XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 21.01.2012 17:15:00

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Бушкрафт-феновете на ножовете "Мора"

ilianlp написа:

Просто Мора е N1 в съотношението цена/качество

Всъщност вече има и Хултафорс... wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#32 21.01.2012 17:25:44

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

xenos написа:
ilianlp написа:

Просто Мора е N1 в съотношението цена/качество

Всъщност вече има и Хултафорс... wink

Съгласен! Те го те: https://www.facebook.com/profile.php?id … &sk=photos

Memento mori

Офлайн

0

#33 21.01.2012 17:32:33

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Проблема идва от  това, че потребителите и производителите имат терминологични различия когато опре до думата КАЧЕСТВО.
За нас потребителите КАЧЕСТВО е синоним на ДЪЛГОВЕЧНОСТ.
За тях производителите КАЧЕСТВО е синоним на ХАРАКТЕРИСТИКА. Тази характеристика е измерима в единици. Тея еденици измерват нивото на качество желано от потребителя което производителите предлагат. Един вид чисто математически - характеристиката Качество е функция на няколко други характеристики. Една от основните е ЦЕНАТА. Други са - материали, обработка, дизайн, гаранционно и след гаранционно обслужване и тн. ЕДин вид... Хората преценят качествата на един нож един път като купувачи (според цената и финансовите си възможности- price) и втори път като потребители (според представянето му - performance).
В случая с Мора се предлагат евтини ножове. Напълно логично е тези евтини ножове да не се представят като скъпи такива. Но има и друг фактор - ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ на продукта. Ако ножа е за резбарска работа е се ползва като мачете или паранг - не мисля, че е адекватно да се правят каквито и да е изводи...
Също така МАРКАТА\БРАНДА МОРА включва в себе си ПОДБРАНДОВЕ - Мора Класик, Мора 120, мора нещо си...
Ако оценяме основния бранд - фирмения бранд МОРА, значи оценяме "средно аритметично" всички продукти. АМа ако фирмата има 200 продукта и ние тестваме един от тях - имаме ли право на базата точно този един продукт да казваме - глобалния бранд става или не става... Чисто субективно имаме право да правим каквото си искаме. Чисто статистически - трябва да имаме представителност... Тоест - всички ножове от една партида еднакви ли са? Всички ножове от едни и същи материали ли са? Различните модели ножове с различно предназначение по един и същ начин ли се представят?
Зосо, разреши ми да не се съглася, че едно представено от тебе ножче (тествано от друг в случая) с определено предназначение може да служи за база на оценяне на всички ножове които МОРА произвеждат...

Офлайн

0

#34 21.01.2012 17:34:23

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

ilianlp написа:

..Просто Мора е N1 в съотношението цена/качество  *DRINK*

Чак пък №1... И у нас в България също могат да се намерят добри примери. В гр. Костенец например, пък и не само там.

BPetrov написа:

...АМа ако фирмата има 200 продукта и ние тестваме един от тях - имаме ли право на базата точно този един продукт да казваме - глобалния бранд става или не става...

Отговорът ми е - категорично ДА! На базата на един тестван продукт, оценявам целия бранд като "не си заслужава". Правя го чисто субективно и по причини, които си описал по-горе, а именно:

BPetrov написа:

...За нас потребителите КАЧЕСТВО е синоним на ДЪЛГОВЕЧНОСТ. ...

Може да е егоистично, но под "качество" разбирам точно това. Пък и не мисля, че има нещо лошо в това "да ми се иска" wink tongue

P.S. [offtopic] Абе, Борка, разгледах бръснача ти, ма не разбрах какво искаш да му поправяш.

Последно редактиран от zoso (21.01.2012 17:39:48)

Офлайн

0

#35 21.01.2012 17:47:17

ilianlp
Балканджия

"Чак пък №1... И у нас в България също могат да се намерят добри примери. В гр. Костенец например, пък и не само там."
Не знам как е в Костенец, на си мисля , че за 25лв. освен два сливови чирена едва ли ще получа нещо повече :?

Memento mori

Офлайн

0

#36 21.01.2012 17:51:54

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

ilianlp написа:

"Чак пък №1... И у нас в България също могат да се намерят добри примери. В гр. Костенец например, пък и не само там."
Не знам как е в Костенец, на си мисля , че за 25лв. освен два сливови чирена едва ли ще получа нещо повече :?

Намира се, намира се! smile Без майтап.  *DRINK*

Офлайн

0

#37 21.01.2012 17:53:23

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

BPetrov wrote:
...АМа ако фирмата има 200 продукта и ние тестваме един от тях - имаме ли право на базата точно този един продукт да казваме - глобалния бранд става или не става...
Отговорът ми е - категорично ДА! На базата на един тестван продукт, оценявам целия бранд като "не си заслужава". Правя го чисто субективно и по причини, които си описал по-горе, а именно:

Ами от гледна точка на краен потребител, аз така спрях да ползвам НР. Просто лаптопа издържа един месец след гаранционният срок и след това угасна и тва му беше... За мен марката НР чисто субективно няма да бъде препоръчвана, а напротив... Тя за мен е умряла работа - Хюлет Пакард са боклуци и точка. Обаче това е щото парите които съм налял бяха толкова много, че ме заболя.

Понеже Мора са по-евтини... И имах два ножа... Единият ми допадна, другият не... Мора2000 според мене не става...
Морите с дървени дръжки са ОК. Те са резбарски ножчета и знам, че за други дейности не са подходящи...
Знам също така, че има и по-добри...
Например ХУЛТАФОРС, за мен имат по-стабилни ножчета... С лека преработка на режещият ръб хултафорсчетата срещу мора от същия ценови клас, ще покаже много по-добри резултати... С по-дебело острие са и слагам левче на масата, че хултата няма да се повреди толкова лесно от орехчето...

И не е егоистичност, а далновидност.  Много хора махат с ръка и казват - абе аз няма да живея с орлите, че да купувам нож дето уж ще ползвам цял живот... и предпочитат да дадат 5 пъти по 20 лв. вместо 1 път 100.

пп. (оффтопик) Ами влез в скайпа някой път ще ти обясня smile

Офлайн

0

#38 21.01.2012 17:59:29

ilianlp
Балканджия

zoso написа:
ilianlp написа:

Намира се, намира се! smile Без майтап.  *DRINK*

А бе той и супермен лети...ама само той - ние не можем

Memento mori

Офлайн

0

#39 21.01.2012 18:05:52

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Дали не е време да приключим спора ?

Мора е нож като всеки друг - има дадено съотношение цена/качество. Т.е. него си го купуват:

1. хора, които са удовлетворени от това съотношение
2. хора, които не са удовлетворени от това съотношение, но не искат да отделят финанси за по-скъп нож
3. хора, които не са удовлетворени от това съотношение, но не могат да отделят финанси за по-скъп нож

Та да попитам критиците на Мора - кого точно (от горните 3 групи) и в какво точно се надяват да убедят ?

Група 1 - ножа просто ми върши работа и цената ми е приемлива, и за мен ножа си е перфектен
Група 2 - не ме кефи качеството, но понеже ползвам ножа 2 пъти годишно не искам да се набивам с повече от 30 лева
Група 3 - еми иска ми се нещо по-добро, ама няма кинти

П.С. Силно ме съмнява някой от известните бушкрафтъри да взима пари за реклама точно от Мора. Говорил съм си със зет ми (швед от полски произход), той твърди че ножката си е доволно популярна в Швеция, основно сред туристи и градинари. Най вече заради ниската цена, ползват и хвърлят.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#40 21.01.2012 18:10:03

ilianlp
Балканджия

Съгласен!
...пък и греяната изстина, тъй че спирам wink

Memento mori

Офлайн

0

#41 21.01.2012 20:13:25

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

А и този вид кокос си иска бая ми ти сатър. Не си мислете, че зрелия кокос се цепи както всяко друго сухо дърво smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#42 21.01.2012 20:28:03

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

не заемам страна,но за да не говорим празни приказки
е добре да се пусне същото видео с нож от костенец както и с други ножове от същия
и по-голям клас за да се види разликата
тъй като и аз съм виждал кокос също не мисля че е материал за нож

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#43 21.01.2012 20:32:45

sika
Блокиран

От: Гданск ,Полша
Регистриран: 27.11.2011

Абе Мората си е ок за цената си то е ясно. Обаче ся да не си кривим душите хора Мора на която пише Рей Меърс си е рекламен трик нали ?

п.п. по едно време бачках във Финландия на един строеж ,там ни раздаваха работни ножки Фискарс smile

Високи сини планини!За сто години пет войни!
А пък реките, езерата!За сто години пет преврата!

Офлайн

0

#44 21.01.2012 20:37:54

sika
Блокиран

От: Гданск ,Полша
Регистриран: 27.11.2011

Абе кокос не се реже ,тоя клип горе си беше тъпа работа ,метода за отваряне  е нещо такова [video][/video]

Високи сини планини!За сто години пет войни!
А пък реките, езерата!За сто години пет преврата!

Офлайн

0

#45 21.01.2012 21:21:09

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Според мен теста с кокоса си беше тъпотия. Ако ножа беше с по-висока твърдост щеше да се натроши. Ако забелязвате, на последния клип майстора удряше с обратната страна, която нито е толкова остра, нито е с такъв остър ъгъл като режещият ръб. Така че Бобера е прав. Като е толкова калапава мората, покажете как се справя по-добре някой друг.

П.П. При това на клипа ореха е почти пресен, а колегата на първия клип е взел орех от кауфланд дето черупката му е суха и твърда.

Последно редактиран от Галимунди (21.01.2012 21:22:56)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff