XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 01.02.2018 12:14:56

Емос
Редови

От: Юпитер
Регистриран: 17.06.2016

Брашно от кората на дърветата.

Можем да опечем хляб или питка от кората на дърветата. Брашното от кората на дърветата е хранителна добавка и ще ни насити. Но не всички кори се ядат. В здравословното меню влизат например бреза, върба, явор, бор.
Ако ще ядем сурова кора трябва да се събират по-меките части от кората, външната кора е твърда и не се яде. Ако от кората тече смола или други течности още по-добре. Трябва да се дъвче много добре.
Най-добре е кората да се нареже на ленти и да се сготвят, като в вид на спагети. Могат да се добавят подправки, сос от зеленчуци или да се сложи зеленчук, за да стане по-вкусно.
Начина за приготвяне на питка и хляб е когато имаме добре изсъхнала кора. Смила ме я до фино брашно. Смесваме с вода и сол и опичаме на предварително нагрятия камък (без олио или тигани), накрая се насищаме. Най-естествения начин за приготвяне на питка или хляб, директно от богатството на природата.

Може да е много трудно, но аз не се предавам.

Офлайн

2

#2 01.02.2018 15:09:26

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Отг: Брашно от кората на дърветата.

Пробвал ли си досега такова тесто или констатираш, че е възможно?Понеже ми стана интересно.

Офлайн

0

#3 01.02.2018 15:45:40

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ами да предположим, че момчето е чело книжки и е любознателно. Или препрочита стари теми, защото вече е писано по въпроса.

Офлайн

0

#4 01.02.2018 16:42:40

Емос
Редови

Не, не съм и много искам да направя питка от кората на бор. Кората на бора е много полезна, съдържа много витамини и е хранителна. Но ако използваме само кора от бор, ще има силен аромат на бор, за това слагаме подправки.
От борови клонки може да се направи брашно и това брашно е срещу акара, кърлежите по пчелите, които им изпиват кръвта.
Нямам хъс, а и ако вземем кората на някое дърво, дървото ще загине.

Офлайн

0

#5 01.02.2018 17:59:50

пацо
Редови

Не е задължително да съсипваш здраво дърво.
Има достатъчно паднали от бури дървета или повалени от братята" роми" ,които вземат най дебелите и достъпни дървета и оставят след себе си леш (май почнах да се отклонявам но това ми е болна тема).

Офлайн

1

#6 01.02.2018 20:39:15

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Ето как може да се приготви чипс от кората на бор

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

3

#7 01.02.2018 20:52:33

Емос
Редови

Добра идея, преди 2 и половина години, имаше пожар в гората. Сега е останало сечище и има повалени дървета както казвате @пацо. Има малки и големи клони от бор, но са паднали от преди 2 години. Кората не е качествена и е замърсена с времето и животинките. За това ще търся наскоро паднали и далече от мястото където е бил пожара. Не се отклоняваме от темата, напротив много полезна информация. Търсим паднали дървета от буря, дърветата които са изядени от бръмбари корояди не ги ползваме (освен ларвите за риболов), проверяваме дали са прясно паднали, счупени, дали кората е чиста и няма буболечки, ако търсим кора от бор, кората е суха и твърда. Ако няма чисти кори, махаме външните части и когато стане чисто, прибираме дървесните кори. След това измиваме добре кората (не е препоръчително), ако сме измили кората трябва да изсъхне, по-бързо до огън.
След като стане сухо за смилане, го смиламе до фино. Ако нямаме нищо като подправки и продукти от цивилизацията. Ползваме вода, сол (добита от солен извор, река), търсим растения, подправки диво и естествено растящи. Смесваме с брашното и месим питки, хляб. Ако открием яйца на птици, например от пъдпъдъчи, можем да направим палачинки (вместо олио ползваме животинска мас)
В цивилизацията имаме всички продукти: сол, вода, подправки, бакпулвери, набухватели и т.н.

Както показва г-н @RELAX корите на дърветата имат много начини за приготвяне на препитание и други полезни изобретения.

Офлайн

0

#8 01.02.2018 22:57:58

пацо
Редови

Само трябва да внимаваш с дървесните (особено иглолистните)т.к.не всички са безопасни !Преди да предприемеш нещо първо се поинтересувай от някой запознат!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff