XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 12.09.2011 18:01:26

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Българска медицинска кутийка

Случайно се сдобих с две малки кутийки , които са интересни като изпълнение . Купих си ги от битака . Според мен са медицински, военни , защото имат указания как да се употребява съдържанието и се споменават бойни отровни вещества (БОВ). Размерите са около 120х90х45мм - не съм ги мерил точно . Практична , здрава , удобна кутийка със заоблени форми и чудесно влиза в джоб на раница . Материала за направа е пластмаса - зелената и бакелит май - кафявата . Капака на зелената има канал за О-пръстен , а този на кафявата има малко острие предполагам за рязане на бинтове или ампули . Чрез пръстена кутийката става херметична щом долната част легне в капака .

Зелената кутйка си мисля , че е по-нов модел и тя има вътре едно ръбче което държи вертикално специално отделение за ампули което може да  се изважда . Аз не съм я напълнил с всичко необходимо за преносима малка аптека , макар да съм сложил някой друг бинт или хап . Въобще като идея е много добро нещо и може да послужи като модел за други подобни кутийки . Разгледайте снимките и преценете сами . smile 
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#2 12.09.2011 18:06:55

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Отг: Българска медицинска кутийка

И на мен ми прилича на персонална войнишка медицинска кутийка. Знам, че съм имал такава в бойната готовност, но никога не съм я виждал нито във въпросната бойна готовност, нито никъде. Причината е много проста. Кутийката (би трябвало да) съдържа ампули с морфинов сулфат. Андж, сполучлива покупка! *THUMBS UP*. Едно въпросче: Водонепроницаема ли е?

Офлайн

0

#3 12.09.2011 18:08:52

zoso
Гъба отровна

Да доуточня. Питането ми е за зелената кутийка. Показвали са ми такава в новобранския център на занятията.

Офлайн

0

#4 12.09.2011 18:18:44

anjsan
Пущиняк

Аз писах по-горе че има канал за гумен пръстен , но още не съм си купил подходящ . Сложих я в раницата отдавна, забравих даже и скоро като си намерих втора подобна се сетих . Трябва да я взема и да отида в магазина да меря някой пръстен да пасне . После трябва да се пробва дали ще стане херметична примерно в един леген с вода .  Убеден съм , че ще издържи , защото се затваря доста плътно и точно със щракване . smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#5 12.09.2011 18:20:24

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Имам и аз някакъв спомен за такава кутийка, но мисля че беше в комплекта на противогаза. Със стоманеният шип се пукаха някакви пластмасови ампули.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#6 12.09.2011 18:22:11

anjsan
Пущиняк

Оригиналното съдържание ми е неизвестно и ми е интересно какво още е имало освен ампулите . Някой , ако знае да казва , снимки още по-добре .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#7 12.09.2011 18:35:17

Галимунди

Какво съдържание бе човек? Преди 22 години мога ли да помня? Мисля че имаше и спринцовка с морфин гуменка една такава с игла, да си я бучкаш през панталона. Може пък и други аптечни работи да е имало. Но като гледам залепената бележка ми напомня за едни химикали за защита от БОВ. Защо ми се върти морфина идея си нямам. Аз бях в авиацията такива работи само ни ги показваха от далече да знаем че ги има.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#8 12.09.2011 19:00:34

zoso
Гъба отровна

Галимунди написа:

... Аз бях в авиацията такива работи само ни ги показваха от далече да знаем че ги има.

И аз така. По спомени вътре трябва да е имало бинт, антибиотик на прах за дермално приложение на огнестрелни рани и три пластмасови ампули с морфин с вградена игла. Солиш антибиотика върху раната, превързваш, бучкаш през панталона и стискаш ампулата. Това са ми спомените за съдържанието на персонален медицински комплект. Да окажеш първа помощ на ранения си другар, докато дойде "бацила" да го поеме. Също така съм сигурен, че в комплекта имаше и персонален кит с ампули по ЯХБЗ. В зависимост от това какъв газ са ти пуснали, по команда всеки си бие съответна ампула.
По-важно е, че тези кутийки вършат чудесна работа.

Офлайн

0

#9 12.09.2011 19:02:51

Галимунди

zoso написа:
Галимунди написа:

... Аз бях в авиацията такива работи само ни ги показваха от далече да знаем че ги има.

И аз така. По спомени вътре трябва да е имало бинт, антибиотик на прах за дермално приложение на огнестрелни рани и три пластмасови ампули с морфин с вградена игла. Солиш антибиотика върху раната, превързваш, бучкаш през панталона и стискаш ампулата. Това са ми спомените за съдържанието на персонален медицински комплект. Да окажеш първа помощ на ранения си другар, докато дойде "бацила" да го поеме. Също така съм сигурен, че в комплекта имаше и персонален кит с ампули по ЯХБЗ. В зависимост от това какъв газ са ти пуснали, по команда всеки си бие съответна ампула.
По-важно е, че тези кутийки вършат чудесна работа.

Бе ти да не си служил в Плевен бе човек. Направо като по учебник го изтърси. Май точно така си беше. А кутийките наистина са чудесни.

Офлайн

0

#10 12.09.2011 19:08:17

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

ако някой има интерес, мога да го снабдя с бакелитова такава smile

Офлайн

0

#11 12.09.2011 20:33:14

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Такава кутийка съм виждал в края на гимназията, когато ни заведоха (не знам по каква линия) в едно укритие/скривалище/убежище, намиращо се под едно училище. Беше едно от последните, запазили се в отлично състояние. Та там ни запознаваха набързо с разни първи помощи и действия при военно положение, природни бедствия и т.н. Та най-ярко съм запомнил точно тия игли с балончето накрая, не знам защо. smile Останалите неща в кутийката съм ги позабравил. Имаше бинтове, марли, разни прахчета... наистина ми се е изтрило вече.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#12 12.09.2011 21:06:48

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Това имам аз. Всъщност имаше още една игла с празен пластмасов балон, но ми потрябва за нещо.  big_smile

izp2.jpg

Таблетките са против радиация.

Офлайн

0

#13 12.09.2011 21:17:32

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

а двете клечки от сладолед за какво са?

Офлайн

0

#14 12.09.2011 21:24:47

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Не четеш ли?  smile
"5. При попадане на лепкаво ОВ остържи го от кожата (дрехите) с дървената шпатулка, а после обработи с разтворите по същия начин."
Снимката е на макро-режим. wink
http://s3.postimage.org/9o1b0rj9d/izp2.jpg

Офлайн

0

#15 12.09.2011 22:00:16

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Ludipipo, явно ти притежаваш запазен в пълният си вид от този армейски медицински кит. Доколкото успях да прочета от упътването на кутийката на Anjsan, това е комплект за химическа и радиационна защита. При правилно и задълбочено прочитане това се разбира. Ако има колеги служили в хим. войски могат да доразвият въпроса. Но пък си мисля, че тези комплекти не са били толкова масови, щом повече от колегите са ги виждали само като мостра с оправданието - "...да знаете, че има и такива комплекти с антидоти..." roll Баси!!!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff