XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 04.08.2011 21:14:47

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Отг: Някои впечатления и поуки за екипировката на лятна планина

windwarrior написа:

П.С. Момчиле, на кое викаш windshirt - ветровка или уиндстопер ?

П.П.С. В България сравнително прилична термотениска може да се намери за 20-30 лв. Миналата година си взех две прекрасни тениски на Patagonia на промоция по 30 и няколко лева. Тениската ми на Зайо (дето Жу я носи на Осогово) също я взех на промоция за 30-тина лева

Не знам на какво викат ветровка,но сега мернах в един вело форум и май именно за това говоря - да спира вятъра и едновременно с това да вентилира. Уиндстопър - ако говориш за windstopper поларът на GORE - не,мисля че с него ще има яко прегряване,имам шапка от тази материя.
Какви тениски на Патагония си взел? Capilene 1,2 ? Ако е първото на тая цена е много добра цена,трудно може да се намери по-добър синтетичен първи слой,да не кажа невъзможно.

Офлайн

0

#17 04.08.2011 21:20:44

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Momchil написа:

Не знам на какво викат ветровка,но сега мернах в един вело форум и май именно за това говоря - да спира вятъра и едновременно с това да вентилира.

Хм, заинтригува ме - може ли линк ? Щото уиндстопера наистина яко прегрява !!!

А тениските - Капилен са, не мога да ти кажа 1 или 2 (на цвят са светлосиви). Намерих ги в един туристически магазин в София, намалени от 90+ лева на по 30 и няколко левчета. Чак и аз не повярвах - бяха останали 4-5 единични бройки, за щастие 2 от тях бяха моя размер smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#18 04.08.2011 21:53:18

Momchil
Редови

windwarrior написа:

Хм, заинтригува ме - може ли линк ? Щото уиндстопера наистина яко прегрява !!!

А тениските - Капилен са, не мога да ти кажа 1 или 2 (на цвят са светлосиви). Намерих ги в един туристически магазин в София, намалени от 90+ лева на по 30 и няколко левчета. Чак и аз не повярвах - бяха останали 4-5 единични бройки, за щастие 2 от тях бяха моя размер smile

Общо взето еталоните за уиндширт са Patagonia Houdini и Marmot DriClime windshirt. И двете са скъпи, но са нещо невероятно и супер полезно за 4 сезона. Специално на Мармот модела(който имам) - кеф ти като първи, кеф ти като втори, кеф ти като трети слой, кеф ти като шел, в зависмиост от условията. Една от най-многофункционалните дрехи която имам. Невероятно лек, вентилиращ, използваем като външен слой и при лек дъжд, спиращ вятъра. Незаменима дреха 3 сезона в планината! Верно - струва майка си и баща си, аз с големи гимнастики успях да го взема за $50, а сега гледам че steepandcheap.com са го пускали за $36  sad
Фланелката ти капилен, ако под ръкава надолу има различед вид "плетка" от останалата част, е Капилен 2. Което е по-малко добрият вариант, но все пак достатъчно добър.  smile

Офлайн

0

#19 04.08.2011 21:54:40

Momchil
Редови

Линка за Худинито се прецака,не знам изкупиха ли я докато пишех,или нещо друго,ама гугъл Патагония Худини и ще я намериш.

Офлайн

0

#20 04.08.2011 23:05:00

windwarrior
Зла Гад

Мармота определено ме заинтригува. За мой срам - въобще не подозирах за съществуването на подобен тип дреха  roll Пък и за тия показатели - 90$ е напълно приемлива цена.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#21 04.08.2011 23:31:57

Momchil
Редови

Няма да съжаляваш,ако си го купиш,ама все пак гледай отнякъде за някакво намаление,не е като да не се намира. Sierra Trading Post в момента го имат за $63 в L,XL и XXL - http://www.sierratradingpost.com/marmot … essed=true. По принцип не доставят до България,ама казват ако не си в страна от списъка им,да им пишеш имейл и евентуално може да се реши проблема.

Офлайн

0

#22 04.08.2011 23:34:23

windwarrior
Зла Гад

Голямо тенкю smile

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#23 04.08.2011 23:52:33

Momchil
Редови

Енитайм  wink

Офлайн

0

#24 04.08.2011 23:59:21

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

@Momchil, аз чисто по български да попитам - там в щатите няма ли от тези - така модерни при нас магазини - секънд хенд, за такива специализирани облекла, на по "човешки" цени?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#25 05.08.2011 00:13:14

Momchil
Редови

РЕЛАКС, никога не съм се интересувал за такива магазини, има разни хора които по специализираните форуми заменят, може да се купува втора ръка от ибей. Има т.н. аутлети където има някои продукти на толкова ниски цени, че секънд хенда се обезсмисля(в повечето случаи не толкова атрактивни продукти, но се намират и много добри). Тука пазарът просто е толкова голям, че за да оцелееш трябва да смъкваш цени и вече потребителя ако има търпение да чака и да търси за тези цени. Както вече писах за сайта steepandcheap.com, той е добър пример, но за съжаление много от марките там не се доставят извън САЩ, а в България нищо не се доставя. Има и марки които почти никога не свалят цени, просто се имат за много специални и такава им е бизнестратегията(все пак има доста заможни хора тука, които не им се занимава да търсят евтинийки и плащат колкото им се поиска). Пример за такава марка за туристически продукти е Montbell, доста качествени неща предлагат, според разкази на такива, които имат техни продукти, но аз нямам нищо тяхно.
Познавах един тенис инструктор, който си беше купил тенис фланелка от ибей (позлвана май беше) за $5, при условие, че не е толкова беден и може да си купи нещо ново на не кой знае колко по-голяма цена, но хора всякакви.

Офлайн

0

#26 05.08.2011 00:39:50

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Благодаря! Явно си говорим за различни светове и секънд хенда е за страни от трета ръка /каквато явно сме/  sad  А специално тук в България много хора се обличат предимно от там и то само с маркови дрехи, пък било то - втора ръка ...

И да цитирам един от най-популярните девизи на тези магазини в България - "Стоки от миналото за хора от бъдещето" ....  sad  cool

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#27 05.08.2011 00:45:41

Momchil
Редови

RELAX, майната им на тамошните търговци, благодарение на интернета вече и там може да се купуват евтини и качествени неща оналйн, например от английският ибей. Нямам опит с ибей, но знам хора дето си намират хубави неща на смешни цени именно така, Стоян и той така прави, съдейки по стари негови постове в блога.

Да онагледя брутално намаление от което се възползвах, ето това пухено супер леко яке, направено с най-модерни материали и качествен пух струваше към $200, а аз го взех около $30 на разпродажба!!! Чак и аз не можах да повеярвам, това дори за тукашните стандарти е голямо намаление.

First Ascent Downlight Sweater:

1stascentdownlightsweater_445x260.jpg

Офлайн

0

#28 05.08.2011 12:08:18

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Също искам да добавя, че понеже падаше голямо потене и съответно пиене на вода ( около 5 литра на ден) , усетих как ми се яде нещо солено. Може би не е много лоша идея за по-дълги походи през лятото да се вземат някакви таблетки със соли.
Освен това, искам да похваля маслото от карите, като слънцезащитно средство и предпазващо от изсушаване на кожата.http://www.bilki.bg/index.php?m=320&lan … 3&bilki_o=. Дебел слой от него предпазва раменете и ръцете много добре от слънцето и вятъра. Също помага ако вече сте изгорели. Няма неприятното химическо усещане на слънцезащитните масла.

Офлайн

0

#29 05.08.2011 13:11:50

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

относно потенето и солта - и аз като се прибера от балкана умирам за солено - основното ми занимание след преход е зареждане на организма с витамини, минерали и соли под формата на Пиринско пиво  big_smile
това е сериозно, но малко по-сериозно - набивам много маслини след преход - обожавам маслини и в края на деня след ходене мога да погълна индустриални количества. Основно ги ползвам като мезе за бирата  smile

Офлайн

0

#30 05.08.2011 18:08:23

ckaiyokar
Редови

Регистриран: 04.12.2009

Поздрави Жу!
Много полезна информация.А всеки сам си прави изводи, кое е за него и кое не.Аз например направо се впечатлих от количеството и вида на храната и от това , че ти е стигнало и даже останало.Разбира се ти си жена , но все пак..., на мен храната ми е основния проблем и като килограми също е преобладаваща.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff