XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 23.04.2012 14:02:26

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Намиране на посоката

canis_lupus написа:

До час, два ще опреш или на някой път или до някое село.

... или ще попаднеш в дола между няколко върха, да речем wink

Теоретично погледнато за нашата татковина е така, както казваш, но на практика всяка година има загубили се, и спасителните служби не остават без работа. smile Така че, ако всичко опираше до знанието и следването на това простичко правило... wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#32 23.04.2012 21:16:14

meco puh
Редови

Регистриран: 13.02.2012

canis_lupus написа:

Може би, най лесния начин при загубване в нашите условия, е просто да слизаш надолу.
До час, два ще опреш или на някой път или до някое село.
Или река.
Тръгваш по течението и стигането до село е осигурено.

Например, тръгваш от вр.Ботев надолу, на север и след малко се озоваваш в Северния Джендем.
Или по течението на Видимска река и се налага да скочиш надолу във видимското пръскало.
Едва ли някой може да се движи по течението на планинска река.

Последно редактиран от meco puh (23.04.2012 21:17:28)

Офлайн

1

#33 23.04.2012 21:41:49

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Хм, да. Аз съм го играл тоя филм в горното течение на р. Черни Осъм, в Стенето (загубихме се и решихме да хванем реката за да ни изведе до селото). Всичко вървеше по план, докато реката не се гмурна под една скала, около 20 метра висока, а около нас - каньон с отвесни стени, пак по толкоз метри че и нагоре  big_smile  Та се наложи да се връщаме, псувайки дълго и напоително.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#34 23.04.2012 22:48:18

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Оф топик, ама big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile
Требе да е било нооооого напоително wink

Memento mori

Офлайн

0

#35 23.04.2012 23:01:22

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Ами ти ги познаваш тези места - загубихме се на слизане от Дерменкая. Точно там дето пътеката слиза до реката (на около час от хижата) и после поема стръмно нагоре в ляво по баира. Е те там се омотахме, и вървяхме около час и половина по руслото, и после час и половина обратно. Напоително си беше, още повече че на едни пясъчни наноси видяхме и мечи следи (явно Мецана беше ловила рибка), та през цялото време се ослушвахме като пръднал заек в тръстика  big_smile После до Къньовите вирове го взехме на лек тръс, че взе да се стъмва (имаше 2 девойки с нас), а около моста на Стойновското ни прибра една милозлива комшийка с бус-а. Незабравима история.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#36 23.04.2012 23:22:49

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

А бе да го знам, да го знам - колко да го знам... някъде към козият брод требе  да сте се оакали. Добре са били сговорни девойките, те не са ви карали да ги носите smile

Memento mori

Офлайн

0

#37 28.04.2012 16:49:12

canis_lupus
Блокиран

Регистриран: 23.04.2012

Напълно съм съгласен с преждеговорившите...
Естествено, винаги има възможност човек да се забута някъде от където да не може да се мине.
Така е.
Просто си мисля, че ако си се загубил , е добре да се слиза надолу.
Шансовете да стигнеш до хора или път са по големи.
*SCRATCH*

Дето ази и да трая -
за теб мисля и горя,
в теб родих се и желая
в теб свободен да умра.

Офлайн

0

#38 26.07.2012 15:50:57

lieutenant
Редови

Регистриран: 24.07.2012

Малката (часовата) стрелка на часовника се насочва към Слънцето и ъглополовящата между нея и 1 часа сочи на Юг. За лятно часово време се определя ъглополовящата между часовата стрелка и 12 часа. В Северното полукълбо ъглополовящата сочи на Север.

461px-Sun_Clock_Orientation.png

И фазите на Луната е полезно да се знаят:

Ориентиране на местността

Никога не се страхувай да правиш онова, което не умееш. Ноевият ковчег е направен от аматьори. Професионалистите построиха "Титаник".

Офлайн

0

#39 26.07.2012 15:54:14

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

В северното показва юг, а в южното север. Поне така пише в първия пост на темата.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#40 08.08.2012 02:42:40

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

windwarrior написа:

Хм, да. Аз съм го играл тоя филм в горното течение на р. Черни Осъм, в Стенето (загубихме се и решихме да хванем реката за да ни изведе до селото). Всичко вървеше по план, докато реката не се гмурна под една скала, около 20 метра висока, а около нас - каньон с отвесни стени, пак по толкоз метри че и нагоре  big_smile  Та се наложи да се връщаме, псувайки дълго и напоително.

е ако беше чичко беър щеше да се гмурне под скалата и да излезе от другата страна на метри от някоя метро станция  big_smile

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#41 08.08.2012 09:26:45

diavolo696
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 14.07.2011

И междувременно да изяде някоя бедна тварица под водата  *ROFL*  *ROFL*  *ROFL*  *ROFL*

Любомир Найденов -  [url]http://hobbymodelsbg.blogspot.com/[/url]
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп! ®евгени 200

Офлайн

0

#42 08.08.2012 18:00:25

steff_s
Редови

Регистриран: 13.07.2012

По - горе чета за гробищата - източно православните кръстове независими дали на църква или гроб винаги са ориентирани на изток, мюсюлманските гробища също на изток към свещените градове.

Но ако сте в ситуация да оцелявате някъде в Южна Америка или Западна Европа там преобладаващата част от църквите са католически т.е. кръста е ориентиран на Запад, а не на изток.

Офлайн

0

#43 25.11.2012 23:45:52

Mistral
Редови

От: Балкана
Регистриран: 20.11.2012

Бил съм в турските гробища из Еленския балкан с баща ми и единственото, което виждах големи, плоски и продълговати камъни забити в земята... това което ми каза, че из турските балкански селца са ги погребвали в един чаршаф без нищо и това са им били надгробните плочи...на 200 - 300 метра се намираше къщата в която е израстнал и че преди 30 - 40 години гробищата са се виждали, но сета дърветата са пораснали и ме заведе там да знам....
------------------
Просто споделям информативно като малък оффтопик..та ако попаднете на такова място да не се чудите какво е...

Офлайн

0

#44 26.11.2012 09:17:25

iSHOOTER
Редови

Регистриран: 27.01.2011

Входа на православната църква сочи Запад , а олтара Изток , при католическите входа е Юг, олтара Север , за гробищата е както по горе е описана ориентацията кръста е Запад , покойника се полага на Запад главата, на Изток краката при православните.  Север Юг е ориентация при католиците.Сега тук е мястото ако може bobber да обясни една аномалия която много години ми е била странна за гробищата на с.Марково.Параклиса както и църквите е ориентиран Изток Запад , НО! защо гробовете имат ориентация почти ЮГ -СЕВЕР ???

Офлайн

0

#45 26.11.2012 13:15:30

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

iSHOOTER написа:

Входа на православната църква сочи Запад , а олтара Изток , при католическите входа е Юг, олтара Север , за гробищата е както по горе е описана ориентацията кръста е Запад , покойника се полага на Запад главата, на Изток краката при православните.  Север Юг е ориентация при католиците.Сега тук е мястото ако може bobber да обясни една аномалия която много години ми е била странна за гробищата на с.Марково.Параклиса както и църквите е ориентиран Изток Запад , НО! защо гробовете имат ориентация почти ЮГ -СЕВЕР ???

Не мисля, че при католическите храмове важи това правило за Север-Юг.
Входът на Св. Петър във Ватикана сочи на изток.
Входът на Санта Кроче във Флоренция сочи на северозапад, а пък този на Санта Мария дел Фиоре сочи на запад.
Входът на Сан Мрако във Венеция също гледа на запад, а на Santa Maria del Giglio на изток.
Нотр дам дьо Пари е ориентиран на северозапад, Сен Жермен на запад, а на Св. Елизбет на изток.
По скоро и католическите храмове са ориентирани по оста Изток-Запад

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff