XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 27.03.2011 11:38:12

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

Изделия от дърво

Наред с камъка, глината, тревата и т.н., дървото също е неразделно от "пущинака". wink

Предлагам тук да покажем различните му приложения.

Ето няколко кании за ножове /не изцяло от дърво, но в по-голямата си част/:

http://bubachco.snimka.bg/hobby/knives.580384

Използвам всякакъв вид дърво: череша, чам, топола, даже и т.н. "дървен бъз".

Офлайн

0

#2 27.03.2011 21:34:44

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Изделия от дърво

Bacho, още на Кръстец ми направиха приятно впечатление изработените от теб кании. Мисля, че едно от ножчетата от снимките беше донесъл там. Много добре изглеждат, както и допълнението от мека, но фиксираща ест. кожа в горният край, /което аз виждам за първи път/ и е много добро решение.

Струва ми се, че трябва да дадеш малко по-подробни разяснеия за начина на изработка, тънкостите при вграждането на кожата, пък ако сложиш и по-ясни снимки ...  wink

Аз съм виждал подобни варианти на дървени кании предимно на овчарски ножове, които перфектно следват контура на острието, а от вън са пристегнати с два или три пръстена от черешова кора. Зная, че кората се изрязва под формата на безконечен пръстен от черешово дърво с приблизителният диаметър на канията и се нанизва в мокро състояние отгоре й. При изсъхването на кората, тя се свива и пристяга двете дървени части - една към друга, като сглобката държи с години.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#3 18.09.2011 23:12:31

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

не знам къде да си пусна питането, затова тука  smile
днес попаднах на 1 стояща изсъхнала бреза. Свалих я и резнах 1 трупче към 80 см от основата и го завлекох до колата  smile Диаметъра е към 15 см.
Питането ми е как да го изсуша това чудо, с минимален риск да се напука? На хладно, на слънчево, на проветриво... И също - да й обеля ли кората или да я оставя? Иначе изглежда доста шарена сърцевината, ще има яка шарка Горния край на дървото иначе беше изцяло изгнил и се ронеше - за нищо не ставаше, но в основата ми се струва ок.

Офлайн

0

#4 18.09.2011 23:16:59

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Боядисваш, или омазваш с лепило двата края, обелваш кората, и я оставяш да съхне. Ще е бавно обаче. Ако я нацепиш, и отделиш сърцевината от беловината, ще съкратиш срока на съхнене в пъти, и ще избегнеш нацепването и измятането, което обикновено се получава заради разликата в скоростта на съхнене на сърцевината и беловината. Това най-общо казано.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#5 19.09.2011 08:53:58

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

velio написа:

... Свалих я и резнах 1 трупче към 80 см от основата и го завлекох до колата  smile Диаметъра е към 15 см....

То достатъчно дълго за стрели бе Вельо. Ама подозирам че искаш да правиш дръжка за нож.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#6 19.09.2011 09:06:34

velio
Bushman

то за 1, 2 дръжки - множко ще ми дойде  smile
ще го нацепя и ще го оставя да съхне, пък после ще го мисля

Офлайн

0

#7 19.09.2011 11:49:19

Галимунди

На ранчото имаме абрехт с циркуляр, ама много си далече бе мамка му. Имаш ли къде са го обработиш като изсъхне?

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#8 19.09.2011 12:21:15

velio
Bushman

не, ама ще го измисля - има дърводелци наоколо, все некой ще се навие да ми свърши работа  smile

Офлайн

0

#9 18.12.2011 16:19:04

sika
Блокиран

От: Гданск ,Полша
Регистриран: 27.11.2011

velio написа:

не, ама ще го измисля - има дърводелци наоколо, все некой ще се навие да ми свърши работа  smile

Вельо, има и друг пиниз ама е за по мали трупчета ,освен ако нямаш казан  big_smile та вариш го в продължение на седмица два до три пъти със сол и вода после 3 месеца съхнене

Високи сини планини!За сто години пет войни!
А пък реките, езерата!За сто години пет преврата!

Офлайн

0

#10 18.12.2011 18:31:28

Галимунди

sika написа:
velio написа:

Вельо, има и друг пиниз ама е за по мали трупчета ,освен ако нямаш казан  big_smile та вариш го в продължение на седмица два до три пъти със сол и вода после 3 месеца съхнене

Сервира се студено и с лимон

Офлайн

0

#11 16.03.2012 22:21:46

Bo
Редови

Регистриран: 02.03.2012

Ох:)) не знам дали съм уцелила правилната тема, за което моля предварително да ме извините, но нямам търпение да се похваля с първото си изчоплено парче дърво, да не кажа клечка:)), намерено в гората днес.Това приспосбление, което помня от детството си с баба се казва "садило" и се използва при засаждането на коренчета ...дали домати, дали чушки, дали цветя.. няма значение...кой каквото му се забожда:))  Ето го и произведението ми:
65909.jpg

Офлайн

1

#12 16.03.2012 22:58:14

Галимунди

Супер садило е станало. Направо, като купешко, но със собствен стил. Давай в този дух.

П.П. Засади ли граха?

Офлайн

0

#13 16.03.2012 23:44:14

Bo
Редови

Регистриран: 02.03.2012

smile) Охооо.. даже съм го спазарила в един ловно-рибарски магазин smile))))) ( граха де)

Последно редактиран от Bo (16.03.2012 23:44:39)

Офлайн

0

#14 17.03.2012 23:26:44

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Такова нещо съм виждал в магазините за градински принадлежности, само че бяха от ламарина+ пластмаса. Това е доста по- елегантно, луксозно изпълнение така да се каже smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#15 09.04.2012 20:05:08

jnhu
Редови

Регистриран: 05.02.2012

Вчера ходихме на Ловеч имаше празник на града / ВРЪБНИЦА / и от сергия си купих дървена лъжица, която ще зачисля в торбата. Хареса ми, че е доста дълбока и горе долу добре направена,  интересува ме трябва ли и допълнителна обработка за да мога да ям с нея и да си готвя или направо на първия пикник да си я сефтосвам
DSC00258.jpg
image hosting

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff