XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 13.08.2011 15:26:43

ErU
Редови

От: София
Регистриран: 13.08.2011
Уеб-сайт

Отг: Обучението по Оцеляване в БНА

Здравейте!

Казвам се Георги.

Радвам се че съм сред вас и ви открих...

И така по темата: Служих в парашутни войски гр. Пловдив 98-99 година - искам да кажа че там научих адски много, и като се замисля над това което ми казваха че : "... сега няма пари за нищо - едно време имаше по 10 похода и по поне 50 скока от които 10 морски (аз имам 5 скока от които 0 морски )...", разбирам че въпреки наученото (основи на 2-3 езика (вече забравени) , релеф и особенности на климата на всички наши съседки, избор на място за скривалище (бивак в цивилния живот) начин на осигуряването му, сигнализиране на екипа при разкриване на скривалището, множество варианти на импровизирани капани с подръчни материали - същото и за направа на взривни материали и използването им по най прост и ефектиен начин над най-различни цели, ориентиране и оцеляване при всякакъв вид климат и релеф на местността, въобще всичко за оцеляването (при това във военни времена) - ядивни растения, огън без дим, прикриване на следи и мн. други....... .....разбирам че просто практиката след 95-96 година (поне в нашето поделение) беше сравнително малко - все пак имах радоста да преживея три петдневни походи от рода - пълно бойно снаражение, скок на марш (1:3, 2:5), сурова храна (ние си я приготвяхме, като офицерите си седяха на някой връх пиеха си ракийката мезеха и с бинокли наблюдаваха от на кой отряд (състоящ се от 4-5 души) района се вижда дим за да наложат наказание на другия ден - допълнителна тежест , заобиколен маршрут и др. такива), успях да се убедя че човешкото тяло и като цяло човек е способен с адски много багаж да измине адски много разстояние на предела на възможностите си - готов всеки един момент да припадне! Имаше разбира се и "забавни" моменти - доброволно спане край огъня под открито небе (бяхме без палатки) с противогаз тип слонче заради "дребните" комарчета дет като кацнат на някоя ограда кучетата ги лаеха.... И така.. аз лично много ама адски много научих от казармата (представям си какво е било преди 95 година) и  с нетърпение чаках да ме извикат запас но уви не се случи!

Поздрави от мен и благодаря за отделеното време!

Офлайн

2

#32 13.08.2011 20:56:08

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Здрасти и добре дошъл. Надявам се да споделиш разни неща от обучнието в съответните раздели на форума.
Аз лично се интересувам от ядливите растения в нашите географски ширини, но още не съм захванал сериозно въпроса. Та с интерес ще прочета какво имаш да кажеш по въпроса, ако ти се занимава  smile

Офлайн

0

#33 17.08.2011 21:03:52

ErU
Редови

Регистриран: 13.08.2011
Уеб-сайт

Благодаря!

Само да намеря време и тетрадките си ще пусна някоя и друга тема. Надявам се да е по скоро!

Офлайн

1

#34 17.08.2011 21:41:36

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

И ние се надяваме smile  Изброените умения са много интересни и с нетърпение очакваме повече информация. А защо не и тематично практическо обучение.

П.П. От годината на службата съдя че сме почти набори. Аз лично се отървах от парашутните войски и служих в школата в Долна метрополия. Други мои приятели нямаха този късмет, а един си отиде при скок.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#35 17.08.2015 06:27:51

William Bligh
Редови

Регистриран: 13.06.2014

Не знам какви умения за оцеляване са давали тук-там из БНАто, обаче аз към БНАто през целия му период от 1950 досега съм изпълнен само с огромно презрение. Бил съм фазан във ВНВМУ, където съм виждал курсантите, после съм бил в щаба на флота, та съм виждал офицерите, а сега бачкам по речните кораби и си имам работа с много випускници на ВНВМУто - наблюденията съвпадат на 100% - пълни головодници, баси... абсолютна трагедия... Имам сериозни подозрения, че същата трагедия е била по всички видове и родове войски. И продължава да е, даже комай става по-лошо. Аз, например, съм изстрелял не помня точно колко, но категорично по-малко от 2 пълнителя с АК. ПО-МАЛКО ОТ ДВА. Резултатите си не ги знам, защото никого не го интересуваше мога ли да стрелям. Важното беше да мога да мета, да бърша прах и да си опъвам одеялото. ШЗО, демек - сега се водя ОР - офицер от резерва. В казармата не съм гръмнал нито веднъж с пистолет, което би трябвало да е личното ми оръжие в слуай, че решат да съберат резерва. НИТО ВЕДНЪЖ! Обаче мога да мета.
БНА... подигравка и с трите букви.

Офлайн

2

#36 30.11.2016 15:01:04

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Днес попаднах на тази книга издадена 1999 година.
1-84e5f44831.jpg
http://files.offroadsz.com/MARINHAKER/p … slovia.pdf

Офлайн

0

#37 30.11.2016 15:29:45

sirstevancho
Редови

Регистриран: 25.09.2013

Тая книжка не беше ли преписвана от няколко руски, май сме я обсъждали някъде из форума...

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0

#38 30.11.2016 22:03:58

Звяра
Редови

Регистриран: 24.09.2014
Уеб-сайт

Сега може и да се разсмеете, но ще споделя една моя миналогодишна случка, която може и да осветли какво е положението с оцеляването в БА. Писаха ми във Фейсбук от една войнска част да проведа курс за оцеляване?!?!? Помислих, че е шега, но при справка с профила, който ми писа се оказа, че същия може да управлява летателни апарати, на които се закачат бомби. Та се наложи да обяснявам, че съм диванен командос, който на канче греяна ракия снима клипчета в гората над нас и определено ако искат курс за оцеляване трябва да си потърсят нещо по-квалитетно от собствените редици. Та толкоз по въпрос с оцеляването и БА, в БНА може и друго да е било......

Офлайн

2

#39 01.12.2016 00:14:12

sirstevancho
Редови

Регистриран: 25.09.2013

Това е много, много кьопава тема като цяло. За съжаление много от тия неща идват от така наречените "пресцентъри" в държавната администрация. Адвокат си, знаеш за какъв смях става въпрос. Тия решения се взимат от хора, които пълнят деловодства, пресентрове, дирекции "Личен състав" и тн.

Аз имам най-много вземане-даване с ВВС покрай работата си и поне за там мога да кажа от личен поглед, че мнозинството са си страшно кадърни типове. Всичко друго... каквото съм видял поне и това, което е "бъдещето" - са едни яки селски момчета, които разбират от живота на село, издържат на студ и обичат да се гледат в униформа и с пушка. Преподавателите са дедовци, и те така. Нашата армия - толкоз. Хората, които ходят по мисии - виждат как се прави навън и навън си и остават - по мисии. Защото обичат работата ти и им е кеф да видят, че някъде тя се уважава и някъде има релевантни обучения. С гол патриотизъм не е ставало и по времето на Раковски - и тия хора са имали солидна военна подготовка.

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

2

#40 05.01.2017 01:28:35

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Не е за БНА, но не намерх по-подходяща тема.

Офлайн

0

#41 23.02.2017 09:43:54

kraychev
Редови

Регистриран: 18.08.2015

Военни пилоти се обучават да оцеляват:
http://armymedia.bg/archives/82053

веднага ги Фърлиха в дълбокото - палене на огън с кремък и чакмак. Сигурно ги има в комплекта им за оцеляване wink

Not all those who wander are lost

Офлайн

3

#42 05.03.2017 18:47:23

Звяра
Редови

Регистриран: 24.09.2014
Уеб-сайт

kraychev написа:

Военни пилоти се обучават да оцеляват:
http://armymedia.bg/archives/82053

веднага ги Фърлиха в дълбокото - палене на огън с кремък и чакмак. Сигурно ги има в комплекта им за оцеляване wink

С тоя чакмак и кремъците направо строшиха тъпомера.

Офлайн

0

#43 08.04.2017 09:19:14

kraychev
Редови

Регистриран: 18.08.2015

И новобранците ще оцелеят: http://www.armymedia.bg/archives/86230

Not all those who wander are lost

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя