XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 16.06.2017 12:44:16

Емос
Редови

От: Юпитер
Регистриран: 17.06.2016

Глинен съд

Правил съм десетина пъти глинени съдове и издържаги неуспешно.
Слагал съм ги в огън и на слънце.
Изработвал съм ги по различни начини, пробвал съм и не се получи.
Слагал съм пръст от 5 метра дълбочина, натрошени камъни, пепел отдолу и вода.
Изработам без грънчарско колело, само с голи ръце. Оформям ги с охлювна черупка и вода.
Изчаквам ги да поиспръхнат и тогава ги слагам в огъня. Изкарвам ги от огъня след около 10 минути и излизат счупени.

Една жена ми каза че трябва повече вода.
Направих глинен съд с повече вода, вкарах го
в огън и се поначупи по-малко. Сипах вода издържа 5 минути и се проби и попи.
Не трябва да попива, отчайващо е но аз не се отказвам.
Може да е много трудно, но не се отказвам.
Нашата почва не е глинестта, а чакълестта, много камъни, защото преди милион години е имало океан.

Аз искам да попитам за някой съвет от опитен грънчар, да ми покаже грешките ми.
Също така и ако знаеете как се прави глинен съд. Все пак това умение да изработваш глинени съдове е много важно. Ако нямаш съд това умение ще ти помогне за много работи като преваряване на вода, готвене и пренасяне на най-различни работи.

Ключът към оцеляването и измъкването
е да не се предаваш никога.

Офлайн

1

#2 16.06.2017 12:53:41

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Глинен съд

Твърде вероятно не уцелваш точната почва. А и това с огъня, дето ги вадиш след 10 минути - хората не ги вадят, и определено не ги държат вътре само 10 минути! Първо: преди да отидат в огъня, трябва да са максимално изсъхнали на слънце. Водното съдържание вдига вероятността за напукване при последващото загряване. Второ: не се слагат направо в огъня, а първо бавно и постепенно се загряват - примерно пръстеновиден огън около грънците, който първо е с по-голям диаметър, после се стеснява постепенно, докато накрая направо влязат в него! В огъня вече се загряват до червено, и трябва много да се внимава да няма отнякъде достъп на хладен въздух, че ще се начупят веднага! Изстиването трябва да е бавно и равномерно. Най-добре да си изстиват заринати в пепелта от огъня!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

2

#3 16.06.2017 12:57:37

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Ето още идеи от този човек:

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#4 16.06.2017 13:00:18

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

А иначе ето баш примитивно:

Офлайн

1

#5 16.06.2017 13:00:27

Емос
Редови

Всъщност така трябва да е постепенно.
Първо ще си изработя пещ, в която ще бъде много горещо. Когато я направя ще опитам
и ще ви покажя дали се е получило.

Благодаря за съветите, тук в форума си затвърждавам това което знам.

Офлайн

0

#6 16.06.2017 13:01:31

Емос
Редови

Добре благодаря

Офлайн

0

#7 16.06.2017 17:59:07

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

При мен в парка има на едно място глина, не е съвсем качествена. Защото леко жълтее, приятелчето опитва да пече. Малки плочки дебели около 10мм. Станаха кафяво черни като на стара керамика от разкопки. Пече ги на открит огън след което изстиваха в пепелта за през нощта. Получи се задоволителен резултат, тия дни ще снимам и ще покажа.

Офлайн

0

#8 16.06.2017 23:03:03

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Когато посещавахме Ягодинската пещера разгледахме и едно допълнително помещение, където са живели древни човеци. Там екскурзовода обясни как са пекли грънци. Правили са шатра от клони пълна с дърва и покрита с чимове. По този начин са изграждали пещ, в която след като се изпекат грънците, изстиват бавно. Напълно естествено е при рязко охлаждане керамиката да се чупи. Причината е в качеството и на топлоизолатор - външната част изстива и се свива по-бързо от вътрешната, защото липсва кристална решетка, която да предава топлината с висока скорост, както е при металите. Точно затова когато се закалява стомана тя не се чупи, макар да се образуват напрежения, които трябва да се премахват с допълнителна термообработка, но в случая става въпрос за превръщания на кристалите, при които се променя обемната структура и разположението на атомите в решетката . Стъклото и керамиката се чупят. Ако си спомняте така се режат бутилки, с напоен със спирт или бензин конец. С две думи не високата температура е проблема на изпичането, а бавното охлаждане. Освен това керамиката трябва да е абсолютно суха когато се вкарва в пещта. При изпичането се получава химическо превръщане, наличието на вода води до бурно изпарение, което е свързано с промяна на обеми и пр. проблеми за изделието.

Последно редактиран от Галимунди (16.06.2017 23:06:11)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

3

#9 27.06.2017 09:21:12

Емос
Редови

Направих първия си глинен съд - глинена лъжица. Бях я оформил от преди една година.
Стоеше като декорация и с времето е изсъхнало, водата се изпарила. Сложих лъжицата на мястото за огън и наредих слама и съчки около нея и получих кръгъл огън. Постепенно затворих лъжицата с дърва и стана голям огън. Отгоре се варяха компоти. След като компотите станаха огън за половин час. Оставих лъжицата в жарта да изстине до утре сутрин. На Другия ден още беше топло, но я изкарах, изстина и 1 прашинка не беше счупена от лъжицата. Цвета беше добър и имаше и добър звук. Получи се! Първия ми глинен съд който е готов. Беше отчайващо, но не се отказах и успях. Това е едно голямо постижение, но не мога да ви покажа снимки.
Някой друг ден когато мога ще ви показвам успехите си и опита ми оцеляване се покачва - благодарение на всички вас в форума.

Офлайн

3

#10 27.06.2017 13:15:52

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Следващ етап гледжосване. Трябва да питам комшийката какво се използва и ще споделя.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#11 28.06.2017 07:48:21

Емос
Редови

Какво гледжосване?

Офлайн

0

#12 28.06.2017 08:26:07

tonywoolf
Редови

Регистриран: 30.07.2014

Гледжосването е процес, при който се покрива сурово изпечената глина със водонепропусклив слой, за да не се абсорбира влага в глинения предмет, тъй като глинените съдове са порести и поемат и пропускат вода през себе си. Не знам точно състава на покритието, но е течно (предполагам разтворена глина във вода, плюс още нещо) и след нанасяне и изсъхване се изпича при висока температура и образува подобно на стъкло покритие.

Няма начин да не си виждал гладки глинени съдове.

Офлайн

1

#13 28.06.2017 09:08:47

Емос
Редови

Аз не използвам гледжосване. Единствено оформям, изчаквам съда да изсъхне на Слънце, слагам го в огъня(изпичане) и е готово за употреба - гледам по най примитивния начин да го изобретя. Знам че става да използваш глинен съд след като си го изпекъл и то е истинал - да използваш веднага без други работи и гледжосване. Като клипа на Австралиеца (по горе показано) то неговото е изцяло примитивно и няма гледжосване.

Когато направиш нещо невъзможно ти се вдъхновяваш и после ще свикнеш когато го повтаряш - ще бъде лесно и бързо след като го можеш и знаеш.
Моята лъжица или глинен съд 1 не съм я използвал или мокрил тя ще стои за декорация
Като направя следващия глинен съд или инструмент ще разбера да ли може без гледжосване.

Офлайн

0

#14 28.06.2017 11:26:09

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Емос написа:

Аз не използвам гледжосване.

То е ясно, че няма как да използваш гледжосване. Това е сложен процес по покритието на съда съда със силикатен филм по специална технология, все едно го покриваш със стъкло. Трябват ти и условия и материали и в огнището под бурканите няма как да стане. Мисля, че в специализираните магазини за приложници се продават материали за гледжосване. Ако ти трябва пиши да ти потърся в София, но имай предвид, че някои от тях са отровни защото съдържат олово, молибден и други тежки метали.

Последно редактиран от Кольо (28.06.2017 11:51:27)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#15 30.06.2017 08:55:40

Емос
Редови

;D под бурканите това е съвпадение не винаги го правя под тях. Сега се уча и ще постигна невероятни успехи - когато се потрудя и пробвам и повтарям.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff