XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 28.11.2017 14:21:42

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Отг: Реставрация на шейна

Да дам и аз нещо от себе си. Ползвай епоксидна смола, а не епоксидно лепило. Тя обаче е крехка, ако не се спазват правилните пропорции. / тука малко става проба грешка/ аз бих ползвал полиестерна смола. Намира си по магазини за автобояджийски материали. Там се намира стъкломат стъклотякан и кевлар, избираш което ти е изгодно.
За технологията: по възможност правиш калъп на извивката, така че като го стегнеш със стягите всичко да приляга плътно. Както писа Бай Иван продухваш за да премахнеш боклука. Хубаво е нацепеното да му предадеш някаква пластичност. Най-лесно става с пара от тенджерата под налягане. Приготвяш ръкавици дебели и маркуч който да влиза в цъфката на изпускателния клапан. Когато водата заври и почне да свисти, нанизваш маркуча и обдухваш нацепения участък. Трябва хем да го загрееш хем да го омекотиш чрез овлажняване. Ако много овлажнее може до подсушиш със сешоара /за тъщи/  От време на време пробваш дали се прибират по местата цепнатините. После приготвяш смолата режеш от тъканта ивици от по 1-2 см. Мажеш обилно мястото навиваш плътно една до друга ивиците, обвиваш с домакинско фолио и стягаш плътно със стягите. След изсъхване и грубо шлайфане може да сложиш втори пласт от смола и тъкан.   
пп сешоар за тъщи=пистолет за горещ въздух. Успех.
Ролята на домакинското фолио е да задържи плътно сандвича и да предпази калъпа от залепване. По фолиото нищо не лепне, маи Бай Иван беше писал. Че който измисли лепило за полиетилен ще е готов за Нобелова награда. Истина е това.

Офлайн

1

#17 28.11.2017 17:37:54

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Повече за използването на смолите може да се прочете във форума Моделистика. Там до лактите са в смоли. Малко ме притеснява в писаното от Владо, че загряването съкращава отвореното време на смолата. Та не знам предварителното загряване на дървото дали няма да изиграе кофти номер. Обаче е прав за двукомпонентните лепила. Те са с много кратко отворено време и като цяло са доста гъсти. Някои от тях остават еластични, което не е полезно в нашия случай. Щото нали ще заглаждаме с пила и шкурка. Прави ми впечатление, че прозрачния поксипол остава еластичен след втърдяване. А може и аз да не го правя както трябва или да ми е остаряло лепилото.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#18 28.11.2017 22:18:23

Okdalf
Сръчко

Лепилата от тип поксипол не са за предпочитане около деца. Аз Ванка нищо не съм писал за отворени и затворени времена. Старото производство на епоксидна смола можеше  да се подгрее леко за по-бързо втвърдяване. Сегашните смоли са нещо Абра-Кадабра за това писах да се пробва. При работа с полиестерна смола при ниски температури се ползва ускорител на реакцията.

Офлайн

0

#19 30.11.2017 17:27:29

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

С полиестерна и лятото сме слагали ускорител даже. Така си беше по "рецепта".

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#20 30.11.2017 23:02:31

Okdalf
Сръчко

За големи количества даже е препоръчително. Но за дози от по 1/2 кг може и да се пропусне.

Офлайн

0

#21 02.12.2017 09:13:24

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Може да се направи и бандаж от традиционна скандинавска тел...примерно от обелен мостов кабел big_smile ще се върже на телбода с който са захванати лентите.
чесно да ти кажа като гледам проблема,не мисля че ще отслаби шейната до толкова че да се прави чаак такова заздравяване както обясняват колегите....все пак се е нацепил само най-горния пласт от ламината. направи някъв бандаж като декорация и да е симетрично както каза Ванката и тва е. Облегалката можеш да я захванеш към шейната като пробиеш няколко дупки и на двете и ги "зашиеш" една за друга smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#22 02.12.2017 19:04:25

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Стига бе Бобъре, тя цялата шейна направена по традиционни технологии, ти тел. Да и шибне и един винкел отпред. Колкото до здравината - след като се е зачупил първия слой няма как да се изолира от вода мястото. Водата ще прецака дървото.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#23 02.12.2017 19:16:53

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

Галимунди написа:

Стига бе Бобъре, тя цялата шейна направена по традиционни технологии, ти тел. Да и шибне и един винкел отпред. Колкото до здравината - след като се е зачупил първия слой няма как да се изолира от вода мястото. Водата ще прецака дървото.

Ванка, Бобъра е прав. Нищо и няма на шейната. Колко пък ще се ползва ? 5 пъти на сезон, дори по-малко. Да си я ползват, докато се счупи и на боклука smile

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

1

#24 02.12.2017 22:36:09

freako
Редови

От: Видин
Регистриран: 13.01.2013

Днес купих епоксидна смола ама не съм я почнал още, че все не остава време.
Не е голяма пукнатината, да, но е грозно. Беше омотана с изолирбанд - не ме кефи. Що се отнася до традиционната технология - еми не е баш. Традиционен й е модела сигурно иначе има телбод, 2 метални шпилки, 2 болта, но те са си на место някакси, а не като видиите държащи облегалката. Все още се чудя как да я захвана, няма да мога да я "зашия" открай до крах, защото седалката пречи.
Ако просто е залепя с епоксидната смол за шейната дали ще държи?

Офлайн

0

#25 02.12.2017 22:49:02

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Ванка,шейната хубуу традиционна но в нея има метални плазове,телбод,шайби и видии и болтове,и седалката е от изкуствена лента
ако трябва да сме честни,бандаж от медна тел е къде къде по-традиционна.да не забравяме че медта е първият открит и ползван от хората мета wink
знам че изглеждам като да се бъзикам ама не мисля че ще стане по-грозно от колкото с епокси smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#26 02.12.2017 22:53:18

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Според мен, епоксидната трябва задължително да се бандажира. Полиестерната има % свиваемост и е крехка(чуплива) и ако е с ускорител си е х...я. Мисля, че трябва първо със здраво лепило за дърво да се залепят праченцата стегнати с една стяга и след това бандаж и епоксидна за подсилване.

Последно редактиран от Seeker (02.12.2017 22:55:00)

Офлайн

0

#27 03.12.2017 10:45:38

Okdalf
Сръчко

Бря защо ли лодките ги правят от полиестерна смола? Щото се свиват и стават по-крехки, дада ама не.
пп Ако търсиш автентичност защо не бандажираш с лента от брезова кора, после със сешоара за тъщи загряваш и си "вулканизира" правиш същото и от другата страна и чакаш да завали сняг.

Офлайн

0

#28 03.12.2017 14:39:50

freako
Редови

От: Видин
Регистриран: 13.01.2013

Сега я фугирах дет се вика на всякъде дето намерих. Нека стегне пък ще видим после за бандажа дали ще е канап или червен корд. Обаче ми остана разбъркана смола. На кутията пише, че не стяга под 10гр та я изкарах на вън, дали ще е годна за бандажиране?

Офлайн

0

#29 03.12.2017 17:33:46

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Okdalf написа:

Бря защо ли лодките ги правят от полиестерна смола? Щото се свиват и стават по-крехки, дада ама не.

Лодки не съм правил. Но съм правил отливки по един проект който беше спечелила фирмата в която работих. Отливах декоративни елементи и гербове. Тестовете които направихме показаха, че има свиваемост и ако пуснеш отливката от 1,5м се чупи.
Ако е шприцвано с машина и е смесено с влакна предварително е по- различно, Бяхме  се консолтирали с един който правеше хватки за стени за катерене. А и от фирмата която предлагаха смолата също пратиха консултант. Та той също потвърди, че смолата има %свиваемост. Ние имахме проблем с пълнежа който ползвахме и отливките се огъваха.
По друг проект за една огромна гума на една табела, ползвахме епоксидна и нещата бяха по-добре. Но предполагам, че всико до спазване на точни пропорции и евентуално някоя добавка.

Последно редактиран от Seeker (03.12.2017 17:35:35)

Офлайн

0

#30 03.12.2017 20:58:04

Okdalf
Сръчко

Тука нещо ме съмняваш, дай след празниците да го обсъдим на бири или там квото дойде.:)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff