XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 27.11.2017 16:59:46

freako
Редови

От: Видин
Регистриран: 13.01.2013

Реставрация на шейна

Купих за малкия за подарък от Дядо Мраз една шейна от OLX дървена обявена като двуместна финландска. И понеже баща ми я взима от куриера хич и не я е оглеждал. Та има забележки:
- облегалката е присаждана с 2 винта и не е лакирана
- отпред на единия крак дето е сложен изолирбанд дървото е цъфнало малко. Да кажем 1/5 от дебелината му.
- плазовете са ръждиви.
Идеята е следната: Да присъединя облегалката с намотан конец и лак отгоре. Мога ли да използвам зидарски конец или да търся нещо по-дебело и по-издържливо и какво? Да отстраня сцепеното на крака и да китна с грунд за дърво или да се мъча да го залепя това и как и с какво да го залепя? И на края с какъв лак да я лакирам - яхтен или пък на водна основа и да изшкуря ли стария лак?
Ето малко снимки от нета, а утре ще кача по-близки.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Офлайн

0

#2 27.11.2017 17:18:42

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Отг: Реставрация на шейна

Аз вместо лак бих ползвал епоксидна смола, ама ти си знаеш. И за сцепеното е по-подходяща. Първо бандаж с бинт отгоре зидарския канап за красота и втори слой смола. Ако ще лакираш първо изшкури хубаво стария лак. За лак на водна основа не съм чувал, ама аз съм стар човек науката може да е напреднала без да си направи труда да ме уведоми. Аз бих ползвал яхтен като по-устойчив.

Последно редактиран от Галимунди (27.11.2017 17:21:36)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

1

#3 27.11.2017 18:00:29

freako
Редови

Никога не съм използвал или гледал как се ползва епоксидната смола. Не е ли гъста, трудна за боядисване с нея?
А за бинта не се бях сетил. Ще видя как ще дойде да се намотава между тая мрежа дето е седалката. Ако ли не може и с червен корд, че е по-дебел от зидарския.

Офлайн

0

#4 27.11.2017 18:23:56

slaf40
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 15.08.2010

Ако ще я ползваш като лак ще я разредиш с кореселин , дай подробни снимки и ще измислим нещо.

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#5 27.11.2017 19:04:42

Галимунди

freako написа:

Никога не съм използвал или гледал как се ползва епоксидната смола. Не е ли гъста, трудна за боядисване с нея?
А за бинта не се бях сетил. Ще видя как ще дойде да се намотава между тая мрежа дето е седалката. Ако ли не може и с червен корд, че е по-дебел от зидарския.

Идеята ми беше само цепнатината и облегалката да фиксираш с епоксидна смола. Останалото с лак. Само там където ти трябва здравина ще ползваш епоксид. А колкото до конеца и бинта, те се слагат само за армировка на смолата. Смятам че с конопен конец ще има по-автентичен вид. Дай по-хубави снимки, че на тези не се вижда добре. Струва ми се че за да покриеш цепнатината ще трябва малко разглобяване, за да можеш да хванеш бандажа "на здраво". Не знам ако направиш и от двете страни, дали няма да стане по-тарикатски, все едно че е умишлено подсилена, а не закърпена.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

1

#6 27.11.2017 19:13:46

mokriq
Редови

Регистриран: 17.05.2010

20160411_194549_zpssdufqx1j.jpg
Аз бих предложил канап и полиестерна смола.

Светът е голям и спасение дебне отвсякъде...

Офлайн

0

#7 27.11.2017 20:47:41

Allan
Редови

От: Разград
Регистриран: 31.05.2015

И аз съм за  канап и епокси.

Офлайн

0

#8 27.11.2017 20:47:47

freako
Редови

Ей ги на

IMG_20171127_181042-600x800.jpg

IMG_20171127_181134-600x800.jpg

IMG_20171127_181217-600x800.jpg

Офлайн

0

#9 27.11.2017 22:41:27

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

С Ванката все едно сме се наговорили. Бих постъпил по същия начин с малки детайлни разлики, като това, че бих пробвал с влакна от стъклопластова мрежа за армиране на мазилки но и с бинт също става - пробвал съм.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#10 27.11.2017 22:48:12

Галимунди

Няма да е лесно. Подозирам, че защото е традиционна единствените види са тези, които ти вадят очите на облегалката. Това предполага сглобки и лепило. Не съм сигурен дали ще може да се разглоби лесно. А за сглобяването да не говорим. Ако изключим разглобяването ремонта няма да е никак лесен. Първо се убеди, че сцепените парченца могат да бъдат притиснати и нищо не им пречи. След това отрежи малки парченца от конопеното въже, които да подпъхнеш в празнините. Опитвам се да си представя процеса но без да виждам на живо детайла ми е трудно. Значи може да почистиш дървото със спирт и/или ацетон. Първо продухай прахоляка, после спирт и пак продухване до изсъхване. Приготви си  някаква гъвкава, но твърда пластина с която да притиснеш челото. Даже може и две, за долната част, за да не нараниш дървото със стегите. А, и поне три стеги. След това забъркваш смолата (дали ще е епоксидна или полиестерна е въпрос на вкус - познавам хора които се кълнат в едната или другата, но според мен и двете биха ти свършили работа.) Ако не е достатъчно рядка смолата за да проникне хубаво в пукнатините трябва да се разреди - епоксидната с коресилин, полиестерната не знам. То и за епоксидната знам от Слав40 де, не от личен опит. Обаче със Слав40 сме изпили много ракия и му вярвам като на брат. Щом казва че става значи става. След това натъпчи в празните места канап и сложи втори слой върху цялата пукнатина, от началото на сглобката до два пръста след последната пукнатина. Ще ти трябва и някаква полиетиленова лента - може от торбичка. След като омажеш хубаво конопа и дървото увий с лентата полиетилен, но така че да остане чиста отгоре. След това сложи гъвкавите ленти и започни да поставяш лентите откъм сглобката нататък. Стягай здраво. След като изсъхне свали всичко и с пила и шкурка зачисти стърчащите работи. Според мен след като си сложил надлъжна армировка от коноп, трябва да увиеш и напречно около дървото и отново да намажеш обилно със смола. Използвай възел подобен на рибарския. След като изсъхне смолата ще може да се заглади и да стане като дръжката на ножа който е показал Мокрия.

П.П. Май съм объркал формата. Чети не "направи!", а аз бих направил.Успех
П.П.П. Аз бих приготвял няколко места за мазане, ако ми остане смола, да има къде да я използвам. Колкото до облегалката... струва ми се, че тя не е част от традиционната шейна. Обаче ако искам да я запазя, бих опитал да подпъхна основата на облегалката пода лентите на седалката. Ако не става... може би бих прихванал със конопено въже и смола между лентите.

Офлайн

1

#11 27.11.2017 23:56:33

freako
Редови

Ще се опитам както казваш. Без да я разглобявам. Тая смола в къв вид се продава?

Офлайн

0

#12 28.11.2017 07:31:31

mokriq
Редови

Регистриран: 17.05.2010

1/2кг. с втърдител 12лв.

Светът е голям и спасение дебне отвсякъде...

Офлайн

0

#13 28.11.2017 09:49:25

Галимунди

Не знам дали Любо не ти е отговорил за полиестерната. Колкото до епоксидната има я в по-малки разфасовки за около 5 лв.
Забравих да обясня, полиетиленовите ленти са за да не залепнат пластините за снадката. Полиетилена не се лепи освен с топене.

Офлайн

1

#14 28.11.2017 13:05:27

freako
Редови

Този вид лепила няма ли да ми свършат работа за цепнатината?
https://gsstroimarket.bg/view/9174.html
http://www.marisanbg.com/bg/terafleks-k … h00oj9MfLE

Офлайн

0

#15 28.11.2017 13:51:16

biolander
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 09.11.2011
Уеб-сайт

По принцип вършат, те са си епоксиди. Но са малки разфасовки и поне първото има много малък отворен интервал. Поксипола също става. Смолите на бизон също (синята). Аз лично съм доволен от една полска в алуминиеви тубички, ама не се сещам как се казва. НЕ съм доволен от епоксида на вектор. другото българско е на нещо-си-хим, тя е в половин и литрова разфасовка, от нея нямам впечатления.
Ако ще бандажираш нещо си е необходимо количество.

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff