XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 11.10.2010 13:59:48

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

Дребни трикове за лична хигиена сред природата

Дребни трикове за лична хигиена сред природата

slu4ajna
Моля, споделете опита си за поддържане на личната хигиена когато сте на разходка в планината, по рекии язовирии къде ли не.

ops
За един-два дена можеш да носиш мокри кърпички или ако имаш спирт за горене да се обтриваш с него.

slu4ajna
Аз вземам празна бутилка от 10л от минерална вода с две капачки - едната пробита на няколко места, другата си е цяла. Пълни се с вода ако има откъде, оставя се на слънцето и после се слага пробитата капачка. Трябва само доброволец, който да държи на рамо бутилката и да полива докато се къпя. Не знам в кое точно се крие удоволствието, но е направо супер. В пъти по-прекрасно от нормална баня.

jordanov
Опси, спиртът за горене /син, денатуриран/ съдържа отровни вещества. Иначе вода или сняг има почти навсякъде.

ops
jordanov, да определено спирта за горене за вътрешна употреба си е голям проблем. Но за външно обтриване на ръце и крака става. За лице не се препоръчва.

Стоян Стоянов
ops, имаше смъртни случаи на деца, дето бабите им решили да ги разтрият със спирт за горене, 'щото нямали друг...

Dakota
Когато лагеруваме някъде в гората,гледаме винаги наблизо да има река или поточе.От там нататък нямаме проблеми с хигиената.Като си носиш сапун и мокри кърпички,въпроса е решен.А и сред природата човек се цапа,далеч по-малко.Има едни анти-бактериални гелове,но те не вършат кой знае каква работа.
Когато сме на язовир,къмпинг или море,си носим в багажника големи бутилки с чиста вода.

Black Wolf
Абе никой не е умрял от некъпане. Дядовците ни (за прадядовците даже не ми се мисли   ) да не би да са се къпели всеки ден? 
Имах един колега в университета, викахме му Набора, защото той се обръщаше към всички с "наборе", макар че беше с няколко години по-голям от повечето от нас. Много свестен мъж с добро чувство за хумор. Та един от лафовете му беше: "И, наборче, да знаеш, че от честото къпане се изпедерастева!" 

ops
Black Wolf, това ясно, но хигиена не значи само къпане! И се сещам вица за Ежко, Баба Меца и Зайо Байо smile))

vanjo
Случайна препоръчвам ти това или нещо подобно.
1850_big.jpg
Аз ползвам мокри кърпички от големите и подобно ама е по-малко като литраж.

Miro
0.5л бутилка е идеална за поддържане на добра хигиена, когато човек ходи по ... нужда и ефекта е двоен, ти си чист, природата също.

mchervenkov
Че на мен не ми прави впечатление ако не съм се къпал два три дена smile.

Kent
Хубаво е краката преди дълго ходене, примерно от 11 часа нагоре да се намазват с памуче с йодна тинктура в областа на стъпалата, между пръстите, по ръба на стъпалата, та чак до глезена може. няма пришки няма пет лева...Не знам дали е за хигиената това де или просто удобен чалъм за ходене.

slu4ajna
Днес, вдъхновена от ходенето на въжената градина при Ваньо, се размислих пак за къпането и се сетих, че ако човек си носи две бутилки по литър и половина и надупчена капачка за тях, може спокойно да се къпе, загрявайки вода на огъня и наливайки я в бутилките. Аз специално на Брестница се окъпах с около 5 литра вода, та чак почувствах излишество, можех и с по-малко. А от мърсна и изпотена да се превърнеш в почти чиста е ебаси якото усещане:)

Криси
Ако е много студено можеш и да се избършеш с намокрена кърпа.
А продават и мокри кърпички специално за лице.

zoso
Вече по по-големите вериги магазини продават и влажна тоалетна хартия на Zewa. Купувах за татко, когато беше в болница - впечатленията му са много добри.

Meze
Мокрите кърпички са голям рахат   На бивака в Каварна така се хигиенизирахме, че се падаше по една чешмичка на 4-5000 души   Само при някои по-евтини модели ти остава едно чувство че хем си се умил, хем не си се умил а само си замазал положението...

GEGATA
Ако ме питаш мен Мезе всички кърпички са такива... и за бебешки задник съм вземал, и нормални съм вземал... същата работа... все след като се избърша с тях ръцете ми лепнат. Затова баща ми ме научи на един трик... с малко ракия да си мия ръцете. После само от аромат се главозамайвам... 

Meze
Те мокрите кърпички също са със спирт, само че им слагат и разни аромати и омекотители, да не ти се напука кожата след време, и за това накрая пак ти лепнат дланите. а ракията е само за пиене 

GEGATA
Ние я мъкнем с бащата - 4 в мен и 4 в него...кила. В раниците и газ по пътеките. Аз пия уиискенца попринцип, ама и ракията със салатка на поляната през вечерта до огъня...

npopov
Ходите на излети с 8 литра ракия?

efond
за миене на ръце? 

parev
И откъде тез галонени съдчета?

windwarrior
8 кила ракия на поход ? Поклон и тотален респект !
П.С. Знаех си аз че нещо ми убягва в екипировката.... 

Meze
Къде съм тръгнал аз с мойте 200 грама... срам и позор... 

RB
Здравей Гега!!! Ти разби всички мои представи за пущиняк,походи,оцеляване и т. н.Да си ЖИВ И ЗДРАВ и ти и БАЩА ТИ!!!8 литра ракия си е добро количество за поход за двама души.Поздранви от мен,чичо ти Борко.

GEGATA
По едно 3 литрово шише в раницата (от тия на Девин) и по две 500 мл в страничните джобове... попринцип 1ния литър го продавам по хижите за 14 тина лв като ми се дояде бобец с половин хляб.
Ае хора ... вие знаете ли ко е 1 седмица да купувате менташка ракия по хижите и да давате луди пари за ... чист боклук. Предпочитам 20 килограмова раница и тежък портфейл отколкото лека раница с лек портфейл.
Поздрави на всички от бащата (ония с оранжевата тениска на раницата на снимката   ) и от мен (ония бандит с качулката и пиянската походка   )
http://img687.imageshack.us/img687/6626/p8180064.jpg

Dakota
Гега,ти да нямаш нещо еврейска жилка в рода?! 

GEGATA
Не, ама дядо ми и чичо ми умряха от ракиица... баща ми и аз се поздържаме, ама...

Офлайн

0

#2 16.01.2011 21:38:58

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Отг: Дребни трикове за лична хигиена сред природата

Ебаси!! Преди бях музикант (духов оркестър), Имаше много турнета и си изчислявахме дажбата по 1 литър на ден (денонощие). Ама цял ден в автобуса доооо.... Сев.Ирландия, примерно, кво друго да правиш? После на място - ми вечер 1 час концерт,а до другия...?... ама в балкана с 16 годишен спътник....
Няма да помъкна толкова мат'рял... пък знае ли човек??! Ей го на - малкият, и на бира не кълве...а отива на 15 год. на лято...?!  lol

Memento mori

Офлайн

0

#3 17.01.2011 00:26:24

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Ilianlp, извинявай ама от горният ти пост  нищо не  разбрах! Каква е идеята? За вода ли говориш?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#4 17.01.2011 01:17:02

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

За вода. Ама огнена smile

(визира поста на GEGATA)

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#5 17.01.2011 08:55:00

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

За "огнена" вода иде реч, извинете за недоуточняването  smile   Windwarrior ме е разбрал точно  wink

Memento mori

Офлайн

0

#6 17.01.2011 22:34:07

RELAX
Модератор

ilianlp написа:

За "огнена" вода иде реч, извинете за недоуточняването  smile   Windwarrior ме е разбрал точно  wink

Sorry, ама трудно разбрах кой точно от горните постове беше имал предвид. Като написа кода - "огнена вода" сякаш всичко си дойде на местото.  2.gif

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#7 18.01.2011 11:44:10

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Ама за каква дезинфекция я използвате - външна или вътрешна? tongue

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#8 13.04.2011 00:53:15

RELAX
Модератор

Сега прегледах стари снимки от пребиването ми в природта и открих подходащи по темата "Дребни трикове за хигиена ...."

Винаги изпитвам необходимост в даден момент да се приведа в човшки вид и ето примери от миналото:

023037609-big.jpg?r=0

023037608-big.jpg?r=0

Това е на яз."Тича", край с. Кьолмен, чешма с два улука и годинта е някъде около 2002...

Малко по-къно /може би 2004-5 г./ отново лична хигиена:

023037829-big.jpg?r=0

Яз."Тича", край с. Нова Бяла Река - огледалото е от "Опел"-а ми тогава - закрепено с малки гвоздейчета за дървото....

Офлайн

0

#9 13.04.2011 01:30:11

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Човече, кефиш ! Аз в цивилизацията се бръсна макс. 2 пъти седмично, и то ако имам срещи с по-"тежки" клиенти. Като съм отпуска, заприличвам на талибан, за ужас на жената.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#10 13.04.2011 09:30:23

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Чувал съм от стари хора, че човек не може да уважава околните, ако не уважава здравето си и не се грижи за спретнатия си външен вид. RELAХ, издигаш ми се в очите все повече и повече!

Офлайн

0

#11 13.04.2011 11:22:35

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Ей Релакс ти с брадвето ли се бръснеш това и в рекламите го няма! big_smile

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#12 13.04.2011 11:26:04

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Мен жена ми понякога ме бъзика с думите от оная реклама "Еехх... Всяка сутрин бръснене...", само че във вариант "Еехх... Всеки месец бръснене..." lol Нещо не ги уважавам сякаш много хората, че то в нормално ежедневие се бръсна "на ръба на къщата"...  lol

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#13 13.04.2011 12:25:23

RELAX
Модератор

mchervenkov написа:

Ей Релакс ти с брадвето ли се бръснеш това и в рекламите го няма! big_smile

То наистина брадвето се вижда на снимката, ама не се бях сещал ... Още от тогава ми служи вярно. Миро, ще го взема на Мадара, да проваме да направим една реклама за бръснене с него. Ти си симпатяга и ще ти приляга - аз пък ще съм бръснаря!  lol  lol  lol

Само си остави брада - да не дойдеш "лъснат"  tongue

Офлайн

0

#14 13.04.2011 13:40:56

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Той релакс е като английските джентълмени-пътешественици от 19 в., които даже в дебрите на Африка се бръснели всеки ден и обличали смокинг за вечеря. tongue  cool  tongue
Ама просто имали достатъчно местни да им носят багажа. tongue

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#15 13.04.2011 14:40:52

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

http://xcosports.com/index.php?section= … g=14&p=186

звучи интересно, скоро мисля да си поръчам и да го тествам  smile

Офлайн