XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 04.04.2016 12:47:53

alext
Новодошъл

Регистриран: 04.04.2016

Раница за 2-3 дневни преходи

Здравейте,
търся си раница за 2-3 дневни преходи в планината, както и пътувания. Трябва да е подходяща за висок човек- 193см. За планина ми трябва да събира следното: чувал(не е от компактните), палатка, чифт маратонки, яке, дрехи, фото оборудване+ статив, храна, вода. Към 12кг излезе миналото лято в Пирин и се наложи да накича един Ташев Рок Игъл 35 с тези работи и не беше най- умното решение... В същото време поносих и една от големите 80+ раници, но не ми харесаха, а и искам минимален багаж. Затова съм се спрял на среден вариант 50- 60 литра. Понеже съм виждал само моделите на Ташев засега най- ми хареса Ташев Tracker 55+ кордура модела. Ще се радвам на други предложения за модели, марки и мнения за tracker-a. Горна граница на бюджета 170-180лв.
Tracker 55

Последно редактиран от alext (04.04.2016 12:48:38)

Офлайн

0

#2 04.04.2016 15:18:19

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

Отг: Раница за 2-3 дневни преходи

Аз ползвам раница Summit 42: http://tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=25

+
Два странични джоба: http://tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=1409

42 литра е, но ще хване това, което си написал. Още повече щом си се справил с Рок Игъл.

Джобовете добавят още 8 литра, без да губиш гъвкавостта и удобството на компресионните ленти

За тези пари виж също: http://tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=97

Офлайн

0

#3 04.04.2016 17:31:29

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Здрасти!
Понеже съм в този бизнес се притеснявам да не излезе, че те агитирам с цел търговия, но няма да се стърпя и ще се обадя. smile
Много добре си се ориентирал към 55 литровия Трекер. Варианта който ти предлагата Интеграл - Сумита от 42 литра с допълните джобове също е много добро решение. Най-вече заради допълнителните обеми извън основния - един външен преден и два странични - едно особено предпочитано от мен решение при разпределението на багажа.
За тези пари които си предвидил мисля, че това са добри алтернативи. Виж и 35 литровия Groden на Дойтер. За цената ще се разберем - ще го вкараме в бюджета ти.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#4 04.04.2016 18:27:45

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Като препатил в това отношение, ей това са ключовите думи на които трябва да обърнете внимание при даване на съвет на колегата:

alext написа:

Трябва да е подходяща за висок човек- 193см.

Аз съм с 4 см по-висок, и на всички стандартни раници в обсега 50-60 литра кръстните колани ми идват някъде около пъпа...

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#5 04.04.2016 18:35:38

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

windwarrior написа:

Като препатил в това отношение, ей това са ключовите думи на които трябва да обърнете внимание при даване на съвет на колегата:

alext написа:

Трябва да е подходяща за висок човек- 193см.

Аз съм с 4 см по-висок, и на всички стандартни раници в обсега 50-60 литра кръстните колани ми идват някъде около пъпа...

Ми точно де - 4 см по-надолу и е на кръста:P

Иначе и Съмит и Трекер имат нагласяне на презрамките

Офлайн

0

#6 04.04.2016 18:40:54

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Моят съвет е раницата да има компресионни ленти острани, за да можеш да закачиш статива и да не се махдахерца раницата ако не е пълна.
На Трекера това му липсва.
Страничните джобове сигурно са удобство ако раницата е пълна, но за провиране през клекове, катерене между камънак(да не говорим за скали), е по-добре да ги няма. Пък и с джобове теглото се разпределя не по височина, а настрани, което не е оптимално.
За фототехника е добре да има цип за бърз достъп, дали кръгов на долното отделение, дали вертикален на горната част, или голям джоб на капака отгоре.
На презрамките трябва да има халки (то вече всички модели имат), за да закачиш фоточантичка за тях и да са ти свободни ръцете когато не снимаш.

Най-добре си избирай раница по удобство и вместимост, т.е. гледай да не ти късее на гърба, че си дълъг. А вместимост- хем да ти стигне мястото всичко да е вътре или стабилно отстрани заради влага/удобство/баланс, хем да не се изкушаваш да взимаш безброй ненужни глупости. По магазините вече имат и тежести да пробваш как ти ляга натоварена на гърба и хората са много отзивчиви.

Най- добре ми е било с раница 55+10, моята е Lowe Alpine, но вече не мъкна толкова багаж. Отскоро имам Ташев Summit 42 и съм доволен, но според мен с моите 184 см съм и на горната граница на удобство по ръст.

Съвети много, но ако заглеждаш Ташевки, за багажа и бюджета, който си споменал, ми се струва подходяща : Ташев Кантавър 60 +10 . Ако и да е почти 2 кила празна.

Офлайн

1

#7 04.04.2016 21:53:25

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

f(x)dx написа:

Ми точно де - 4 см по-надолу и е на кръста:P

Да, ама не (както казваше Петко Бочаров). За съжаление производителите на раници незнайно защо си представят, че всички хора са среден ръст. Все едно всички производители на обувки да произвеждат само 42 номер.

Моят съвет към колегата е да се насочи към производители които предлагат система за надлъжно регулиране на окачването, да речем Y1 или Х1 окачванията на Tasmanian Tiger:

tasmanian_tiger_ranger2.jpg

... или към производители които предлагат раниците си в различни размери (т.е. един и същи модел и литраж, но в размери M, L, XL) - напр. Mystery Ranch.

За съжаление, и двете марки са над определения бюджет (като нови), но предполагам в амазон или ибей могат да се намерят запазени използвани бройки на прилична цена.

П.С. Миро Червенков ще е доста полезен също със съвет - той даже май е малко по-висок от мен.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#8 04.04.2016 22:31:23

Кольо
КорифееЦ

Гайтане за фототехника си има специализирани раници и чанти. Човека иска не раница за фотография или катерене а раница за трекинг. Конструкциите са различни. Стативът (зависи колко е голям) може да се сложи на Трека отзад, централно по вертикала на раницата. Не мисля, че страничните джобове ще са пречка за преминаване през храсталаци. Ти през клек ако вървиш без пътека и без раница да си ще имаш проблем.
Страничните джобове дават много по-добър начин за организиране на багаж от колкото еднообемните раници с достъп от горе или от долу. За човек носещ много джунджурии със себе си страничните обеми дават по-добър достъп вместо да сваляш раницата и да ровиш вътре за челник, аптечка, примусче, канче и прочие...
Кентавърът е прекрасна и много добре направена раница ( с много добро окачване и вентилация) и винаги ще му я препоръчам, но пак си мисля, че с двата допълнителни джоба ще е по-добре. Пак ще я вкараме някак си в бюджета.
Най-добре да иде в магазин дето се продават раниците на Ташев, Дойтър, Ванго и т.н и да мери, човека.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#9 04.04.2016 22:51:28

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Кольо написа:

Гайтане за фототехника си има специализирани раници и чанти. Човека иска не раница за фотография или катерене а раница за трекинг. Конструкциите са различни. Стативът (зависи колко е голям) може да се сложи на Трека отзад, централно по вертикала на раницата.

Коле, ти ме знаеш какво работя, носил съм и съм организирал снимачна техника сам, с малък екип, с голям екип, с мулета и с хеликоптери, пък ние снимаме с по-тежки стативи от фотографите... Но говоря за импровизация в полулюбителския клас на фототехниката и личния ми опит е хер анти-мандахерц. А раница каквато го кефи, важното е да събере достатъчно информация човека, за да вземе решение.
И колкото е важна раницата, толкова е важно и как я подреждаш.

Офлайн

0

#10 04.04.2016 23:08:58

Кольо
КорифееЦ

petergaitan написа:

Това е безспорна истина! Тук спор няма. За това човекът добре прави, че пита. Нека нашият опит да му е от полза. Но според мен само непосредственият контакт с различните алтернативи ще определи изборът. Предполагам във всеки магазин ще му дадат да напълни раницата с чувал, дрешка и още нещо за да прецени. Пък ако си занесе и трипода и го окачи съвсем ще придобие представа. При нас поне често така правим.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#11 05.04.2016 00:52:12

alext
Новодошъл

Благодаря колеги за ценните съвети. Страничните компресионни ленти са по- необходими от джобовете, така че трекера отпада. Още повече, че в габарити дават на сайта единствено 150гр повече за Кентавъра.  Благодаря и за предложения Gröden 35, добре изглежда. Бях чел някъде, че ташевките 50л отговарят на 35ците Deuter. Има ли вярно нещо такова? Ще ги огледам как стоят на гърба тези дни.
А междувременно модели на berghaus, lowe alpine или mammut, които да си струват вниманието предвид бюджета?

За фототехника е добре да има цип за бърз достъп, дали кръгов на долното отделение, дали вертикален на горната част, или голям джоб на капака отгоре.
Така е. Търсил съм модели, но точно тези с бързия достъп при tashev или deuter не мога да намеря.

Офлайн

1

#12 05.04.2016 01:05:43

alext
Новодошъл

petergaitan написа:
Кольо написа:

Гайтане за фототехника си има специализирани раници и чанти. Човека иска не раница за фотография или катерене а раница за трекинг. Конструкциите са различни. Стативът (зависи колко е голям) може да се сложи на Трека отзад, централно по вертикала на раницата.

Коле, ти ме знаеш какво работя, носил съм и съм организирал снимачна техника сам, с малък екип, с голям екип, с мулета и с хеликоптери, пък ние снимаме с по-тежки стативи от фотографите... Но говоря за импровизация в полулюбителския клас на фототехниката и личния ми опит е хер анти-мандахерц. А раница каквато го кефи, важното е да събере достатъчно информация човека, за да вземе решение.

Търсил съм модели, но точно тези с бързия достъп при tashev или deuter не мога да намеря, иначе са добра опция не само за фото. Стативът се побираше перфектно в единия мрежест джоб и закачен на лентата на игъла, така че отстрани добре ще застане. Другите неща ги нося в меко отделение 20x15см горе долу и някъде отгоре остава.

Офлайн

0

#13 05.04.2016 07:49:30

Кольо
КорифееЦ

Ако си от София, с един тур по няколко магазина в центъра ще можеш да пробваш няколко модела и да прецениш.  За статива сложен в мрежест джоб внимавай! При Ташев са слабичко място и се късат и разширяват по-лесно. По-добре на халката за щеките и пак стягай с компресионни ленти. И компресионни ленти се предлагат отделно така, че те и страничните джобове не се изключват взаимно. По-скоро проблем ще е да носиш шалке над 50 см, защото ще се наложи да го носиш хоризонтално долу или горе на капака. А може статива вътре в шалтето отстрани също.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#14 05.04.2016 11:59:50

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

а мислил ли си за стара раница с външен самар.
можеш да ги товариш буквално колкото можеш да носиш, по-слабо запотяват гърба и в пъти по-евтини.
лично на мен, брезентовия самар "елбрус", от бившия ссср ми е много удобен;)

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff