XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 13.02.2018 10:25:55

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Отг: Ревю на моя комплект за оцеляване -

dellman написа:

След като се наиграхме с всички мощни фенери с по над 10К лумена и доста нагоре решихме да видим бюджетните и ЕДЦ фенерчета на какво положение са. Тези които баха с една и две АА Ni-MH 1,2 V акумулатори почти бяха сдали багажа от студа. Работеха на най-ниските си режими и почти веднага изгасваха, студа си им оказа влияние. След това пробвахме мъниците с 16340/RCR123 Li-ion 3,6-3,7 V акумулатори. При тях положението беше по-добро заради химията, но фенерчетата не палеха в турбо/силен режим в зависимот кой модел какъв има. Минахме и на 18650 фенерите, като интересното е че при тях не се забеляза никакво влияние от студа. Напрежението на клетките като го мерихме после беше се смъкнало доволно, но нямаше никакъв проблем с тях, при все че трябва да е обратното. Единственото, което издържа на студ е първичния литий, такъв тип батерии се използват за резерви или при лошо време. Цената е към 4лв за бройка в популярните формати АА, ААА и CR123, така че го имай в превид това за да си набавиш някоя и друга бройка от тях.
Калъфчето за което питаш аз съм си го купил от официалния вносител на марката - http://shop.olight.bg/

Поздравление за изчерпателната информация и споделения опит.
Това че 18650 са се представили добре в студа независимо че напрежението им е спаднало е интересно.
Според мен спадането на напрежението (разреждането) не достатъчен критерии за да се определи състоянието на батериите. По-важно е каква мощност (ток*напрежение) батерията може да извади в конкретната ситуация. Тоест батерия 18650 и 14500/16340 може да са се разредили до едно и също напрежение, но 18650 в студа може да "извади" по-голям ток от 14500/16340. Пълна яснота може да получим ако имаме разрядните криви на различните батерии. За съжаление те обикновенно са само при оптималната температура. Рядко производителите дават същите графики при други температури. Някой фирми обаче предлагат софтуер за изчисление на времето при зададени параметри като: консумирана мощност във ватове, температура и минимално напрежение на разреждане.

Последно редактиран от Orlov (13.02.2018 10:32:07)

Офлайн

1

#47 13.02.2018 11:32:53

dellman
Редови

Регистриран: 24.05.2012

Orlov написа:

Поздравление за изчерпателната информация и споделения опит.
Това че 18650 са се представили добре в студа независимо че напрежението им е спаднало е интересно.
Според мен спадането на напрежението (разреждането) не достатъчен критерии за да се определи състоянието на батериите. По-важно е каква мощност (ток*напрежение) батерията може да извади в конкретната ситуация. Тоест батерия 18650 и 14500/16340 може да са се разредили до едно и също напрежение, но 18650 в студа може да "извади" по-голям ток от 14500/16340. Пълна яснота може да получим ако имаме разрядните криви на различните батерии. За съжаление те обикновенно са само при оптималната температура. Рядко производителите дават същите графики при други температури. Някой фирми обаче предлагат софтуер за изчисление на времето при зададени параметри като: консумирана мощност във ватове, температура и минимално напрежение на разреждане.

Благодаря, личния опит винаги е най-полезен спрямо каквато и да е документация и теории на харития. Има го момента обаче, че условията с личния опит почти никога не са еднакви и едно и също нещо ще бъде с различен резултат в зависимост от условията. Прав си за това, че пада на напрежението не е достатъчен критерии да се определи в какво състояние е дадена клетка, но понеже нямаше проблеми с 18650-ките ги замерихме. Това разбира се ни се стори странно на всички, понеже се очакваше съвсем друго нещо. Използваните клетки в случая бяха LG INR18650-HG2 3000mAh - 20A, Sanyo NCR18650GA 3350mAh - 10A и Sony US18650VTC6 3120mAh - 30A, прясно заредени. Дори и да пусна разрядните криви на тези акумулатори, то информацията в тях няма да е вярна, защото както си споменал тестовете се правят при оптимална темература и определено от трезви тестващи за разлика от моя случай big_smile.

Офлайн

2

#48 13.02.2018 12:57:46

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Ползвал съм китайски Sipik в кучи студ с литиева батерия и си бачка идеално. Ама той си бачка идеално и с 1,5V алкална батерия.

Въобще, що се отнася до фенери, съм огромен фен на евтини китайски пръчки. За цената (и теглото) на скъп фенер, можеш, да си вземеш няколко Sipik-a, и да си носиш 2-3. Хем имаш резервни, хем имаш, да дадеш на някой друг, който няма светлина.

От всички фенерчета, които съм ползвал, най-скъпия ми се прецака най-бързо. Евтините ми все още си бачкат безотказно.

Офлайн

2

#49 13.02.2018 15:13:20

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Щом напрежението на батерията е спаднало в следствие на студ /повишаване на вътрешно съпротивление от ниската температура/ то спада и капацитета водещо до по нисък общ разряден ток. То това е логично. В студено време колата пали по-бавно и по-трудно. Никоя уВажаваща себе си компания няма изгода да известява за тези температурни криви. Нали трябва да се купува продукцията.
пп Едно време пещерняците си бяха направили подобни криви на лабораторна основа. Но то тогава имаше две, три марки батерии.

Офлайн

1

#50 13.02.2018 17:30:53

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Okdalf написа:

Щом напрежението на батерията е спаднало в следствие на студ /повишаване на вътрешно съпротивление от ниската температура/ то спада и капацитета водещо до по нисък общ разряден ток. То това е логично.

В конкретния случай примера беше за разликата в спада на капацитета поради ниската температура при батерии с еднаква химия (литиево-йонни), но различен обем (18650 срещу 14500/16340).
И резултата е че:
- независимо какаво ни заблуждават жените "размера има значение" и по-големия винаги печели;
- за разлика от двубоя между Давид и Голиат, по-дребния е губещ.
Това е накратко.

Последно редактиран от Orlov (13.02.2018 17:34:16)

Офлайн

2

#51 13.02.2018 18:49:27

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

За повишеното вътрешно съпротивление, обема е без значение. Химията си е химия. Няма промяна във времето за разлика от други нАуки.:)
Иначе за размера съм съгласен.

Офлайн

0

#52 15.02.2018 16:07:13

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Okdalf написа:

За повишеното вътрешно съпротивление, обема е без значение. Химията си е химия. Няма промяна във времето за разлика от други нАуки.:)
Иначе за размера съм съгласен.

Не е съвсем така. по-големия обем е свързан с по-голяма повърхност между "електродите". И тъй като съпротивлението е обратнопропорционално на проводимостта, която е пропорционална на площта на "проводника"...

Офлайн

3

#53 15.02.2018 23:16:57

plamenvolodiev
Редови

Регистриран: 21.12.2015

Много благодаря за изчерпателните мнения на всички. Взех си доста поуки и изводи, друго си е когато някой по разбиращ раздъвчи всичко. Спирам с осветлението, че размих май темата smile

Don't panic be prepared
ВИДЕО КАНАЛ - https://www.youtube.com/channel/UCmCdly2pZ_6qIHQ2I3KMUUg
ФЕЙСБУК СТРАНИЦА - https://www.facebook.com/BgAdventureTime/

Офлайн

0

#54 17.02.2018 19:27:38

plamenvolodiev
Редови

Регистриран: 21.12.2015

Господа, да си преминем към темата  , ето го завършека на комплекта за оцеляване, раницата в която стои комплекта. Отворен съм за съветите Ви :

Don't panic be prepared
ВИДЕО КАНАЛ - https://www.youtube.com/channel/UCmCdly2pZ_6qIHQ2I3KMUUg
ФЕЙСБУК СТРАНИЦА - https://www.facebook.com/BgAdventureTime/

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff