XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 12.05.2011 19:46:17

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Отг: Лагерни сигнално-охранителни системи & Пиро и Ел. техники + Бушкрафт

А бе усетих аз къде е заровено кучето. Ма не се сърдя де. Предлагам модераторите да коригират на всякъде проблемните думички и да изтрият обясненията включително и това.

Edit RELAX: Не, модераторите няма да го направим, по няколко причини!

Първо - нека на всички да е ясно каква е разликата, и при съставяне на даден пост да използват точните термини. Ако не ги знаят, да се поразровят и след това в последващите си постове да се самокорегират.

Второ - призив към пиротехниците - моля не се засягайте толкова! Никой от колегите с лошо не ви е определил, като "бомбаджии, вандали или терористи" - всичко се поражда от спецификата на тази материя и това, че за някой пиратката е бомба, а за по-просветените е нещо съвсем друго...

Нека да не правим буря в чаша вода !!!

Последно редактиран от RELAX (12.05.2011 22:15:15)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#32 12.05.2011 23:35:59

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Галимунди, по принцип съм на мнение, че на тоя форум малко му куца чувството за хумор като цяло и всячески се опитвам да внеса весели и закачливи нотки където мога и където е уместно. Понякога се получава обратния ефект, но ти също имаш чувство за хумор и предполагам ще ме разбереш за какво ти говоря.
Точно тази тема обаче е малко... как да кажа... деликатна и третира малко по-особена материя. Вярно е, че на много други места в интернет може да се намери информация за направа на самоделни пиротехнически изделия, но не искам следващия път когато прочета във вестника, че деца са пострадали от самоделни "бомбички", да ме гризе съвестта, че са прочели точно от тук как да си ги направят, без да са допрочели за какво точно става въпрос.
Иначе важното е да ни е весело и приятно  smile

Офлайн

0

#33 12.05.2011 23:58:58

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

zoso написа:

Точно тази тема обаче е малко... как да кажа... деликатна и третира малко по-особена материя. Вярно е, че на много други места в интернет може да се намери информация за направа на самоделни пиротехнически изделия, но не искам следващия път когато прочета във вестника, че деца са пострадали от самоделни "бомбички", да ме гризе съвестта, че са прочели точно от тук как да си ги направят, без да са допрочели за какво точно става въпрос.
Иначе важното е да ни е весело и приятно  smile

Този пост на zoso като че ли обобщава нещата (точно същото се опитвах да кажа и аз), така че от тук нататък можем да се придържаме към основната тема "Лагерна сигнално-охранителна система".

Благодаря на всички участници в темата за запазването на добрият тон в дискусията !

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#34 13.05.2011 13:23:14

sa6097
Редови

Регистриран: 22.04.2011

Благодаря за разбирането big_smile , все пак трябваше да обясня разликата.Ако има интерес и към други неща, свързани с темата- питайте.Също така мога да намеря други неща от химията, полезни и в бушкрафта и да ги споделя. smile

Офлайн

0

#35 13.05.2011 13:34:00

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

zoso написа:

по принцип съм на мнение, че на тоя форум малко му куца чувството за хумор като цяло и всячески се опитвам да внеса весели и закачливи нотки където мога и където е уместно.

zoso, уверявам те, че доста от сериозните участници в този форум, имат също толкова сериозно чувство за хумор! wink Всъщност смятам, че и аз го имам в не малки количества, ама някак не ми е по душа да седнем тука да се заливаме с глупости за уж сериозно приемани от нас неща! wink Пък и знаеш каква е разликата във възприемането на дадено изказване в писмен, и в "face2face" вид. И от там идват не малко недоразумения. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#36 15.05.2011 19:53:37

Arshinkov
Редови

От: Самоков
Регистриран: 04.12.2009

Незнам дали тука е мястото но за охрана на Лагера използвам тези джаджа има силна аларма и дистанционно, примерно ако не съм прибрал масата и столовете не се притеснявам че ще изчезнат мине ли някой покрай датчика почва да пищи
023470124.jpg?r=0

„Природата не е враждебно разположена към човека, но той, като не я познава и разбира, сам се ограничава и отделя от нея, като иска да я победи, да я завладее, да й господарува. В Природата съществуват разумни закони, които управляват цялото Битие.”

Офлайн

0

#37 15.05.2011 21:32:17

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Arshinkov, точно тука е мястото, ама напиши малко подробности за приложението на твоята система! В обемният датчик ли е поместена "свирката", захранване, връзки и т.н. Ще е интересно и полезно.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#38 16.05.2011 11:32:43

parev
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 27.01.2010

На тази аларма проблемът е ,че пира(PIR-датчикът)  като гледам е за 110 градуса ъгъл(приблизително). Някъде гледах такива аларми,само че с 180градусов,за горен монтаж(таванен),ама забравих къде(дали не беше в МЕТРО?).
   Та думата ми е,че тази аларма ще те пази само от една страна.

Офлайн

0

#39 16.05.2011 11:36:13

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

parev написа:

Та думата ми е,че тази аларма ще те пази само от една страна.

Ми много просто тогава: Аршинков каза, че има дистанционно. Слагаш датчика на известно разстояние от палатката или спалния чувал, така че да влизаш в периметъра му, лягаш си, цъкваш с дистанционното, и...  wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#40 16.05.2011 11:49:20

parev
Редови

И...алармата се разпищява,докато се прибереш в палатката,поради това,че дистанционното(като гледам пак снимката) е с инфрачервен излъчвател(като на телевизорите,а не с радио,дето може да командва алармата и отвътре на палатката) big_smile

Офлайн

0

#41 16.05.2011 12:01:15

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Абе да ти кажа, като извадиш леко ръчичката, или оставиш дупчица в ципа, едва ли датчика ще е толкова чувствителен, че да засече това движение. Всъщност съм готов да се обзаложа, че ще включа алармата, и ще се затворя в палатката (спалния чувал), без да я активирам! wink

Офлайн

0

#42 16.05.2011 14:07:49

parev
Редови

Честно и аз нямам представа как се държи такова нещо в реални условия-досега съм слагал само маркови алармени системи и то само около 250-300 общо(на коли и къщи),но при тях е друго-подбор на датчици(имат различни характеристики в зависимост дали има домашни любимци например и т.н...изобщо цяла наука).  Нямам и представа колко бъгаво са им написани програмите на чипчетата,щото ми се е случвало различни модели от една марка да се държат по различен начин(ошашкват се и дават фалшиви сработвания).
    Аз не бих се надявал на електронни джаджи

Офлайн

0

#43 16.05.2011 17:19:39

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Да оставим човекът да си каже думата. Що то и аз иман някъкви хиксове в главата.

Офлайн

0

#44 28.05.2011 21:58:09

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

За охрана на лагера и предизвестяване за "нарушение" на даден периметър, могат да се използват и стандартни локални технически средства, пригодени за приложение в бита.

Именно едно от тези средства е този алармен сигнализатор:

023667582-big.jpg?r=0

Той е "Body Guard", английско производство и има много широка гама от приложения. За защита от джебчийски кражби на портмонета, за предотвратяване на кражби на чанти или други по-малки предмети, за защита и сигнализация при неочаквано проникване през входни врати, както и за сигурност при ограждане на даден периметър.

Снабден е с клипс за окачане на колан или на стабилен джоб, както има и стойка за монтаж на твърди основи посредством винтове или чрез двойно залепящ се скоч, с какъвто също е снабден.

Захранването е от 9 V батерия, а резултата при "задействие" е пронизителен високочестотен звук, който при близко възприемане предизвиква дори слабо нервно разтройство.

023667583-big.jpg?r=0

В нашият случай приложението е много лесно. Необходимо е "кутийкта" да се монтира в/у стабилна основа и през халката на котвата за се превърже здраво влакно, което "опасва" даден периметър на защита.

023667585-big.jpg?r=0

При "нарушение" в следствие от приложеният опън в/у влакното, котвата се изважда от контактора и следва пронизителен силен алармен сигнал, който неможе да бъде прекъснат, докато котвата не се постави отново в гнездото.

023667586-big.jpg?r=0

023667588-big.jpg?r=0

Това уредче го бях вземал на срещата на Мадара, но предвид работата по приготвяне на охранителната система с пиратки, не остана време да инсталираме и него. Въпреки това, го ползвахме за прогонване на чакалите, когато започнаха да вият в далечината и ефекта беше на лице!  smile

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#45 28.05.2011 22:09:52

sa6097
Редови

Регистриран: 22.04.2011

Днес се сетих за смес, която вероятно ще намери приложение и тук. big_smile Става въпрос за състав, запалващ се от капка вода.Доста по стабилна от перманганата с окислител, освен това гори с ярко зелен високо-температурен пламък-може да се използва и за сигнализация.Правилата за безопасност съм описал по-рано в темата, тук няма нищо по специално. освен по време на работа да се работи в сухо помещение

Ще са ви необходими:

• Амониев нитрат(NH3NО3)-намира се в всяка агро-аптека под името амониева селитра

• цинк на прах-именно на това се дължи зеления цвят при горене. Цинк се намира в корпуса на батериите под найлона, в който са увити

• Готварска сол-няма нужда да обяснявам тук big_smile

Начин на смесване и пропорции:
Ще са ви необходими 3 грама амониев нитрат,0,5 грама сол и 7 грама цинк на прах.Цинковия прах се прави лесно с помощта на пила или шкурка от корпус на батерия или друго изделия изработено от този метал.
Съставките се смилат в продължение на 5-10 мин. в хаванче- възможно най-ситно.Готова, сместа трябва да е с цвета на цинка.Запалва се с капка вода след около 3-4 сек, като отделя ярко зелен цвят и много висока температура.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff