XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 01.07.2011 15:32:10

silence
Редови

От: София
Регистриран: 02.05.2011

Отг: Компактни и бързи походни храни

Keltis написа:

Енергийна бомба с 1, 2 или 3 такива деня се кара.Като с три даже се кара супер.

съгласен - имам един енергиен бар и един протеинов бар винаги на преход  smile

Офлайн

0

#32 04.07.2011 10:45:14

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Вече 4-5 пъти при преходи пробвам едни домашно правени бисквити от овесени ядки. Смея да кажа, че през деня може да се кара само на тях, но вечерта задължително си трябва по-сериозно хранене. Аз лично колкото и да се старая да не ям докато ходя, все съм си гладен и набивам каквото имам под ръка. Тия бисквити са сравнително леки за храносмилане и като хапвам по 1-2 по-начесто горе-долу се ядва положението. Не е като да не съм гладен, но се търпи.  smile

ето я базовата рецепта:

100 гр краве масло
1 ч.ч. захар /може и кафява захар/
2 яйца
2 ч.ч. брашно
3 ч.ч. фини овесени ядки /може и да не са фини/

1/ маслото, захарта и яйцата се слагат в купа и се разбиват с миксер на крем.

2/ добавят се брашното и овесените ядки и се разбърква всичко докато се получи тесто.
     - тук по желание може да добавяте каквото се сетите - канела и ванилия /за аромат/, какао на прах /по-добре от обикновеното горчиво, а не нескуик и други шитни/, ядки - орехи, бадеми, лешници, каквто се сетите, както и сушени плодове - стафиди примерно. Аз досега съм слагал само какао.

3/ тестото се покрива с кърпа и се оставя за около час да престои - тестото изглежда сухо, но си е добре - НЕ добавяйте нищо

4/ в тава се поставя хартия за печене или се намазва леко с олио на дъното. Фурната се загрява предварително на около 200 градуса

5/ от тестото се правят малки топчета, които с ръце се сплескват като кюфтета и се нареждат в тавата

6/ пекат се 8-10 мин., като след това се оставят да изстинат на изключена фурна с отворена врата.

Това е. По мое мнение са добра храна за сред природата, понеже има и бързи и бавни въглехидрати /захарта и ядките/. Аз лично овесени ядки трудно понасям - толкова са ми писнали, че само като ги видя и ми се повръща, но така направени са много вкусни.

И съвета на Вельо - за да не се занимавате с глупости, може да се примолите на жена си/ майка си/ баба си/ или който и да е друг да ви ги направи. roll

Офлайн

0

#33 04.07.2011 23:40:29

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

velio, мисля, че си забравил 1 ч. л. сода бикарбонат (сода за хляб) wink Жена ми е правила няколко пъти такива овесени бисквити, и разпозна рецептата. Вероятно ще стане и без сода, но ще са твърди.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#34 05.07.2011 08:02:46

velio
Bushman

Действително има и сода бикарбонат в рецептата. Само първия път сложих - следващите пробвах без нея и станаха почти същите. Затова и не я написах по-горе - колкото по-малко химии, толкова по-добре. Не, че знам какво точно е сода бикарбонат, но самото име не ме кефи и предпочитам без него.  smile
Пробвах също и с мед вместо захар, но тестото става много лепкаво и трудно за оформяне.

Офлайн

0

#35 05.07.2011 08:31:22

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Няма страшно... содата бикарбонат не е химия... поне не от тая, която се опасяваш. wink Че то иначе погледнато, абсолютно всичко е химия... химични елементи... smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#36 01.03.2012 15:01:52

velio
Bushman

Преди около месец намерих е тия сушени зеленчуци:

IMG_3248.JPG

Та реших да го споделя с вас, тъй като за някой може да представлява интерес.

IMG_3247.JPG

Състава е: моркови, лук, корен от целина, пащърнак и червена чушка.

Самия пакет е много удобен за туризъм, тъй като в горния си край може да се затваря многократно

IMG_3249.JPG

Целия пакет е 100гр., което стига за доста манджи, тъй като 3-4 лъжици от зеленчуците са достатъчни за 1 ядене.

Ето и 2 рецепти - едната я правих само у дома, а другата я правих на срещата на Момина поляна.

Първата е с ориз:

Канчето дето ползвам е 555 с обем 400 мл. Пълня наполувина с вода, слагам около 2 шепи с ориз, 4 чаени лъжици от зеленчуците и 1/2 кубче бульон по ваш вкус. Аз лично бульоните не ги харесвам много, щото знам, че са само химии, но в града не ги ползвам, а от 1-2 кубчета като съм в планината няма да умра smile
Всичко това ври на спиртник/газов котлон/огън... каквото желаете, като след като заври е хубаво поне 10 мин още да стои на огъня. Предполагам има разни оризи, които искат по-малко варене, трябва да се разтърся. Като го махнете от огъня, добавяте някаква подправка /аз по принцип нося някакъв готов микс, лют/, чакате малко да изстине и с малко сухари се консумира smile Никак не е лошо wink

IMG_3254.JPG

Като играете с количеството на ориза и водата, както и времето над огъня, може да получите различни консистенции - в моя случай се получи като каша малко, може и като чорба да си го направите с повече вода. По желание, може и някакъв колбас да резнете вътре.

Втората рецепта е почти същото, но без ориза. Става зеленчукова супа. Просто пълните канчето до горе с вода, слагате малко повече от зеленчуците, може цяло кубче бульон, малко луканка/салам/кренвирши... на малки кубчета и това е. При положение, че сложите зеленчуците от самото начало, просто трябва да изчакате водата да заври и сте готови wink

С 2 думи - готини са сушените зеленчуци, не тежат, а в същото време могат да се импровизират доста ястия с тях wink
Цената мисля им беше към 1.30-1.40, не помня точно.

Последно редактиран от velio (01.03.2012 15:05:47)

Офлайн

1

#37 01.10.2012 17:38:19

gargo2
Редови

Регистриран: 22.07.2012

Поздравления за преставянето на микса.И аз го мернах някъде но много не му обърнах внимание а е трябвало...и за това благодарност.Доста добри комбинации се получават и ако се замени ориза с фиде или кус кус.Само трябва да се внимава че набъбват ако се готви в по-малък съд като например канче.Може и по-рядък вариант без тях но ако се добавят смлени сухари тоест галета или картофено брашно .

Офлайн

0

#38 08.12.2012 21:28:54

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Не е точно за тук, но...
"Ето и рецептата:
- два по-големи корена джинджифил се обелват и рендосват на най-ситното ренде, може и с чопър, и се смесват с 1/2 кг домашен мед...сместа се консумира 3-4 пъти дневно по лъжичка.
Да се ползва само НЕметална лъжица!
Първите резултати се усещат след 2 до 3 дни...просто вдига и мъртвите!!!"

Офлайн

0

#39 08.12.2012 22:08:58

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Ludipipo написа:

Не е точно за тук, но...
"Ето и рецептата:
- два по-големи корена джинджифил се обелват и рендосват на най-ситното ренде, може и с чопър, и се смесват с 1/2 кг домашен мед...сместа се консумира 3-4 пъти дневно по лъжичка.

Това ми заприлича на реклама за афродизиак  *CRAZY*

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#40 08.12.2012 22:45:03

Ludipipo
Редови

Тц, рецептата е за една индианка ... wink

Офлайн

0

#41 08.12.2012 22:56:40

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ахааа за вдигана на самолетаааааа. :[

Офлайн

0

#42 09.12.2012 08:06:35

GOART
Редови

От: БГ/SE
Регистриран: 05.01.2011

Ludipipo написа:

Не е точно за тук, но...
"Ето и рецептата:

Тази рецепта за какво е? Правил съм нещо подобно за гърло и кашлица.

Tри неща никога не се връщат обратно: време, дума, възможност.
Три неща никога не трябва да се губят: спокойствие, надежда, чест.
Три неща са най-ценни в живота: любов, убеждения, приятелство!

Офлайн

0

#43 09.12.2012 13:50:14

Галимунди

Ludipipo написа:

Тц, рецептата е за една индианка ... wink

А бе ако хапнеш повече може и за две три да стигне. big_smile

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#44 09.12.2012 16:55:16

Ludipipo
Редови

http://sun-bg.com/590/6-prichini-da-ne- … MSXkSAWqpe

Също и за профилактика при разни доброкачествени образувания...

Офлайн

0

#45 09.12.2012 18:35:49

Галимунди

Да бе прочетох за джинджифила. Много полезно растение. И нищо не пише за самолета.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff