php?man … cts_id=286
пратих запитване за размерите ,материала и цвета .аз от материи не разбирам ,вие ще помагате .

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#3 20.10.2010 14:11:25

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Hobo

""я виж това: http://armyshop.dir.bg/_wm/catalog/item … 90&dflid=3
става ли от тоя материал ?""

Става. Точно това е плащ палатка или още му казват платнище. Материала е тънък брезент. Като на едновремешните анораци. Проблема при плащ палатката е, че не е от цяло парче брезент. Шита е от няколко парчета и на най-голямото има дупка във вид на прорез, през който да може да се пъхне ръката. Имам такова платнище и ако те интересува мога да сваля размера на най-голямато парче, което може да се извади за шев на анорак. Но не ти препоръчвам да купуваш преди да се консултираш с шивач. Защото може да ти излезе по-евтино да купиш войнишки мешки. И аз работя по въпроса и при някаква яснота ще споделя.

Иначе самата плащ палатка е с размер 180х180 сантиметра. Става за много неща. Също има възможност за бързо снаждане по определен начин на няколко такива и да се направи голяма палатка. В такава съшита от 8 плащ палатки съм карал две седмици зимен лагер в казармата при нощни температури до -25С.

Щях да пропусна. Аз не бих си купил от онлайн магазин плащ палатка, която ще използвам като материал за анорак защото няма гаранция, че платното е било съхранявано както трябва. Виждал съм уж нови, но вече тръгнали да гният платнища. Трябва да се види и пипне преди да се купи. Разбира се за пикник одеало или подложка за аварийно лягане под колата е все тая и онлайн магазина е добра възможност.

Това жълтото за яхтите със сигурност е найлонов клонинг.

Стоян Стоянов

Hobo, аз пак ще кажа, че изкуствените материи не са за подценяване! Спорът изкуствени-естествени се води отдавна и е трудно да се каже на кои точно е предимството. Даже мисля, че изкуствените водят в малко повечко показатели. И на мен ми се ще да използвам естественото, но естествени материи с качеството на често използваните изкуствени биха стрували майка си и баща си.

Ще изброя само няколко материи, които внасят сериозен скок в облеклото за студено време - Polartec, Tinsulate, Capilene и Polipropilene. Притежават естествена хидрофобност в пъти по-голяма от тази на естествените материали и топлят много повече при еднаква дебелина на плата. За тежест също няма нужда да споменавам. Износоустойчивостта май пак е за тях.

И не е само заради "Чайна" индустрията. Тия материи са специално разработвани за тези цели. Полартек-а примерно е разработван от НАСА за изолация на скафандрите.

Единственото нещо, заради което бих се застъпил за естествените материи е, че понякога е по-комфортно с тях и не се "страхуват" чак толкова от огъня. Но тъй като е само това, засега съм се екипирал за зимно време почти изцяло с изкуствени материи, и да ти кажа доста добре се чувствам!

Самият ти няма да отречеш необходимостта им. Как си представяш например спален чувал пълен с вълна? Топлела като е мокра, ама колко време ще ти трябва, за да я изсушиш, и колко би тежала дори да е суха? Непромокаем външен слой на дрехите - коя от естествените материи е по-добра от изкуствените? Брезентова палатка, или "найлонова шитня"?

От естествените материи, които са наистина подходящи препоръчвам няколко: Merino вълната, вълната, но с добавки на определени синтетични влакна в нея, и коприната, като основен слой при трипластовата система за обличане. Е... вероятно лена има някои качества, но ленена дреха отдавна не съм виждал и не съм носил, та да кажа.

Тия неща исках да спомена. Може и още, ама няма нужда сякаш. Просто изкуствените материи наистина не са за подценяване!

vanjo

Ето и какво продава самият Беър. Hobo без да се засягаш ама досега не съм видял вълнен неопрен за гмуркане, polartec от бамбук или goretex от памук, що се отнася до ветровката ако не ти върши работа я смени, просто има синтетики и "синтетики". За съжаление избора на правилната комбинация от дрехи се възпрепятства от 2 основни фактора:
1. Качествените "маркови" синтетики са сравнително скъпи (втората ръка не я коментирам)
2. Избора в България е сведен до няколко марки/модели.Липсва информация (коментари) и много рядко консултантите в магазинете действат в полза на куповача.
До сега не съм видял някой да предложи пълна коплектация (класация) за лятото в БГ - например:
1. Обувки марка/модел (ТТ данни)
2. Чорапи -//-
3. Риза(тениска)-//-
4. Шапка
и така нататък
и тн.

Hobo

//offtopic

[:)] ЧНГ, Стояне. Виждаш ми се доста освежен. [:)] За естествените и изкуствените материи тепърва ще спорим доста. Ето как аз виждам нещата: Да вземем естествения оборски тор. Върши перфектна работа и човечеството максимално се е възползвало от свойствата му. В един момент самото човечество има нужда от повече тор и науката успява да синтезира тези вещества, които ги има в естествения оборски тор и на човечеството му става по-добър живота. Дотук нищо лошо.

Пак това човечество използва предългия си опит и използва треви, кори, дървета и какво ли не за лекуване на болести. Науката пак перфектно си свършва работата и успява изкуствено да синтезира тези познати вече вещества и ги нарича лекарства. Хората ги ползват и даже им се радват, защото човеците стават все повече и трудно се събират толкова лекарства от природата. И тук нищо лошо.

Известно е, че до преди време корпорациите са харчили много пари докато проучат от какво има нужда пазара с цел веднага да го произведат и да го продадат. Сега някой се усети, че е много по-евтино да наложиш на пазара какво да се продава. И от тук започна извращението.

Защото противоречи на естественото развитие на нещата. На хората ни се налагат стоки и продукти, които ТРЯБВА да донесат печалба. Ако може повече и по-бързо. Леко по леко корпорациите станаха толкова силни, че човечеството съвсем скоро, или вече, няма да има сила да им се съпротивлява. Ще яде генно модифицирани храни, ще ходи вечно наелектризиран в синтетичните си дрехи и в резултат все по-често ще ходи до аптеката където с удоволствие едни други човеци ще му продадат синтетични лекарства.

Няма нищо по-полезно за здравето на хората от естествените храни и материи. Обаче, ползвайки новия пазарнен механизъм за налагане на какво да се търси, корпорациите използват цялата си пропагандна мощ, за да наложат изкуствените материи и съответно да ги продадат. Понеже те са много по-наясно от мен, че като цяло естественото е най-добро те рекламират на парче. Например тегло. То що плач е по рекламите колко полара е по-лек от вълната. Извод - полара е по-добър от вълната. Колко синтетиката съхне по-бързо от вълната. Извод синтетиката е по-добра от вълната. И все такива. Особено наблягат на теглото.

Вярно има все още хора, които искат естественото и съответно фирми, които им го дават. Тези фирми, обаче абсолютно злоупотребяват с цените. Например едно от най-лекото термо бельо се работи от вълна и е в пъти по-функционално и леко от изкуствените, но пък го продават на цена, с която със сигурност нормален човек може да си докара инфаркт ако си го купи.

Всички тези извращения ме карат да съм привърженик на естественото. Истинското е природното. Лошото е, че въпреки старанията ми не мога да си спазвам принципите. Например с храните. Няма гаранция колко генно е модифицирана наличната в магазина храна. За дрехите да не говорим. То е почти невъзможно да се облече човек в рамките на средния доход. Затова хората масово тръгнаха с изкуствени дрехи. Не, че са по-добри, а защото са по-евтини и в повечето случаи по-лесни за поддържане.

Обаче часовника на живота цъка. В края на дните си хората осъзнават нещата. Чуй разговорите на пенсионерите. Основно се говори за здравословен начин на живот. Това означава естествени храна, облекло и вода. Ние имахме късмет да пораснем във времето, когато доматите не бяха генно изменени, пръскаха се само със син камък и миришеха на домати. После 20 години никой не знае какви ги хапнахме. А как според теб ще пораснат децата ни? Те и миризма на домат не знаят какво е.

Не съм маняк, но ми каресва девиза: "Живей в хармония с Природата." Затова и се занимавам с бушкрафт. Запалих се от разказите и филмите за ловците в Сибир, хората оцелели в южно американските джюнгли и суровата природа на Аляска. Те всички не са носели найлони. След векове еволюция народите са установили какво е полезно и какво не.

Лошото е, че колкото повече и повече хора се заинтересуваха от бушкрафт, то веднага дойдоха и корпорациите и ни натрапват от екраните и сайтовете каквото им е изгодно да продадат. За целта си създадоха световно известни манекени, но за манекените не ми се говори, защото за тях има отворена отделна тема.

За мен бушкрафт означава обратно към Природата. Ние сме част от нея но се отдалечихме от корените си и ежедневно и нанасяме тежки рани. Чрез бушкрафта се връщам обратно към дедите си, които наистина са живяли в хармония с Природата. Някак си не ми е удобно да седна до огъня в дивата Природа облечен в найлон, който както е известно не е от любимите продукти на Природата. И докато си пазя скъпия найлон от огнените искри да се самовъзхищавам колко велико природно творение е човека! Ех, кога ли ще измислят френдли за найлона синтетичен огън...

//end offtopic че и на мен ми писна да го пиша този офтопик, а ти как ще го четеш, не знам [:)] .

Като се има в предвид офтопика, всеки има право да си избере материята за дрехите. Също и да поспорим помежду си. Аз мога само със съжаление да кажа, че е много, много трудно човек да се облече изцяло в дрехи от естествени материи с бюджета си от средна национална заплата. Затова за бушкрафт екипировката ми се обръщам към военните дрехи. Евтини, здрави и доказали се във времето са. Но взеха да изчезват и те и не ми е ясно с какво ще ги заменя след това. Другия "недостатък" на милитари дрехите е техния ретро вид. Но ако на човек не му пука, може и някой лев да изкара като позволява на туристите да се снимат с него. [:)] След това с изкараните пари може и някое поларче да си купи. [:)]

Стоян Стоянов

Написано така, всичко изглежда толкова логично и... романтично. [:-)] Уви, реалната ситуация не е точно такава [:(]

И аз искам изцяло да се облека в Мерино вълна и разни други там наистина качествени естествени материи, но уви, не ми е такъв стандарта. [:(] Някой ден може и да успея, но не ми се чака до този ден. Искам си екипировката сега, и искам тя да е с добри качества, па макар била и синтетична. Искам да разчитам на нея, а не да почивам само на успокоението, че е естествена, и че така съм по-близо до природата.

Ако тя е лека, топла, и лесна за подържане, а плюс това и по-евтина от естествената, защо беден любител-бушкрафтер като мен да не я ползва? Иначе за това да се доближим най-много до живота на прадедите ни - ми те са си убивали животните и са си правили дрехи. Между другото тия дрехи са били от най-добрите, и продължават да са такива. Например никоя изкуствена дреха не може да се мери с ескимоските дрехи от елени карибу и разни други животни. Просто има ключови качества, които трудно се имитират. Но предполагам ние никога няма да стигнем до там, че да носим такива дрехи.

Да си бушкрафтер, означава и да си опортюнист ( да използваш възможностите). Защо да не използваме възможностите и на изкуствените материи, ако си заслужава? Нищо, че така малко ще се "отдалечим" от природата. Всъщност важното за мен е да съм сред нея, а не това, с което съм облечен! На нея също не й пука! [:)]

GEGATA

Хобо виж какво Беър е казал: "Ако дрехите на вас са от памук - свалете ги ! Ще оцелеете по-дълго без тях!" Тогава беще си взел освежаваща баня в един студен воден басейн... в негов стил [:)] !

Hobo

Какво друго да каже като не си е намерил рекламодател продаващ памучни дрехи? Те памучните нямат нужда от реклама. Ех, за водолазни костюми наистина не стават, но може би ако се гмурне един, два пъти Беър с тях... [:)]

windwarrior

@GEGATA - с риск да се потретя - филтрирайте леко това, което чувате от по-комерсиализираните бушкрафт експерти. Все пак и те са хора, и те имат семейства да хранят, а доларчетата от рекламните договори с производителите на екипировка не миришат. Това че не ви го поднасят в натрапчива форма, не означава че в тези филмчета си няма скрита реклама. Довери ми се, занимавам се с маркетинг и търговия от 8 години вече, и то все за световни марки, познавам в детайли "кухнята" на нещата. Ето тук във форума един пич беше тръгнал да си купува нож, щото Беър го бил показал в 2-3 епизода. Ама тва че ножа е фолдър и то с полусеретирано острие, а пък той търси основен нож - няма значение, важното е че Беър го е ползвал, значи е супер...

П.С. Единствения по-известен бушкрафтър който е заслужил абсолютното ми уважение в това отношение е Лес Страуд. Абсолютно никаква реклама - нито явна, нито скрита, няма скъпа мърчъндайзинг линия... наш чиляк [:)]

П.П.С. Явно с Hobo сме писали заедно, извинявам се за частичното повторение на мненията..

Стоян Стоянов

windwarior, Лес Страуд доста сериозно носи марката Columbia. Загледай се в сериите на Survivorman. Освен това е рекламно лице на сателитния месинджър СПОТ.

Иначе наистина е уважаван и от мен експерт. Може би е добре да цитирам това, което е казал в една от книгите си, по повод изкуствените и естествените материи:

"В моите приключения чест въпрос е какви дрехи да нося - хай-тек или традиционни от естествена материя. Високо технологичните синтетични дрехи обикновено са леки и топли, ярко оцветени и лесни за опаковане и пренасяне. Обаче ако се случи най-лошото, и попаднете в ситуация на оцеляване, такова облекло обикновено се износва за няколко дни прекарани в импровизираното укритие или край огъня.

Вземете ГореТекс-а като типичен пример за конфликта между грубото традиционно, и високо технологичното. ГореТекс-а е фантастична материя. Тя ще ви пази изключително сухи във влажни условия, защото е щит за дъжда, като в същото време е дишаща. Но опитайте да спите с нея около огън: една искра, едно докосване от въглен, и тя се топи! Така че ГореТекс-а може да е идеален за приключения сред природата, но съвсем не е идеален за ситуации на оцеляване.

Не е така с вълната, памука и другите тъкани материи, които са здрави и могат да устоят на драскотините и бодливите храсти, с които ще се сблъскате при обикалянето из храсталаците. В тях въглените и искрите ще прогорят само малка дупка, преди да се усетите и да ги загасите. От друга страна памукът е ужасен, ако се намокри, защото съхне изключително бавно. Вълната е много тежка, особено ако е влажна, въпреки че запазва 80% от топлоизолационните си свойства, когато е мокра.

Като заключение, най-доброто решение е да използвате комбинация от леките хай-тек материи за по-вътрешните слоеве дрехи, и някоя по-груба естествена материя за външен слой. Но това се отнася само за случаите, в които смятате да участвате в курсове по оцеляване, ловни или риболовни излети, не за морски каякинг, изкачване на върхове, туризъм, или други подобни приключения. За всичко, в което се изисква висока физическа активност, леките хай-тек материи печелят битката!"

rapana

С риск малко да оспамя темата ще публикувам адреса на една руска фирма която шие и брезентови дрехи и комплекти .Цените няма да коментирам .За съжаление не намерих някой да ги внася у нас .
http://www.splav.ru/catalog.aspx?cat=20 … a10.000150
А в брезента ми харесва че няма нужда от много пазене .Не обичам да се чудя сега ако мина напряко няма ли да скъсам нещо дето съм дал сума ти пари за него .

Hobo

@rapana

Най-после намерих чертеж на плащ палатката. Всичко що е пунктир е шев съединяващ отделните парчета. Можеш да прецениш колко големи парчета ще излязат и дали ще свършат работа за анорак. Размера на самата плащ палатка е 180х180см. Тоа полукръглото в горния ляв ъгъл е пришит втори слой брезент върху основното парче. Целта му е да предпазва по-добре от дъжд, защото точно там са рамената на човек. На горното парче в дясно от полупарчето е прорез за ръката. Голяма дупка е и няма как да се зашие без кръпка.
palatka-3.gif

Shady

Това е военно платнище от едно време. Аз имам такова, от платнище става и на дреха. Ако някой е по заинтересован от тях мога да му взема 6лв. струва.
Знанието е знание само когато е придобито чрез усилията на мисълта, а не на паметта...

BPetrov

Привет,
дали не е по-удачно военните принадлежности като Платнища да идат в БНА темата... така ще я посъбудим и някой може да реши да сподели как точно се съединяват няколко платнища в една голяма палатка. Фото ревю или нещо подобно също би било интересно.

Аз като почнах темата наистина много неща не домисилих. Реално Ежедневно носените предмети изцяло НЕ зависят от различни неща. Като например - Защо ги носиш (харесва ти розовия гащеризон и не ти пука кво мислят другите, или очакваш съседа да ти скочи с брадва на врата), Къде се намираш (Географско положение и климат), Кога ги носиш (Сезон, Част от денонощието), Какво правиш (Почиваш ли, Работиш ли, Дали ти се налага да оцеляваш, дали си на бушкрафтърски излет, дали си на туристическа разходка, на лов или планинарстваш), какво ти е точно занятието (тежък физически труд, отдих на бахамите, багаш от закона, преследваш нарушител). За теб ЕНП или Ежедневно носените предмети са това без което никъде и никога не тръгваш... Без значение от ситуацията която те обгражда. ЕДП са си строго индивидуални неща. Може и да решите да не ги споделите, но ще обогатите много хора, ако го направите. Пример за мен и баба ми са - Килотите... Никъде не тръгвам без килоти. Обаче има хора даровити дето ходят без бельо [:)] Та на мен тука в тая тема ми е интересно кой какво носи. Смятам, че не е тука мястото да спорим кое е по-добро като материя. И няма нужда да цитираме какво ни е казал някой разбирач. Най-добре е да споделяме собствения си опит и грешки.

Ако говорим обаче за конкретизиране на ЕКИПИРОВКА в КОНКРЕТНА СРЕДА, КОНКРЕТНО ВРЕМЕ, КОНКРЕТНА СИТУАЦИЯ, тогава обсъждаме оборудване за извършване на дадена дейност. Тогава е важно да определим дейността. И тука нещата са в друга тема.

Бат Стояне, ако си тръгнал да си просто сред природата и не ти пука каква ти е екипировката - ти си турист. Ако отиваш в природата да изработиш за себе си навици с които да оцеляваш сред нея и да ползваш каквото ти падне - ти си сървайвълист. Ако отиваш в природата да оцеляваш с това което тя ти предоставя - тогава си вече в Бушкрафта. Ако оцеляваш в планински условия поради ежедневието ти да живееш в планината - ти си планинар. Хубаво е да се правят разлики между тея дейности и нужната екипировка за тях. Или ако мога така грубичко да се изразя - не ходиш в гората за мечки с въдица... Освен, ако не си рибаряТ...

Накратко - Тука споделете какво носите всеки ден [:)] Ако направите ревю на нещо ще е още по-яко [:)] Ама ай дъ ни си даваме примери с нещо дето не сме изпитали на гърба си.

Това което аз не знам, но ми се стори логично - Вълната не е подходяща само във военно положение, щото е много опасно да ти влезе парче вълнен плат в раната. Ако те прострелят и куршума вкарва тъкан в раната ти - тя предизвиква неприятни възпаления и треска. В този случай най-добре е естествен ПЛАТ, но не вълнен.
Против неестествените материи съм, защото наличието на синтетични дрехи по тебе в условията на пожар предизвикват не само физическо изгаряне от огъня, но и химическо изгаряне от горенето и разтапянето на неорганичните тъкани. Също така в много тясно пространство (да речем обежище) може да се самообгазиш ако ти се подпали спалния чувал от неестествени материали. Замислете се, че при изгарянето на памука се образува бързо пепел, но от изгарянето на синтетични материали - разтичаща се маса.

Вярно е, че естествените материали са скъпи и с една минимална до средна заплата нищо не можеш да купиш, но хората са казали - Трай бабо за хубост. Ако искаш качество можеш да го имаш - нищо не става като в рекламите - сега и веднага. И няма универсални продукти. Всеки предмет в екипировката си има предназначението, плюсовете и минусите - допълнителни възможности ще получите само за сметка на основното му предназначение. Който иска универсален продукт - да си купи ДЖИЕСЕМ Кафеварката от Солинген, дето пере и чисти едновременно и ви гледа децата, щото така казва Йохан Себастиян Бах по ВС Телешоп. Приемайте нещата по-критично!

Последно... Изберете българското! Докато наливаме на чуждите фирми пари, Българските фирми няма да имат достатъчно пари които да инвестират в научна дейност. Та и ние да си открием един Гортекс.

Hobo

Пиша за плащ палатката в тази тема защото тук rapana се интересуваше дали от нея може да се извади достатъчно плат за ушиване на самоделен анорак. Затова и тук му отговорих!

Стоян Стоянов

Много бе BPetrov! [;)]

Хубаво е всичко това, дето си написал. Само за едно нещо ще те апострофирам, както и други хора, които са го правили преди: не ви ли омръзна да категоризирате и поставяте в рамки. "Ако правиш еди какво си, си еди какво си, ако носиш еди-кво си си онам-какво си, ако искаш третото, значи си четвъртото...". За мен важното е човек да прави това, което му харесва, да носи това, което му харесва и да се възприема така, както му харесва. Защото едно нещо трябва да знаете за рамките - ТЕ ОГРАНИЧАВАТ!

Офлайн

0

#4 20.10.2010 14:15:49

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

BPetrov

\сори - мързи ме да ти пиша лично - плс затрий този коментар

В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ МАЙНИ - ДАЖЕ И КУЛТУРНИ - ПРОСТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ!!!

Определено сме на една вълна и аз те подкрепям за естествените материали! А това с платнищата и на мен ми е интересно. Даже много. Планирам да събера пари и да купя две за палатка. Знам, че става дума за анорак, но въпреки това платнището е военно и ми се струва по-адекватно за военната тема. Според мен такъв тип екипировка се води тактическа и като такава мястото и е при армейски и бойни принадлежности ако имаше такава тема. Понеже няма БНА темата ми се струва най-вървежна [:)] Така и тя ще живне и няма да е в раздел - стари разкази от войнишко време, а ще е точно такава каквато я искаме - да дава примери за полезни неща които са се учили в армията. Според мен това с ползването на военно платнище за дрехи и палатка си е супер полезна и интересна част от темата. Но не и от темата за ежедневно носене, освен, ако някой не носи платнище вески ден.

Ако има агресия или нещо подобно в тона ми на писане - просто съм такъв устат. Иначе смятам, че всички тука сме "баси пичовете" и не искам да обиждам или да давам тон в живота на никого - ако съм го направил несъзнателно - моля за прошка. Просто някой път се увличам да кажа каквото мисля и не избирам правилния подход. Дано си ме разбрал правилно. Ти си модератор и ти преценяш кое къде трябва да е, аз само направих кофти опит да споделя мнение [:)]

Съгласен.
Това което правиш е хубаво. Това съм пропуснал да кажа [:)] И наистина - всеки трябва да има свободата да избира по какъв начин да живее. Стига естествено да не пречи на другите.
Аз лично не виждам изход от свръх потреблението на найлонови торбички и петрол. Щото явно много хора, ще продължат да се обличат в найлонки - щото са евтини... Понеже нямам решение на проблема с ограничените ресурси на планетата, най-добре е да си мълча. Просто ти също обобщаваш - Вие дето харесвате само естествените материали...
А не си прав, щото не знаеш как съм облечен. В началото споделих, желание и намерение, не съм споделил опит. А това е най-важното. Ти имаш опит с твоите дрехи, аз не мога да критикувам опита ти, поне докато не опитам и не преценя за себе си дали твоите дрехи са ми удобни. А и на вкус и цвят другари няма. Затова е пъстър и приятен света [:)]
Моята гледна точка е, че докато създаваме търсене на изкуствени материи, ще се продават изкуствени материи и ще се продават по-евтино от естествените, просто защото се търсят големи количества дрехи, не защото са по-добри. И друг е проблема, че за да получиш определена единица органичен продукт трябва да се лишиш от определено количество други ресурси, обикновенно хранителни. За да се произведе една кожа, трябва да се отгледа едно животно, за да се отгледа едно животно е нужно конкретно количество хранителни единици, за да се отгледат тези хранителни единици са нужни други времеви единици и тн. Естествен кръговрат. Остойностяването на времето и другите ресурси в пари води до оскъпяване на продукта. Дори и за транспортирането на тези единици от една в друга е нужен нефт... Разликата е, че тук нефт ще бъде изразходван само за транспорта. Всичко останало ще бъде естествено. Ако говорим за Изкуствени материи и материали... Тогава на всяка стъпка и във всяка единица ще бъде думата нефтен субпродукт. Не съм от фанатиците които казват - Нефта е лош, той е от дявола и ни убива. Убива ни друго - неправилната употреба на ресурсите. Което ще рече, че докато естествените органични продукти се считат за възобновяеми - нефта се счита за ограничен ресурс който не е възобновяем. И ако (дано не се случва) след 20 години нефта е свършил, всички торбички са рециклирани, а на мен ми трябва байпас и изкуствено сърце - няма да има ресурса от който да се изработи и аз ще си замина, щото ти си носил яке дето е можело да ми спаси живота. Звучи ти смешно сега, ама тва е щото не живееш до нефтозавод който ти трови белите дробове, водата и не се цапаш в мазут лятото когато ходиш на плажа.
Сори за тона. Просто съм директен. Ограничени сме всички. Същността ни е такава. Но самия факт, че сме тук и се учим един от друг показва, че имаме желание да се развиваме и да отдалечим тая граница, тея рамки.
Мама ми подари невероятно топло синтетично яке. Сигурен съм, че е било 2 пъти по-евтино от едно кожено яке. Невероятно съм доволен и за начина ми на живот който не включва живот в дивото... изкуствената материя се справя перфектно. Надявам се обаче, че вбъдеще ще имам финансовата сигурност да си позволя естествени продукти. Както казах - това е намерение. В момента системата ме пристиска да се съобразявам с ограничените Си и ограничените Й ресурси.

За да завърша малко по-весело и усмихнато... Просто се радвайте на живота без да пречите на другите. И не съдете другите за грешките им. Те се учат хората...

Стоян Стоянов

BPetrov, моля те да ми посочиш мястото, където казвам "Вие дето харесвате само естествени материали", че да се поправя. Така оставате с впечатлението, че се разграничавам и едва ли не съм против естественото. А съвсем не е така. Никога не съм казвал, че съм против естественото. Както сам казваш - финансови и системни ограничения. Аз, както и преди съм казвал, съм опортюнист, което ще рече, че използвам всички възможности, за да постигна нещата, които искам.

Иначе при цялото ми отношение към природата, което толкова пропагандирам, опазил ме Господ да съм противник на естественото!

Между другото, отглеждането на животни в големи количества може да ти изглежда природосъобразно, но ако ти навържа набързо една верига и последиците от нея, може петрола да не ти се стори чак толкова голямо зло. А дори в следващите 40 години петрола да свърши, синтетиката няма да изчезне. Причината сега да се изпозва за суровина петрол е, че това е възможно най-евтиният начин. Всеки учил по сериозно Органична химия знае, че всеки член от реда на наситените въглеводороди (от които основно е съставен петрола) може да бъде синтезиран от подобни други органични съединения. Просто процесът ще е по-сложен и по-скъп. Така че изкуствени сърца ще има, няма страшно! [;)]

Нека заровим томахавката. Не съм против никой. Просто защитавам правото на избор и използването на предложените възможности!

BPetrov

Тогава не спорим [:)] Трий мненията...

Стоян Стоянов

А, не... как ще трия! Хубаво е да се прочетат тия неща, че да не остане в заблуждение някой. [;)]

Hobo

Стоян пита:
    BPetrov, моля те да ми посочиш мястото, където казвам "Вие дето харесвате само естествени материали", че да се поправя.

Стоян отговаря:
    Сега за любителите на крайностите в естествените материали и решения: вземете си традиционна бъклица или бъкел.

Аз пък да питам какво означава крайности в естествените материали? Да не би да не съм разбрал нещо.

Стоян Стоянов

Hobo, приемаш, че вторият цитат е отговор на първия?! Аз не мисля така.

За въпроса ти: има си нормални любители, но и такива, които отиват в "крайности", като отричане на всичко останало.

Офлайн

0

#5 15.11.2010 18:06:37

monkey_tm
Редови

Регистриран: 09.11.2010

АБСОЛЮТНО винаги нося само Швейцарско ножче и Зипо. ОПИТВАМ се да не забравям мобилните телефони и ключовете. ПОНЯКОГА се сещам за парите и документите..  smile
А ако трябва да съм сериозен, освен изброените, винаги нося пакетче книжни салфетки, химикалка, флашка, презерватив - човек никога не знае.. smile
Лятото, си взимам едно "шушкаво" яке с качулка, което не пропуска вода и челник, че в Борисова градина алеите са тъмни..  smile
Ако съм с колелото влача и помпа, лепенки за гуми, резервна гума и комплект с шестограми.
И май само това е..

Офлайн

0

#6 15.11.2010 18:47:30

duvi
Редови

От: София
Регистриран: 10.02.2010
Уеб-сайт

Почти винаги съм облечен с панталон с карго джобове, винаги имам една дреха в повече, Колан широк задължително, нож тип фолдър, ключодържател с ключовете за в нас . Здрави обувки през зимата или маратонки лятото, документи. Раница с кво ли не в нея (мед кит, паракорд, пончо, викс, телефони, кабел за телефона, i-pod, очила, шамия ... никога не се знае smile а да 2 карабинера 10 метра лента и тн

[url]http://www.paracord-bg.com[/url]

Офлайн

0

#7 15.01.2011 21:26:37

GEGATA
Блокиран

Регистриран: 04.12.2009

Напоследък спрях да нося много работи ....
В мен сега нося само: пари (ако има такива де...  big_smile ), документи, GSM-a, ключовете с малко ножче и малко нивелче на тях, малки сгъваеми клещи - "Made in China" (с фенерче, нож, подобие на трионче, кръстата отверка и отварачка за бира - много важно нещо...), най-обикновен фолдър (китайски разбира се ...) и едно Zippo да си паля цигарите с него (и то китайско... big_smile). Умишлено нося евтини китайски, защото един път си бях изгубил Forester-a и добре, че  го видях едно лапе да си го върти из ръцете, че си го взех обратно (гравирал съм си името на гърба на ножа... c(:). Откакто си взех газов пистолет (Ekol Tuna 8mm) и него мъкна на колана ми... училището е опасно място (бяха ме пребили заради едно момиче и така...). Та общо взето това нося...

Офлайн

0

#8 15.01.2011 23:48:38

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

Направо не ми се изброява какво нося с мен ежедневно,че много ще се смеете big_smile !Списъка е бая дълъг!Само ще ви кажа,че макспедишъна(фетбой) го докарвам към 2 кила,и отделно си нося раница big_smile !

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#9 13.02.2011 14:25:10

Bat Sande
Редови

От: Софийска бетонена джунгла
Регистриран: 26.01.2011

Моят комплект за оцеляване в градска среда е:
Сгъваем нож, викторинокс, запалка с LED фенерче, флашпамет, 2бр GSMи (единия е с телевизор и радио, другия с GPS с качени подробни карти на БГ и Европа) + резервни заредени батерии към тях, химикалка, молив, безопасна игла, около 2м здрава връв, лични документи и пари. Всичко това е в една чантичка, закачена на здрав кожен колан през кръста. Има опция и за ремък през рамо ако облеклото не позволява носене на колан.
В 98% от случаите това ми е достатъчно за да се оправя във всяка ситуация.

Офлайн

0

#10 14.02.2011 09:54:36

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

В раницата ми за планина винаги стоят лепенки за рани, дъвки, пиратки с кибрит, презервативи, две леки къси въжета, едното еластично, челник и химикал. Едва ли ще оцелея дълго с подобен набор, той се е оформил спонтанно от нещата които са ми трябвали. Ако се изгубя и не дай си боже съм наранена и се наложи да търся храна или да се лекувам, вероятно ще си преосмисля комплекта:)

Градският комплект, който седи в един несесер в ежедневната ми раница е още по-трагичен. Слънцезащитен крем, крем за около очи, два вида фон дьо тен, спирала за мигли, руж, коректор, флашка, пластмасова лъжичка, сгъваема четка за зъби, малка паста за зъби, етерично масло от пачули, пинцета, огледалце.
Трябва някойпът да направим игра  как могат да се изпозлват подобни неща в кризисна ситуация:) Може пък да се окажат ужасно полезни. smile

Офлайн

0

#11 14.02.2011 14:43:20

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Slu4ajna, от градският ти комплект ме заинтригува сгъваемата четка за зъби и искам да и пуснеш едно фотце. Аз също имам сгъваема четка за зъби - беше м/у набора от принадлежности в един подарен ми несесер за командировки. Просто искам да видя каква е твоята, колко е голяма и т.н. Също относно малката разфасовка паста за зъби - оглеждал съм се за някакви малки тубички или дори за нещо като еднократна доза, но по-малка тубичка от 50ml/76g на Colgate не съм намирал. Дали няма някъде такива маломерни, примерно нещо както са пликетчетата горчица или кетчуп от Mc Donald`s ?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#12 14.02.2011 20:47:35

Bat Sande
Редови

От: Софийска бетонена джунгла
Регистриран: 26.01.2011

Opaaa нещо с цитатите се пооплетох, ако има модератор да го оправи!

...Та исках да кажа че ще падна от смях.... Наистина само в една дамска чанта може да има толкова важни неща.
В чантата на моята жена не знам какво друго има, но аз лично съм и дал един защитен спрей ( не против слънце или насекоми ;-) и един Викторинокс. Ножчето на няколко пъти и се е налагало да му ползва тирбушона, а до употреба на спрея не се е стигало, но казва че се чувства по сигурна с него в ръка когато има притеснения дали от кучета или от хора.

Офлайн

0

#13 14.02.2011 22:39:40

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

На моята жена пък миналата седмица в София някакъв идиот и бил вадил нож докато чака на спирката рейс и говорела по телефона.  Каза че е седяла и си говорела по гсм и имало още една жена на спирката само дошъл идиота и заговорил другата жена и после се развикал на жена ми че говори по тел и извадил нож добре че дошъл рейса. Бахти и малоумниците!!!! До де ме питаше за какво са ти тези ножове май ще се сдобие  с един както и със спрей а може и патлак че работя и нощно време а живеем сами с малкия!

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#14 14.02.2011 23:08:32

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Газов револвер, колега - има съвсем компактни дамски модели. Лек в обращение, няма опасност от засечки и т.н. 5 заряда пиперец в муцуната и след това с токчето по избор - в левия или в десния т*шак smile Съвсем скоро мисля да обзаведа жената с един подобен.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#15 14.02.2011 23:45:21

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Малко ми звучи, като "По-добре виновен, но жив в затвора, от колкото - невинен, но ... в гроба!" /Малко черен хумор/ cool

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff