XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 23.06.2011 23:43:07

torah
Редови

От: София
Регистриран: 23.06.2011

Отг: Има ли значение какво е времето ?

windwarrior написа:

Много правилна мисъл. Пожелавам ти успех в разясняването и на Жу (slu4aina) smile

След това можеш да дойдеш да поплачеш на рамото ми, и да пуснем въздух на 2 бири smile

Ами то не става насила. Има лесен и труден начин, като при трудния важи популярният цитат: "проблемът на давещите си е проблем на самите давещи се", за даскал не съм призван, казвам собствено мнение. В дебелата книга пише: -"Който има уши,  нека да слуша".  smile

Офлайн

0

#32 24.06.2011 00:13:59

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

torah  написа:

В някои случаи страхът е най-мъдрата ни реакция. Да не забравяме, че трябва да сме предпазливи с "безстрашните хора" smile

Имам един приятел, който казва и много я уважавам тази негова мисъл - " ...От "-няма страшно" - най ме е страх!"

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#33 24.06.2011 01:35:36

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Според мен все пак предпазливостта трябва да бъде умерена. Иначе рискуваме никога да не почувстваме себе си истински.
Ако започнем да търсим възможни опасности, би трябвало никога да не прекрачваме извън прага на дома си.
Само опитът може да даде онова правилно усещане за предпазливост, без да сковава ума и сетивата с излишен страх.

Офлайн

0

#34 24.06.2011 07:26:44

torah
Редови

Регистриран: 23.06.2011

Само човек с опит ще бъде предпазлив, защото може да си даде ясна сметка за последствията. Не става въпрос да търсим опасности, те така или иначе сами ни намират.  smile

Офлайн

0

#35 24.06.2011 08:45:41

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Да, правилно само опитния знае, обаче прекалената предпазливост клони към страх. Неопитността пък води към злополуки. Истината е някъде около средата. Всеки сам си открива средата и какво има около нея ...

Сещам се за филмите за Чингиз хан, дето побеждава в една битка защото не го е страх от гръмотевиците. smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#36 02.02.2012 22:34:40

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

”Има ли значение какво е времето?”, ”Какво е лошо време?”, ”Няма лошо време, има неправилна подготовка...” – все въпроси от темата, на които реших отговора да намеря сам.

Първи февруари според синоптиците беше един от най-студените дни за годината, а и не само. Бяха отчетени повсеместни минусови рекорди и Емо Чолаков и колегиите му препоръчваха да не се излиза навън...

Да, да – ама не wink
Човек като си е наумил нещо да свърши, може би подсъзнателно се подготвя за преживяванията и очакваните несгоди и приема трудностите по-леко.

Бях си го наумил - да се пробвам, пък и имах да тествам част от екипировката, исках да запаля огън в снежната гора, да направя заслон и т.н. Тръгнах при температура на въздуха от минус 10 градуса С и снежна покривка от около 20 см. Денят беше слънчев с почти никакъв вятър.

[video][/video]

Двата гащеризона взаимно се допълваха, като на този от естествена кожа недостатък е отварящите се места между копчетата от където прониква хлад, но след обличане на вторият нещата коренно се промениха – вторият слой капсулира  тялото още по-добре и студ не се усеща. Под гащеризоните бях само с една памучна фланелка.

Междувременно температурата започна да се понижава и аз реших да фиксирам всяко по-ниско показание на термометъра.

026265992-big.jpg?r=0

Направих си традиционното буш-кресло, (което препоръчвам за такива условия) и след като намерих изхвърлена бирена бутилка, ми хрумна за какво може да влезе в употреба:

[video][/video]

026265991-big.jpg?r=0

Още нещо, което считам че ще е полезно:

[video][/video]

Температурата продължаваше да се понижава, но пък си остана слънчево и студа не се чувстваше осезателно.

026265993-big.jpg?r=0

Бях прикачил комплекта с подправки към раницата, също за да разбера дали ще е удобен за носене и ползване:

026266002-big.jpg?r=0

026266001-big.jpg?r=0

Следваше да запаля огън и да си сготвя нещо за да се подкрепя.
Начина – добра подготовка при събиране на дърва, което ми отне около половин час. В снежната гора е препоръчително да се търсят сухи клони, които са по короните на дърветата, а не под снега. Пресъхналите клони, които са започнали да се разлагат не са препоръчителни, тъй като дървесината им омеква и става по-хигроскопична. Друго важно условие е да се разрине снега до почва, и над почвата да се направи гъста скара от сухи клонки. Скарата предпазва огъня от влагата на почвата, а и в последствие става добра основа за по-активно горене. Именно върху тази скара поставих разпалките от тънки и сухи клонки. 

За запалването използвах традиционно - памук, брезова кора и искри от магнезиевата запалка, както и Мора-Трифлекс wink  Наложи се няколко пъти да добавям парче брезова кора докато пламъка разпали съчките и огъня да поеме добре.

Междувременно темепературата продължаваше да се понижава:

026265994-big.jpg?r=0

Направих тринога за войнишкото канче и беше време да си приготвя храната - тортелини.

026265996-big.jpg?r=0

026265997-big.jpg?r=0

026266003-big.jpg?r=0

026266000-big.jpg?r=0

[video][/video]

След стопяване на сняг и 15 мин. варене в подсолена вода вече имах вкусна, топла и питателна храна:

026266007-big.jpg?r=0

Поръсени с балканска чубрица, тортелините стават още по-вкусни:

026266009-big.jpg?r=0

Температурата учудващо продължаваше да се понижава:

026265995-big.jpg?r=0

Исках да тествам и чохълчето за металната бутилка за вода, дали термоизолацията, която му сложих ще върши работа. Оказа се, че беше обледена само капачката, а водата си беше в течно състояние... wink

026261676-big.jpg?r=0

Не така обаче се ”чувстваха” олиото и оцета!  o_O

[video][/video]

Така изглеждаше ”лагера” в края на деня:

026266010-big.jpg?r=0

При наличие на залязващо слънце отчетох и последното показание, преди да тръгна да слизам, а ме чакаше близо час път през снега и през по-мъчителните навяти и по-"дълбоки" места по терена...

026261186-big.jpg?r=0

Имах намерение да направя и снежен заслон, но очаквах да има по-дебела снежна покривка, за да ползвам снега за изолация, след което да измеря разликите в температурите вътре и вън, но ... и това ще стане - основна задача за следващият път... wink

[video][/video]

Ето и залеза за довиждане:

026266012-big.jpg?r=0

Като обобщение по темата мога да кажа, че атмосферните условия и особеностите на времето са от съществено значение, но по-важното е каква е вътрешната ти подготовка, вътрешният заряд и психологическата ти нагласа. Когато тези условия се съчетаят и с подходяща екипировка и известни знания можеш да се чувстваш добре и в по-екстремни ситуации.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1

#37 02.02.2012 22:50:58

Aloo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 18.03.2011
Уеб-сайт

С тази публикация ми затвърждаваш мнението, че си тертиплия човек с много идеи и още повече умения за реализирането им. Респект!

[url]http://photo-cult.com/author.php?aut=aloo[/url]

Офлайн

0

#38 02.02.2012 22:56:10

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Браво Галине, евала за ентисуазма и труда да го споделиш с нас.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#39 02.02.2012 23:18:14

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Браво. И аз се поразходих този ден до Хотница. Студено си беше, но хуабво. Тогава също си мислех, че ако човек е екипиран и в добро настроение, времето не е никак важно.

Офлайн

0

#40 03.02.2012 00:04:39

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Ей ескимосите евала и лекичко ви завиждам. Ако някой си купува шише за вода бих му препоръчал такова от дебела пластмаса. Аз лично ползвам Nalgene вярно че  етежко но ми държи водата топла няколко часа. В тези студове не знам как ще се представи но при малко под нулата до 3-4часа водата не е студена. Релакс евала за разходката!Аз също бях запланувал подобно нещо но след като затвориха детската градина ми провалиха всички планове.

Последно редактиран от mchervenkov (03.02.2012 00:19:25)

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#41 03.02.2012 01:46:52

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Това буш кресло е наистина много добра идея за снежни условия.

Офлайн

0

#42 03.02.2012 10:26:27

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Сами го казахте: добре екипиран. Второ: студено, но слънчево и сравнително тихо време.
Аз 5 години съм расъл в братската Коми АССР и най- редовно си играехме навън при -20 по долнище на анцуг и яке, само дето снегът не ставаше за топки. Но беше слънчево, нямаше гаден вятър, дъхът ти стоеше на много красиви кристалчета известно време след като издишаш. Друго е, обаче, като те завари някъде си студа, а той обикновено идва със съответния леден вятър. Тогава обикновено не си по гащеризон, нито носиш и втори. Така че редът на изпълнение вероятно ще бъде: заслон, опит за огън, на другия ден, ако си още на нашия свят- буш кресло big_smile
Галине, ти си АДСКИЯ МАНЯК!!! Униклана демонстрация и заснемане! smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#43 03.02.2012 13:46:34

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Браво, Галине! wink Отдавна не съм се отпускал и аз да правя подобни клипове smile Евала за идеите и осъществяването! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#44 03.02.2012 14:48:26

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Аде бе маникен бракуниер. Що си ублечин в бялу бре да не те виждат заяците а. И как диша само като парен локомотиф асматик. Хехе мога още сто простотиики да избълвам. Завиждам скромно за снега и свободното време.   ]:->  Май нещо виждам конкуренция на Стоян и Вельо. big_smile

Офлайн

0

#45 03.02.2012 14:50:52

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Okdalf написа:

Май нещо виждам конкуренция на Стоян и Вельо. big_smile

Стоян е в затишие нещо... sad А иначе, дай боже още десет конкурента! ... поне.  big_smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff