XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 27.08.2011 19:54:31

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Dog Tags

Наскоро си дадох сметка, че шофирам около 3000 км/месец по пътищата на родината. Респективно - шанса да посрещна челно някой джигит, и да остана разпарчетосан по асфалта никак не е малка. Поради това реших да си поръчам т.нар. Dog Tag

Dog-Tags.jpg

Общо взето, тези табелки се използват в армията/полицията и служат за бърза идентификация в случай на инцидент. Армейските (в чужбина) са 2 броя - към основната табелка има втора, закачена на по-къса верижка.

DogTag_list.jpg

В случай на инцидент основната табелка се изпраща на близките, а тази с късата верижка се закача на палеца на трупа на убития, с цел идентификация при транспортирането.

Аз лично реших да си поръчам само единична табелка с основните ми данни - име, ЕГН, кръвна група и резус фактор (в случай, че имам нужда от спешно кръвопреливане), както и телефон за контакт (на съпругата ми).

Хрумна ми че една такава табелка би била полезна и при разни инциденти в гората, и затова реших да споделя идеята с вас. Цената на една табелка (вкл. гумен заглушител и верижка) е от порядъка на 15-20 лева, и може да се поръча от ТУК.

П.С. Ако има интерес - като пристигне моята табелка мога да я снимам и да кача снимките.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#2 27.08.2011 20:33:33

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Отг: Dog Tags

Добра идея,стига да не искаш да останеш анонимен труп,щото има и такива  tongue

Офлайн

0

#3 27.08.2011 20:42:10

windwarrior
Зла Гад

В интерес на истината, основното за което го правя е кръвната група/резус фактора, защото като знам какъв батак е в БГ здравеопазването... Втората ми причина е телефона на съпругата ми. И чак на последно място - името и ЕГН-то.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#4 27.08.2011 21:05:27

Momchil
Редови

windwarrior написа:

В интерес на истината, основното за което го правя е кръвната група/резус фактора, защото като знам какъв батак е в БГ здравеопазването... .

Недай си Боже да ти лепнат Хепатит B/C или ХИВ при преливането,че после да те е яд,че си оцелял  sad

Офлайн

0

#5 27.08.2011 21:09:14

windwarrior
Зла Гад

Е, тва е вече некакъв съвсем сложен филм. Вероятност винаги има, но да пукнеш в крайпътна канавка поради ненавремено кръвопреливане също не е опция... smile

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#6 27.08.2011 21:16:41

Momchil
Редови

windwarrior написа:

Е, тва е вече некакъв съвсем сложен филм. Вероятност винаги има, но да пукнеш в крайпътна канавка поради ненавремено кръвопреливане също не е опция... smile

Вярно. Докато не се въведат Крумови мерки за джигитите и почнат да се прилагат,няма оправия. Скоростта убива,точка.

Офлайн

0

#7 27.08.2011 21:46:13

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

До колкото съм запознат военните /Натовските/ са направени от някакъв много як метал, които, дори и да изгори война - си остават непокътнати и така могат да разберат чии са останките в пепелта...

Това беше най-трудният подарък на жена ми за рожденният ми ден, преди доста време, когато ги нямаше тези фирми да предлагат изработката на варианти на Dog Tags. В крайна сметка след доста ходене по мъките е успяла да намери майстор, който чрез фото и електро отнемане на метала е успял да изографиса исканите данни на такава плочка - и всичко е ставало в пълна конспирция, зада е изненада за мене. Резултата е този:

dog1.jpg

В близкото минало в БГ-армията и по-късно в БГ-полицията ги въведоха като задължителни атрибути, но там разликата е, че буквите са ажурни, т.е. прозрачни и на светлият отвор могат да се четат. Незная дали са от такъв метал, за който писах по-горе, но на полицейските със сигурност синджира ръждясва ...

dog2.jpg

За телефона на съпругата, не считам че е добра идея, защото незная колко дълго ще е актуален - не телефона, а спругата ...  lol  lol  lol

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#8 27.08.2011 21:53:57

windwarrior
Зла Гад

Е, както казах и по-горе, нова плочка се поръчва сравнително лесно. Това в случай на промяна на съпругата... или телефона и smile

А иначе - определено мисля че е полезна джунджурия, както за ходене из пущинаците, така и за градско "оцеляване".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#9 27.08.2011 22:42:26

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

Преди време си правихме поръчка от ножарският форум при тази фирма,и всичко мина добре!Мисля,че имаше и някаква промоция,двоен комплект излизаше по евтино,защото аз поръчах такъв за мен и детето.Друг е въпроса,че по добре да не ти се налага да те идентифицират по догтага wink

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#10 29.08.2011 23:02:07

ckaiyokar
Редови

Регистриран: 04.12.2009

Релакс аз откакто станах турист , т.е. от около 3 годни редовно си нося моя.Нищо не е ръждясало , само , че през лятото като се потя ми е малко некомфортно на врата , а някои колеги се оплакват , че ги скубе.

Офлайн

0

#11 19.02.2012 15:36:13

barboroche
Редови

От: бургас
Регистриран: 13.02.2012

http://www.sprmarine.co.uk/UTAG_ICE_Dig … _Card.html ето и новата версия , мисля нататък да си взема , компанията която ги произвежда са започнали и някакъв  RFID дог таг , с цел по- лесно отркиване в руини, паднала лавина , и подобни бедствия

Офлайн

0

#12 19.02.2012 16:40:00

PECAsarvivor
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 02.02.2012

Първата снимка, която windwarrior публикува, такива дават на войниците.На самия гердан са две пластини.Едната се слага на врата на човека,дори и след смърта му стои на него, а другата на гроба му.Някои знае ли защо?

Офлайн

0

#13 19.02.2012 17:51:32

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Нищо няма на гроба. Това е просто цивилния вариант на етикета за палец. Да не дава Господ.
Барборок, първият вариант на дигиталния дог таг го има в камуфлаж.бг от бая време, само че към 70 кинта беше.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#14 19.02.2012 18:38:49

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

"Популярната българска фирма", изработваща дог-таговете, наистина ще ви направи медальона, но не ми се е разправяло за 5 лв изделие и още толкова транспорт да правя рекламации за сгрешено име...
В бъдеще бих дал малко повече пари за нещо "отвън"... Друго: правиш поръчка, никой не ти дава знак, че е приета, правиш втора - пак без реакция, трети опит - "предлагат ти да се обадиш" да сес уточните... Добре, че поручах 3, че да направя комплект и половина... И за капак - набутването - изпращат ти всичко, дето е поръчано, включително и непотвърдените поръчки, които са примерно от преди 10 дена...
Моите 5 стотинки за "произведеното" в България. Не съм доволен.

Относно кръвна група и кръвопреливане - недай Боже!, определянето каква кръв има пострадалия става за секунди. Предполагам всеки от вас е дарявал кръв. В случая хепатита е "белия кахър", понеже има не малки шансове човек да оздравее и да го забрави. От друга страна хипатит (с последваща цероза, диабет и кофти край, както с ужас ми разказа едно докторче), може "без проблем" да се сдобие човек от някой лъскав зъболекарски кабинет... Темата е дълга и не за тука...

Трябва да питам в Спещното, дали когато отиват на повикване и предполагат, че ще имат нужда от кръв, дали носят някой контейнер с "универсална" кръвна група... Предполагам е "0", но резусвактора не знам до колко е важен при неутложна нужда...

Последно редактиран от homedreamer (19.02.2012 18:46:16)

Офлайн

0

#15 19.02.2012 19:32:25

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Бе в нашия случай е по- скоро за да се разбере по- бързо кои сме и на кого да се обадят. Аз кръвната група си я имам на велкро лепенка на повечето якета, ама... манекенска ра'ута big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff