XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 09.12.2017 23:09:32

marcinkov
Редови

Регистриран: 13.09.2016

Olight S1 Mini Baton 600lm

Привет колеги!

След различния и доста любопитен M2R, очаквах Olight да ни зарадват с по-малкия му вариант M1R. Единствения фенер с който не съм се разделял е Olight M10 Maverick - малък и изключително здрав тактически фенер. Надеждите ми бяха, най-накрая да го "ъпдейтна" с по-нов, усъвършенстван и мощен светилник. Уви Олайтци решиха да се върнат към добре утъпканите вече пътеки с новия Olight S1 Mini Baton.

Комплекта на S1 Mini включва:

•Фенерът с прикрепения за него двустранен клипс
•Olight ORBC-163C06 650mAh 16340/RCR123A акумулатор
•Micro-USB Cable
•Инструкция за употреба на български.
•Наличен е и изолиращ филм, който пречи на акумулатора да прави контакт.
•Връзка за ръка

038378167.jpg?r=0

038378168-big.jpg?r=0

ТТ данни:

*Далекобойност: 100m.
* Интензитет: 2500cd
* Водоустойчив по IPX8 стандарта (работи под вода до 2м. дълбочина)
*Удароустойчивост: падане от 1,5 метра върху твърда повърхност.
*Tяло от авиационен алуминий с тип III твърдо анодно покритие.
* LED: Cree XM-L2 in cool white (6500K), 
* Поддържани батерии: 1 x 16340/RCR123
* Размери: 54.2мм. (Дължина), 21.2мм. (Диаметър на главата), 20.0мм. (диаметър на тялото)
*Тегло: 44гр. (с батерията)

S1 Mini е ново, свежо и компактно попълнение към Baton серията на Olight. Фенерчето се явява и най-компактния от цялата серия Батони, изпреварвайки дори Olight S Mini. Отвъд океана търсенето на такива продукти е огромно и въпреки че не ми допада цялата тази истерия по дребосъците, разбирам защо Олайт едва ли не претоплят манджата. Тази "манджа" им носи невероятни продажби и огромна част от всичко произведено заминава на презокеанско пътуване.

038378170.jpg?r=0

038378172.jpg?r=0

038378173.jpg?r=0

S1 Mini пристига в два варианта аз нали съм си максималист предпочетох по-стандартния и мощен Mini, този който е със студена светлина и 600 лумена. Втория "по-слаб" вариант е с 450 лумена, диод XP-G3 и висок индекс на цветопредаване. Поради това че не ми допада този тип диоди(XP-G3), предпочетох добре познатия XM-L2 и по-високата му мощност. Варианта със студената бяла светлина се характеризира със значително по-широк хотспот сравнен със този с високия индекс на цветопредаване и 450-те лумена. Разликата се дължи на това, че физическите размери на XM-L2 са по-големи от тези на XP-G3, също така по-точно предаващия цветовете фенер е с по-мътен/дифузиран вариант на TIR оптиката си. Двата варианта могат да се различават и по надписите на короните, указващи кой точно е варианта, който сте закупили. Впечатление прави, че S1 Mini(600lm) има значително по-широк хотспот и от този на Olight S2 Baton. Това помага много когато търсите нещо в тъмно помещение, защото добре осветената площ от лъча е значително по-голяма. Снимките са от интернет:

038378183.jpg?r=0

038378184.jpg?r=0

038378185.jpg?r=0

Теглото на фенерчето е пренебрежителните 43грама и по никакъв начин не се усеща, когато е в джоба. Малките му размери невероятната му мощ правят голямо впечатление на незапознатите с достиженията на "фенерната мисъл". Преди време спокойно щях да заявя, че това е най-удобния и добър ЕДЦ фенер, но вкуса и предпочитанията ми се промениха. Както аз, така и други колеги са вече на мнение, че късите размери може да предизвикат и неудобство при използване. Същото се отнася и за типа акумулатори, които фенерчето използва.

Говорейки за акумулатора, съм длъжен да спомена и най-голямата особеност при този модел. Всички по-стари варианти на презареждаемите Батони се зареждаха или чрез магнитен USB кабел или чрез триъгълния Mini Dock на Олайт. При S1 Mini зареждането е с USB към micro USB кабел, който зарежда директно във вградения micro USB вход на китовия Olight ORBC-163C06(дължина: 34.6mm, диаметър: 16.7mm). Акумулатора има вградена лед индикация, която свети в червено по време на зареждането и в зелено, когато акумулатора е напълно зареден. Батерии с плосък плюс не се поддържат. Поради стремежа за супер минимализъм при S1 Mini, магнитът отзад на капачката е значително по-слаб от този на Olight S1 Baton примерно. За мен това е недостатък, но има и хора за които това не е проблем. При разговори с колеги е ставало на въпрос и това, че 16340(RCR) не е най-удачния вариант за фенер и съм склонен да се съглася донякъде. Малкия капацитет и недобрата съвместимост с ниски температури, водят до това, да не може да се използва най-високия режим на светене за по-продължително време. Друго което ми прави впечатление е, че на защитените 16340 акумулатори твърде бързо им се задейства защитата и отказва да подпали Турбо режимите. Решението е да се купуват незащитени такива, и да се разчита на сигнализацията на фенера за разреден акумулатор.

038378178.jpg?r=0

038378177.jpg?r=0

038378180.jpg?r=0

Финиша на фенерчето е по-различен от този на досегашните Батони, а същото се отнася най-вече за клипса. Той е от новите двупосочни щипки, които Олайт постепенно налагат в последните си модели. Дизайна е доста сполучлив и практичен защото може да си носете фенерчето, както "tip up", така и "tip down". Клипсът не може да се маха и да се върти около тялото, а това е колкото недостатък, толкова и плюс. Някои от Батон моделите имаха "кофтия" навик да им се въртят щипките доста леко около тялото и това беше доста дразнещо. Точно затова не можах да харесам Olight S15, докато при S1 Mini това е невъзможно да се случи.  Известен недостатък е големината/дължината на клипса, която малко контрастира с дребните размери на S1 Mini. При завъртане и развъртане на задното капаче, се получава триене между него и клипса, което може да доведе до нарушаване целостта на анодизацията в процеса на използване. При закрепяне към джоба, фенерчето остава изцяло скрито в него, което го прави приятно дискретно.

038378171.jpg?r=0

038378174.jpg?r=0

Управлението е до болка познато и е идентично с това на Baton серията. Бутонът е с много нисък профил с гумено покритие. Инцидентното натискане в джоб или във чанта е ограничено до минимум. Приятен бонус е и сигнализацията за разреден акумулатор в средата на бутончето.

038378169.jpg?r=0

• За включване и изключване се използва страничния бутон, както и за смяна на режимите, като те се изреждат в последователност и повторяемост Слаб - Среден - Силен. За всеки от тези режими фенера има памет.

•За пускане на Стробскопичния(10Hz) режим, при включен фенер се прави бързо тройно натискане на бутона. Този режим няма памет.

•Достъпът до Турбо режима е чрез бърз двоен клик независимо дали фенерът е включен или изключен. Турбото няма памет.

•За Лунен режим, при изключен фенер натиснете и задръжте страничния бутон за една секунда. Този режим има памет.

•За да се активира електронната блокировка, се задържа бутона натиснат за повече от секунда. Преминавайки през Moonlight режима фенера се блокира. Като в блокирано състояние след натискане на бутона, фенера кратко пресветва. След последващо задържане на бутона за повече от секунда, фенерът се отблокира в Moonlight режима.

038378175.jpg?r=0

038378179.jpg?r=0

038378181.jpg?r=0

038378182.jpg?r=0

За да приключа "очерка" ще кажа, че S1 Mini е повече от добро решение за малко фенерче с RCR/CR123. Още помня 2013 година, когато за първи път S10 Baton ми обърна представите за дребен фенер с невероятна мощ. Точно S10 ме запали по фенерчетата и няма как да не съм радостен, че има възможност да се направи и значително по-дребно от него фенерче с повече лумени. Дребните размери и ниското тегло определено впечатляват и околните и неутрални "зрители", а доста от тях и се запалват по новите модели фенерчета. Има доста примери за приятели, които виждайки тези зверски светещи дребосъци, да поискат и те да имат. След еуфорията от зверски светещия мъник и работата с него, постепенно започва да се достига и до друго заключение. А то е че колкото и да са готини и привлекателни с малкия си размер, тези фенери може би не са най-удобното и практично решение за по-дълъг период на използване. На първо място е слабия капацитет на 16340 акумулатора и високата цена на първичния литий. Друг съществен момент си е и удобството на хвата на ръката при супер минимилистичните дизайни. С доста от колегите установихме, че форматите АА и 18650 са по-удобни за работа, именно поради по-дългото тяло на фенера, който ги побира и в пъти по-големия рънтайм. В крайна сметка всичко опира до вкус и предпочитание, а както се вижда интересът към малките фенери сякаш нараства все повече и повече.

+Много светлина в малки размери
+Познато управление
+Много добри режими и продължителност на светене
+Поддържа много добре Turbo режима, дори и при значително разреждане на акумулатора
+Много добър бутон и сигнализация
+Идва с 16340 акумулатор с USB вход

-Клипсът опира на задното капаче при отвъртане
-Слаб магнит

Благодарности на Андрей и Олайт-БГ за предоставената ми бройка за ревю.

Офлайн

2

#2 10.12.2017 13:42:35

dellman
Редови

Регистриран: 24.05.2012

Отг: Olight S1 Mini Baton 600lm

Поредното хубаво ревю Ванка, чудесно е както винаги !!! Аз лично много се кефя на такива мъници, защото са супер за ежедневно ползване и съм се спрял на тях. Както си отбелязал обяче, тръгне ли се на някъде веднага минавам на 18650 клетки и външи батерии заради по-големия капацитет.

Офлайн

0

#3 10.12.2017 23:05:24

STUTZI
Редови

Регистриран: 22.09.2017

Отг: Olight S1 Mini Baton 600lm

Много добро представяне на поредния страхотен ЕДЦ фенер.Благодаря на колегата Марчинков за положените усилия и подробно описание на този чакан от всички нас фенер.

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff