XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 04.03.2017 20:29:07

Звяра
Редови

Регистриран: 24.09.2014
Уеб-сайт

Турникет EDC GEAR

Flash required

Офлайн

1

#2 04.03.2017 20:56:11

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Турникет EDC GEAR

Ластичен турникет ?!?

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#3 05.03.2017 15:26:33

Звяра
Редови

Уеб-сайт

Кое му е странното? На ластична основа са и лентите по Есмарх, RAT и SWAT турникетите, до някъде и израелските с прешър апликатора. Важно е да работи и да се знае, че трябва да се помни или пише кога сложен и да се отпуска през определено време да не стане фал. Вариации по темата с турникетите бол.

Офлайн

2

#4 05.03.2017 19:23:15

windwarrior
Зла Гад

По ред  на номерата

1. Израелското с прешър апликатора не е турникет smile Тампонираща превръзка е, което е коренно различна бира.

2. Есмарх и всички други ластички отдавна са отречени като неефективни в условията на изключително силно, животозастрашаващо кръвотечение. Защото изолират само кръвоносни съдове само близо до повъхноста на тялото - напр. да ти нъбъбнат вените ако ще те боцкат да ти взимат кръв. За да спреш кръвта от по дълбоко разположените съдове си иска яко натегане. Затова смислените турникети имат и един лост за допълнително донатягане.

3. Веднъж сложен - турникет не се отпуска освен по преценка на квалифицирано медицинско лице. Иначе шанса да умориш пострадалия е почти 100%, било от остра кръвозагуба, дали от отравяне на кръвта, дали и от двете накуп. Пишеш час на поставяне на турникета и седиш мирен докато дойдат чичковците с медицински дипломи. Да, това може да доведе до некроза и ампутация на крайници. Ама без крак се живее, без кръв - не.

В този ред на мисли ето какво ползват в US army (турникет САТ). Дето се вика - намери 10-те разлики между твоя и този tongue

14339256.jpg

1349141457508_bulletin

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

1

#5 05.03.2017 21:06:22

Звяра
Редови

Уеб-сайт

По реда на номерата smile

Превръзката с прешър апликатора чрез подпъхване на предмет може да се натегне и да играе роля и на турникет. Показва се във всички видеа по темата. За това и съм го писал - до някъде.

Есмарх и всеки друг турникет при продължително носене без отпускане задължително води до некрози. За това и мрял живял в зависимост от сезона /през час през лятото и през половин час през зимата/ следва да се отпуска, като преди това се затапи голямата артерия /ако имаш идея и кураж да го направиш/, за да може кръвта да се раздвижи по по-малките съдове. Иначе некрози, ампутации и други екстри. Иначе си прав, че това е работа на докторите, но излиза извън границите на дискусията.

Практиката показва, че ако се наложи да слагаш турникет просто не носиш такъв по причина, че никой не си носи непрекъснато доста обемния CAT в джоба. wink Освен ако не си на война де, ама и там няма да изобилства от CAT-ове. А този можеш да го носиш без да го усещаш навсякъде.:D

Човека на клипа го обяснява, за зор заман като втори турникет поради компактния си размер. А аз и от CAT-а имам много добра идея, ама ми е съвестно да го ползвам за тренировки оригиналния, още повече, че е строго непрепоръчително да тренираш с турникет, на който мислиш да разчиташ.

Flash required

Офлайн

1

#6 05.03.2017 22:45:42

windwarrior
Зла Гад

Явно бях разбран неправилно. Нямам никакво желание да влизам в полемика по въпроса. Всеки е свободен сам да прецени с какъв турникет да си оборудва аптечката - евтин и компактен, или доказано работещ. Също и как да го ползва. Ако пострадалия му умре в ръцете поради некадърност - отговорноста ще си е изцяло и лично негова.

Не се заяждам, просто малкото неща, които знам за ползването на турникет съм ги научил на едни платени курсове. С лектори - военно-полеви хирурзи с актуален опит от разни "горещи точки". Та ако избора ми е дали да се доверя на казаното от тях или казаното от теб.... ми не се обиждай ама избирам тях.

Sir Winston Churchill

Офлайн

2

#7 06.03.2017 09:43:03

Звяра
Редови

Уеб-сайт

Няма смисъл да спорим. Аз и не отричам ефективността на CAT при военни действия, просто не е идеалния вариант за всяка ситуация. Това което казвам също съм го научил от първа ръка военни хирурзи. Единия ми разказа интересна случка от Афганистан след минометен обстрел всички били толкоз ошашкани и не могли да си намерят оборудването и претягали кървящи крайници с колани и едва след 5-10 минути си намерили чантите с екстрите. Също така ми казаха, че поне в българския контингент освен медиците единици от войниците са имали CAT. Другите са били на гумени маркучи. Естествено, че ако тръгна на война ще запасам CAT, но в ежедневието си предпочитам този, защото съм го пробвал върху себе си и работи. smile

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff