XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 06.08.2011 14:38:05

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Отг: Някои впечатления и поуки за екипировката на лятна планина

Истината е че бях свалила един-два килограма, но не се чувствах гладна, нито уморена, напротив, бликах от жизненост и сили. Продължавам да твърдя, че овесените ядки са голяма работа:)

Офлайн

0

#32 06.08.2011 14:45:47

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

За меките подметки горещо препоръчвам дамски превръзки м/у крачето и чорапа. Убира резкия удър от малки камъчета в областа на ствола на ходилото.  smile А за банския, ми първо мнооо убит цвят.  roll Няма да ми ходи на очите и после чашката е голяма за мен. Мразя подплънки.

Офлайн

0

#33 25.08.2011 11:09:36

slu4ajna
Редови

Уеб-сайт

Бях за 10 дни в Стара планина и искам да добавя някои неща към темата за екипировката в планината през лятото.

Пиратки -  Стара планина се е превърнала в кучкарник. Често кучетата са сами със стадата и хора наоколо няма. Всъщност, само веднъж се случи овчарят да е там и да викне и да си прибере кучетата. Ефектът на пиратките е безотказен, обръща в бяг и най-агресивните кучета. Въпросът е да не се навлажнят и да се държат на лесно място, че да могат да се извадят бързо.

Трион - за пореден път осъзнах че добър и лек трион е много по-важен от хубав нож. Аз си носех едно малко и леко ножче и ми беше достатъчно, даже с него изрових дупка в тревата да запалим огън. Но за да се вземат по-дебелите дървета от гората трябва да се режат. Много тежат.

Гети - аз имам едни собственоръчно направени гети от много лек шушляк и с ластици долу. Не пречат и не спарват. Предполагам че могат да се ушият и от крачоли на дънки. Гетите за лятна планина не са с цел предпазване от мокрене, а основно заради змиите. На няколко пъти ни се наложи да вървим през тревите и клека по напечени от слънцето склонове, без пътека. Гетите могат да спестят неприятни преживявания. Змиите, които видяхме, според мен бяха  усойници. Малки и тъмни. Доста ни се мотаеха в краката по пътеките, пък за тревата, в какво съм газила, не ми се мисли.

Прането - за щастие през лятото в планината има слънце и вятър в изобилие. Оказа се че е много по-мъдро да се изпере сутринта и прането да се накачи по раницата, вместо да се пере вечер и сутрин да се цеди от росата и пак да се накачва по раницата. Чудя се дали мога да измисля някакво приспособление от дебел найлон и ластици, което да слагам върху  раницата, така че прането да не ми мокри раницата и да имам за какво да го закачвам. Освен това установих, че може спокойно да се пере без сапун за целите на едно екскурзионно.

Водата - аз пия много вода - към 5 литра на ден и съответно мъкна много вода. Мисля си, че може би няма да е лошо да науча повече за дезинфекцирането на водата и да си наливам от реките високо в планината. Аз и така пих от една-две реки, но със свито сърце. Говоря за реки, които ги виждам как идват от билото.

Слънцезащитни продукти - като най-важен такъв смятам хубавата голяма шапка. И нещо на раменете и врата. От там нататък фактор 20 и повече. Вятърът намалява усещането колко силно пече слънцето и когато заболи и започне да се бели на парцали вече е късно.

Болящи ходила - нищо по-прекрасно за уморени крака и болящи ходила от газене бос в една студена река. После литваш:)

Офлайн

0

#34 25.08.2011 11:24:59

slu4ajna
Редови

Уеб-сайт

И едно допълнение - едната ми приятелка беше с някакви скъпи специални тениски дето отвеждат потта и ен знам си какво, мога да питам за марката ако е нужно.  Въпреки, че тя винаги се къпеше най-много по хижите и си переше тениските ежедневно, сама установи, че намирисва доста повече от нас. Имаше такова нещо.
Освен това, стори ми се, че ако се къпя със сапун и топла вода се вмирисвам по-бързо отколкто ако се къпя само със студена вода. И също, въпреки два последователни дни без баня и потене по цял ден, ако се поизмивах със студена вода във всяка рекичка, която преминаваме, си миришех идеално.

Офлайн

0

#35 25.08.2011 11:30:07

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Сори за офф-а. "Намирисването" е строго индивидуално. Храни,  хормони и прочее неща са от значение.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#36 25.08.2011 13:12:09

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Че жив човек без миризма как ще се разбере, че е жив?! tongue  cool

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#37 25.08.2011 16:34:28

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Black Wolf написа:

Че жив човек без миризма как ще се разбере, че е жив?! tongue  cool

big_smile  а бе миризмата не винаги е показател, че си жив...  big_smile  lol

Memento mori

Офлайн

0

#38 25.08.2011 18:10:20

Kent
Wee Willie Winkie

не знам дали е за тука но: в шишето от един ролков мъничък дезодорант прекрасно се събира и същото количество течен сапун или душ гел дори. апропо аз от две три години ползвам крем за бръснене каро май беше за всичко - миене  от главата до петите, за пране, че и за чинии ако се налага, или за балончета със сламка ако на децата е скучно... big_smile

Офлайн

0

#39 25.08.2011 19:40:54

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

http://shop.danet.bg/product.php?ProductID=5381
Това върши работа.

Офлайн

0

#40 25.08.2011 20:17:36

slu4ajna
Редови

Уеб-сайт

Kent, какво му е на най-обикновения сапун?

Офлайн

0

#41 25.08.2011 21:10:41

Kent
Wee Willie Winkie

slu4ajna написа:

Kent, какво му е на най-обикновения сапун?

случке, не ми е удобен за съхранение. а и на сутринта студен, хлъзгав сапун не обичам да гоня из ръцете си- тубичката си е друго, не се цапаш, не се изплъзва...също и рол-а. може сапуна в платняна торбичка, също е вариант. но не е харно за бръснене ако се наложи. а каро-то е мултитула на сапуните за мен просто.

Офлайн

0

#42 26.08.2011 00:42:50

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Много добри съвети,slu4ajna! Само за защитата от змии съм дълбоко скептичен,особено такива от "шушляков" плат като твоите,по чужди форуми съм чувал че дори и гети от Кордура найлон не спасяват. То заивис и от змиите де,ма зарежете я тази работа с предпазването,просто се радвайте че там не виреят много опасни змии и просто прилагайте повече бдителност.
В израелската армия се предпазват от змии с тези широките панталони,но подробности за конструкцията им не знам:
668k.jpg

Офлайн

0

#43 26.08.2011 01:43:30

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Течен сапун в малко шишенце. Но хубав течен сапун че с 2-3 капки като капнеш да се измиеш и тенджери можеш да измиеш и косата и ръцете.  Преди някой да тръгне да ми казва че няма такъв сапун че спора с много народ по тоя въпрос за перилни и миещи препарати има и такива препарати. Dr. Bronner's сапун ами с 2 капки и става обилна пяна по ръцете (скъпо излиза) същото е и с препарат за съдове Фея е гола вода в сравнение с тези на JAR и PUR дето пяната стои по гъбата цял ден и с едно шише изкарахме 1,5 месеца.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#44 26.08.2011 14:47:41

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

slu4ajna написа:

И едно допълнение - едната ми приятелка беше с някакви скъпи специални тениски дето отвеждат потта и ен знам си какво, мога да питам за марката ако е нужно.  Въпреки, че тя винаги се къпеше най-много по хижите и си переше тениските ежедневно, сама установи, че намирисва доста повече от нас.

Подобна тениска ти носи 2 дена на Осогово и не се вмирисахте нито ти нито тениската smile Така че явно си е и до индивидуални особенности на организма - както казва Кент.

А за змиите - биолозите във форума да кажат каква е силата на захапката на "нашенските" змии, но си мисля че за защита от българските отровници едни гети (както е описала Жу) са предостатъчни. Ако пък са и от дебела Кордура - хептен.

Стара Планина си е кучкарник от край време, ама явно нещата съвсем са се влошили.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#45 26.08.2011 15:18:20

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Срещу змии, шушони. Срещу змии в къщата, не се жени big_smile и там трябва кубинка!

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff