XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 12.09.2011 22:13:51

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Отг: Българска медицинска кутийка

RELAX - проблемният морфин...  - жълтата шприц-игла долу вляво. Няма как да има сводобен достъп. Явно са били две в комплекта, но при мен едната беше празна. И друго - това е ИЗП-2, явно има изп-1, изп-2, ...изп-N.   wink

Офлайн

0

#17 12.09.2011 22:49:41

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

RELAX написа:

... Но пък си мисля, че тези комплекти не са били толкова масови, щом повече от колегите са ги виждали само като мостра с оправданието - "...да знаете, че има и такива комплекти с антидоти..." roll Баси!!!

Глей ся, естествено, че на нас в авиото почти не би трябвало да ни се налага да ги ползваме тези работи. Поне според военната концепция от 1990 г. В момента не мисля, че има защитени позиции. Проблема  може да се ситуира точно в задния ти двор без проблеми.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#18 12.09.2011 23:28:25

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Мисля си, че "тази кутийка" е на повече от 50-60 годни и в нея са вложени тогавашните прийоми за защита от СДОВ /Силно действащи отровни вещества/ и някакъв вид радиация. Според прочетеното описание се препоръчва инжектирането на дадена ампула, и ако не даде резултат - второ инжектиране - след това е написано " - ... и т.н." roll Незнам сега как е, но си мисля че за тогавашното време на "Студената война" това е бил някакъв оптимален минимум за лична химическа и радиационна защита, докато дойдат да ти помогнат фелдшерите от лазарета. Не съм чок специалист, но тогава явно вонният стандарт е бил такъв. За авиаторите незная как е било, но битува мнението, че те са част от елита на армията и би следвало и за тях да е помислено в химическата и радиационната защита. Незнам!?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#19 12.09.2011 23:36:08

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

RELAX написа:

Според прочетеното описание се препоръчва инжектирането на дадена ампула, и ако не даде резултат - второ инжектиране - след това е написано " - ... и т.н." roll

демек набивай инжекции докато не стане нещо /в случая - да се оправиш или да се гътнеш/  smile
иначе за кутийката - готино изглежда, ама аз оня ден си махнах калъфчето, което ми беше аптечка и наврях нещата от нея в 1 найлоново пликче, което отгоре може да се закопчава  smile спестих 60 грама  big_smile
между другото - Миро Червенков е виновен за това ми изкривяване  smile

Офлайн

0

#20 13.09.2011 00:02:30

RELAX
Модератор

velio написа:

"...аз оня ден си махнах калъфчето, което ми беше аптечка и наврях нещата от нея в 1 найлоново пликче, което отгоре може да се закопчава  smile спестих 60 грама  big_smile
между другото - Миро Червенков е виновен за това ми изкривяване  smile

Май назрява започване на тема, примерно - "Супер лека бушкрафт екипировка", "Какво нося в раницата", или "Какво не нося в раницата" ...

Още от сега виждам практичните съвети на фаворитите в темата - на първо място е Жу, следвана от Миро Червенков и Вельо!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#21 13.09.2011 01:01:02

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Като дете съм комплектовал такива кутийки - плащаха някакви стотинки, и така си изкарвах джобните - за една вечер изкарвах към левче и нещо, което за мен си бяха огромни кинти (козуначена кифла и малка боза струваха 20 ст общо, а малка гроздова - 30 ст).

По спомени - ИПП + някакви ампули за ЯХБЗ, пръчките от ескимо също си ги спомням ясно. Не знам защо си мисля обаче че бяха по линия на ОСО или Гражданска защита, а не военни.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#22 13.09.2011 08:21:34

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Като сме зачекнали темата "Ултралека бушкрафт екипировка", аз още не мога да реша какво да сложа в аптечката си. Това, което съм набутал вътре в момента ми се струва ми се прекалено много. Тук по форумите се разискваше какво да бъде оптималното съдържание на медицинският пакет, а също така съм се консултирал и с Кент. В началото бях набутал изключително много обезболяващи. То не бяха аналгини, аулини, нурофени, спазмалгони... По някое време ги изхвърлих, оставих един аналгин и един парацетамол. В последствие реших, че само един панадол ще свърши чудесна работа. Случвало ми се е да имам главоболие, но в резултат на неправилна консумация на вода, а не от друго. В момента си нося ластични наколенки, малка тубичка йодасепт и лепенки анкерпласт. Вероятността да се одереш от някой храст по време на "трънинг-а" е по-голяма от това да те заболи глава smile. Общо взето за себе си стигнах до извода, че колкото е по-голяма кутийката, която използвам, толкова повече ненужни неща набутвам в нея. Затова ми хареса идеята на Андж: По-компактна херметична кутийка, която да събира най-необходимото, иначе се увличам и почвам да мъкна цяла аптека със себе си. В комплекта съм сложил и един малък кит игли и конци (взети "назаем" от един хотел). Случвало се е и тях да ползваме.

Офлайн

0

#23 13.09.2011 08:38:08

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Наистина , тази военна кутийка е по-тежка от китайските , които се продават сега . Обаче е и по-здрава - все пак трябва да се пренасят стъклени ампули в нея и други чупливи неща . Поне преди е било така . Сега може би няма нужда , ама веднага си мисля за серум срещу отровни змии т.е. пак стъклени ампули . С едно найлоново пликче ще се спестят грамове ама стъклени неща ще се счупят , може и да се пробие от нещо остро . Кутийката дава някаква сигурност .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#24 13.09.2011 10:26:29

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Това за морфина е химера. За антидота тоже. Що не четете бре ора. Пише комплехт за ХИМИЧЕСКА и РАДИАЦИОННА ЗАЩИТА. За кво ви е този морфин. Сега поясненията. Зарин,зоман,табун-газове. Иприт и люизит-течности. БОФ /бойни отровни вещества/. Комлектите се съхраняваха отделно за това не сте ги виждали. По принцип мястото му е в торбата на противогаза. Исползване: тревога -газ. Слагаш противогаз и помагаш на другите. Ако някой се забави или е неспособен сам да се обслужи, може да бъде обгъъъзен. Като му сложиш противогаза му завираш една стъклена ампула от страни на бузката. Ампулите са стъклени с марличка в горен краи. Пълна с амонячно съединение за да се освестиш. Нали знаете щангистите дето им го завират в носа преди да излязат на сцената. Маляк и голям съд, когато попадне иприт или люзеит върху кожата се остъргва капката със сладоледената клечица tongue . С шипчето пробождаш първо малкия съд и с помоща на приложените марли внимателно забърсваш участъкът. После с течност от големия съд промиваш мястото, пак с маря от приложените. След това си хакваш една спринцовка от антидота меките ампули с игла. 1 сваляш предпазителя на иглата, 2 завърташ основата на иглата докато усетиш пробождането на контейнера, 3 стискаш мехурчето вертикално. Стискаш и зъби roll и хакваш иглата мускулно. Хапченцата са за обеззаразяване на водата след ядрен взрив. Това е на кратко което си спомням. Бакелитовите кутики са по стари. Новите са зелените. Не са херметични, стават като се навие лента цитоплас. Кво си мислите като съм служил на подводниците да не съм стрелял торпедата с прашка. Това си спомням, някъде имах стара паметка на войника. Сега се сещам за нея.

Офлайн

0

#25 13.09.2011 18:27:51

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

anjsan написа:

.... веднага си мисля за серум срещу отровни змии т.е. пак стъклени ампули .

Предполагам имаш предвид ампули с урбазон. Противозмийския серум се съхранява в хладилници, а и приложението му е строго по лекарско предписание, експериментите могат да имат лош край.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#26 14.09.2011 08:57:16

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Да ви успокоя - нямам намерение да нося серум в кутийката . Просто го дадох като пример , че може да се използва готовото пластмасово отделение за пренасяне на подобни стъклени ампули . Аз съм го махнал за да има повече място и съм натъпкал разни неща вътре в кутийката .

Вчера си купих подходящ гумен О-пръстен и вечерта вкъщи пробвах в една кофа с вода дали ще стане херметична . Излизат балончена от едно място, защото се оказа, че лицето на долната част не е равно - има минимално, но достатъчно отклонение от равното. Затова не ляга върху пръстена сложен в канала на капака, ала навсякъде другаде уплътнява. На прав път съм и ако изработката беше точна, щеше да уплътни, но като почти всичко българско е направено с недоглеждане. Мисля, че с една ситна шкурка на равна повърхност ще успея да изравня челото, ама не ми се заниваше вчера. Засега това е положението с моята малка, зелена кутийка. smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#27 14.09.2011 09:29:41

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

пак ви казвам, че мога да ви намеря бакелитовия вариант на кутийката./ може и пълен, като се има в предвид, че медикаментите вътре са с изтекъл срок на годност/. мога да донеса на странджа някоя и друга кутийка.
п.п. безплатно разбира се wink

Офлайн

0

#28 14.09.2011 11:02:41

RELAX
Модератор

Бачо, пиши ме в списъка! Ако може пълна, зада видя какво има вътре. Ще почерпя.

Офлайн

0

#29 16.09.2011 10:14:46

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Бачо, може да пишеш и мен. wink Отдавна се заглеждам за кутийка, която да превърна в аптечка за раницата ми, че не ми се разнася вече тая тенекия от STR8. Тая най-малкото изглежда "олдскуул", ама и ще свърши работа май. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#30 16.09.2011 11:50:05

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

стояне, нямаш проблем! но понеже съм нахален и корумпиран lol  ще искам да ми донесеш от лепилото/клей, от боровата смола. баси и работата, в плевен не мога да намеря борове със потекла смола sad . майтапа на страна, ако имаш готова, донеси малко на странджа. ако нямаш - здраве да е wink . ще данеса няколко пълни кутийки и някои други неща за даване, пък кой каквото си хареса.
п.п. галин да не се услушва, ами да стяга багажа, че то иначе кой ще води лекцията по риболов на този семинар lol

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff