31

Re: Нож от пила

Аз си правя подобни ножки от пили , ножовки,триони и т.н. и хич не си играя да ги откалявам и закалявам - просто шмиргиля повечко . Проблем е само пробиването на отвори за нитове на дръжката , ако ще има такива . Имам достъп до плазмено рязане и това ми решава проблема , но има методи и за пробиване на закалени стомани или се разкалява само там където ще се пробива . Стават нелоши ножки , като си поиграе човек .  Крехкостта на стоманите от този тип и  вероятността от счупване при огъване на острието примерно винаги я има .

Донту Ориби Хапи

Сподели

Повиши Понижи

32

Много се извинявам за офтопика,ама повтарянето на думата „пила“ ми извади от късопаметния мозък ag  една картина(пила на руски е трион също,ама има и „моторная пила“).
Та веднъж гледах по едно френско предаване за лов и риболов,как ковач правеше ножове от вериги за дърворезачки.Получаваше се нещо като Дамаска стомана.
  Та идеята ми се види добра,Стефан може да си каже думата ab

Сподели

Повиши Понижи

33

Правил съм си нож от цял лист за автоматична ножовка. Преди работа го нагрях до червено в печка на донбаски въглища и го оставих да изстине. След работа (на шмиргел, НАПРАВЕН ДА БРЪСНЕ) пак го нагрях до червено и го мушнах в кофа със СТУДЕНА вода. Имаше и краш тест с практическа насоченост - запокитих го странично към едно дърво - не се счупи. После цепих греда на дървена каса - дебелина 4х4 пръста. Беше зверски удар тип "Ако ще се чупиш сега е момента". Разцепих гредата на близо една педя, като по пътя отсякох 2 гвоздея с дебелина 1мм. На острието имаше съвсем малка щърбичка, изглежда от гвоздеите. Не съм запознат с разните му там технологии за каляване, но според мен се е получило следното: при първото нагряване съм го отметнал, а температурата от второто нагряване не е била достатъчна за свястно каляване на стоманата от тоя тип и тя е станала достатъчно твърда, но не крехка. Иначе съм виждал как се чупи лист от автоматична ножовка - звън и хвърчащи осколки. Виждал съм и пила как се чупи - за целта бащата увисна с цялото си тегло на нея (аварийно отваряне вратата на асансьор) и тогава се счупи.

А, чувал съм, че от шини за моторна резачка ставали страшни ножове  :/

Познанието е да знаеш, че домата е плод. Мъдрост е да не го слагаш в плодовата салата

на gavra74 сайт

Сподели

Повиши Понижи

34

Сигурно става въпрос за това:

http://www.youtube.com/watch?v=mTy-LJtp … re=related         

Не знам от каква стомана правят веригите на машините, освен красивата шарка сигурно и ножовете стават хубави.

Не съм специалист, това че съм изковал два чакмака и няколко листенца не значи, че съм майстор.

Който разбира,разбира и от свиренето на комара,който не разбира и от магарешки рев няма да разбере.

Сподели

Повиши Понижи

35

Не,не беше верига от ангренаж,а от моторна  резачка. По-различни са.

И не се подценявай!

Сподели

Повиши Понижи

36

Гледах клипа за ножа от верига. В крайният резултат ми направи впечатление, че по-блестящите местенца, които вероятно са от режещите елементи са разположени малко произволно в острието. Т.е. След време и то не много ножа ще заприлича на трион.

Сподели

Повиши Понижи

37

Я и аз да задам един въпрос. Стоманата на каква скрап бихте препоръчали за направа на нож? Чета че правят от ресори и гилотина за хартия. Имам един приятел които държи пункт, мисля да се отбия да си харесам някое парче метал , и да го оформя в нас.

Сподели

Повиши Понижи

38

efond написа:

Я и аз да задам един въпрос. Стоманата на каква скрап бихте препоръчали за направа на нож? Чета че правят от ресори и гилотина за хартия. Имам един приятел които държи пункт, мисля да се отбия да си харесам някое парче метал , и да го оформя в нас.

Зависи с какви инструменти разполагаш и какво искаш от ножа. Ако не държиш да е неръждаем и си склонен да го използваш вместо чакмак, можеш да използваш ресор или спирална пружина. за целта обаче ще се наложи да ковеш. Ако искаш нещо по-лесно (без коване) можеш да използваш всичко плоско, което като го праснеш с някой винкел не се нащърбва. Ние така си пробвахме пластините. Прасваме ги в шкафа и ако се нащърбват гледахме да ги подарим на някой мушмурок.  Ако е за първи опит бих препоръчал ножовка. Българските са закалени по целия обем и се трошат много лесно. Тези на Sandvic са от два метала. около 5 мм + дълбочината на зъбите е от много твърда стомана, а останалото е от еластична. Това обаче проваля формата на ножа, в смисъл няма как режещия ръб по цялата си дължина да бъде от високо въглеродна (твърда) стомана. Много добри резултати се получават и от лагерна черупка, но пак трябва коване за изправянето. След това закаляването не знам как се прави.

Сподели

Повиши Понижи

39

bobber написа:

а бе то от пила си стават ножове ама тряя да е хубава пилата и майстора да си разбира това е

http://media.snimka.bg/8312/022880267-big.jpg?r=0

Страхотен нож. Много интересно е използвана шарката на пилата. Амбицирах се, да знаеш!

П.П.
efond, защо не пробваш с ножица? Няма да е скрап, ама е плоско и неръждаемо.

Сподели

Повиши Понижи

40

в ножарския форум има доста изписано по въпроса
ето един пример от там:
http://img27.imageshack.us/img27/9203/anza3sm.jpg

Сподели

Повиши Понижи

41

efond написа:

Всякакви ножове и режещи части на машини са от хубава , закалена стомана и стават за самоделни ножове . Например кръгъл циркулярен трион поне 3мм , нож за абрихт или гилотини , лентов ресьор (който е от пружинна стомана) и т.н. Неръждаемите стомани не всички стават . Имат ли плоска форма , няма да има нужда от много обработка после . Продават се и шини от пружинна стомана , които са идеални за такива цели . Ресьор от кола или др. машини обикновенно е крив и има нужда от нагряване и изправяне  , но ако е по дебел може и само механично да се обработи . Малко ще се оскъпи обаче изработката на ножката .

Аз например скоро си купих едни кънки за лед втора употреба само заради шината именно с цел направа на нож , не съм ги разфасовал още . ab

Донту Ориби Хапи

Сподели

Повиши Понижи

42

въпрос:

ако първо закаля острието, а след това заваря шпилката с резба към опашката, ще се преебе ли закалката, заради високата температура при заварката? Или първо да заваря шпилката, а после да закаля острието?

Сподели

Повиши Понижи

43

Принципно е по-добре да се завари шпилката и после да се закалява , но трябва да се знае каква е точно стоманата и каква твърдост има в момента . Щом я режеш с ножовка не е голяма твърдостта . Внимавай да не постигнеш обратното - да разкалиш пилата вместо да я закалиш . Ако е за метал няма нужда от закаляване , но тази за дървото не знам . Порови се из нета да разбереш каква е стоманата и твърдост по Роквел VC на подобни пили . Инак по метода проба-грешка и каквото стане . Има и друго - шпилка обикновена е от мека стомана , а двете стомани трябва да са близки за да стане заварката . Тук може да си играеш с якостта на болта - обозначена е върху главата му (4,2;5,6;8,8 и т.н.). По-голяма стойност - по-як болт - по-добра стомана . За твоите цели си мисля че около 5 ще е добре , ама с добър заварчик става всичко,дори и това което не би трябвало да стане . ab

Донту Ориби Хапи

Сподели

Повиши Понижи

44

anjsan написа:

Принципно е по-добре да се завари шпилката и после да се закалява , но трябва да се знае каква е точно стоманата и каква твърдост има в момента . Щом я режеш с ножовка не е голяма твърдостта . Внимавай да не постигнеш обратното - да разкалиш пилата вместо да я закалиш . Ако е за метал няма нужда от закаляване , но тази за дървото не знам . Порови се из нета да разбереш каква е стоманата и твърдост по Роквел VC на подобни пили . Инак по метода проба-грешка и каквото стане . Има и друго - шпилка обикновена е от мека стомана , а двете стомани трябва да са близки за да стане заварката . Тук може да си играеш с якостта на болта - обозначена е върху главата му (4,2;5,6;8,8 и т.н.). По-голяма стойност - по-як болт - по-добра стомана . За твоите цели си мисля че около 5 ще е добре , ама с добър заварчик става всичко,дори и това което не би трябвало да стане . ab

в много технически подробности навлизаме   ag ab
взех някаква шпилка - 1 м. дълга и резнах 1 парче, за ножа. Изглежда сравнително мека, ама то и стоманата на ножа е такава. Та щом е такава работата, че требва да са с близка твърдост шпилката и ножа - ще ги закарам при некой заварчик и каквото стане  :cool:

Сподели

Повиши Понижи

45

и след закалката да се завари няма проблем и да се разкали ще е в тази част която влиза в дръжката
острието ще си остане закалено много от остриетата на които слагат дръжки си идват закалени и си ги зваряват след това

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Сподели

Повиши Понижи