XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 16.02.2011 10:20:55

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Компактни и бързи походни храни

"Енергийната бомба на Хобо" жена ми си я прави почти откак я познавам, само че тя ползва мед, сусам, бадеми, белени слънчогледови семки, натурален шоколад (ама от оня, дето е по-скоро като чисто какао) и... абе разни такива неща.. не ги помня сега. Тя я ползваше в някаква си там здравословна диета, и не казваше, че е за туристи и велосипедисти. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#17 28.02.2011 04:08:33

albireo
Новодошъл

Регистриран: 28.02.2011

И аз като Duvi от време на време поигравам еърсофт. Понякога игрите продължават 12 часа нон-стоп, а м. Май се очертава една 36 часова игра. Да споделя каква храна обикновено ползвам и какво съм планирал за тази 36 часова игра.
MRE са особено популярни в средите на еърсофтърите, защото са военна храна, но аз лично не съм почитател на чак такава химия. Всъщност май най-сериозното приложение на MRE се явява карбидената печка, която казват била идеална за сушене на мокри дрехи smile.
Аз лично предпочитам по-чисти храни.
Често е необходимо да се похапва на крак нещо бързо малко и засищащо. В това отношение различните granola bars (напр. Corny) са особено удачни. Напоследък Camoulage.bg са започнали да внасят едни organic bars, на сравнително висока цена - 5лв. бройката, но пък са с много добро съдържание на разни полезни работи.
Та като начало взимам 3-4 такива бара, различни размери и видове.
След това - 100-150гр. накълцана биволска пастърма на Добревски. Харесвам я защото не е особено солена, пък и има фирмен магазин на 100на метра от вкъщи smile
100-150гр. сушени плодове (каисии и стафиди)
1/2 блокче био шоколад със 70% съдържание на какао. Или 100на грама сурово какао. От Зоя.бг
30-50гр. чия. Пак от Зоя.бг
2 палачинки от смлени овесени ядки и белтъци. Те са ми основната бавна храна. Приготвям си ги предварително, като ги пека на тиган почти без мазнина - съвсем малко зехтин.
За следващия път мисля да ги разнообразя малко като ги намажа тънко с vegemite или marmate. Каквото от двете имат магазините за британска храна на склад.
Обмислям да взема и някакви бонбони с таурин (от онези, които вдигали мъртвите  roll ) или пък дражета с lucozade.

Това ми е студената храна. Но е важно вечер или пък при дъжд човек да похапне и нещо топло. Въобще топлата храна или напитка се отразява добре на морала, пък и носи едно чисто субективно усещане за наяждане с нещо познато и вкусно.
Аз обичам гречка (елда). Тя си е stapple food за руснаци и украинци, доста е полезна. Гречката за разлика от ориза иска по-малко вода - вари се в съотношение 1:2, вместо 1:3 и просто е нужно водата да заври след което съдът се покрива, огънят се намалява и се изчаква гречката да попие всичката вода. Силно подозирам, че може да се приготви на спиртник, такъв какъвто Стоян си е направил и е описал в блога си. Много е питателна - половин кафена чаша стига за едно хапване, а цяла си е направо кльопачка. Подправям я с чубрица, пипер, въобще каквото имам под ръка. Може да се яде и сладка - с кафява захар например. Особено вкусна става и с песто, малко от което човек може да носи в пластмасова кутийка или бурканче.
Отделно, разбира се нося чай, пакетчета мед, а твърдо съм решен да взема и малко Bovril. Опитвал съм го веднъж, беше малко странно но ми хареса. Мисля обаче, че би бил идеалната подсилваща напитка разреден с гореща вода, а малко от него може да служи и за добавка за гречката smile.

Хареса ми и енергийната бомба дадена тук - мисля да я пробвам някой път.
Бих пробвал и пемикан, но ако е наистина качествен. В щатите има един убийствен пемикан с боровинки, но пък май и цената му е убийствена. Въобще месото е важно. Пък и дава много калории за малък обем и грамаж. Бурите в Южна Африка са карали седмици наред на билтонг. Така че обмислям и да вдигна малко грамажа на пастърмата, която нося със себе си.

Със себе си нося и витамини или добавям малко лимонов сок във водата си за пиене. Отделно имам и 0.5 л бутилка вода с разтворена изотонична напитка (или isostar или step), а нося и няколко пакетчета за допълнително разтваряне.

Офлайн

0

#18 28.02.2011 10:25:40

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Откога MRE станаха особено популярни в еърсофт средите? Много хора са опитвали- да, но не и популярни, камо ли особено smile  Масово за по- дългите мероприятия се носят "корни" и тем подобни за бързо възстановяване на силите+ енергийни напитки или витамини на прах, а вечер стигне ли се до огън... сещате се какво става, яде се всичко расло на кокал, но не и гречка или ориз wink

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#19 28.02.2011 14:25:39

albireo
Новодошъл

Yavor написа:

...., а вечер стигне ли се до огън... сещате се какво става, яде се всичко расло на кокал, но не и гречка или ориз wink

Да, когато играта е свършила (или оф гейм) аз съм много ЗА BBQ, но аз говоря за ядене вечер, но по време на игра. Не виждам как ще се случи BBQ in-game примерно на тая игра през Май. Това ще е баси комедията. Не съм бил на Бергет, но не си предствям и там вечер по време на играта, някой да се отдава на пирове и угощения. Писал съм за нещо, което може да бъде приготвено за 10на мин. максимум и изядено за още 3-5.

Офлайн

0

#20 28.02.2011 15:13:56

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Затова казвам "стигне ли се до огън" wink Защото на други подобни мероприятия като това майското(на които нямам спомен да съм те виждал, поне не съм чувал такъв ник, ама и аз не съм със същия в милсим-бг wink ) или се палят огньове и става каквото става, или е забранено да се пали какъвто и да е огън и се маат тихичко консерви на червен режим на  челниците.
Идеята ти за варивото е готина и полезна като пример за походна храна, но не ми я споменавай, както и МРЕ-тата, в едно изречение заедно с думата "еърсофт"  lol

П.П. А бергет го мани, разгледай снимките- на всяка отборна палатка се полага барбекю отпред, осигурено е от организаторите. Франсетата и кафеварки си носели...  roll

Офлайн

0

#21 28.02.2011 15:22:15

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

albireo написа:

Писал съм за нещо, което може да бъде приготвено за 10на мин. максимум и изядено за още 3-5.

Смес от мед и халва спестяваш 10 минути за приготвяне и ядеш за 3-5. Тауриновите таблетки (бонбони) ако не се лъжа пратиха няколко деца в болница. Нещо не мога да схване, колко време са тия игри щото ако е ден-два (24-48 часа) и без грам храна няма да умреш. MRE храните са измислени за вражеска територия, където няма нормална логистика и за наистина дълги преходи и операции. Ако искаш нещо топло, супите за една чаша ще ти свършат работа. И не ми казвай за химията в тях щото е като тази в MRE храните. Ако искаш да си HiTec намери си лиофилизирани храни готови за употреба без притопляне.

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#22 28.02.2011 15:32:22

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Аз лично залагам на консерви(е хубаво де, тежат smile ), сухи супи за 1 чаша(обикновено крем супи с кротони), черен чай и нес-кафе в единични пакетчета. Смятам задължително да обогатя асортимента с идеята на адаша- картофено пюре за единични порции, хем засища, пък и умирам за картофено пюре!  big_smile

Офлайн

0

#23 01.03.2011 04:21:05

albireo
Новодошъл

Yavor написа:

Затова казвам "стигне ли се до огън" wink Защото на други подобни мероприятия като това майското(на които нямам спомен да съм те виждал, поне не съм чувал такъв ник, ама и аз не съм със същия в милсим-бг wink ) или се палят огньове и става каквото става, или е забранено да се пали какъвто и да е огън и се маат тихичко консерви на червен режим на  челниците.
Идеята ти за варивото е готина и полезна като пример за походна храна, но не ми я споменавай, както и МРЕ-тата, в едно изречение заедно с думата "еърсофт"  lol

П.П. А бергет го мани, разгледай снимките- на всяка отборна палатка се полага барбекю отпред, осигурено е от организаторите. Франсетата и кафеварки си носели...  roll

Прав си, не съм проверил и не знам дали ще е забранено или не паленето на огън.

Офлайн

0

#24 01.03.2011 04:24:51

albireo
Новодошъл

vanjo написа:
albireo написа:

Писал съм за нещо, което може да бъде приготвено за 10на мин. максимум и изядено за още 3-5.

Смес от мед и халва спестяваш 10 минути за приготвяне и ядеш за 3-5. Тауриновите таблетки (бонбони) ако не се лъжа пратиха няколко деца в болница. Нещо не мога да схване, колко време са тия игри щото ако е ден-два (24-48 часа) и без грам храна няма да умреш. MRE храните са измислени за вражеска територия, където няма нормална логистика и за наистина дълги преходи и операции. Ако искаш нещо топло, супите за една чаша ще ти свършат работа. И не ми казвай за химията в тях щото е като тази в MRE храните. Ако искаш да си HiTec намери си лиофилизирани храни готови за употреба без притопляне.

Разбира се, че може да се изкара и тези 36 часа без храна. И няма да умре човек. Напълно си прав.
Само че няма да ми е приятно smile.
Също така - мед и тахан. Прекрасна комбинация, че и засища. Ами не ми е вкусно smile.
И ако искам нещо топло - съжалявам, но ще предпочета чай или bovril с топла вода, отколкото суха супа.
И не, не искам да съм хай-тек.
Поздрави.

Офлайн

0

#25 01.03.2011 11:06:11

vanjo
Редови

Уеб-сайт

albireo написа:

Разбира се, че може да се изкара и тези 36 часа без храна. И няма да умре човек. Напълно си прав.
Само че няма да ми е приятно smile.
Също така - мед и тахан. Прекрасна комбинация, че и засища. Ами не ми е вкусно smile.
И ако искам нещо топло - съжалявам, но ще предпочета чай или bovril с топла вода, отколкото суха супа.
И не, не искам да съм хай-тек.
Поздрави.

Добре, че това са просто симулации на военни действия  smile ,  при действителните не само няма да ти е вкусно, но и вероятно няма и да ти е комфортно, удобно, топло. Почти е сигурно, че няма и да се чувстваш сигурен за живота си както и куп други не лицеприятни  действия.
Поздрави  wink

Офлайн

0

#26 02.03.2011 01:02:35

albireo
Новодошъл

vanjo написа:

Добре, че това са просто симулации на военни действия  smile ,  при действителните не само няма да ти е вкусно, но и вероятно няма и да ти е комфортно, удобно, топло. Почти е сигурно, че няма и да се чувстваш сигурен за живота си както и куп други не лицеприятни  действия.
Поздрави  wink

Благодаря за желанието да ми изясниш за какво симулация става дума и как бих се чувствал.
Нека сега аз да ти кажа нещо и се надявам да ми простиш дидактичния тон, особено след като и ти си толкова склонен да го използваш.
Става въпрос човек да тества себе си, в едни особени условия при това. И то не толкова себе си, колкото себе си взаимодействайки с други хора. А в такива тестове субективните фактори играят голяма роля.
Та понеже е тест - дай значи да го направим още по-гадно заради самото сгадняване а smile.  Не стига че има достатъчно фактори, които да направят животът на даден играч тежък и преживяването реалистично, дай да го направим още по-гадно и то с нещо, което по-никакъв начин не доближава нещата в по-голяма степен до реалността.
Не случайно горе споменах за чисто субективния фактор. Човек има нужда да хапне нещо, което му е познато, което носи чисто субективни несъзнателни усещания за позната ежедневна храна, а най-вече и нещо топло (това особено важи в мокро време), а ти си взел да ми обясняваш как можело и съвсем без храна да се изкара или как и мед с тахан бил вършел работа и прочее елементарни труизми. В моят случай медът и таханът не носят такова субективно усещане. Друго го прави и това е важното, а е важно защото е и по-реалистично.
Защото аргументите ти, макар и формално верни разбира се, се отхвърлят от всички умни (или глупави - въпрос на гледна точка) глави във военните министерства на много страни по света. Поинтересувай се какво съдържат всички стандартни порциони на различните армии - дали са сглобени само по линия на утилитарността (аналог на мед +тахан примерно) или има и нещо друго - желание да начешат носталгията по дома на войника. Дали няма субективен фактор в това а wink.
Съжалявам, че темата се отклони в такава посока.

Офлайн

0

#27 02.03.2011 10:13:39

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Явно, че става дума за две отделни неща - да е ефективно и да те кефи. Най-добре ако може и двете:) 
Аз лично със сигурност бих обърнала повече внимание на това какво ям, отколкото на това как мирише и какъв вкус има.
Не че съм попадала в много тежки условия, но в малко тежките, в които съм попадала, ми се е изпарявало напълно чревоугодничеството и съм яла само за да имам сила и колкото да не ми пречи храната.

Офлайн

0

#28 02.03.2011 10:47:30

vanjo
Редови

Уеб-сайт

Та понеже е тест - дай значи да го направим още по-гадно заради самото сгадняване а .  Не стига че има достатъчно фактори, които да направят животът на даден играч тежък и преживяването реалистично, дай да го направим още по-гадно и то с нещо, което по-никакъв начин не доближава нещата в по-голяма степен до реалността.

За пръв път в живота си разбирам ,че някой може да се оплаква, тормози от хобито си. Моля за извинение. Не съм имал намерението да правя твоя или нечий друг живот гаден.  Моля модераторите да изтрият моите постове.

Edit RELAX: Vanjo, постовете Ви няма да бъдат изтрити, защото са важни и градивни, но малко с Albireo попрекалихте с личните си оценки за еърсофта в подкрепа и отричане за това, колко тази ИГРА е истинска и прилича на действителни военни дествия, а това не е идеята! Все пак темата е "Компактни и бързи походни храни". Нека следващите постове да не са с нюанс на лични нападки и оценки за дадено хоби или увлечение, а да са носочени към конкретната тема!

Последно редактиран от RELAX (02.03.2011 22:35:57)

Офлайн

0

#29 01.07.2011 13:13:58

Keltis
Редови

Регистриран: 28.06.2011

Енергийна бомба с 1, 2 или 3 такива деня се кара.Като с три даже се кара супер.Изпробвано в продължение на 3 денонощия около връх Белмекен.
Може и с това но е по обемисто, да нужна е вода, за да  го разтвориш, но ако нямаш вода по-добре въобще не яж.
Разбира се тези неща са само за аварийни храни или, когато не можеш да мъкнеш повече багаж.
Ама пък  да седна да бъркам някаква субстанция, като онази "Енергийна бомба"  tongue  tongue  , че и мед (това да не го видя mad ) да има, тази няма да я бъде докато все още имам контакт с цивилизацията......после ще видим big_smile

"...Не съм съгласен с това, което имаш да казваш, но ще защитавам до смърт правото ти да го кажеш.!"
    Волтер
Това са моите принципи!
Ако не Ви харесват......има и други.

Офлайн

0

#30 01.07.2011 13:16:54

Keltis
Редови

Регистриран: 28.06.2011

Yavor написа:

Откога MRE станаха особено популярни в еърсофт средите? ......

Е как да не са популярни!?Ми там всичко що започва с милитъри или прилича на милитъри веднага се обявява за класно и полезно..... lol  lol  lol

"...Не съм съгласен с това, което имаш да казваш, но ще защитавам до смърт правото ти да го кажеш.!"
    Волтер
Това са моите принципи!
Ако не Ви харесват......има и други.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff