XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 30.05.2012 00:43:26

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Отг: Автомобилен комплект за извънредни ситуации

big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  Нямаше такъв сюрреалистичен комплект за оцеляване ! С този разговорник направо ме заби в земята  big_smile  big_smile

Офлайн

0

#17 30.05.2012 08:31:51

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Вероятно смята , че всички българи ще измрат и наоколо ще останат англичани само или ще бяга към Великобритения , САЩ за по-напряко някак . Има си реални приложения разговорника как .... Като свърши тоалетната хартия и разговорника ще се употреби . За разпалки също става , за фунийки , за бой с книги , за мишена , за сигнална факла или пушек ако го намокри ... Още мога да измисля , ако се напъна .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#18 01.06.2012 21:28:05

Aloo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 18.03.2011
Уеб-сайт

Брей, трябва ви признае човек, не очаквах че ще се измислят толкова приложения на една толкова безсмислена вещ!    big_smile

[url]http://photo-cult.com/author.php?aut=aloo[/url]

Офлайн

0

#19 05.12.2012 17:39:05

Aloo
Редови

Уеб-сайт

Такааа, зимата дойде и за де не ни изненада, реших да направя нещо което се канех отдавна. Понеже през зимата ще ми се налага да пътувам доста и то без да мога да се съобразя с времето, реших да си спретна комплект за извънредни случаи, който да стои в багажника, ако нещата се закучат.
Събрах всичко в един сак, който си стои в едното ъгълче на багажника и не мога да кажа, че пречи (но и  моята кола има доста голям багажник).
Изглежда така:

DSC_7657.jpg

DSC_7665.jpg

Ще се опитам да опиша съдържанието на сака, според предназначението на отделните предмети.
Нека първо да започнем с “Подслон”:

DSC_7668.jpg

Ако ви хване време зимата, очевидно е, че основният ви подслон ще бъде автомобила. Затова като основно средство за защитa от студа съм си приготвил родопско одеяло и един спален чувал. Чувалът е летен и не заема много място. В комбинация с одеялото ще осигури добър комфорт. Приготвих и две одеяла от алуминиево фолио, а за всеки случай и едно платнище плюс два 80л чувала за боклук. Приложения на последните две дал господ.

DSC_7669.jpg

Като допълнение на “Подслона” съм си приготвил резервна горница с качулка, ако си намокря дрехите, докато се опитвам да се изровя. Както и зимна шапка, ръкавици и резервни чорапи. Подготвил съм работни ръкавици, с които да си сложа веригите или нещо друго, за да не мокря зимните.

Режещи инструменти и въженца:

DSC_7672.jpg

Тук си мисля, че обясненията са излишни.

Сигнализация:

DSC_7673.jpg

Две пръчки, които светят като ги пречупиш (не знам как се казват). Мисля да се снабдя също и с две сигнални ракети.

Отопление:

DSC_7674.jpg

Две сравнително големи свещи, които да запаля и да използвам  за отопление. Не са ароматизирани и мисля, че спокойно всяка една ще гори поне 5-6 часа. Взел съм и една метална поставка за декоративни свещи, която да ползвам за предпазна основа на свещта и на спиртника.

Кухненска посуда:

DSC_7675.jpg

DSC_7678.jpg

- спиртника, който Valenti ми подари, няколко съдинки и малко спирт (основното количество е 500 мл но пропуснах да го снимам). Спринцовката съм я приготвил за дозатор.

Огън:

DSC_7679.jpg

Храна:

DSC_7681.jpg

DSC_7684.jpg

Много е, знам, ама от къде да знам какво ще ми се хапва ако закъсам? И съм предвидил от супите и картофеното пюре и порции за вегетарианци, щото жена ми не яде месо.

Вода:
Водата е разпределена из разни места по колата, но в общи линии гледам да поддържам поне 8-9л. в наличност.

Разни:

DSC_7671.jpg

Това са някои неща, които съм сметнал за добре да имам под ръка:
Маска за прах – приложения много освен основното; може да се използва като филтър или за разпалка;
Тиксо – приложения дал господ;
Алуминиево фолио – за основа на спиртника да не подпаля колата и за предпазване от вятъра;
Епоксидно лепило – приложения дал господ.

В багажника има една малка лопатка (метална за боклук), ако се наложи да рина сняг и комплект вериги.

П.П:
Но каквото и да си сложи човек в багажника, нищо не може да замени редовната поддръжка на автомобила и 4 бр. НОВИ зимни гуми.

Офлайн

0

#20 05.12.2012 17:59:31

anjsan
Пущиняк

Лопатата я смени с някоя по-сериозна и яка със сап за две ръце . Една брадвичка също не е излишна . Един як , голям найлон също не е излишен (но и само платнище става).
   Гледах по дискавъри как се измъкват джипове от пясък . Ползват един як мях и олекотени,грапави  ламаринени подложки . Мяха се слага под колата до затъналото колело , свързва се към ауспуха и се помпи с изгорелите газове . Подлагат се плоскостите , изпуска мяха и газ . Чиста работа . Според мен става и за сняг,кал и др.подобни ситуации . Може би покритието трябва да е по-специално за да има триене и да не се хлъзга ... Аз бих си направил един такъв самоделен комплект , ако оригинално е много скъп . Няма да заема много място май .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#21 05.12.2012 20:57:10

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Наблегни на консервите, при толкова супи водата ще е кът. Бих добавил буркан свинска мас, щот вазелина е скъп и упаковачно фолио.
пп Сушени плодове и шоколад.
За жината дрешка няма. Или то кучето е кораво. *ROFL* Нищо лично. *THUMBSUP*

Офлайн

0

#22 05.12.2012 21:02:05

Aloo
Редови

Уеб-сайт

Okdalf написа:

За жината дрешка няма. Или то кучето е кораво. *ROFL* Нищо лично. *THUMBSUP*

Шоколад не съм сложил опасявайки се да не стане течен в някой слънчев ден. А що се отнася до дрехите, горницата щом става за мен ще стане и на жената. Виж ако сложа горница като за нея (XS), тогава жална ми майка.  big_smile  big_smile

Офлайн

0

#23 05.12.2012 21:17:27

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Ко му скочихте на човека бе, комплекта си е идеален. Аз откога се каня да измъдря нещо подобно, ама пусти мързел. Та за тва му турих едно благодарско на Ачката - че ми го е смелил в детайли  :[

Ся сериозно - аз бих добавил и един челник/фенер и едно радио на батерийки. Също така - послушай съвета на Андро и си вземи по-сериозна лопатка - по крайпътните сергии за военно облекло се намират както стари БА сапьорни лопатки, така и доста прилични сгъваеми такива.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#24 05.12.2012 21:45:07

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Той жена си не я мъкне, като митка по работа из страната.

А колкото до червената свещ ... ще цитирам Светла - "За никакъв чеп не става". Взех си такива за 2 лева 4 бр. или нещо подобно. Най-тъпо похарчените 2 лева.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#25 05.12.2012 22:22:38

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Аз като скоча знаеш кво става. @= Просто чоплим идеята. Две глави мислат по-добре. НО не и на плажа. *ROFL*
пп Май сух спирт е по-добре .

Последно редактиран от Okdalf (05.12.2012 22:23:35)

Офлайн

0

#26 06.12.2012 08:56:14

Aloo
Редови

Уеб-сайт

windwarrior написа:

Ся сериозно - аз бих добавил и един челник/фенер и едно радио на батерийки. Също така - послушай съвета на Андро и си вземи по-сериозна лопатка - по крайпътните сергии за военно облекло се намират както стари БА сапьорни лопатки, така и доста прилични сгъваеми такива.

Фенер имам в колата целогодишно, и за това не съм добавил и в чантата. А радиото смятам да използвам това на автомобила. Акумулаторът ми е чисто нов и нямам притеснения да остана без ток. А що се отнася до лопатката, логиката ми беше да е нещо компактно но със голяма площ на “загребока”. Тези войнишките ми се видяха много малки, голямо драскане ще е с тях. big_smile

Офлайн

0

#27 06.12.2012 10:00:42

anjsan
Пущиняк

Лекарства за настинка,разстройство,антибиотици,болкоуспокояващи ...също е добре да се сложат в комплекта .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#28 06.12.2012 10:45:26

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

Ачо, много добър комплект си спретнал. Към дрехите бих ги допълнил долнище. *THUMBSUP*

Офлайн

0

#29 06.12.2012 11:07:53

Aloo
Редови

Уеб-сайт

Miro написа:

Ачо, много добър комплект си спретнал. Към дрехите бих ги допълнил долнище. *THUMBSUP*

Бях предвидил ама не се събра в сака. :[  И сега си мисля да сложа “ританки” big_smile  (термо бельо) защото са по компактни.

Офлайн

0

#30 06.12.2012 11:17:46

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Комплектчето е супер-яко!
Относно водата - може да замръзне, ако не се съхранява на топло.
Има ли презрамка сакчето, че да не го носиш на ръка, ако се наложи? Сакчетата са по-удобни от раниците, за съхраняване на багаж в багажника, понеже са по-квадратни. Аз съм на варянт кашон от принтер, ама в него има една празна мешка, ако има нужда да се носи инвентара...
Слагай повече консервички с пастетчета. Мажеш и ядеш. Е, ако те кефят пастетчетата. Вафлички, много вафлички, но ги пази от мравки, гризачи. Може в малък куфат за инструменти.

Браво! Дано не се налага да го пробваш, когато си на зор. Направи си кефа и пробвай на някоя разходчица, да видиш как е.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff