XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 18.11.2011 11:50:54

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Зимна планина - някои мои наблюдения за екипировката

А термобельото върху вълнен потник работи ли?

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#17 18.11.2011 14:19:39

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

mchervenkov написа:

Ами Момчиле само една мацка познавам дето носи пухенка. Май пух тук много не се ползва.  Обаче винаги съм готов да чуя още едно мнение в смисъл ако кажеш конкретни неща ще се радвам да споделиш с нас!

Ми липсата на пух в зимната екипировка означава че нямаш намерение да мръзнеш много.Нищо не изолира(топли) по-добре от гъшият пух. С полар в покой при минусови температури - не си я представям много тази работа.

Офлайн

0

#18 18.11.2011 14:38:54

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Momchil написа:
mchervenkov написа:

Ами Момчиле само една мацка познавам дето носи пухенка. Май пух тук много не се ползва.  Обаче винаги съм готов да чуя още едно мнение в смисъл ако кажеш конкретни неща ще се радвам да споделиш с нас!

Ми липсата на пух в зимната екипировка означава че нямаш намерение да мръзнеш много.Нищо не изолира(топли) по-добре от гъшият пух. С полар в покой при минусови температури - не си я представям много тази работа.

Прав си за полара при покой - аз в момента, в който спра за повече от 15 минути, с горе-описаното облекло, започва да ми става студено. Това са ми дрехи, при които се предполага, че ще се ходи през по-голямата част от времето. Също се предполага, че когато ще си в покой ще си или у дома, или в хижа/заслон, където е топло  smile
Ако ще ходя на непознато място, задължително бих взел още нещо, което да ми топли. Пухенка нямам, но ще измисля някой дебел, тежък и обемист вълнен пуловер. Нагоре слоеве, които да ме пазят от мокро имам достатъчно.

Офлайн

0

#19 18.11.2011 14:57:54

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Е, вие пък сега изкарахте поларите, че нямат изолационни свойства! Моля ви се! wink Поларът е направен да се носи като втори слой (за изолация и отвеждане на влагата) при покой, а при движение може да е и горен. И все пак си е основно замислен за втори (или междинен между основния и изолационния). Ако има нещо спиращо вятъра върху него - справя се добре и при покой при минусови температури (сега предполагам че под минусови нямате предвид под -40, ами нашенските си най-чести -3, -5...).

Ако ще разчитате само на полар да ви топли при по-студено време - наистина няма да стане. Трябва да е със сериозна дебелина, а по-добре и на няколко пласта. То за това си има якета (независимо с пух или изкуствени влакна), които да се се обличат отгоре, и да се справят с тоя проблем. smile

Бе то си е цяло изкуство да се облечеш правилно, особено за конкретните условия. Ако ги нямаш познанията - и с пухенки може да зъзнеш. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#20 18.11.2011 17:12:05

Momchil
Редови

xenos написа:

Е, вие пък сега изкарахте поларите, че нямат изолационни свойства! Моля ви се! wink Поларът е направен да се носи като втори слой (за изолация и отвеждане на влагата) при покой, а при движение може да е и горен. И все пак си е основно замислен за втори (или междинен между основния и изолационния). Ако има нещо спиращо вятъра върху него - справя се добре и при покой при минусови температури (сега предполагам че под минусови нямате предвид под -40, ами нашенските си най-чести -3, -5...).

Ако ще разчитате само на полар да ви топли при по-студено време - наистина няма да стане. Трябва да е със сериозна дебелина, а по-добре и на няколко пласта. То за това си има якета (независимо с пух или изкуствени влакна), които да се се обличат отгоре, и да се справят с тоя проблем. smile

Бе то си е цяло изкуство да се облечеш правилно, особено за конкретните условия. Ако ги нямаш познанията - и с пухенки може да зъзнеш. smile

Нека си говорим с цифри.С полартек 300 полар(най-дебелият) средностатистически млад мъж е термонеутрален при около 6 градуса(в покой и изолиран от вятъра).Сега съм на работа с телефона и ми е трудно да дам линк към източника ми.

Офлайн

0

#21 18.11.2011 17:21:03

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Че зле ли е това?! wink Едно якенце още, и си ти! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#22 18.11.2011 18:49:45

Momchil
Редови

Не е зле,ако не ти пречат обема и теглото на такава система.

Офлайн

0

#23 18.11.2011 18:53:35

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Момчиле, на теория, теорията и практиката съвпадат, но не и на практика.:)
Може би ще е по-интересно всеки да сподели как той се облича за различни условия. Съвсем конкретно. Естествено, хората са различни, но все пак може да се окаже полезно.
Иначе - перфектната комбинация от не знам си какви мембрани и ен знам си какво е ясна, но не всеки може да си я позволи.

Офлайн

0

#24 18.11.2011 19:24:40

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Momchil написа:

обема и теглото на такава система

Че колко може да тежи един полар. smile

Не, виж сега, ще си призная още от началото, че не съм много вещ в тази област. Не съм имал такива интереси, и не съм проучил нещата в детайли. Аз просто си нося това, което имам, и то, мисля, ми върши работа.

Едно от малкото неща, които знам за Полартек обаче е, че първоначално е разработвана от NASA като материал за изолация на скафандри и т.н. Ако сега се окаже, че и за това не я бива... нали...  big_smile 

Но и не отричам, че е много вероятно да си прав! Със сигурност си ги разучил нещата. Аз по-скоро съм на мнението на Жу, че трябва да се опита, и да се реши. Примерно всяка сутрин отивам на работа с колелото, облечен с полар и нещо като ветровка. Движа се със скорости около 20 до 30 км в час (може да се сметне колко е windchill-a), и гледам как блести скрежа по тревата (което ще рече - отрицателни температури). Ако не бяха пръстите и носа ми, щях да си се чувствам перфектно! wink

Офлайн

0

#25 18.11.2011 19:41:31

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

за главата можеш да си вземеш от тея маски вълнените които ти се виждат само очите и устата
аз имам такава за студено време с мотора
като на НСБОП
има ги в оръжейните магазини
за ръкавиците сме говорили вече  smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#26 18.11.2011 23:14:36

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Може би е редно да разграничаваме дрехи за преход през зимата със спане на хижа (за каквито говори Жу) и дрехи за преход през зимата със бивакуване на открито (за каквито говори Момчил).

Аз лично дори и при леки зимни походи, в слънчево време, си джиткам само по термотениска и не ми е студено (а съм доста зиморничав). Защото знам че вечерта ще съм на топло в хижата. Ето на тази снимка отдолу даже съм и болен от грип (а и Бачо е по тениска):

022634785.jpg?r=0

Ако ми предстои обаче и бивакуване навън - със сигурност би си взел и нещо по-дебело.

В общи линии, за нормален преход в България, със спане на закрито - чак супер дебели якета не са нужни според мен.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#27 19.11.2011 03:17:47

Momchil
Редови

@Yavor - естествено че работи,само че ще ти е по-трудно да регулираш отколкото ако базовият ти слой е само от 1 пласт.
@slu4ajna - както каза Стоян,цяло изкуство е да се облечеш правилно,особено зимата,трябват някакви по-конкретни условия от "зима".
@xenos - За да ти онагледя за какво говоря,и по-точно да видиш колко непрактичен е поларът като изолатор(заради лошият баланс тегло+обем към топлене) при ниски температури(давам драстичен пример,знам че не се случва много често да попадаме в такива температури):
Значи при -28 градуса по Целзий,ако си защитен от вятъра и при съвсем лека физическа активност(мотаеш се около подслона си) ще ти трябват около 8 полара с дебелина 200 (средната,най-често срещана) за да си термонеутрален или само това яке*:
1180232792_02074.jpg

Колкото до теглото на поларът както може би се досещаш си имам представа колко тежи един полар. Понеже ти каза полар и яке отгоре,аз написах обем и тегло,защото при поларът повече обемът е проблем,а не знам за какво яке говориш и затова предположих че може при него да има проблем с теглото.
Тука искам и да онагледя проблема с обема и с 2 мои парцала (зеленото е полар ~200,сивото е яке с PrimaLoft пълнеж(вид изкуствен пух),като двете имат почти идентични характеристики откъм "топлене",като сивото яке е и ветроспиращо:
dsc4230b.jpg

И после сгънати набързо и натъпкани в 2 тробички в опит за неква лека компресия:
dsc4233l.jpg

На долната снимка съм им разменил местата(не ми стигна акъла да им запазя подредбата),ама торбичките са прозрачни и се вижда кое какво е,като има и цигарена кутия за сравнение.

@bobber - мда,много добра придобивка за зимата,но ако си намериш такава поларна е по-добре.Тез за които ти пишеш са акрилни май.

@windwarrior - Ми биваци,загубвания в лошо време,внезапно влошаване на времето като си на майната си...все такива ситуации в които хора си заминават от хипотермия.

*П.С. Якето на първата снимка е New Balance Fugu,базовите данни върху които изчислих това за 8-те полара са взети от Richard Nisley @backpackinglight.com

Офлайн

0

#28 19.11.2011 04:37:45

Momchil
Редови

И между другото цитат от статията за PrimaLoft в Укипедия http://en.wikipedia.org/wiki/PrimaLoft :
"No synthetic insulation is able to compare to the insulating ability of a 800 to 900-fill power down jacket in dry conditions"
Никоя синтетична изолация не е способна да се сравнява с възможностите на 800 до 900 пълнеж пух в яке при сухи условия.
800 до 900 пълнеж на пух означава 800 до 900гр пух в кубичен метър материал(общо взето най-качествените и най-скъпи пухени дрехи, чували и т.н.)

А поларът е доста по-назад по качества и от PrimaLoft и PolarGuard (синтетични "пухове").

Офлайн

0

#29 19.11.2011 09:56:10

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Аз под "работи" имах предвид дали отвежда влагата така успешно, както ако нямаш вълнен потник под него. Потника не задържа ли влагата?

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#30 19.11.2011 19:12:27

Momchil
Редови

Yavor написа:

Аз под "работи" имах предвид дали отвежда влагата така успешно, както ако нямаш вълнен потник под него. Потника не задържа ли влагата?

Споменатият потник е 60% акрил,така че не е съвсем вълнен потник. Нямам представа акрила как би бил в дреха за базов слой.
Може да комбинираш потника с някой по-тънък полар ако имаш,като пропуснеш термобельото. Не знам какво термобельо имаш в предвид,но един тънък полар също може да се разглежда като термобельо. Защото докато си активен колкото по-малко слоеве имаш,толкова по-добре(по-малък шанс от прегряване). Ако почнеш много да загряваш с потника и полар,тогава можеш да сложиш термобельото на място на полара. Според зависи,аз лично имам и съм ползвал вълнен потник с полиестерна фланелка отгоре,но тя не беше точно термобельо. Хубаво е да уточниш точно какво термобельо имаш предвид.

Последно редактиран от Momchil (19.11.2011 19:29:27)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff