XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 13.10.2010 09:26:49

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Автомобилен комплект за извънредни ситуации

cat

Отварям нова тема защото са ми необходими малко идеи и помощ. Тази зима беше доста тежка и след няколко аварийни ситуации в които изпаднахме аз и мои колеги, реших да оборудвам техниката с кутия за аварийни ситуации (за оцеляване е силно казано(. Та освен резервен кат дрехи в смисъл още един комплект работни дрехи какво друго да сложа вътре. Техниката е оборудвана със по голяма аптечка отговаяща на TUV за такава техника така че лекарства и превързачни матеряли отпадат. Кутията защото смятам да взема пласмасови кутии за инструменти ще стоят по кабините така че тегло и обем не са от значение. Нахвърлях някои неща затова днеска се рових във форума и блога на Стоян, ама не отказвам и други съвети и идеи. А смятам че темата ще е полезна на всички

jelezoto

Приятелю по тази тема е изписано тлкова много,че ве4е става банално....Вече нещата отиват на превазнасяне! Извинявай,ама ....

MYM

Гледах по дискавари за патуване по няккаъв леден път, който лятото е река.
Предаването не го хванах от начло а и го наблюдавах хвърляики по едно око от време на време.
Та там имаше нещо като това дето си замислил.
Комплект за оцеляване разширен вариант.
Стандартните атрибути компас, трион, огледалце и т.н.
В добавка храна (консерви) за 2 дни за 2 човека,
канче и едни свещи като чаените на външен вид само че много по-големи.
Казаха че тези свещи горели около 24ч. и оспявали да запазят положителна температура в купето на колата, въпреки студа на вън -30/-40`С

GEGATA

Можеш да сложиш и един ефтин спален чувал ... в Карфур (в Бургас) си взех един за 25 лв. Пробвах го, топли малко или много. Можеш още да вземеш една аптечка за МПС, вериги за колата, и чифт отверки и гаечни ключове. Може и един кози крак.

cat

Гега това което си писал го има става дума са сненорин,компаса е излишен защото много добре знаем къде сме примерно и жичния трион също е излишен тъй като има бичкия и моторен трион брадва и лопати също виж спалния чувал е идея. MYM аз точно като този комплект който си гледал мисля да правя. Има едни малки котлончета със еднократна бутилка някой да е виждал и такива газови печки и още нещо сгнални ракети има обаче изкам да взема и факли

Kent

Някаква манджа концентрирана [:-)]

mechkolis

Торба с пясък, лопата, (ти си ги казал де). Съдове за готвене, чай, кафе, суха супа, шоколад...
Примусчетата ги има по магазините за битова техника, бутилката струва около 2-2,50 от малките, издържа 3-4 часа, след пробиването обаче ако изпуска газ ще си замине много бързо.

Meze

Като печка за отопление на газ аз имам една турска, camp heater се води, но е за големите 5 л. "туристически" бутилки за пропан-бутан. Ако имаш излишно място в снегорина... [:lol:] но и на котлончето може да се топлиш, само че предимно от конвекция, не толкова от излъчване.
Ако искаш добре свършена работа, свърши си я сам.

GEGATA

За 18 лв в Пловдив ги гледах по 500 мл. Патрончето е 2лв....

mechkolis

Това е важно да се отбележи, че в зависимост от бутилката има различни размери "печки", съобразяват се с налягането на бутилката.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 16.01.2012 15:08:04

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Автомобилен комплект за извънредни ситуации

Ъп на темата с една статия от в-к."Труд" - Умирай трудно в колата през зимата

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#3 16.01.2012 16:22:35

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Всъщност - кой какво вози "за всеки случай" в колата?
Нямам претенции за потготвен за оцеляване, но зимата слагам допълнително:
- вериги;
- кат допълнителни дрехи:пуловер, войнишки клин, шапка, ръкавици (2-3 вида), чифт кубинки, чорапи, анурак, шал, 1-2 тениски. Дрехите са в една мешка. 

На път:
- прибавям спален чувал,
- дебело яке;
- храна
Допълнително: една що-годе сериозна четка за почистване на сняг с дълга дръжка (ако се наложи)

Целогодишно возим допълнителен инвентар е: лопатката, 2-3 ножа за различни нужди, войнишко канче, прибори, поне 3 литра вода, много често и някоя друга консервичка пастет и половинка хлебец...
+ Една дебитна карта под стелката с 20-тина лева в нея  smile

Последно редактиран от homedreamer (16.01.2012 16:24:29)

Офлайн

0

#4 16.01.2012 18:34:28

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

Здравейте,
темата е интересна и доста актуална след като много престояха по 6-8 часа затрупани по магистралите.
homedreamer е дал доста подробно какво носи, но според мен малко се е презапасил.
Аз гледам ако пътувам в такова време, да съм с моята или поне кола за която знам че е подготвена за сезона.
Хубави гуми, технически изправна .. пълен резервоар. В багажника вериги и лопатка. Зимата обикновено сме облечени
добре затова едно одеяло е напълно достатъчно. В багажника има още работнически ръкавици, шапка, нож, кибрит, метличка
Хубаво е някаква храна, когато чакаш и едни солети вършат чудеса.
homedreamer спомена за дебитна карта ... но тя на сред пътя става само за почистване на стъклото от скреж. Аз си носа пари в брой, като оставям и неприкосновен запас.
И най-вече носете си акъла с вас, преценете възможностите на автомобила. Един такъв престой на сред пътя може да е много приятен с хубава компания .. но може и много ядове да ви създаде. Затова преценете времето и ако може по-добре изчакайте или отложете пътуването.

Офлайн

0

#5 16.01.2012 18:50:07

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Да бе и аз се чудех, като дойде тракториста да те изтегли от пряспата как ще го почерпиш с дебитната карта. Аз както се доказа последния път (на Странджа) съм абсолютно неподготвен за такава ситуация (макар да съм много опитен  tongue ) та с интерес следя темата. Иначе нося лопатка, брадвичка (с която сякохме едно паднало на пътя дърво, вериги (напоследък съм гепцал и тези на баща ми та съм с два чифта). Фенерче, запалителна течност и барбекю за еднократна употреба. Обаче наистина може да бутна една две консерви. А и ръкавици нося 3-4 чифта включително 1 кожени. Лошото при тях е че стават малко лигави, като се намокрят. Щях да се нараня с брадвата заради тях като сякохме с Термонатора дървото. Интересното на Реното е, че има разни дупчици в които може да набуташ доста полезни нещица.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#6 16.01.2012 19:08:42

RELAX
Модератор

Статията ме подсети за нещо, което винаги забравям да нося в колата - одеяло. Въпреки че спокойно бих го заменил с брезентово войнишко платнище, което винаги да стои в бажаника. Многофункционалността на едно такова платнище е беспорна - плащ-наметало с качулка, одеяло, навес, укритие, пренасяне на болен, носене на вещи или дърва, кърска постеля, трева за зайците...   wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#7 16.01.2012 19:58:19

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Да бе и одеяло имах ама да знаете колко ми беше трудно да обясня на жената, защо ми е постоянно в колата зиме и лете, та го махнах.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#8 16.01.2012 20:11:25

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Галимунди написа:

Да бе и одеяло имах ама да знаете колко ми беше трудно да обясня на жената, защо ми е постоянно в колата зиме и лете, та го махнах.

За съжаление платнището не пази от студ. Едно вехто одеалце е добре да има в багажника.

Офлайн

0

#9 16.01.2012 21:24:46

RELAX
Модератор

Галимунди написа:

... Интересното на Реното е, че има разни дупчици в които може да набуташ доста полезни нещица...

Бившата ми "Зафира" нямаше кьорава джабка за нищо, освен основната. На твое място отдавна бих напълнил тези джабчици и отделения с всевъзможни джаджи, които биха ти били полезни в дадена ситуация. Пък и доколкото зная, на твоят модел предните седалки се въртят на 360 градуса, а задните се разкачат за секунди - спокойно от "Сценика" става и кемпер с трапезария, кухня, спалня ....  wink

Офлайн

0

#10 16.01.2012 23:25:57

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

и стая за гости на мансардата  big_smile
полезна информация...аз лично в колата имам само едно овощарско трионче
дрехи не нося в колата може би защото и по мен не нося  много  :[
другото което е,моята кола ми е като склад за инструменти свързана с работата ми
което не е минус защото доста от тях се приспособяват чудесно...НО одеяло е хубаво да има
може би най-важното нещо...защото и закъсал биха те намерили значително бързо в БГ без храна
ама от студа..по-трудно се спасяваш

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

1

#11 17.01.2012 10:18:31

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Нещо , което мисля че зимата е полезно да има човек дръзнал да скита в снеговете с колата е независимо отопление . Особено ако е микробус,пикап не е толкова трудно да се направи . Знам че някои леки коли също имат такова - примерно стари зазки . Предимството е че дори и да не ти запали двигателя , палиш нафтова или бензинова печка и ти топли купето . Ако имаш храна и вода може да си живееш с дни затрупан някъде по пътищата, без да измръзнеш . Изгорелите газове трябва да се извеждат навън и колата трябва да се изолира отвън колкото се може по-добре . Само малък отвор зе свеж въздух и готово .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#12 29.05.2012 19:47:05

Aloo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 18.03.2011
Уеб-сайт

Сега гледах новините по тв7 и както се казва “Гледам и не вярвам на ушите си”. Дават репортаж за някаква женица от Перник, и обясняват как добре се е приготвила тя и семейството и за евентуален по-силен вторичен трус. Като обясняват съвсем сериозно, че хората са си подготвили чанта със най-необходимото!? До тук добре, но хората вадят от колата един полу - празен сак и вътре се мъдрят следните, изключително важни предмети:

Руло тоалетна хартия
1бр. Долница на анцуг
Българо-английски разговорник???????

Та изумен от видяното започвам да умувам аджеба какво приложение могат да имат тези предмети. И измислих следното:
Ако аджеба трусът е много ама много силен, тоалетна хартия ще потребе;  :[
Ако земята се разлюлее изневиделица докато човек е под душа и анцуга ще потребе;  tongue
Ама колкото и да мислих не можах да се сетя за къв чеп ти е тоз българо-английски разговорник???  *WALL*

Някакви идеи?  wink

[url]http://photo-cult.com/author.php?aut=aloo[/url]

Офлайн

0

#13 29.05.2012 21:41:03

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Сигурно в случай че срещнат Рихтер?

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#14 29.05.2012 21:51:32

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Рихтер го пребиха група перничани с винкели, преди 10 дена.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#15 29.05.2012 21:58:48

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Карник тогаз или шопенхауер big_smile ... или медведев /последния знае английски сигурен съм/.

Последно редактиран от Kent (29.05.2012 21:59:25)

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff