XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 02.12.2011 18:58:27

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Отг: Обработка на месо за съхранение

Някъде четох, че риба може да се запази през горещ летен ден, като се изкорми, махнат и се хрилете и се натъпче със свежи листа от коприва. След това в кошчето (не найлонова торбичка) се нарежда ред копривени листа ред риба. Не съм го пробвал лично (щото никога не съм хващал толкова много риба  sad  ). Дали може тази техника да се пренесе и в/у сурово месо. Очевидно няма да го запази като опушването, но е доста по-бързо.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#32 04.12.2011 19:43:40

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

anjsan написа:

Опушване на сурово месо също е добър метод . Пали се огън , на който после се слагат сурови дърва или листа , пушека се задържа по някакъв начин в кофа,варел или специално помещение . Риба също може така да се изсуши ...

Да споделя малко личен опит.
Опушването наистина е стар начин за съхраняване на продукти от месо, но трябва да се знае, че то се прави при последната фаза на обработка. Прдврително трябва заготовката (месо, сланина, риба) да се филетира до избраната дебелина, след което се налага в "суха" - за предпочитане морска сол или в саламура от солев разтвор. В зависимост от дебелината на обработваните късове месо, то престоява в солтта или в саламурата за 24, 48 ... часа. Колкото по-дебело е оформено - толкова по-дълго е необходимо да престои. След като месото е вече "изпечено" от солта, се изцежда от течността и се слага пушилнята.

Съществуват три метода за опушване - студено опушване, топло опупване и "опушване", чрез прибавяне на химикали (на последният няма да се спирам 169.gif  )

Студеното опушване се извършва в големи помещения (халета), предимно в месокомбинатите. При него поток от източник на пушек се насочва към стелажи с окачено месо, но процеса е доста продължителен (около една седмица).

Топлото опушване е по-краткотраен процес (120-180 мин.), при който продукта успоредно с опушването се самообработва и термично. При него се променя и цвета на месото - от бледо жълт до махагоново червен. Задължително се използват стърготини (опилки) от широколистна дървесина!

Това е схема на домашната ми пушилня:

025768246-big.jpg?r=0

Използвал съм за тяло "ръкав" от стар въздуховод от подцинкована ламарина с размери: 120 х 50 х 50 см. Отгоре - капак, отзад - димоотвод. В тялото е вградена наклонена ламарина с отвори от 5 мм. през които преминава пушека. Под капака е монтирана скара, на която се окачат продуктите за опушване. В основата - стар ел. котлон, върху който се поставя тава със стърготини от широколистна дървесина. На нивото на тавичката от предната страна - правоъгален отвор, за проникване на "свеж" въздух за циркулация и за добавяне на стърготини (при нужда).

В полеви условия за направата на подобен "уред" може да се импровизира, като се използват корубите на кухи дървета поразени от мълния, като е необходимо да се осигури надежден източник на пушек и топлина. Но задължителното условие е първичната обработка на месото със сол.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1

#33 11.02.2012 15:01:23

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

Тази година реших да се пробвам  да си направя пастърма. Рецептата е много лесна и не са нужни особенни кулинарни качества.
Купих към един килограм телешка рибица, подбрах я горе долу да няма мазнотии и ципи. Купих я от Карфур , внимавайте като си избирате парче, искайте да ви го покажат отвсякъде , защото нарочно ги поставят по определен начин да не им се виждат недостатъците. В нас го нарязах на три парчета , по около 2-3см дебелина , като ги рязах по дължината на мускулното влакно и ги поставих във вода за да се изцеди малко кръвта. След около 5-6ч ги зарових в морска сол, докато не се скриха. След 24ч излеждаха така:

6b468838a7dd631f.JPG

Ляко бях наклонил легена , за да се оттича водата. Извадих ги , вече от кървавочервено бяха станали сиви. Морската сол се изхвърля, защото е отровна. Измих ги навързо под чешмата и ги накиснах пак само във вода, като през 12ч само смених един път водата. След тази процедура , вече парчетата бяха станали корави. Измих и подсуших с кухненска хартия , в един съд изсипах подправки за пастърма и една шарена сол която ми харесва на вкус. Задължително в подправките да има чимен. В един форум прочетох, че за да не падат подправките е хубаво и малко брашно да се сложи , за да стегне. Та.. смесих всичко с малко вода докато се получи каша с консистенция на боза. Нанизах парчетата на конец и ги овалях стабилно , след което на точилката и в мъзата, на хладно и на течение. След 10-тия ден вече беше готова за консумация , на 3-тата седмица беше перфектна.

6150cb10f14d4a46.jpg

Резнах едно парче за да го оставя да изсъхне и крайния резултат беше като подметка, но става за ядене smile само не знам докога може да се яде такова месо, ние го изядохме за 5лт вино smile

135911ae0c702c7f.JPG

Разликата между двете снимки е 20дена.

Със здраве.

Офлайн

0

#34 11.02.2012 15:13:52

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Еfond супер се е получило  *OK* , а зада полепват добре подправките при кайзероването, месото се намазва отвън с белтък от яйце.  wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#35 11.02.2012 17:18:27

slaf40
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 15.08.2010

Супер + !  *THUMBSUP*
И аз отдавна се каня да си спретна нещо такова , особено след като си ремонтирах половината уста  *YAHOO*
Но винаги ме е притеснявало едно нещо , а именно каква е фирата ?
Има ли смисъл човек да си купува месо от магазина и да си го приготви сам , или ще е по-евтино да си купи готова пастърма ?

ПП. Да оставим настрана удоволствието от самия процес .

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#36 11.02.2012 17:21:57

bobber
Редови

Регистриран: 17.12.2010

май при всички случаи е по-добре сам да си го направиш  smile
а за удоволствието от процеса...и аз бях сложил едни луканки в механата да съхнат
и всеки ден с лиги на уста ходих да стискам дали са изсъхнали  big_smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#37 11.02.2012 17:38:53

bobber
Редови

Регистриран: 17.12.2010

хахахаха
ахмак месо мели,юнак луканка мези

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#38 11.02.2012 20:22:37

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Същото нещо прави шефът ми и редовно ни черпи.
1. Идеално става и от свинско(той прави и от двете)
2. Стоенето в солта е поне 2 дена, а не 24 часа.
3. Не ги кисне във вода, а направо овалва в подправки след престоя в солта(е, поизчиства месото от солта де)
4. Суши се в хладилника увиснало на една от скарите, докато едно парче се суши, друга заготовка  вече е в солта, а трето е преполовено big_smile

Впоследствие се оказа, че и други хора го правят точно по този начин, а аз си мислих че е негов патент.

Последно редактиран от Yavor (11.02.2012 20:23:33)

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#39 11.02.2012 21:00:37

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ние също го правим от свинско месо, и става чудесно.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#40 11.02.2012 21:02:33

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Такова само конско не ми харесва.
Еленско искам да опитам.
Свинско и телешко съм ял.

Офлайн

0

#41 12.02.2012 09:13:56

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Правил съм от овче месо. Няколко пъти. Получава се добре. Само дето предпочитам да ги суша на тавана - по-подходящо ми се струва.

Memento mori

Офлайн

0

#42 12.02.2012 16:51:31

PECAsarvivor
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 02.02.2012

Мама и татко правят от свинско и е наистина много хубаво...но искам да опитам заешко.
Някои ял ли е заешко?
Вкусно ли е?

Офлайн

0

#43 12.02.2012 17:03:52

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Говорим за конкретната рецепта, Пеца.
И според мен тавана е по-подходящо. Но навремето когато избите са били добре вкопани в земята и стената е била от камък, температурите са били постоянни през цялата година като все едно си в пещера. И затова избите са били подходящо място също. Стига да не е прекалено влажна почвата.

Заешкото го водят деликатесно и вкусно месо, с нисък процент наситени мазнини. Става за ядене, но е сухичко и най-добре е на супа, на фурна с ориз или картофи и повечко вода.

Последно редактиран от BPetrov (12.02.2012 17:05:29)

Офлайн

0

#44 12.02.2012 17:18:52

PECAsarvivor
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 02.02.2012

Това го открих в нета...

Последно редактиран от PECAsarvivor (12.02.2012 17:19:22)

Офлайн

0

#45 12.02.2012 18:57:08

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Алтернатива на хладилника, даже нелоша smile Идеята на хладилника, както и сега на климатика дето виждам е, че въздухът е по- сух и нещата съхнат доста по- бързо. А за лакомиите това е едно голямо предимство smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff