XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 09.03.2011 20:32:11

Arshinkov
Редови

От: Самоков
Регистриран: 04.12.2009

Полски бензинов примус

.                                               022677612.jpg?r=0

022677618.jpg?r=0

022677623.jpg?r=0

Едно добро решение за преходи през зимата, тъй като бензиновите примуси са подходящи за използване в студено време. Ще кажете, че има миризма на бензин, но предпочитам топла манджа пред миризмата. Ползвам го вече години и съм доволен. Още по-хубаво е, че има различни дюзи с които може да работи със спирт, газ за горене или бензин, в зависимост какво имате под ръка.

„Природата не е враждебно разположена към човека, но той, като не я познава и разбира, сам се ограничава и отделя от нея, като иска да я победи, да я завладее, да й господарува. В Природата съществуват разумни закони, които управляват цялото Битие.”

Офлайн

0

#2 09.03.2011 23:57:19

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Полски бензинов примус

@ Arshinkov, много добре изглежда! Впечетляват ме малките му размери и големият резервоар за гориво. Дай малко допълнителна информация. Примерно: какъв му е произхода, пробвал ли си го с всичките видове гориво, от кое гориво КПД-то е най-високо...

Както се вижда от снимките, явно работи без нагнетяване на налягане, или греша?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#3 10.03.2011 00:22:00

Arshinkov
Редови

Полско производство някъде към 78-година, основно работи с бензин но съм го пробвал също и с газ за горене. КПД-то му е най-голямо при употребата на бензин, но можеш да си свариш супа и с газта, няма проблем. Работи с нагнетяване на налягането - на втората снимка се вижда малка паничка в която се сипва спирт за горене, когато изгори спирта, резервоара се е нагорещил и е под налягане - работи като самолет. Не трябва да стои бензин в резервоара дълго време без да се използва, защото бензина става на желе. Утре ще купя малко бензин и ще направя клип за да видите как работи. smile

„Природата не е враждебно разположена към човека, но той, като не я познава и разбира, сам се ограничава и отделя от нея, като иска да я победи, да я завладее, да й господарува. В Природата съществуват разумни закони, които управляват цялото Битие.”

Офлайн

0

#4 10.03.2011 10:10:27

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Аз имам такъв сив на цвят, който си купих от битака . На моя сякаш пише , че е немски . Липсват му някои части обаче . Имам само тялото с горелката и цилидъра служещ за стойка . Бензиновите уреди обикновено работят с ръчна помпичка , а тук гледам че има просто тапа . Май ще мога да го оправя . Arshinkov я дай разяснения как се пали и как работи .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#5 11.03.2011 23:38:18

Arshinkov
Редови

Айде на , ако имате въпроси питайте  smile

Само да разясня при заснемането, сипах около 150мл. бензин с който сгрях следните работи: Тиганче с 200мл. вода, 1.5 прясно мляко, 300мл. мляко и 1.5 вода. всичката течност завря за 35 мин.

Офлайн

0

#6 11.03.2011 23:51:08

tirex
Редови

От: Хасково
Регистриран: 05.12.2009

Anjsan ако същият като на баща ми е немски неговият се казваше juwel  те нямат помпа държат се в ръцете докато загрее резервоара . Започва да излиза по малко бензин от дюзата и като го запалиш от самата топлина започва по някакъв начин се получава налягане в резервоара и запова да гори като горелка.С много тънка стоманена тел трябва да му почистваш дюзата от време на време за щото се запушва от горенето .

Офлайн

0

#7 12.03.2011 00:05:52

RELAX
Модератор

Имаш + от мен, за придобивката и представянето.

Arshinkov, това наистина работи като реактивен двигател! Много добър примус /примитивен/, но качествен!

- Не разбрах само - легенчето за спирта допълнително ли си го пригаждал за побиране на по-голям обем спирт?

- Оригиналното не вършеше ли работа?

- Правил ли си тест - с пълен резервоар, колко е времето на ефективно горене?

- Горивото - "бензина", обикновен ли е или "ZIPPO" ~ аналози?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#8 12.03.2011 00:15:32

Arshinkov
Редови

RELAX написа:

Имаш + за придобивката и представянето.

Arshinkov, това наистина работи като реактивен двигател! Много добър примус /примитивен/, но качествен.

Не разбрах само - легенчето за спирта допълнително ли си го пригаждал за побиране на по-голям обем спирт?

Оригиналното не вършеше ли работа?

Правил ли си тест - с пълен резервоар, колко е времето на ефективно горене?

Горивото - бензина, обикновен ли е или "ZIPPO" ~ аналози?

1.Легенчето за спирта е допълнително заради студеното време, оригиналното трябва да се досипва 2-3 пъти за да загрее резервоара.

2.Пълен резервоар събира 250мл. бензин, достатъчен за двама души да стоплят душите, за закуска кафе+сухо мляко, за обяд супа+пържени картофи, и за вечеря наденичка.

3.Работи с най обикновен бензин 95, не съм пробвал Zippo, мисля че обикновения бензин му е по високо октановото число не съм сигурен. Може би с бензин Zippo ще мирише по малко. smile

Офлайн

0

#9 12.03.2011 00:20:01

Arshinkov
Редови

Аналози на горивото, Газ за горене, спирт

Офлайн

0

#10 12.03.2011 00:31:40

RELAX
Модератор

Arshinkov написа:

Аналози на горивото, Газ за горене, спирт

А с тях пробвал ли си?

Ако си пробвал - какви са ти впечатленията?

Офлайн

0

#11 12.03.2011 00:34:46

Arshinkov
Редови

При нужда нямам оплаквания вършат работа можеш да си сготвиш манджица, но горивото свършва по бързо заради по слабото КПД и нуждата примуса да работи по дълго време в сравнение с бензина.

Офлайн

0

#12 12.03.2011 10:07:28

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Трябва да разровя мазето на старият ни апартамент, от братския СССР баща ми беше купил такова примусче, но с помпичка, голем дзвер беше(примусчето де big_smile ) По спомени обаче, беше маааалко по- голямо от това. Освен това се съхраняваше в алуминиева котелка с капак, която съответно става на тенджера, а какапът на канче.
Страхотна придобивка е твоето, честито!

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#13 12.03.2011 18:51:00

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Шмель 4 се казва дзвера. Скоро ще го ремонтирам и ще го пусна за подаряване. Ремонта се изразява в счупена игла за почистване на дюзата но и така работи без проблем. Мисля че, и зип комплекта е пълен.

Офлайн

0

#14 12.03.2011 19:10:02

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Погледнах снимки в гугъл- не е Шмель 4, онова е по- ретро и тенджерата е по- дълбочка(а може и да не е, ама такива са ми спомените) big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#15 13.01.2012 21:42:45

sika
Блокиран

От: Гданск ,Полша
Регистриран: 27.11.2011

Аршинков, имаш ли понятие каква е марката на твоят полски примус?

Яворе ,ако говориш за по-стар модел Шмель 4 ,то може да е Шмель 2

Високи сини планини!За сто години пет войни!
А пък реките, езерата!За сто години пет преврата!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff