XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 07.10.2015 16:20:17

staikosss
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 07.07.2015

Отг: засаждане на дърво от семе

Момчета,Вие сериозно,или се майтапите?!!!Няма ли никой от село,или с роднини на село?Някой писа,че се купували от разсадник.Как мислите?-там от къде се появяват???И семената не се посаждат,а се сеят!!!Окдалф,е прав.-Има си време  когато се сеят.Погледнете в природата кога узряват и падат на земята семената.Това си е най-точното време.Ако е въпрос за присадки,това е друго.Говорим и пишем за Бушкрафт,а оставам с впечатление,че половината пишещи са излюпени в инкубатор и търсят начим,да докажат,че не са.Ако някой иска лешник поникнал,мога да му дам,орехи също,сливи и др..Имкам кипарис на 33готгледан  от семка.Читав и си расте.Посях го за първото ми дете!!!

"Нелепо е да умреш с меч в ножницата!".-
Миямото Мусаши

Офлайн

1

#47 07.10.2015 18:30:20

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Не ни се сърди, че не знаем, а кажи горе долу кое кога се сее... Аз лично съм любознателен да ги науча тея неща. И се чувствам глупав непрекъснато. Дето Кочевой ми вика - Сополивко - щото може да съм станал на 30 години лонгурин, ама ми липсват първите 37 smile

В България хората нямат вече селското възпитание. Те не е и нужно всички да го имат. Ама конкретно как се сади дърво всеки трябва да знае.

Офлайн

1

#48 07.10.2015 21:12:26

staikosss
Редови

Кажи,какво точно те интересува и ще отговоря колкото мога и както аз го разбирам.И ако Кочевой каже нещо по въпроса,вярвайте му.Както и каквото чета,той е един от малкото които са  в час.Ако се сее дърво-сега е времето.След това,някъде началото на февруари,но не за всички.Има и такива,които ги сееш и забравяш.че си ги сял.И след няколко месеца нещо пониква и едва тогава се сещаш,че там си сложил семка.

Миямото Мусаши

Офлайн

1

#49 07.10.2015 21:36:59

staikosss
Редови

В нарушение съм и ще си нося последствията,но не се стърпях.Б Петров,не се сърдя и няма защо да се сърдя.Нормално е хората да разбират от различни неща и да имат различни интереси.Аз съм си малко(не много малко и добре,че ме траят) крив.На 56+ години съм,и все още си мисля,че нещо(без значение какво) което зная го знаят всички.Е,да де,ама всеки си мисли със собственния си мозък.И добре,че е така.Ако бяхме еднакви щеше да е .....!На мен сеенето и посаждането са ми до някъде гъдел(хоби).Сега имам на терасата в саксия пиния.Продават се и в раззсадници и не са скъпи,но ми донесоха семка от Сардиния и исках сам да си я отгледам.

Миямото Мусаши

Офлайн

0

#50 07.10.2015 22:12:14

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Сега е времето на орехите, за друго май вече е късно. Виж ако искаш да местиш дърво трябва да се чака да заспи, тоест да паднат листата. Сега се сетих може да се пробва с нар и киви сега трябва да им е време да пада плодовете. Тоест сезона им идва сега.

Офлайн

1

#51 07.10.2015 23:56:45

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

staikosss написа:

В нарушение съм и ще си нося последствията,но не се стърпях.

Това не го разбрах - защо смяташ, че си в нарушение ?

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#52 08.10.2015 20:15:56

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Не си крив, staikosss! Просто не подхождай с предразсъдък smile Има хора тука дето са готови да научат нещо, ако ти се споделя.

Данке Окдалф smile Ще крадна Нар, ако намеря.

А кивито как се разбира кое мъжко кое женско? Че чувам 4 към 1 женски към то мъжки се бучат.

Офлайн

0

#53 09.10.2015 12:15:04

staikosss
Редови

Към Windwarrior:Мисля,че съм в нарушение защото  пуснах две мнения едно след друго.                                          BRetrov:Нарът се размножава най-лесно и започва да плододава най-бързо от издънка.Става лесно и бързо и от резник.-След падането на листата и когато е в покой,се режат добре узрели,тазгодишни клончета,дебели около 6-7-8мм.(горе-долу,колкото молив) и дълги около педя(20-25см)Долният срез е 3-4мм.под долната пъпка,а горният 3-4мм. над горната пъпка.Можеш да ги съхраняваш във влажен пясък през зимата и началото на февруари,да ги засадиш.Става и веднага след като си отрязал резника да го бучнеш в земята като оставиш горната пъпка над почвата.Става и със семена.Най-голям проблем не е захващането(поникването),а това,че не във всички места оцелява през зимата.В Стара Загора зимата е мека и се развива нормално.При мен проблемите дойдоха от това,че къщата и дворът ми са в едно чирпанско село(от блока в който живея,до къщата са само 25км),но зимата е много студена.Имах 5-6 неуспешни опита.Накрая му намерих точното място и си расте нормално-на завет,от южната страна на стена.

Миямото Мусаши

Офлайн

0

#54 09.10.2015 12:24:04

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

BPetrov написа:

...А кивито как се разбира кое мъжко кое женско?

По пишока wink

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

1

#55 09.10.2015 18:37:54

Okdalf
Сръчко

От семка винаги излиза мъЖко, за кивито си говорим. После се прави присадка да е женско, за да дава плод. Има вариянт при който на едно стебло има мъжко и женско клонче. На жаргон му казват "френско киви". Имам такова на две години още младо за плод. Но другите дават добре, дребни са но са вкусни. Може да се разсажда и от отвод. Млада пролетна клонка се закопава частично като се остави връхчето да израсте. И след време се оформя новото растение. При лозите му казват "дълдарма"

Офлайн

2

#56 11.10.2015 07:40:54

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

Имам една питанка свързана донякъде с темата. Пак за дърво, ама не от семе. Шъ ма звинявате за отклонението, ама да не отварям нова сходна тема, а и да не заносвам млади дръвчета. Грехота все пак.
От сума ти време искам да взема новопораснали дръвчета от гората (25-39см борчета и дъбчета) и да ги засядя пред блока. Трябва ли да чакам някое време на годината или  става по всяко време? Нещо специфично при засаждането - тор, пръст или го забивам и казвам "Тук ша седис"?
Тия общинари незнам как решават да правят детски площадки, ама първата им работа преди построяването им е да махнат всякви дръвчета и децата нзсред лято не смеят да стъпят на площадката. това гумирано покритие като се напече не се трае. Питам конкретно за бор и дъб, щот липата и ореха циганите ще им разказват играта.

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#57 20.10.2015 12:04:48

viktor_bozhikov
Редови

Регистриран: 26.09.2015

По-горе съм пуснал списък семената на кои дървета кога се събират и сеят.Сял съм успешно орех,леска,жълъд,ябълки,круши,нар-който след няколко години се загуби и гинко.

Офлайн

0

#58 20.10.2015 17:31:42

Okdalf
Сръчко

gavra74 написа:

Имам една питанка свързана донякъде с темата........

Сори, че чак сега го чета. Значи моя скромен опит в тази област е:
борчето или елхичката да са горе долУ от твоята надморска височина, да не му се налага аклиматизация. Кореновата с-ма трябва да се ориентира по посоката на неговото място./да се осевери/ Изискват кисели почви. Ако го вземаш от сенчесто място то е необходимо на първите няколко години такова място. Разсаждат се на пролет като другите дървета. При ваденето трябва да се внимава да се извади с централния корен, така че се дълбае доста. При засаждането се внимава централния корен да не се прегъва, да си е насочен надолу. Сега има торове за подхранване, преди нямаше такова нещо. Вода нормално. В градината ми малките елхички преживяха първата година под буркан, както розите. На следващата пролет ги извадих от бурката. А за дъбчето сега при разходката из гората си събирай жълади засаждай. Млади трудно се прихващат, ако не бързаш на пролет си изрови готови от гората. Ела на разходка из нашите гори даже с горския ще ти подберем сортове.

Офлайн

0

#59 22.10.2015 12:49:32

kukriblade
Редови

Регистриран: 30.04.2014

Okdalf написа:
gavra74 написа:

Имам една питанка свързана донякъде с темата........

Сори, че чак сега го чета. Значи моя скромен опит в тази област е:
борчето или елхичката да са горе долУ от твоята надморска височина, да не му се налага аклиматизация. Кореновата с-ма трябва да се ориентира по посоката на неговото място./да се осевери/ Изискват кисели почви. Ако го вземаш от сенчесто място то е необходимо на първите няколко години такова място. Разсаждат се на пролет като другите дървета. При ваденето трябва да се внимава да се извади с централния корен, така че се дълбае доста. При засаждането се внимава централния корен да не се прегъва, да си е насочен надолу. Сега има торове за подхранване, преди нямаше такова нещо. Вода нормално. В градината ми малките елхички преживяха първата година под буркан, както розите. На следващата пролет ги извадих от бурката. А за дъбчето сега при разходката из гората си събирай жълади засаждай. Млади трудно се прихващат, ако не бързаш на пролет си изрови готови от гората. Ела на разходка из нашите гори даже с горския ще ти подберем сортове.

А това важи ли за малка брезичка?
И кой месец през пролетта е най-подходящ?
Благодарности!

[url]https://www.youtube.com/channel/UCvCyO50KEbOSCbY8VBZvkxQ[/url]

Офлайн

0

#60 22.10.2015 13:30:20

Okdalf
Сръчко

Нямам представа дали е валидно за брезите, но като имам предвит рано на пролет. Визирам времето преди да тръгнат соковете на дървото. Целта е преди да се задвижат соковете дръвчето да е преместено на новото място. За да може да си израства без сътресения. Направих тази грешка преди две години. На издънка дюля си направих лятото присадка, круша. На пролет я преместих, беше се раззеленило. Дървото цяла година се мъчи да се приспоби. Късно лято се наложи да я скъся с 1/3 от към върхът, за да се запазя дръвчето. Тази година вече почна да прави клонки, значи се е стабилизирало. Следващата година очаквам плод, и да видим дали ще е тая която сложих. Ако не ми хареса продължавам с други сортове. Едно разбрах всичко става с мерак и желание. Това лято в жегите на обяд си направих на зелено две лозички. И двете се хванаха. Има ли сърце човек всичко става.
Проба грешка е най доброто, вече две години похапвам от праскови на който аз сам съм си правил присадки.

Последно редактиран от Okdalf (22.10.2015 13:32:38)

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff