XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 19.04.2017 16:47:00

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

Бушкрафт около незаконното сечище в Балкана-София

Здравейте,
за моя радост успях да намеря време за една нощувка в Балкана. Заради лошата прогноза за времето и поради организации за празниците нямаше желаещи да споделим изживяването. Без значение, тръгвах сам, но един приятел се обади в последния момент и потвърди, че идва. Притесни ме това, че той не е бивакувал никога. За това за всеки случай взехме шалте, палатка и спален чувал. Оказа се обаче, че момчето е кораво и сме от една порода и къмпинг оборудването си остана в колата smile
По път минах покрай прословутото сечище над кв. Сеславци до София, което нашумя от скоро и от гледката ми се сви сърцето. Приличаше на безобразно зверство, изпитвах чувство, все едно виждам убити хора. Може на някой да звучи прекалено, но не знам как да го определя по-добре. sad Гората е направо безобразно унищожена! По земята се търкаляха трупи и клони, като след масово клане. Въпреки болката, философията на бушкрафтъра взе превес и взех малко клони и трупчета, за да ги оползотворим за заслона. По принцип заслоните с естествени материали, ако не ме притискат обстоятелствата ги изграждам с мъртви дървета. Така се инвестира повече време в изграждане, но моралното удовлетворение си заслужава. И така отправихме се към флора в околността, която е незасегната от посегателствата и не навява тягостни усещания у мен.
Още около обяд започнахме изграждане на заслон. Аз бях настроен да направя по-стабилен заслон за двама души и две кучета за лошо време. Другарят ми обаче беше оптимист, защото програмата на телефона показва, че няма да вали и предложи да не бързаме. Предвид, че момчето няма предишен опит е нормално да мисли така. Но го убедих, че е добре да се готвим за дъжд или буря, а при по-хубаво време няма да съжаля за труда. От тук ще прилагам снимки и описание, защото би имало принос към тематиката:

Допадна ми това място, с миризма на цъфтящи борове, дърветата на около бяха в добро здраве, а са и добра защита от лошо време. Освен това бяхме под билото в случай на гръмотевици. Също така бяхме и в близост до източник на вода и горска храна. А естественият релеф на склона, щеше да отвежда водата в една образувала се канавка и щеше да пази от дъждовната вода идваща от билото да залее заслона:

shelter

shelter

За изолация от земята използвахме борови иглички (класика):

shelter

shelter

shelter

Като приключихме, подготвих прахан. Всичко е много влажно по това време в Балкана. Намерих ствол от бреза на земята и остъргах на тънко кората. На билото имаше и кравешка фъшкия, добре напечена от слънцето. Малко сухи тревички, смолата от бор и шишарките, са добра комбинация за разпалване на огън. Тъкмо избирах, кой примитивен метод за запалване на огън да избера и един облак се отмести. Между дърветата в заслона блесна хубав и силен сноп слънчева светлина. Спонтанно реших, че това е и трябваше да се действа много бързо smile За това лупата ми седи на много бързо достъпно място в чантичката с екипировка. За цел на лупата използвах намерена от мен праханова гъба, нацепена предварително с ножа. По-дървената и част е чудесна за създаване на въглен с този метод. Освен така, може да се ползва и като основа за хенд дрил. За това нищо не бива да се изхвърля от този дар за бушкрафтъра.

fire

fire

Шалтето за палатката, заради алуминиевото фолио реших все пак, че ще влезе в употреба. Използвах го за отразител на светлина и топлина от огъня:

fire

До входа натрупахме дърва за през нощта:

woods

И дойде време да подкрепим и телата smile

food

food

food

food

Още следобеда започна да вали и не спря до другия ден, дори се прибирахме в дъжд. Хубавото беше, че цяла вечер бяхме на топло и сухи. Бивака устоя на силен и продължителен дъжд и вятър, беше доста топло и комфортно. Спахме добре, вечерта по едно време ни поздрави сръндака с лая си. Птиците изнесоха изключителен оркестър, мириса на борове и гледките бяха изумителни, искаше ми се да имам повече време да поостана, но съм доволен и на толкова smile

Последно редактиран от GoldenRatio (19.04.2017 17:06:55)

Офлайн

16

#2 19.04.2017 17:08:07

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Бушкрафт около незаконното сечище в Балкана-София

Фантастично изживяване, Ванка! Как ми се бивакува... не е истина! Да проходи Личко и...
Аз лично предпочитам да правя временни заслони и навеси използвайки въжета ама бивакът ви си го бива!
Да си легнеш на завет, да гледаш в огъня, да слушаш птиците и да си мълчиш с приятел... Велико!
Чухте ли чухал?

Последно редактиран от Кольо (19.04.2017 17:09:47)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#3 19.04.2017 17:19:37

GoldenRatio
Редови

Кольо написа:

....Чухте ли чухал?

Какво е чухал братко?

п.п. И аз обичам временни заслони, но за по-сурово време тези са доста по-комфортни и топли. А ако се бивакува по-дълго са също по-добри, но са по-трудоемки и ресурсоемки. Единствено на хамак не съм бивакувал, но може да пробвам някой път. Ти си експерт, може и ти да ме посветиш някой ден в хамакуването smile

Офлайн

0

#4 19.04.2017 17:53:04

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Браво напълни ми душата!

Офлайн

0

#5 19.04.2017 18:18:29

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Страхотен бивак, поздравления.
Това е Чухалаhttps://www.vbox7.com/play:0cdaf3a4c7
Аз такова не съм виждал на живо,но го разпознавам по песента.

Последно редактиран от Seeker (19.04.2017 18:21:11)

Офлайн

0

#6 19.04.2017 18:27:33

GoldenRatio
Редови

Простете за невежеството. За мен всичко изглеждащо така е бухалесто. Не си спомням да съм чул чухал. Знам колко странно ми е, като някой не различава дървета или растения, за това си представям на специалисти по птици как изглеждам big_smile Най-силно се открояваше и разпознавах кукането на кукувицата. Другите птици бяха разнообразни по пеене и тонове, но не ги познавам. Но това не ми пречи разбира се, да им се радвам и наслаждавам. smile

Офлайн

0

#7 19.04.2017 23:12:56

kraychev
Редови

Регистриран: 18.08.2015

Seeker написа:

Това е Чухалаhttps://www.vbox7.com/play:0cdaf3a4c7
Аз такова не съм виждал на живо,но го разпознавам по песента.

А има ли друга птица, която пее по същия начин, като чухала?
От няколко дни (по-точно вечери) чувам това пеене в града, а бухал/чухал не съм виждал!?

Not all those who wander are lost

Офлайн

0

#8 20.04.2017 00:06:20

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Бухал и чухал звуците са много различни.

Офлайн

0

#9 20.04.2017 06:54:17

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

GoldenRatio написа:

Какво е чухал братко?

Ванка, Чухалът е една от малките сови а бухалът е най-голямата в България. Биологията на птиците е много различна - бухалът е постоянен и остава да зимува тук, докато чухалът е прелетен и зимува отвъд Сахара и се връща по това време. За това те питах дали го е чувал. Време му е да си идва вече.

kraychev написа:

А има ли друга птица, която пее по същия начин, като чухала?
От няколко дни (по-точно вечери) чувам това пеене в града, а бухал/чухал не съм виждал!?

Чухалът не е изключение да се чуе в града докато бухалът много рядко влиза в населени места. А песните им са много характерни и е невъзможно да се сбъркат.
Колегата Seeker е качил песента на чухалът. Тя се оприличава на думичката "чух" издавана през равни интервали но с издължено у -  "чууух", "чууух", а ето и антифонално обаждане на бухал:

Ето така изглежда чухалът.

687474703a2f2f6934322e74696e797069632e636f6d2f327173786771732e6a7067
Има и една легенда за майчината клетва в която се разказва за две непослушни деца, братче и сестриче, които се тормозели взаимно и правели бели. Накрая в яда си майката ги проклела да се чуват но да не се виждат и децата се превърнали в птици. Момчето се казвало Куку и за това сестрата по цял ден летяла и викала: "Куку", "Куку" а братчето й отговаряло нощем тъжно: "чуух", "чуух".

Ванка, като четох темата си мислих да те питам как така не си направил любимият си чай от борови връхчета и иглички и виждам, че в развитието на темата си го снимал. По това време на годината това е направо витаминозна бомба! В комбинация с чай от брезови пъпки и коприва е и хем очистващо от шлаки и промиващо бъбреците ами и много силен имуностимулант.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

6
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff