XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 26.11.2010 03:01:41

E.Z.
Новодошъл

Регистриран: 26.11.2010

Отг: Обучението по Оцеляване в БНА

Иначе физическата подготовка си беше сравнително на ниво /говоря за автобатальона/. Сутрин физзарядка: 3 км + полоса + лицеви упори; през деня между часовете - набирания на лостовете + ФП задължително 3км; самоподготовка - ФП 3 км
Иначе цялата казарма съм изкарал с фабрични вълнени чорапи - просто е задължително да се поддържа кракът чист и да се носят чисти чорапи иначе студ, смрад и гъбички...

Офлайн

0

#17 26.11.2010 10:37:12

UNIOR
Редови

От: Казанлък =>>> Габрово
Регистриран: 26.03.2010

Здраявей колега, явно доста си обикалям Плаца на ШЗОто big_smile  big_smile  big_smile

Ам не си спомням да има друг плац освен големия, освен ако нямаш поредвид Стадиона.
Пък може и да забравям вече, баси 10 години от тогава  smile  smile , ама плаца нокога нема да го забравя  big_smile  big_smile

Кога си служил там  smile

Русен Мочуков

Офлайн

0

#18 28.11.2010 13:17:05

ckaiyokar
Редови

Регистриран: 04.12.2009

windwarrior написа:

Аз като цяло си мисля, че тази тема си плаче за катанеца отдавна.

Ако мога да резюмирам всичко казано досега, личният си опит, и този на баща ми (бивш офицер, 27 години под пагон):

- до "перестройката" основната маса наборни войници са получавали практическа подготовка по някои основни "бушкрафт" умения. Подготовка в по-специални знания и умения са получавали само служещите в някои специфични родове войски - ГВ, парашутните части, разузнавателните поделения, алпийските части, тихинайците и т.н.

- след "перестройката" с намаляване финансирането на армията, орязването на офицерския състав и пр. поготовката на наборния състав се влошава драстично, и обучението по основните умения става теоретично (както казах и по горе - по картинки), в бойните части се бичеше основно наряд на свръх-секретни обекти - например складове с обувки и одеяла. Положението в спецчастите не е било по-розово щото пари за учения, техника и снаряжение няма.

Не забравяйте че старата БНА беше наборна армия. А в света няма наборна армия (освен може би Израелската), която да разчита на висока подготовка на редовия личен състав. Малко ФП, малко строева, малко тактика - и айде бегом зад танка.

Ами турската ?

Офлайн

0

#19 28.11.2010 13:36:33

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

И турската също - братовчед на жена ми е служил, друг служи в момента и то в Кюрдистан.  И гръцката също - бивше гадже на балдъзата служи преди 2 години, та и той разправяше що за подготовка имат. Това всичко ако говорим за наборни поделения, а не спец-части.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#20 29.11.2010 14:33:17

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

В момента такова обучени се преминава до колкото знам по време на така наречените модули (разновидност на новообранските центрове). Направил съм няколко снимки да добиете бегла представа какво се учи - нищо ново
nokia2087.th.jpgnokia2088.th.jpgnokia2090.th.jpgnokia2091.th.jpg

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#21 29.11.2010 15:02:27

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Все е нещо - по-добре малко ,отколкото без хич . Добре би било да се сканира цялото да го разгледаме . Може да има нещо интересно и полезно.

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#22 29.11.2010 15:09:15

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

anjsan, силно се съмнявам, че е нещо по-различно от ръководствата на Питър Дармън и Джон Уайзман! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#23 29.11.2010 17:27:36

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

xenos написа:

anjsan, силно се съмнявам, че е нещо по-различно от ръководствата на Питър Дармън и Джон Уайзман! wink

Картинките очевидно са взети от някакво чуждо ръководство. Може би и целия този учибник е превод или е компилиран от няколко места. Аз вече спях да събирам такива ръководства по оцеляване - имам поне 30 парчета на английски и руски (заедно с тези в електронен вид).
Общо взето във всички пише едно и също. cool

Сега, когато армията е професионална, може би отделят повече внимание. Може да са взели някоя такава учебна програма от друга армия в НАТО (американските и британски модули са много добри, доколкото занам). Лошо няма. Само да не е както останалите неща - с нашенска небрежност и каране през куп за грош. tongue

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#24 29.11.2010 18:25:41

gavra74
Редови

Уеб-сайт

от няколко места са събрани неща които по преценка на авторския колектив ще помогнат на БГсолджър да разкаже играта на световния противник  tongue  като се почне от комплекта за оцеляване, способи за построяване на укрития, капани, дране на дивеч, кое месо какво е, кои растения се ядат, първа помощ и т.н. Основно е крадено (извинявам се, ВЗАИМСТВАНО) от руска литература - даже не са си направили труда да заличат руските надписи на някои картинки.

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#25 29.11.2010 20:26:24

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Аааа, така кажи бе. Това ще да е от курса за обучение на "Болгар-нинджите". Опасни копеуета...  lol

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#26 28.01.2011 22:53:43

iSHOOTER
Редови

Регистриран: 27.01.2011

Здравейте, ще се включа в тази тема защото мисля че тук е  моето място и ще се опитам да разкажа за моя опит в армията.

Тъй като съм нов в форума ще се представя накратко , като за момента бих желал да остана само с акаунта си.
На 35 години съм и съм бил в армията близо 8 години ,в силите за специални операции , от които 2 в деверсионно разузнавателна бригада СПЕЦНАЗ.През 2003 изкарах 6 месеца на територията на Ирак ,Багдад,Кербала,Бабил,Ал Хила с задачи по снайпер и контраснайперска работа.От известно време вече не съм в редиците на ССО и се занимавам с най различни неща близки до старата ми работа но в цивила.Отделям всяка възможна минута да бъда в гората или на полето около реки , полски гори , и крайморски райони , където продължавам да експерементирам всичко научено от ръководствата по оцеляване в ССО.Винаги съм казвал че у нас има страшно много хора които са на Ти с оцеляването но само на книга , защото истината е че всичко което се прочете трябва да се тества дали работи.В ССО дисциплината по оцеляване е застъпена в специалното обучение през цялото време на договорите , а не само в новобранският период.ССО разполагат с най модерният полигон за обучение в който има отделен район специално за занятията по оцеляване.Там се тренира почти всичко което сме чели по книгите и се прилага на практика.Има отделен район в който се отработват различните механизми на капани за хора и животни , места за бивакуване , места за приготвяне на храна , за пречистване на вода и др.Извън полигона е гора ,хиляди хектари в която след преходи по карта се правят заслони, обурудват се с системи за сигурност против животни и хора и се палят бездимни огнъове ако е необходимо.Едно от тежките места за преходи и тренировки по оцеляване е северният джендем на стара планина който е любим за всички.Накратко засега е това , ще се радвам ако бъда полезен тук.Имам интересни снимки и видео материали на разлизни методи за огън , вода , заслони , иглу , капани за животни и хора , мисля да ги побликувам едно по едно но незнам дали няма да е добре да са в една отделна тема или да са тук , за всяко едно от тях ще пиша как е направено и какви са ми впечетленията.Сега се сетих за едно от яките места за оцеляване и тренировки което ще ви покажа също в снимки, остров Имроз в егейско море/бивша база на 5-ти полк командос/в Турция.Поздрави на всички във форума.Ще изчакам само да админа да ме посъветва къде да направиме тема, или да продължа тук и стартираме.

Офлайн

0

#27 28.01.2011 23:03:49

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Здравей! Добре дошъл! По краткото ти представяне личи, че ще представиш интересни неща! smile

Ами какво да те упътя: ти си уцелил точния раздел - "Умения за оцеляване". Може просто за всяко едно умение да отваряш тема, ако все още не съществува такава. Примерно: "Направа на подслон от клони и трева", "Иглу", "Капани за дребни животни", "Пречистване на вода" и т.н. Даже и да сбъркаш нещо със име или място на публикацията - аз мога да го поправя!

Давай смело! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#28 04.03.2011 18:57:28

gavra74
Редови

Уеб-сайт

iSHOOTER написа:

Поздрави на всички във форума.Ще изчакам само да админа да ме посъветва къде да направиме тема, или да продължа тук и стартираме.

Или човека си е останал с добрите намерения, или аз нищо не срещнах  hmm

Офлайн

0

#29 04.03.2011 19:47:44

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

В различни теми е писал и показал неща по, например снегоходки, снежно иглу... smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#30 05.03.2011 09:26:46

gavra74
Редови

Уеб-сайт

Yavor написа:

В различни теми е писал и показал неща по, например снегоходки, снежно иглу... smile

ще потърся...

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff