XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 12.03.2016 10:07:31

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

Отг: Забрана на къмпингуването - да реагираме навреме.

svnn74 написа:

По отношение на легалната дефиниция на "къмпингуване" - за съжаление не е точно така. "Къмпингуване" е производна от "къмпинг", горе-долу като така модерното преди няколко месеца "ваканцуване", а "къмпинг" има подробна дефиниция в Допълнителната разпоредба към същия Закон за туризма, на който сега посягат - §1 т.31 гласи: „Къмпинг" е охраняван терен със съответната инфраструктура и с необходимите условия за пребиваване на туристи със собствена или наета палатка или каравана, както и за паркиране на автомобили и предлагане на туристически услуги. На територията на къмпинга може да се разполагат бунгала, каравани (временно стационарно подвижно (колесно) място за настаняване без задължително изискване за кухненски бокс и санитарен възел), други места за настаняване, хранене и търговия."
Изобщо, никак не са добри перспективите.

Магистратите в Несебър и местната власт в града влязоха в спор за тълкуването на понятието "къмпингуване". Забраната, според която всеки, дръзнал да "къмнингува незаконно, извън туристическите обекти, чрез разполагане на палатки и/или каравани", е публикувана в Наредба №1 за опазване на обществения ред, собствеността и околната среда в община Несебър. На това основание кметът на Несебър подписал акт за 500 лева на летовник, който според доклада на полицейски инспектор, заедно с още десетина свои приятели, били заловени да "седят на земята и да пеят песни" в бивак, изграден от подръчни материали в Иракли".

В описанието на провинението в акта за административно нарушение, дословно било записано, че "къмпингуването им се изразявало в изграждане между дърветата простори за сушене на дрехите, разполагане на спални чували". Магистратите в Несебър останали озадачени от обяснителните бележки в официалния документ и отменили санкцията. Съдът е категоричен, че общинската наредба вменява само забрана за разполагане на палатки и/или каравани, а "на местопрестъплението" в гористата местност, на практика те липсвали. Там имало само бивак, а магистратите приемат, че в случая цитираната наредба, не е съотносима.

"Цитираната наредба дава определение за "къмпинг", но не и за "къмпингуване" и същността на тази дейност. Съдът не следва да обсъжда предназначението на изградения с подръчни материали бивак, а използвайки неясен и нерегламентиран термин, какъвто е "къмпингуване", административно наказващият орган е нарушил материалния закон"- С тези мотиви магистратите отменят наказателното постановление, въпреки недоволството на местната власт. Решението подлежи на касационно обжалване пред Бургаския административен съд.

източник

Офлайн

2

#17 12.03.2016 10:16:21

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

http://www.sac.government.bg/court22.ns … enDocument

Като цяло, бая дела ще се водят, и бая ще бъдат загубени от "Държавата"! Ние (имам предвид ония, дето уж ни представляват в парламента), както винаги, все поставяме коня пред каруцата!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Онлайн

0

#18 12.03.2016 10:51:42

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

П.Петков написа:

Аз за себе си съм го решил така.Ще спя в защитени местности ,без да паля огън и без да разпъвам палатка.Ще използвам тента и хамак,двете за момента е трудно да бъдат дефинирани какво са аджеба.Ще тегля и също една майна на закон който ограничава правата ми по вишестоящ такъв.Въобще следващата година(тази баш) на планина и море с адвокат братле.

Много си прав Петков ... изобщо и въобще, ако тази забрана остане (със съществуващата формулировка) ще бъдем свидетели на интересни варианти за подслон. И хората пак ще спят на плажа big_smile

ShatraOutwellLoungenew1.jpg ShatraOutwellOklahomanew1.jpg

Офлайн

0

#19 12.03.2016 10:57:23

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

А ако им кажа, че не къмпингувам, а бивакувам?! За това текстове няма, и нека ми докажат, че влизам в формулираното от тях определение за "къмпингуване"! smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Онлайн

0

#20 12.03.2016 11:07:46

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

Прави сте, че евентуални санкции могат да се атакуват по съдебен път. Но защо изобщо да се стига до там? Свободното време не ми е чак толкова много и нямам желание да го ползвам за да се мъкна по някакви дела.

Искам когато се махна от града и отида в дивото никой да не ме закача, както аз не закачам никого. Нямам желание да ходя по някакви къмпинги с мизерни кенефи и бани, където е по-пренаселено от града и където ще гледам същата бездушна паплач, която гледам всеки ден.

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

0

#21 12.03.2016 11:20:13

Rado
Редови

Регистриран: 09.06.2012

Офлайн

0

#22 12.03.2016 11:20:55

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Тяна, що не направите подслони с платнища пред общината? Легнете на шалтета или опънете чадъри. Вие не къмпингувате по определенията на закона. Най-много да "преспите" там, което не е забранено. smile Важното е, че ще влезете в местните новини и така в националните.

Rado написа:

Съвсем скоро го казах това. След морето ще дойде ред на язовирите а после и на всякъде! Мамка им, мамка им , мамка им!

Последно редактиран от Кольо (12.03.2016 11:23:18)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#23 12.03.2016 13:26:49

Bradley
cheechako

От: София
Регистриран: 23.06.2011
Уеб-сайт

Да забраняват, всичко да забраняват - очаквам скоро да ми забранят да го нося в десния крачо'л и ще трябва да го преместя в левия - sad

Life is GOOD!
http://www.youtube.com/user/stefanwolf88

Офлайн

0

#24 12.03.2016 14:33:04

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Сериозен удар ще понесат и производителите, вносителите и търговците на палатки и всякакво друго аутдор/къмпинг оборудване, но до тук не виждам (поне в медиите) някъде да са рипнали и те като нас...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#25 12.03.2016 15:21:55

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

xenos написа:

А ако им кажа, че не къмпингувам, а бивакувам?! За това текстове няма, и нека ми докажат, че влизам в формулираното от тях определение за "къмпингуване"! smile

За съжаление предвидените наказания са административни (по ЗАНН), а административния процес работи по различен начин от наказателния. Т.е. идва овластения орган, нашива ти акта за административно нарушение и после ТИ ходиш да доказваш че не си камила. Дори акта да падне в съда - последствия за въпросния член... пардон, орган няма да има абсолютно никакви - утре може да дойде и да ти напише същия акт за абсолютно същото нещо, и пак ТИ ще си на пангара. Във форума има и юристи, нека ме поправят ако бъркам.

Кольо написа:

Съвсем скоро го казах това. След морето ще дойде ред на язовирите а после и на всякъде! Мамка им, мамка им , мамка им!

И аз така, да се еб@ в шибания пророк, кой ме дърпА за езика sad

windwarrior написа:

Ама днеска забрана за къмпингуване на морето, утре - вътрешните водоеми и вдруги ден ще дойде и нашия ред. И ще си правим форумните сбирки на паркинга пред Кауфланд, щото на друго място ще е забранено да си опънем палатките.

И още нещо - идеята с блокиране на пътища/кръстовища не ми се вижда добра. Това е най-лесния начин да настроим и неутралните хора срещу нас. Защото ако седя 2 часа в задръстване, щото на някакви типове са им забранили да цапат природата (а точно така ще ни опишат по медиите, бъдете сигурни), и те сега блокират кръстовища и аз не мога да си взема детето от градина или закъснявам за важен ангажимент... еми ще им тегля една майна на протестиращите, макар и до този момент по-скоро да съм бил съгласен е техните искания. Не трябва да нарушаваме чужди права, докато протестираме против нарушаването на нашите права. Затова - протести пред община, парламент, МС/президентството, но не и блокиране на кръстовища.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

2

#26 12.03.2016 15:41:21

Кольо
КорифееЦ

Гальо, сериозен удар ще понесем всички, които обичаме да бивакуваме на открито. Вносителите и търговците на туристически стоки умуват в момента какво да направят. Дали да мине по "бизнес" линия или не. Интересно, че рибарите, които сме толкова много като, че ли неглежират проблема и нито организираните в клубове нито неорганизираните правят нещо по въпроса. Във Фишинг манията дори не се коментират забраните. Пуснах тема по въпроса да видим.
А за "рипването" на форума. Кое наричаш "рипване"!? Малко хъшовски ми звучи това... big_smile Коментираме нещо, но реакция? Индивидуалното ни участие на мен и Ники в протестта рипване на форум ли е? Ти, примерно, как точно рипна?! В Шумен имаше ли някаква форма на протест? Не говоря за гражданско неподчинение с блокиране на улици. Прав е Тяната, че ще ви пометат не полицията а масата незаинтересовани и втръбени в оцеляването хорица. Ама някаква форма на протест може да се измисли. С плакати пред общината примерно или каквото ви дойде на ум. Или елате тук като Жу! Но според мен трябва по места да се провокира реакция - на всякъде има хора обичащи да бивакуват. Туристи, пещерняци, рибари... Всякакви! Давайте да излизаме - няма на къде вече!

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#27 12.03.2016 15:43:13

vek0
Редови

Регистриран: 19.10.2010

Май има някаква надежда все още, да се размине:

http://www.dnevnik.bg/zelen/2016/03/12/ … ia_sud_za/

Последно редактиран от vek0 (12.03.2016 15:46:13)

Офлайн

0

#28 12.03.2016 15:46:29

windwarrior
Зла Гад

Не искам следващия ми пост да се възприема като лична нападка към никой - не всеки има възможността да протестира ефективно (малки деца, професионални ангажименти до късно вечерта, неотложни лични ангажименти и т.н.) и няма нищо укорително в това. Но "рипането" по форумите доказано няма никакъв ефект - справка забраната за каране на АТВ-та и мотори в НП и ПП. Във офроуд-форума рипаха, рипаха, ама само във форума и нищо не се получи - хем са един от най-големите форуми в БГ интернет пространството въобще (ако не и най-големия). Нас тука въобще няма и да ни отразят.

Бай Кольо - дръж ме в течение на организацията плс и казвай ако мога с нещо да помагам.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#29 12.03.2016 16:10:57

Кольо
КорифееЦ

Уинд, далеч съм от мисълта да съдя някого. Кой кавото може да прави! Важното е да не се оставят нещата да ни се случват... Може да не можем да променим нищо, но трябва да изразяваме позиция. Тръгнах да променям постта си но не успях. И аз разчитам на това Президента да сезира КС.
Ама е прав Гальо, че много хора са засегнати ама не се прави достатъчно. Хората са обезсърчени вече от олигархичното управление.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#30 12.03.2016 16:21:33

windwarrior
Зла Гад

Кольо написа:

И аз разчитам на това Президента да сезира КС.

Господ помага, но в кошара не вкарва. Президента е сезирал КС, но само за промените касаещи Черноморието.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff