XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 20.12.2017 23:57:22

plamenvolodiev
Редови

Регистриран: 21.12.2015

Отг: Ревю на моя комплект за оцеляване -

Пропуснах , акумулаторните може както обикновенните да се ползват навсякъде ?

Don't panic be prepared
ВИДЕО КАНАЛ - https://www.youtube.com/channel/UCmCdly2pZ_6qIHQ2I3KMUUg
ФЕЙСБУК СТРАНИЦА - https://www.facebook.com/BgAdventureTime/

Офлайн

0

#32 21.12.2017 00:34:34

plamenvolodiev
Редови

Галимунди написа:

Това че комплектчето се явява част от раница за зомби апокалипсис, променя цялата концепция. При това положение изискването за минимизиране на оборудването вече не е толкова важно. Въпреки това аз лично бих подходил малко по-различно. След като цялата раница е един авариен пакет, отделните комплекти ще са строго специализирани. Примерно - аптечка, инструменти, въжета, огън, риболов и т.н. Така с много по-малко ровене ще откривам нужното.

Така е прав си че не поднесох правилно нещата в заглавието.Но не е проблем да остане така, разглеждаме комплекта като индивидуален. И без това няколко пъти съм го носил съвсем отделно. Пък и дали е сам , дали в раница, все трябва да намалявам теглото.

Не знам дали тук е удачно да посна,  но это част от другите допълнения от раницата. Както написах скоро ще Ви покажа и завършения вид, не само тези комплекти , но и доста допълнения- ножове, мачете, манерка и джунжориите по джобовете из раницата.

Don't panic be prepared

Офлайн

0

#33 21.12.2017 01:43:07

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

@П.Володиев, добри видеа, но много чантички 'баче, в които можеш да се изгубиш - коя кога точно да вземеш на поход - и дали са взаимозаменяеми или допълващи се, балига?...Ако с теб са всички е ОК, но раницата има капацитет все пак ...

П.П. Не видях предложение за зелените тубуси, които ти изпратих - как си ги измислил и включил към екипировката - интересно ще е твоето виждане за тях ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#34 21.12.2017 12:05:22

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

plamenvolodiev написа:
Галимунди написа:

Това че комплектчето се явява част от раница за зомби апокалипсис, променя цялата концепция. При това положение изискването за минимизиране на оборудването вече не е толкова важно. Въпреки това аз лично бих подходил малко по-различно. След като цялата раница е един авариен пакет, отделните комплекти ще са строго специализирани. Примерно - аптечка, инструменти, въжета, огън, риболов и т.н. Така с много по-малко ровене ще откривам нужното.

Така е прав си че не поднесох правилно нещата в заглавието.Но не е проблем да остане така, разглеждаме комплекта като индивидуален. И без това няколко пъти съм го носил съвсем отделно. Пък и дали е сам , дали в раница, все трябва да намалявам теглото.

Точно това ми беше идеята. Но пък ми хрумна и друга идея - това че комплекта е в раницата, не пречи да го направиш универсален. Примерно при нужда да се вади и да се ползва отделно. Но тогава трябва да се добавят липсващите неща за които говорихме и да се редуцират излишните. Много често се изоставя раницата, примерно в базов лагер, но това не означава, че трябва да си неподготвен.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

1

#35 21.12.2017 23:34:53

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

plamenvolodiev написа:

Пропуснах , акумулаторните може както обикновенните да се ползват навсякъде ?

Обикновените акумуларони АА могат. Тези с означенията 14500, 18650... бе избощо с цифрите(това са всъщност дебелината и дължината на батерията в мм) са с номинал 3,7в и не всеки уред може да работи с тях. Нали едно е фото-сапунерка с 2АА батерии по 1,2в, друго е с 2х3,7(а заредени са 4,2), просто ще изпуши. Това най- общо казано. Или за по- лесно освен четенето по корпуса: Обикновените акумулаторни АА(никел метал хидридни- NiMh) са същите по форма и вид като обикновените АА, а тези с по- високото напрежение(литиево- йонни LiIon) са същите по размер, но с по- плоски контакти, често я няма изразената "пъпка" на плюса, но не винаги! smile

Последно редактиран от Yavor (21.12.2017 23:40:00)

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#36 22.12.2017 14:08:38

dellman
Редови

Регистриран: 24.05.2012

plamenvolodiev написа:

Благодаря за съветите за фенерите. Но няколко неща не са ми ясни и наистина не съм се интересувал, почнали сте темата, по лесно ми е тук направо да попитам:
Каква е разликата между обикновената батерия аа и тази  14500 Efest , виждам че едната не се презарежда е тази е презареждаема. А разликата във волтовете ?
Дават по силна светлина , но колко издържат и за колко време я дават , повече ли или по малко от дурасел да кажем?
Важно:
IMR батериите имат ниско вътрешно съпротивление, което може да доведе до високо крайно напрежение, когато се зареждат в някои зарядни. Моля, проверявайте напрежението на батериите след зареждането им (например с мултицет), дали са заредени повече от 4.2в. Ако са заредени повече от 4.25в, може да съкратите живота им. Ако са над 4.5в, могат дори да се повредят. Ако използваното зарядно ги зарежда повече от проръчителното, спрете да го използвате!

Всички ли презареждащи се батерии трябва да се проверяват както тук са да ли инструкция, ако си купя мултицет, обикновените ще мога ли да им гледам заряда, да си ги проверявам от време на време ? (мулти цета с него може и акумулаторите на колата да си гледам ? )
Ако искаш по-силна светлина и не ти се занимава с акумулаторни батерии този вариант е добър: - значи все пак има нещо което не е ок на тези акумулаторни, а и обикновените батерии разбирам според това дават по силна светлина ?

zanflare F2S LED Flashlight  -  6500 - 7000K  BLACK - тозис какви батерии е 2бр аа или само ааа ?В тоя сайт не обечат да дават много обяснения.

Определено ще си поръчам препоръките на тези фенери- и аз като доста от хората във форума обичам да си имам някакви неща, повече , повече, и даже с риск въобще да не ги използвам, но ми е готино когато съм запознат със тях и ги ценя по някакъв начин, както вие.

Към комплекта съм предвидил вече смяна на фенера с компактен - ААА батерия , Astrolux модел A01 , отново след препоръка във форума. Тествах го доста и определено съм доволен.

Челника също съм намисли да го заменя за Olight smile но го очаквам като подарък, скоро май ще ми го подарят.

Здравей и се извинявам, че отговарям малко със закъснение, но сега мога.
Относно батериите, колегата Yavor го е обяснил разбираемо и не е необходимо да му преразказвам мнението, но ще добавя още малко инфо съобразено с въпросите ти.
За фенера zanflare F2S LED Flashlight  -  6500 - 7000K  BLACK в линка си е написано, че работи с 2хАА батерии. Това ще рече, че фенера може да се ползва с Алкални и презареждаеми NiMh батерии. Съмнява ме да издържи на 2х14500 3.7V акумулатори, но ако някой е пробвал нека сподели.
За презареждаемите LiIon акумулатори не е необходимо да си ги проверяваш с мултицет. Достатъчно е да си вземеш едно хубаво зарядно, може и универсално такова и няма да имаш грижи. При многото тестове на зарядни, LiIon   акумулатори се наблюдава факта, че самите клетки не се зареждат до 4.2V, а до 4.18-4.19V някъде. Има хубави зарядни, които поддържат зареждане и до 4.35V съобразено с химията на батерията, основно IMR. Те стандартно не работят на такъв режим и съответно няма как да презаредиш клетките. И накрая пак да дам съвет като си купуваш презареждаеми акумулатори не прави компромис с тях и заложи на доказали се производители, за да няма неприятни изненади после. За бюджетни NiMh погледни IKEA Ladda, аз лично съм заложил на Eneloop и Fujitsu за NiMh акумулатори, като имам черни и цветни(тематичен вариант на белите) такива за да ми е шаренко.
С фенера Astrolux A01 нещо не можахме да се спогодим. Играх си доста с модела, но така и не си взех бройка за мен. За сметка на това съм го поръчвал за приятели и познати. Моят ААА фенер, ойто си ползвам е Fenix E05(2014). Малко по-слабичък е като лумени, но за метка на това е много по-компактен. Сега съм си поръчал друг мъник - Olight i3E CU EOS, заедно с универсалното USB зарядно на Olight с цел ползване от паур банка, ако се наложи. Фенерчето е само с един режим, което може да се брои за недостатък, но на мен просто ми харесва и се пречупих та го поръчах big_smile .
Какъв модел челник ще ти подаряват, спрял ли си се на някой конкретен ? Аз ползвам Olight H1R Nova (NW) за челник, защото е малък и за моето ползване на челник е подходящ.

Офлайн

0

#37 22.12.2017 14:44:40

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Според мен от логистична гледна точка е желателно да заложиш на еднотипни батерии. Вземи си фенер и челник който може да рабтои както с литиево-йонни 14500 така и с АА батерии. АА батериите са в 3 разновидности:
- еднократни алкални - достъпни и евтини. 30 стотинки бройката в Икеа;
- акумулаторни NiMh - независимо че не си ги ползвал на всеки 6 месеца трябва да ги дозареждаш. Както спомена колегата Dellman, тези от Икеа са иделани;
- еднократни литиеви - скъпи, но работят при много ниски температури. Хубаво е да държиш поне 2 броя от тях. Имат голям ток на късо и може да си палиш огън с тях в случай на нужда.
Ето ти препоръка за такъв челник:
ThruNite TH20 high output and light weight AA battery LED headlamp
http://www.thrunite.com/thrunite-th20-h … -headlamp/
В момента ThruNite правят 20% коледно намаление. Този челник ще ти излезе 24$ + няколко долара за транспорт.
ThruNite имат склад в Европа така че бързо ще пристигне. Аз лично отдавна се оглеждам за него и може скоро да го поръчам.
Независимо какво ще си вземеш като фенер и челник, търси вариант с неутрална светлина: 4500-5000К.

Последно редактиран от Orlov (22.12.2017 14:47:59)

Офлайн

1

#38 10.01.2018 22:38:22

plamenvolodiev
Редови

RELAX написа:

@П.Володиев, добри видеа, но много чантички 'баче, в които можеш да се изгубиш - коя кога точно да вземеш на поход - и дали са взаимозаменяеми или допълващи се, балига?...Ако с теб са всички е ОК, но раницата има капацитет все пак ...

П.П. Не видях предложение за зелените тубуси, които ти изпратих - как си ги измислил и включил към екипировката - интересно ще е твоето виждане за тях ...

Оправям се аз с чантичките, тук е идеята да стоят в раницата ми и при спешна нужда да я грабна със себе си. Засега се побират, скоро ще имам клипче за цялостната ми концепция, както коментирах вече. А по повод тубосчетата, вече съм им намерил калъфче, лепнал съм и лепенките, напълнил съм ги, но не съм ходил сред природата още с тях. Скоро ще направя специално видео за тях. Мисля че на много хора ще им харесат, аз бях много очарован за първи път като видях от теб. Още един път благодарности.

Don't panic be prepared

Офлайн

0

#39 11.01.2018 22:24:43

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Галимунди написа:

Надявам се не се сърдиш. Забележките са абсолютно добронамерени и са с цел да помогна, не да се подигравам или заяждам.

Абе, здраво си го наряза ти момчето.

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#40 06.02.2018 23:50:28

plamenvolodiev
Редови

Здравейте господа. Отново леко отклонение на темата с комплекта за оцеляване, но пък тези неща са част от него, тъй че е нормално да ги доизясня, поне за мен си де, но мисля че и доста други хора не са толкова в час с батериите smile . Като цяло и нам мен ми се иска страшно много всичко да е в един стандарт, както Орлов спомена. Затова ще кажа направо какво съм си харесал , за да ми кажете с какви батерии да се съчетая и с какви зарядни къмтях.
Челник - Olight H1 Nova 500lm (твоя е по нов модел или ?)- може да работи CR123 3V 1600ma/h, която е в комплект. Може да се използват и презареждаеми батерии тип RCR123 3,7V.  За него какво зарядно трябва- в случая презареждаемата батеря? Ще си взема и задължително - универсално зарядно устройство Olight UC - то става ли за ааа и аа презареждаеми батерии. Претполагам ще зареди и батерията на Челник - Olight H1 Nova 500lm или тук вече бъркам ?
По повод зарудните, това на Olight UC може ли да зареди 3.7V акумулатори , а вобще няма ли някакво стандартно което може да зарежда и едните и другите и да обхваща всички видове размера ааа, аа , като това например ? https://www.gearbest.com/chargers/pp_174044.html
Аз имам едно обикновенно китайско с което си зареждам за вкъщи батериите, това от https://www.gearbest.com/chargers/pp_272183.html го разбрахче е за 3.7 волтовите.
Не знам и аз се обърках вече, искаше ми се да са по простички нещата. Да имам готини осветителни джаджи и винаги да имат хубава светлина, а ако нямат да мога да си ги заредя бързо беза да се мудя коет къде да пъхна и няма ли да го съсипя при зарядката. Но определено прогресирам, доста добре обяснихте повечето неща, просто явно ми трябва време и още разяснения smile Благодаря за което на всички Ви.

dellman написа:
plamenvolodiev написа:

Благодаря за съветите за фенерите. Но няколко неща не са ми ясни и наистина не съм се интересувал, почнали сте темата, по лесно ми е тук направо да попитам:
Каква е разликата между обикновената батерия аа и тази  14500 Efest , виждам че едната не се презарежда е тази е презареждаема. А разликата във волтовете ?
Дават по силна светлина , но колко издържат и за колко време я дават , повече ли или по малко от дурасел да кажем?
Важно:
IMR батериите имат ниско вътрешно съпротивление, което може да доведе до високо крайно напрежение, когато се зареждат в някои зарядни. Моля, проверявайте напрежението на батериите след зареждането им (например с мултицет), дали са заредени повече от 4.2в. Ако са заредени повече от 4.25в, може да съкратите живота им. Ако са над 4.5в, могат дори да се повредят. Ако използваното зарядно ги зарежда повече от проръчителното, спрете да го използвате!

Всички ли презареждащи се батерии трябва да се проверяват както тук са да ли инструкция, ако си купя мултицет, обикновените ще мога ли да им гледам заряда, да си ги проверявам от време на време ? (мулти цета с него може и акумулаторите на колата да си гледам ? )
Ако искаш по-силна светлина и не ти се занимава с акумулаторни батерии този вариант е добър: - значи все пак има нещо което не е ок на тези акумулаторни, а и обикновените батерии разбирам според това дават по силна светлина ?

zanflare F2S LED Flashlight  -  6500 - 7000K  BLACK - тозис какви батерии е 2бр аа или само ааа ?В тоя сайт не обечат да дават много обяснения.

Определено ще си поръчам препоръките на тези фенери- и аз като доста от хората във форума обичам да си имам някакви неща, повече , повече, и даже с риск въобще да не ги използвам, но ми е готино когато съм запознат със тях и ги ценя по някакъв начин, както вие.

Към комплекта съм предвидил вече смяна на фенера с компактен - ААА батерия , Astrolux модел A01 , отново след препоръка във форума. Тествах го доста и определено съм доволен.

Челника също съм намисли да го заменя за Olight smile но го очаквам като подарък, скоро май ще ми го подарят.

Здравей и се извинявам, че отговарям малко със закъснение, но сега мога.
Относно батериите, колегата Yavor го е обяснил разбираемо и не е необходимо да му преразказвам мнението, но ще добавя още малко инфо съобразено с въпросите ти.
За фенера zanflare F2S LED Flashlight  -  6500 - 7000K  BLACK в линка си е написано, че работи с 2хАА батерии. Това ще рече, че фенера може да се ползва с Алкални и презареждаеми NiMh батерии. Съмнява ме да издържи на 2х14500 3.7V акумулатори, но ако някой е пробвал нека сподели.
За презареждаемите LiIon акумулатори не е необходимо да си ги проверяваш с мултицет. Достатъчно е да си вземеш едно хубаво зарядно, може и универсално такова и няма да имаш грижи. При многото тестове на зарядни, LiIon   акумулатори се наблюдава факта, че самите клетки не се зареждат до 4.2V, а до 4.18-4.19V някъде. Има хубави зарядни, които поддържат зареждане и до 4.35V съобразено с химията на батерията, основно IMR. Те стандартно не работят на такъв режим и съответно няма как да презаредиш клетките. И накрая пак да дам съвет като си купуваш презареждаеми акумулатори не прави компромис с тях и заложи на доказали се производители, за да няма неприятни изненади после. За бюджетни NiMh погледни IKEA Ladda, аз лично съм заложил на Eneloop и Fujitsu за NiMh акумулатори, като имам черни и цветни(тематичен вариант на белите) такива за да ми е шаренко.
С фенера Astrolux A01 нещо не можахме да се спогодим. Играх си доста с модела, но така и не си взех бройка за мен. За сметка на това съм го поръчвал за приятели и познати. Моят ААА фенер, ойто си ползвам е Fenix E05(2014). Малко по-слабичък е като лумени, но за метка на това е много по-компактен. Сега съм си поръчал друг мъник - Olight i3E CU EOS, заедно с универсалното USB зарядно на Olight с цел ползване от паур банка, ако се наложи. Фенерчето е само с един режим, което може да се брои за недостатък, но на мен просто ми харесва и се пречупих та го поръчах big_smile .
Какъв модел челник ще ти подаряват, спрял ли си се на някой конкретен ? Аз ползвам Olight H1R Nova (NW) за челник, защото е малък и за моето ползване на челник е подходящ.

Don't panic be prepared

Офлайн

0

#41 07.02.2018 10:33:01

biolander
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 09.11.2011
Уеб-сайт

мога да ти отговоря за зарядните, Опуса е чудесен (според това което съм чел), Лиитокалата 100 също е добра - имам я. Писано е доста тук за нея. Тя също зарежда всякакви батерии - и металхидридни и литиеви. Ако търсиш нещо по ефтино от опуса с много слотове - https://www.gearbest.com/chargers/pp_591372.html . Мой близък го ползва повече от година, ужасно доволен е от него.

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Офлайн

3

#42 07.02.2018 23:56:58

dellman
Редови

plamenvolodiev написа:

Здравейте господа. Отново леко отклонение на темата с комплекта за оцеляване, но пък тези неща са част от него, тъй че е нормално да ги доизясня, поне за мен си де, но мисля че и доста други хора не са толкова в час с батериите smile . Като цяло и нам мен ми се иска страшно много всичко да е в един стандарт, както Орлов спомена. Затова ще кажа направо какво съм си харесал , за да ми кажете с какви батерии да се съчетая и с какви зарядни къмтях.
Челник - Olight H1 Nova 500lm (твоя е по нов модел или ?)- може да работи CR123 3V 1600ma/h, която е в комплект. Може да се използват и презареждаеми батерии тип RCR123 3,7V.  За него какво зарядно трябва- в случая презареждаемата батеря? Ще си взема и задължително - универсално зарядно устройство Olight UC - то става ли за ааа и аа презареждаеми батерии. Претполагам ще зареди и батерията на Челник - Olight H1 Nova 500lm или тук вече бъркам ?
По повод зарудните, това на Olight UC може ли да зареди 3.7V акумулатори , а вобще няма ли някакво стандартно което може да зарежда и едните и другите и да обхваща всички видове размера ааа, аа , като това например ? https://www.gearbest.com/chargers/pp_174044.html
Аз имам едно обикновенно китайско с което си зареждам за вкъщи батериите, това от https://www.gearbest.com/chargers/pp_272183.html го разбрахче е за 3.7 волтовите.
Не знам и аз се обърках вече, искаше ми се да са по простички нещата. Да имам готини осветителни джаджи и винаги да имат хубава светлина, а ако нямат да мога да си ги заредя бързо беза да се мудя коет къде да пъхна и няма ли да го съсипя при зарядката. Но определено прогресирам, доста добре обяснихте повечето неща, просто явно ми трябва време и още разяснения smile Благодаря за което на всички Ви.

Колега, нещата не са толкова сложни колкото ги описваш, просто доста хаотично си нахвърлял желанията и въпросите си и може би това да те обърква. Ще карам едно по едно с отговора при сходните въпроси.
Първо за челника:
Чудесен челник си си харесал. Много компактен, лек и въобще не се усеща при ползване. Olight имат два челника в тази категория - Olight H1 Nova и Olight H1R Nova. Двата модела се различват по това, че единия е презареждаем(Olight H1R Nova), а другия Olight H1 Nova НЕ е. От тук идва и разликата в комплектовката на двата модела - при зареждаемия модел в комплекта има RCR123 3,7V акумулатор и USB зарядно. Моя челник е точно презареждаемия вариант Olight H1R Nova. И двата челника на Олайт работят с първичен литий CR123 3V 1600mah, както и с RCR123 3,7V акумулатори.
Ето ревюта и на двата модела, където може да прочетеш нещо повече за тях:
Olight H1R Nova от Marchinkov
Olight H1 Nova от GeorgiNN

За Универсалното зарядо Olight UC:
Причината да си закупя точно това зарядно е, че идеята ми е да си доразвия походния електронен комплект. Мина ми времето да мъкна какви ли не джунджурии с мене и съм на вълна минимизиране и олекотяване на екипировката. Това задължително води до определени компромиси, но за някои неща могат да се направят. Основното ми походно зарядно е Skilhunt M1, което е аналогично на LiitoKala Lii - 100. Сега след като си взех и Olight UC имам повече опции при изготвянето на комплект според моята камбанария. Въпросното USB зарядно Olight UC зарежда Li-ion 3,6-3,7 V акумулатори в размер от 10180 до 26650 и Ni-MH 1,2 V акумулатори в размер АА и ААА.
Ето ревюта и на двата модела, където може да прочетеш нещо повече за тях:
Универсално магнитно зареждащо устройство - Olight UC от Ко54 и GeorgiNN
Olight UC - подробно ревю от Хейнрих
След като прочетеш всичко от лнковете ще разбереш, че не е толкова сложно нищо и въпросното зарядно ще зарежда 3,6-3,7V RCR123/16340 акумулатори за Olight H1 Nova wink

За Униерсалните зарядни:
В наши дни колега има всякакви неща, включително и зарядни покриващи повечето химии и размери акумулатори. Само пари да имаш и да ти се харчат. Топ зарядното все още е SKYRC MC3000. Невероятен модел с множество опции, на съответната цена разбира се. Има и бюджетни варианти, които си заслужават за общо ползване. Ето, Матейката ти е препоръчал вече едно такова зарядно - Liitokala Lii - 500. Общо вето това е зарядното, което аз най-много съм поръчвал за приятели и познати и кажи речи всички са доволни от него. От известно време обаче на сходна цена има малко по-добрър вариант и това е зарядното Zanflare C4. Аз лично ако трябваше да си взема бюджетно зарядно, бих заложил на посочения от теб Opus BT - C3100 V2.2. За мен лично, това е по-добрия избор, но всеки си има различни претенции и неща, на които държи при зарядните. Моите се покриват от Опуса. Изброените модели обаче не са подходящи за комплекти, раници и пр.; те са зарядни за домашно ползване. За комплекти обикновено се избира компактен USB модел, по възможност с USB out, демек да се ползва като powerbank, както и зарядно като Olight UC.

Офлайн

3

#43 11.02.2018 21:00:11

plamenvolodiev
Редови

Много благодаря за изчерпателните отговори. Доста добре са написани и другите статии и ревюта. Доста неща ми се изясниха. Да обобщя, взимам си Olight H1R Nova  , взимам си и резервна батерия за него за всеки случай. Може да си поръчам и кейсче, но от къде ? (наистина е яко старото кейсче, иска ми се да го имам и него)
С това зарядно в комплекта , през фенера мога да си зареждам само батериите с него. Но тази батерия може да си я зареждам и с универсално зарядно устройство Olight UC ? Отделно взимайки това зарядно, както вече разбрах мога всичко да си зареждам, а освен usb може ли в контакта да го пъхна това usb и ако объркам output или input (демек ако пъхна usb-то в адаптерчето ми да кажем на телефона блекбери), ще съсипя ли батериите ?
Отделно ще си взема някое от изброените от Вас зарядни от gearbest, и веднага нов въпрос, при тях ще покаже ли заряда на дадената пъхната батерия (даже и не презареждаемите) , или не е лошо да си взема нещо подобно, в gearbest има ли ?  : https://www.olx.bg/ad/tester-za-baterii … 3f2b14e9cf  или това  https://www.alo.bg/5066052#highlight=%D … 0%B5%D1%80
И последно , ако не е нахално, колегите преди това ми дадоха съвети за едни презареждаеми батерии от али експер, след това по хубави от ikea , реално ако взимам по скапана батерийка, няма начин да съсипя самия фенер?
Сопи за тъпите въпроси, но съм по уверен когато някой по разбиращ дава съвет.

Don't panic be prepared

Офлайн

1

#44 11.02.2018 22:49:37

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Ще ползваш ли челника в студено време?
Ако отговора е да, то тогава не можеш да разчиташ на акумулаторната батерия.
Ще трябва да ползваш батерия за еднократна употреба. Така наречения първичен литии.
Такава батерия обаче е 4 лева бройката. Но ти си преценяваш.
Това е от мен.
Вероятно знаеш, но да напомня че препоръчаните батерии от Икеа не стават на този челник.

Офлайн

0

#45 13.02.2018 00:30:58

dellman
Редови

plamenvolodiev написа:

Много благодаря за изчерпателните отговори. Доста добре са написани и другите статии и ревюта. Доста неща ми се изясниха. Да обобщя, взимам си Olight H1R Nova  , взимам си и резервна батерия за него за всеки случай. Може да си поръчам и кейсче, но от къде ? (наистина е яко старото кейсче, иска ми се да го имам и него)
С това зарядно в комплекта , през фенера мога да си зареждам само батериите с него. Но тази батерия може да си я зареждам и с универсално зарядно устройство Olight UC ? Отделно взимайки това зарядно, както вече разбрах мога всичко да си зареждам, а освен usb може ли в контакта да го пъхна това usb и ако объркам output или input (демек ако пъхна usb-то в адаптерчето ми да кажем на телефона блекбери), ще съсипя ли батериите ?
Отделно ще си взема някое от изброените от Вас зарядни от gearbest, и веднага нов въпрос, при тях ще покаже ли заряда на дадената пъхната батерия (даже и не презареждаемите) , или не е лошо да си взема нещо подобно, в gearbest има ли ?  : https://www.olx.bg/ad/tester-za-baterii … 3f2b14e9cf  или това  https://www.alo.bg/5066052#highlight=%D … 0%B5%D1%80
И последно , ако не е нахално, колегите преди това ми дадоха съвети за едни презареждаеми батерии от али експер, след това по хубави от ikea , реално ако взимам по скапана батерийка, няма начин да съсипя самия фенер?
Сопи за тъпите въпроси, но съм по уверен когато някой по разбиращ дава съвет.

Добре колега, щом си решил кой точно да е модела на челника тогава половината работа е свършена. Със зарядното, което е в комплекта може да зареждаш батерията, която идва с него !!! Тя е къстъмизирана и двата полюса са изведени от едната страна, в случая на "плюса".
За Olight UC нещо не разбрах как мислиш, че ще объркаш output или input ? То USB буксата е само една, от другата страна са двата магнити накрайника. Другото, което не разбрах е как да го пъхнеш това USB в контакта. Имаш модерен разклонител с вградени USB входове или нещо друго ? Зрядното Olight UC може да си се ползва и стационарно, като за целта ти трябва просто един адаптер от телефон, за предпочитане с поне 1А out. Батериите, които зареждаш няма да се прецакат, не е задължително само от powerbank да го ползваш.
За тестерите на батерии, които си дал нищо не мога да кажа, понеже от описанието им не се разбира нищо. То ако ще мериш напрежението на акумулаторите по-добре си вземи един мултицет. Много по-полезен ще ти е и за други дейности. Въпросните умни зарядни, които коментираме също могат да покажат капацитета на батерията, но нещата не са до това да сложиш клетката в зарядното и да натиснеш някой бутон. Самото измерване протича по съвсем различен начин. Тия зарядни си имат режим/програма за това нещо, която върти няколко цикъла на заряд-разряд и т.н. докато покажа дадена стойност.
За целта ето линкове с подробни ревюта за две от популярните зарядни от Хейнрих.
LiitoKala Engineer Lii-500 - Liitokala Lii - 500
Zanflare C4 - Zanflare C4
Предложенията по-назад в темата за батериите от Алито и Икеа са за съвсем различни батерии и като размер и като химия(тия от Алито са еднакви като химия). В случая ставаше въпрос за АА формата във вариант  Ni-MH 1,2 V и Li-ion 3,6-3,7 V. За конкретния модел челник ще ти трябва презареждаем акумулатор 16340/RCR123 или първичен литий CR123. Това е размера на батерията, която се използва в Olight H1R Nova. Бих ти препоръчал Efest IMR 16340 като пример за презареждаем такъв. Аз лично такава батерия ползвам за резервна, както си държа и няколко CR123-ки първичен литий за зор-заман. С кофти акумулатор винаги има по-голяма възможност да прецакаш устройството, което ползваш както и да се нараниш. В тубата има много клипове с електронни цигари и кофти батерии. За това както и назад казах, не спестявай от хубави акумулатори, за да няма изненади в последствие.
Друго важно, обърни внимание какво те е питал колегата Орлов !!! Лесен въпрос, но от него много неща зависят. Идеята е, че ако мислиш да ползваш челника в студено време на презареждаемата батерия ще и падне напрежението по-бързо. Това важи обаче за всички презареждаеми Ni-MH 1,2 V и Li-ion 3,6-3,7 V, а не конкретно за челника. Пресен пример за това нещо:
Този уикенд бях на Узана (Габровско) за един юбилей. Всесело настроение, ядене и много пиене и съответно фенери колкото и каквито искаш. Вечерта като се стъмни излязохме с няколко човека основно да проверим как сме се справили с модовете на база хост С8 и няколко други. Имаше мъгла, снежна виелица, студ колкото искаш. След като се наиграхме с всички мощни фенери с по над 10К лумена и доста нагоре решихме да видим бюджетните и ЕДЦ фенерчета на какво положение са. Тези които баха с една и две АА Ni-MH 1,2 V акумулатори почти бяха сдали багажа от студа. Работеха на най-ниските си режими и почти веднага изгасваха, студа си им оказа влияние. След това пробвахме мъниците с 16340/RCR123 Li-ion 3,6-3,7 V акумулатори. При тях положението беше по-добро заради химията, но фенерчетата не палеха в турбо/силен режим в зависимот кой модел какъв има. Минахме и на 18650 фенерите, като интересното е че при тях не се забеляза никакво влияние от студа. Напрежението на клетките като го мерихме после беше се смъкнало доволно, но нямаше никакъв проблем с тях, при все че трябва да е обратното. Единственото, което издържа на студ е първичния литий, такъв тип батерии се използват за резерви или при лошо време. Цената е към 4лв за бройка в популярните формати АА, ААА и CR123, така че го имай в превид това за да си набавиш някоя и друга бройка от тях.
Калъфчето за което питаш аз съм си го купил от официалния вносител на марката - http://shop.olight.bg/

Офлайн

5
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff